Kur të vdes, më varrosni vertikalisht!

July 9, 2019 17:28

Kur të vdes, më varrosni vertikalisht!

Nga Bedri Islami

Pak ditë më parë, gazeta DITA botoi një shkrim interesant për shkencëtarin Ahmet Osja, një ndër figurat më poliedrike të kohës, rrugëtimi i të cilit ka nisur nga viset malore të Reçit, ka ecur nëpër të gjithë Shqipërinë, si një ndër specialistët më të shquar të misrit e orizit, ka shkelur në sallat e parlamentit, por edhe në zyrat e mëdha të dikasterit të bujqësisë që ka drejtuar si ministër në një kohë të vështirë.

Ka shumë vite që jemi miq dhe kjo miqësi më ka bërë nder. Ashtu si më bën edhe tani. Njeri i dimensioneve të mëdha dhe i përjetimeve të vrullshme, as koha e shkuar dhe as koha e tashme, nuk e përkuli karakterin e tij dhe nuk e shndërroi atë në një figurë të mbyllur vetëm mes fushave të bujqësisë, por, përmes mendjes, u bë njeri i hapësira të shumëllojshme.

Mbi të gjitha ai mbeti njeri i pakompromis dhe i hapur.

Desha të tregoj tre momente të jetës së tij.

1.

Drejtuesi kryesor i rrethit, ndoshta ishte viti 1982, kishte thirrur në takim disa specialistë të njohur, njerëz të mdiave dhe intelektualë. Ndoshta 20 vetë do të mblidheshin rreth tryezës së tij. Ishte i ftuar edhe Ahmet Osja, isha i ftuar edhe unë. Ai si nëndrejtori i Institutit të Misrit dhe Orizit, që kishte sinonim emrin e shquar të shkencëtarit të shquar, Hysen Laçej, unë si gazetar.

Një orë para aktivitetit Ahmet Osja më erdhi në zyrë dhe më tha të shkoja me të. As nuk e dija se ku. Hipa prapa në motorin e tij dhe morëm rrugën drejt Dajçit, që ishte aso kohe njëra ndër kooperativat më të njohura në vend.

Ishte një det me kallinj misri që po piqej. U futëm mes brazdave dhe Ahmeti më tha të këpusja tre kallinj dhe t’i merrnim me vete.

Po bëheshim vonë për mbledhje dhe ia kujtova atij.

Nuk ka gjë, më tha. Vetëm, kujdes me misrat.

Kur shkuam, tek dera e jashtme e godinës ku bëhej mbledhja, kishte dalë dhe po priste një instruktor që, i mërzitur nga vonesa jonë, na tha se shefi i madh po priste dhe se do gjenim belanë.

Trokitëm dhe u futëm. Shefi i madh ngriti kokën nga letrat dhe nisi të hakërrohej.

Ahmeti më mori misrat nga duart, shkoi në afërsi të tij dhe mbi tavolinë vendosi tre misrat, ashtu, njëri pas tjetrit.

“Shikoji, i tha. Janë tre misra. Të tre sëbashku bëjnë 1 metër e 15 centimetër. Nuk janë eksperimentalë. Janë nga fushat e Dajçit. Që të bëjmë gjithë vendin kështu, ti duhet të na mbështetësh. Jo me mbledhje. Ky, më tregoi mua, duhet të shkruajë, se fjala e shkuar qëndron, ajo që flitet këtu ikën nga era.

Mbledhja mbaroi. Tre misrat kishin “folur” më shumë nga shefi i madh.

2.

Kur Ahmet Osja u zgjodh deputet në Kuvendin e Shqipërisë vendi ishte drejt shpërbërjes politike, por njerëzit ende ngurronin ta besonin.

Ahmet Osja në sesionet parlamentare fliste për çështjet e bujqësisë, me atë pasionin e tij të njohur dhe, sidomos, përmes shembujve. Mbante gjithnjë me vete disa kartonë të vegjël, ku shkruante shembujt që duheshin përdorur dhe që flisnin shumë.

