Njerëzit që i dilnin nga linja Sali Berishës kishin frikë se ai i ekzekutonte

September 1, 2015 09:52

Njerëzit që i dilnin nga linja Sali Berishës kishin frikë se ai i ekzekutonte

Historianët britanikë, James Pettifer dhe Miranda Vickers, në librin e tyre “Çështja Shqiptare, Riformësimi i Ballkanit”, thonë se njerëzit që i dilnin nga linja Sali Berishës kishin frikë se ai i ekzekutonte.

Pettifer dhe Vickers sjellin në vëmendje momentin e prishjes së marrëdhënieve mes Sali Berishës dhe Safet Zhulalit, ministër i Mbrojtjes, i cili nuk iu bind urdhrit të presidentit për të bombarduar Jugun në 1997.

Historianët britanikë rrëfejnë në libër, se Safet Zhulalin kishte denoncuar tentativat e Sali Berishës për ta vrarë.

“Arrestimet e zhytën vendin në krizën më të rëndë politike që nga plagosja e deputetit të Partisë Demokratike, Azem Hajdarit, nga një deputet socialist brenda ndërtesës së Parlamentit në shtatorin e mëparshëm. Mbështetësit e PD i panë këto veprime si një sulm që i bëhej ndikimit legjitim të PD në strukturat e policisë së fshehtë dhe të ushtrisë. Pavarësisht se Zhulali ishte shndërruar në një kritik të rreptë ndaj Berishës, i cili e kishte akuzuar ish presidentin se ishte përpjekur ta vriste para se të arratisej nga vendi në kulmin e rebelimit të 1997, PD reagoi për arrestimin e tij dhe kërcënoi për përmbysjen me dhunë të qeverisë Nano. Të përditshmet e PD përsërisnin thirrjen e tyre për të rrëzuar Nanon, duke theksuar rrezikun e kthimit të një diktature të re komuniste në Shqipëri dhe bënin thirrje për ta parandaluar atë”, thuhet në libër, raporton “Sot”.

Në atmosferën e ngjarjeve të ’97, Safet Zhulali, ministër i Mbrojtjes, doli kundër Sali Berishës.

Ai denoncoi manovrat e Berishës për të mbajtur me çdo kusht pushtetin dhe shfrytëzimin e situatës në Kosovë për të shpërqendruar vëmendjen nga kriza vendase. Në një intervistë në prill të 1997, kur demokratët humbën fuqinë, Zhulali e akuzoi Berishën se përdori Kosovën për të shpërqendruar vëmendjen e shqiptarëve dhe ndërkombëtarëve nga kriza vendase.

Ashtu siç u përpoq të mbante pushtetin me dhunë dhe reprezalje në ’96-’97, ashtu Berisha u përpoq me të gjitha mënyrat për ta marrë me dhunë.

Për të marrë pushtetin me dhunë, historianët britanikë rrëfejnë në librin e tyre se, se plani për rrëzimin e qeverisë kishte nisur nga Shkodra, ku ishte duke u ngritur një ushtri me rreth 500 persona.

“Burimet e Shërbimit Informativ kishin marrë njoftime se aktualisht ishte duke u përgatitur një lloj grusht shteti për të rrëzuar qeverinë. Kishte gjithashtu njoftime për ekzistencën e një të ashtuquajture “Ushtria Çlirimtare Antikomuniste” në Shkodër, e cila ishte duke rekrutuar dhe stërvitur një forcë pro demokratëve me rreth 500 njerëz në përgatitje për një mësymje ndaj Tiranës”, theksohet në librin e dy historianëve britanikë.

Më tej ata kanë bërë publik dhe planin që ishte hartuar në atë kohë për të goditur qeverinë. Siç pohojnë Pettifer dhe Vickers, sipas burimeve të shërbimit të zbulimit, veprimet e armatosura pritej të fillonin nga mesi i shtatorit. Sipas tyre, skenari i parashikuar ishte që disa qindra njerëz të armatosur do të niseshin nga Shkodra në drejtim të Tiranës.

September 1, 2015 09:52
Komento

10 Komente

 1. METEH September 1, 10:24

  Ky legen bashk me DISENJATOREN akoma nuk ka hequr dore nga destabiliteti ne vend.Me anen e REVOLUCIONIT “DEMOKRATIK”,kerkojne te marrin perseri pushtetin,ndonse PD eshte trullosur nga 2 humje zgjedhjesh radhazi-me 2013-15.Bemat e ketij sharlatani nuk numurohen per vjedhje,shkaterrim,shitje pronash,konçesionesh te paligjeshme, vrasje…,shpifje te perditeshme..! Duhet te jete politikani i veçant ne bote qe po qendron per 25 vjet ne politike,megjithe marrezit qe ka bere dhe nuk i ka hyre asnje gjemp ne kembe.Dhe fain e kane ata qe e prune ne pushtet qe ne vitin 1990 dhe maxhoranca aktuale qe mban sehir me shpifjet e kercenimet e tij..!

  Reply to this comment
 2. krenari September 1, 11:24

  si nuk doli njeri ti veri prangat dhe te shihje se si do skllukej. po ata familje qe u ka shkaktuar zi ,perse nuk zbatojne kanunin se ai ne raste te tille do e zbatonte siq e ka zbatuar ,por fshehtas. kur do i mbyllet halja ketij legeni te qelbur. edhe rama seshte gje tjeter veqse nje frikaacak.