Edhe në njerën nga seancat e rradhës ai foli për misrin dhe kuajt, bile përmendi edhe një poezi të Dritëroit, atë që ende kemi nevojë për kalin, deri sa helikopteri është larg.

Qëllova në Tiranë dhe do të ktheheshim bashkë për në Shkodër.

Në hollin e Kuvendit, ku po shkoja për herë të parë dhe që asaj dite nuk kam qenë më, u takuam dhe po bëheshm gati të dilnim, kur papritmas, nga njëra prej rruginave po vinin dy anëtarë të byrosë politike.

“Eh,more Ahmet, i tha njëri prej tyre me pak qesëndi, ja, edhe kësaj here fole për misrin e grurin. E herën tjetër, për çfarë do të flasësh?”.

“Do të flas përsëri për grurin e për njerëzit, po puna është se ti nuk i merr vesh këto gjëra. Po të të thotë ai i pari – e kishte fjalën për Ramiz Alinë – ti e ngre dorën, po të të them unë që e di se çfarë ndodh, më shpall armik. Hajt, ditën e mirë.”

Njerëzit përreth u mpinë. E ndoqa pas dhe kur u larguam pak, e pyeta, përse i ishte drejtuar ashtu.

“Ky njeri, jo vetëm nuk merr vesh, por edhe nuk do të marrë vesh. Mbaj mend, shtoi, i paafti jo vetëm që nuk të hedh gjë në thasë, por të shpon edhe thesin”.

3.

Kur Ahmet Osja u bë ministër i bujqësisë i hoqi rojet, hoqi shoqëruesit, refuzoi banesën që i kishin caktuar, nuk deshi as armën me vete, megjithëse viti 1997 ishte ende në mesin e tij dhe, në zyrën ku punonte vendosi një shtrat portativ ku flinte.

E quante të përkohshme detyrën e tij dhe më tha se “një ministër bujqësie që fle në vilë, ai nuk është ministër”.

Mik i madh me Moikom Zeqon dhe Frederik Reshpjen, Skender Drinin dhe Bep Shirokën, njeri i lexuar, ku gjysmën e shtëpisë së tij në Shkodër e zinin librat, ai thonte gjithnjë, thotë edhe tani se vetëm a-ja dhe b-ja e shpëtojnë Shqipërinë. Pra, a – arsimi dhe b- bujqësia.

Nejse, kur ishte ministër i duhej të shkonte në një aktiv në Elbasan. Makina do i vonohej, por edhe i duhej të tjerëve në dikaster. I hipi trenit dhe u nis. Në sallën e takimit njerëzit prisnin makinën ministrore, kur ai shkoi në këmbë, direkt nga stacioni i trenit.

Nuk e di se çfarë është biseduar në takimet e tij të pas vitit 1990. Më herët e kam ndjekur , më shumë për erudicionin e tij dhe nga miqësia. Njeri i hapur, i njerëzishëm, dashamirës, statura e të cilit të bënte për vete.

Kur po dahej nga takimi në Elbasan, miqtë e pyetën nëse do të kishte ndonjë dëshirë në jetën e tij.

Përgjigjja e tij ishte e befasishme.

“Kur të vdes, më varrosni vertikalisht, jo horizontalisht. Kështu që e di se do të kursejmë një pjesë toke”.

Dhe pastaj kishte shtuar:

“Nëse sot tek unë shihni ministrin dhe jo Ahmet Osjen, haram e paçi miqësinë e tash sa viteve”.

x   x   x

Ahmet Osja gjithë jetën e tij e ka shkuar vertikalisht. Të tetëdhjetë vitet e tij!

Edhe kur ishte e vështirë.

Dhe i ka dashur të tjerët të rrinin pranë tij, po ashtu, vertikalisht.

Shumë e vështirë të përceptohet sot nga një ministër a deputet.

Në mos e pamundur!

Botuar sot në Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë

July 9, 2019 17:28
Komento

26 Komente

 1. Feniks July 9, 17:59

  Edhe sot keshtu na duan partite,qeverite,zyrtaret,gjyqtaret,prokuroret,por edhe…gazetaret:
  -Vertikalisht,por me koke poshte!
  Ndersa i nderuari Ahmet Osja vertet donte ta varrosin vertikalisht,por ne kembe!
  Se ja edhe ju si gazete keshtu na doni edhe ne lexuesve tuaj,qe kur shkruajme kritika per kryeministrin dhe vecanerisht per kryebashkiakun Veliaj (qe e keni shume xhan,mbase prisni ndonje gje prej tij) ju jo vetem nuk e botoni ne print,por as si koment!
  E kam provuar me ju ne disa shkrime dhe eshte keshtu sic po u them!
  Jepeni shembullin edhe ju,se kur vjen puna qe komentues te ndryshem shajne me liber shtepije,ju i botoni si komente,ndersa me fakte dhe argumente konkrete,i censuroni!
  Po te doni ua faktoj prap!

  Reply to this comment
  • mirel July 9, 18:48

   Mos e kritikoni Diten, se na zemerohet Bedriu dhe mbyll komentet.
   Sapo e beri me faqen e Macronit.
   Dicka nuk i pelqeu pasi komentova une,,mendoj se dhe te tjere komentuan.
   por une e kisha per Aleancen e Ramutit-Macronit-Vucic qe u mlodhen koke me koke ne takim te fshehte ne Paris.
   Si pelqeu Bedriut, puna e tij.
   Fondet greke kane lene gjurme te Bedriu dhe te Dita. Eshte e qarte qe kane dhe fonde qeveritare te Ramutit, Fonde serbe me sakte..?

   Reply to this comment
  • Mon Kukaleshi July 9, 20:09

   Ndonese DITA eshte per momentin nga te paktat gazeta qe ja vlen te lexohen, kritika e Feniksit eshte me vend.

   Keta i duan lexuesit jo per shkembim mendimesh, por vetem per klikime.

   Keta i duan lexuesit gatitu si kalliu i misrit te Fushe-Arezit per t’i treguar mediave te tjera te shkruara “epersine” e tyre ne numer komentesh, pavaresisht se shumica e tyre jane jargavitje militantesh, qurravitje et’hemerish, majasell dhimbjemedhenjsh, thatesire kataraktesh, gromesira degaresh, mufka myteberesh, turfullima kokprizmash. Me ekzemplari i debilave eshte ai miu i halese qe ben roje non-stop ne forum vetem per te ofenduar kritizerat e ramaducit.

   Perdite i njejti teater me kete karvan hajvanesh, dhe redaktoret me meditje vazhdojne po te njejtin avaz me ndersyerjen e kallinjve kokeboshe.

   Asgje per te komentuar rreth ketij tregimi nostalgjik..

   Bedriu eshte akoma ne autobuz… Mos e zgjoni ju lügen…

   Turp e faqja zeze.

   Reply to this comment
 2. mirel July 9, 18:03

  Nderime Arben Qoses. Shqiperia ka nevoje vertet per keto dy gjera A dhe B ne.
  Po pse keni vene kete foto, flet per vdekjen dhe ne foto duket sikur ka shkuar per te lindur..

  Reply to this comment
 3. Kopi Nishku July 9, 20:39

  O Bedri or derdimen fuks i shitur sigurims i oreve te para ke bere shume mire qe shkruan per kete hero te vertete te punes dhe shkences po si nuk fole dhe si nuk shkrove nje rresh per gjithe ate pune te madhe qe beri dhe ku shkuan te gjitha ata mbivlera qe sot neokomunistet i kane shqelmuar dhe te gjitha ata plantacione me miser me rrush me pjeshke u cfarosen e u kthyen ne katakombe me pallate betoni dhe qe i kane kthyer fshatet ne shkretina te perhumbura dhe po zbatojne ne heshtje geocidin e bardhe mbi fshtaret e varfer deri ne ekstrem me keq se genocidi serb.Dhe ju buthe lepiresit nuk shkruani nji fjale per kete fatkeqesi por llomotitni duke shpifur e perfolur per meritat ekesaj qeverie antishqiptare qe po e shkreton per dite fshatin por edhe Shqiperine.