  Reply to this comment
 3. eri September 1, 11:38

  ****Sali Berisha duke marre nenkontroll gjithe pushtetet duke qene president ,solli ngjarjet e dhunshme te 96 dhe 97,shkatrroi gjithe shqiperin deri ne prag te luftes civile.Fale nderyrjes se nderkomtarve ndaluan kete tragjedi komtare me pasoja te tmerrshme qe do vinte mbrapa.
  -Ne pushtet kthehet P.Socialiste qe u perball me nje gjendje kaotike,por e pa afte per te bere drejtesin ,!…Te gjithe pritan se Partia Socialiste do bente drejtesi per ngjarjet e tmerrshme te v.97,98..por u gjet marrveshja korruptive midis palve .Rikthimi I Berishes ne pushtet I cili tha se do qeveris me duar te pasterta,lufte pa kompromis ndaj korrupsionit e krimit ,por ai, jo vetem qe nuk drejtoi me duar te pastra por I zhyti duart deri ne brryl ne gjak te shqiptarve ,si ne Gerdec dhe ne vrasjen barbare me 21 janar.Populli u ndesh me nje qeverisje harbute ,drejtesin e kishte vendosur nen kontroll si prokurorin dhe gjykaten,çdo vrasje mbyllej ne kasafortn e krimit Berishian-shtet.Asnje nga peshqit e mdhej nuk jane denuar se ata ndertuan Gerdecin ,ata vran me 21janar .Po me falni te rikujtoim disa ngjarjet e v.1997.me Data 6 mars v.1997 ne qender te Sarandes zhvillohet gjyqi I 3 roberve te kapur shikas me origjin nga veriu,nderkoh ne vlore bilanci I viktimave kishte shkuar ne 25 te vrar.Dt.7 mars 1997 shpartallohet dhe dorzohet me urdher te Saliut ministri mbrojtjes S.ZHulali,,divizioni ushtarak I gjirokastres ,Mjetet ushtarake bijen ne duart e bandave ,dhe komitetit ushtarak te qytetit,populli lufton shikasit e S.Berishes.Ajo kohe ishte kur berisha kerkoi ZHulalit te sulmonte jugun ,dhe si kundershtim deshi ta eleminonte.Mazhoranca aktuale socialiste perseri nuk po e mban premtimin per arrestimin e te inkriminuarve qe S.Berisha te gjykohet sa me shpejt.Mazhoranca duhet te luftoi me çdo çmim qe shqiperia te kete nje prokurori dhe nje gjyqesor per te bere drejtesi ,ose te krijohe gjykata special.vonesa eshte me pasoja per vendin.###################################

  Reply to this comment
 4. Drini September 1, 11:58

  Gjithe bota po e denoncon maskarain sali, po ai e ben gjumin te qte

  Reply to this comment
 5. sela September 1, 12:21

  Qe je bir k…. je nuk ka gjeth fiku te dal por do vij dita qe do te dalin te gjitha qe ke piramidat e deri tek 4 vet te pa fajshem e me radh

  Reply to this comment
 6. redon September 1, 12:41

  cdo dite po mesojme pislleqet e S.B.per te shkaterruar kete popull, kur do…..

  Reply to this comment
 7. Suferina September 1, 15:00

  Kjo felliqesire qe s’la gje pa bere kunder vendit dhe shqiptareve, duhet te gjykohet sa me pare. Keto jane krime qe as falen dhe as amnistohen.

  Reply to this comment
 8. ILIR META ISHTE IDIOT DHE I TILLE DO NGELET...POR PLOT ME LEKE September 1, 16:03

  e mor zot….eshte bere i paprekshem si enver hoxha!!!ka punu per kete dite ky psikopat paranoiak!!!thuhej dikur ..rreth 98…qe po te arrestojme sali berishen…do na cohet gjithe veriu ne kembe ..dhe do na plase lufta civile…dhe ne se arrestojme edhe pse e meriton..po kujt i plas bytha se do na Cohen ca lopcare cecene nga valbona apo thethi…!!!nuk cohet me njeri tani…edhe veriu i lodhur me thirrjet demagogjike ..te tipit enverian te sale bej berishes…ia ktheu shpinen…dhe kjo gerdalle politike dhe njerezore..ka akoma kurajen te na dali me dy gishta!!!!dy gishtat sjane me ne mode o doktor!!!une them ..qe si spati ndonje kokekrisur qe ti fuste nje plumb ..ne 97-98!!!!tani ene maloket sia kane me ngene…ai maloku ne theth..e ka bo shpine hotel per turista…ai do me nxjerr lek se ka mo mendjen tak katunari i vidicolit…edhe te jeni te bindur qe po u arrestu sali bej Berisha…anji ska per tu cu…dhe eshte momenti qe ky i vdekur politik ..te arrestohet dhe te jape llogari ne radhe te pare per ate vit te zi te 97…pastaj edhe per te tjerat…per ti shpetu nderin ketij kombi…arrestojeni..!!!!!

  Reply to this comment
 9. miko September 1, 20:39

  saliu i vriste e i vret e grate ju a bente gjyqtare si ajo e xhulalit qe nga shitese gjyqtare e ajo e azemit nga hic se 15 u martua ,gjyqtare. plus aldo bumcin qe theret si zogu i therur e beri minister eshte dhendri i zhullait .e keta nuk flasin se duan parane e vjedhur ta mbajne ndryshe perfundojne ne hale

  Reply to this comment
 10. M A R K O September 1, 22:19

  Berisha nje topmuti qe vertitet ngado.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*