  Reply to this comment
 4. Buda July 9, 21:02

  Nje shkrim i nivelit te larte profesional; Ahmet Osja qe produkt i kohes se punes dhe portreti i tij nuk mund te behej vecse me shembuj konkrete.

  Reply to this comment
 5. 555 July 9, 23:50

  Shkruhet per shkencetarin Ahmet Osja,por nuk shkruhet per super shkencetarin Hysen Lacej nuk shkruhet!
  Te shkruhet per te dy,qe e cuan shkencen shqiptare te bujqesise ne nivele boterore!
  Misri,orize,zooteknika ne Shkoder dhe gruri ,lule dielli,pambuku etj ne Lushnje arriten nivele boterore!
  E gjithe toka e punueshme ishte e drenazhuar,me kanale vaditese e kulluese,gje qe arrinte rendimente te larta ne prodhime!
  Ne se keni urrejtje per socializmin si sistem politike se juve u pewlqen rrenimi i Shqiperise eshte tjeter gje!
  Por cdo gje e moire qe eshte bere ne ate kohe duhet permendur qe jo vetem ta dine brezat e sotem,por t’u sherbeje edhe per nxitjen e shkences se sotme ne te gjitha fushat!
  Shkruani per vreshtat gjigande te Shtojit qe sot jane rrafshuar,ku atje prrodhohej mijra ton rrush te varieteteve nga ne te ndryshme,ku porodhohej vere e cilesise se larte,ku vetem Bullgaria blinte miliona fidane anti filokserike nga ata te Shtojit!
  Shkruani per geshtenjat e Recit,qe sot jane thare,ku vetem Hungaria blinte atehere disa qindra toin geshtenja!
  Shkruani per fushen e Trushit ku misri bente nga 3-4 kallinj dhe nuk pritej dot me draper,por me kmese(sopate e vogel)!
  Ku eshte sot ky prodhim?
  Mielli,orizi,pambuku,misri,gruri etj blihet jashte se tokat tona jane djerre!

  Reply to this comment
 6. Zagora July 10, 00:02

  Nje pyetje per Bedriun?
  Pse ne shkrimet tuaja nuk pranon komente?
  Se edhe kur i ke pranuar fillimisht,shpejt i ke mbyllur!
  Ne se nuk i perballon ti si gazetar me pervoje,ish lufterar i UCK-se atehere a vlen morali i shkrimeve te tua kur i bllokon komentet?
  Nuk flas per ato me fyerje,por normale,me fakte dhe arsyetime!
  Se pastaj beheni shembelltyre e sofizmave te Rames,si “bashkeqerises”!
  Mos na beni prifterinj dhe pastaj na rruani mjekrren!

  Reply to this comment
  • Alban Dega July 10, 16:03

   Replike me hicat dhe kerricat

   NUK LEJOJNE KOMENTE NE DITA !?

   Ne cfare planeti jeton apo ke problem me shikimin !
   Nuk ka analize serioze ne Dita ku numri I komenteve te mos i kalojne tri shifrat !
   Ti thua nuk botohen komente!
   Ka komente qe i kalojne gjatesine e analizave apo artikujve te redaksise … !
   Ti thua ka censure tek Dita!
   Ka komente krejt jashte teme !
   Ti thua nuk lejohen mendime te Dita!
   Ka komente qe perseriten pike per pike 2-3 here tek i njejti shkrim!
   Kjo ndodhe edhe per aresye teknike, per cka moderatoret duhet te vene dore dhe ti qethin pa meshire duke lene variantin e fundit pasi e neveritin jo vetem lexuesin por edhe autorin cka ka ndodhur disa here edhe me komentet e mia qe per nje gabim drejtshkrimor gjate postimit qe prekte permbajtjen eshte postuar edhe 3 here dhe botuar tre here !
   Ti thua nuk gjejme hapesire !
   Ka komente ala Intelegomari, ala Markuku, ala Anticensure, ala Clausi, ala Infoanali-stiku, ala BLACK SWAM- Korbi i Zi i Vicidolit…
   Ti ia fut kot qe te dali plot dhe akuzon Dita !
   Meso te lexosh para se te shkruash!
   Dita e botuesve Dabulla dhe Thanos, Tema e Mero Bazes nuk jane as RD- ja e Bledi Babales, as Panorama e Mafias se Pogradecit, as 55 e Fahri Derrit Mach te Berishes, hajnia te Gerdecit, bashke vrasesin te 21 janarit… as !
   Jane dy mediat me liberale, me te lexuara, me te komentuara, me tolerante, me te lira e me te pavarura ne te gjitha mediat shqiptare!
   Kane qendrimet e veta, por jane te hapura ndaj mendimit te lire…
   Kjo eshte aresyeja qe jane gazetat me te klikuara e me te komentuara, gazetat me te lexuara ne Shqiperi !
   Me shume lexohet e komentohet nje pordhe ne to se nje bombe tek te gjitha mediat e Kazanit te Vicidolit te marra se bashku !
   Kjo per merite jo vetem te botuesve e kryeredaktoreve te tyre, por edhe te pendave me te mprehta e mendjeve me te ndritura te publicistikes shqiptare si Viktor Malaj e Bedri Islami, Lorenc Vangjeli e Skender Minxhozi, Arben Duka e Moikom Zeqo… e temave te mprehta e mesazheve demokratike e liridashese, atdhetare, te se vertetes qe ato percjellin tek lexuesit !
   Jane dy sojsez shkarrashkruesish qe akuzojne Diten dhe Temen per censure: hicat dhe kerricat !

   Reply to this comment
   • 3535 July 10, 19:35

    Me fjalorin tend prej shpellari te ndyre dukesh qe je SOJZES e shkuar SOJSEZIT o Alban Dhoga!
    Niveli jot eshte afer nje rrugaci te droguar!

    Reply to this comment
   • Zagora July 10, 21:01

    Ja nje “gjeni” nga Tropoja,qe ashtu si te tjeret qe i lepijne bythen bajraktarit edhe ky e fillon komentin e tij grrices si shpellar!
    Ja cfa zhgarravit kjo koke e madhe prej Tropoje:

    -“Replike me hicat dhe kerricat”!

    Me siguri,qe me “krricet” mund te beje replike vetem nje KRRIC i llojit te tyre e jo njeriu!
    Vazhdo shpellar Dhoga, se te gjithe DERRAT nje turi keni!

    Reply to this comment
   • anticensure25642454 July 12, 02:07

    Ja kush je ne te vertete ti Alban Dega:

    T. Alibani

    Ne vend të fishekzjarreve, degëthari që përvec përkatësisë politike ka ndryshuar bile dhe emrin (pri dal t’partis osht myslimon i nershëm) e ka me hak një copë bajgë digjitale. Mos e beso po deshe, por këtë jargavitjen këtu poshtë e ka paketuar dhe postuar me duart e tij në prag të zgjedhjeve.

    Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

    Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

    Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

    Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

    Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

    Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

    Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

    Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

    Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

    Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

    Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj. .

    Gazeta 55
    E premte, 19 qershor 2009

    Reply to this comment
   • Drenova July 12, 09:39

    Pergjigju,o maskara :A e ke shkruar ti kete pacavure antishqiptare?
    Ne se hesht,do te thote se PRANON dhe mos dil te shkruash me ketu,o qelbesire shpellare!

    Pse do votoja për atdhetarin Sali Berisha, me 28 qershor 2009?

    Nga Hamdi Dega, Nju Jork.

    Se pari Sali Berisha eshte lideri politik me atdhetar ne Shqiperi. Ai e filloi karrieren e tij nga hiçi. Biri i dy malësorëve pa asnje mbeshtetje, qe per pak e lane pa shkolle per shkak te “kleçkave” ne biografi, arriti te perfundoje shkelqyer Universitetin, arriti te emerohej pedagog e mjek njekohesisht e deri deri edhe te specializohej ne Paris.

    Arriti te mesoje gjuhe te huaja dhe te shkelqeje ne kardiologji. Arriti te beje realitet endrra qe dukeshin te parealizueshme edhe ne ëndërr.

    Pasioni me te cilin ai ndiqte zhvillimet ne Kosove, perkushtimi ndaj çeshtjes se Kosoves qekur ishte mjek i thjeshte eshte shembullor. Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij. Ne kulmin e katrahures se ’97, kur Shqiperia ishte ne flake edhe per shkak edhe te gabimeve foshnjarake te Berishes, ne kohen qe Presidenca ishte e rrethuar dhe pritej te sulmohej nga Çaushët, sic me kane treguar deshmitare okulare, Sali Berisha nuk e braktisi Shqiperine. Vendosi te vdiste si hero e jo tua mbathte me te katra nga syte kembet, siç do te vepronte pak me shume se nje vit me vone Fatos Nano! Kjo eshte nje prove zjarri, nje deshmi madhore per atdhetarine e Sali Berishes.

    Ne kohen e luftes çlirimtare ne Kosove, kulla e tij ne Viçidol u be baze e sigurte dhe strehe e ngrohte e qindra lufetareve per liri te Kosoves. Shume prej tyre rane si heronj ne altarin e lirise dhe pavaresise se Kosoves. Vepra me e madhe ne Ballkan dhe Vetem nje ure ka ndertuar Ahmet Zogu ne lumin Mat dhe bile edhe ne kohen e diktatures e deri sot njihet si “Ura e Zogut”.

    Megjithe perpjekjet per ta sabotuar fqinjet tane te Jugut e te Veriut, Sali Berisha e filloi dhe po e mbaron Rrugen Durres – Morine, arterien e bashkimit kombëtar ShqiperiKosove. U vodh. U shkapërderdh. Sado te jete vjedhur e shkapërderdhur rruga mbetet monument , “investimi me i madh ne Ballkan”, siç e degjova ne “Euronjuz” para dy ditesh. E kot nuk thote populli ku punohet, ku ndertohet edhe do te shkaperderdhet e vidhet ngapak.

    Apo mos valle vodhen me pak Nanot e Gjinusherit, Cacet e Bacet, Malajt e Balajt ne vepra shume me te vogla e tendera ! Nuk ka shqiptar brenda e jashte Shqiperise te sjelle nje fakt korrupsioni ose dallavereje financiare te Sali Berishes. Jo vetem kaq. Ne çdo rast qe ai eshte informuar apo ka marre vesh per korrupsion e dallavere, ai menjehere i ka spastruar pa medyshje autoret e tyre si ne Dogana, ne KESH, ne Tatime pra ne pikat kyçe ku eshte djersa e mundi i popullit. Persa u perket shpifjeve per vajzen e dhëndrrin e tij do t’u thoja akuzuesve te tyre turp e faqja e zeze per ju se çdo pasuri e tyre eshte e mbuluar teresisht nga pagat e larta me UNMIK-un e KFOR-in ne Kosove. Mos valle djali dhe vajza e tij duhet te rrine papune e te heqin dore nga profesionet e tyre vetem per te kenaqur kundershtaret e tij!? Mos valle femijet e tij duhet te behen fli te “moralit proletar” dhe “dhjete tipareve te komunistit”!???? Te pergojosh djalin e Berishes eshte po aq e turpshme sa pergojimi i semundjes se kapercyer te djalit te Edi Rames.

    Edhe me e paturpshme eshte pergojimi i kombesise se bashkeshortes se tij! Turp e faqja e zeze se Liri Berisha, Balidemaj eshte nderi i gruas shqiptare ne te gjithe drejtimet … Shembull serioziteti / Mund te besh shume kritika e verejtje per politiken e meparshme dhe te sotme te Sali Berishes. Nuk ka se si ndodhe ndryshe: kush punon edhe gabon. Po askush nuk mund ta akuzoje Sali Berishen per mungese serioziteti. Sa ishte serioz e skrupuloz ne fushen e kardiologjise kur iu fut asaj, aq bile edhe me serioz e tregoi dhe po e tregon vetveten ne fushen e politikes. Asnje pune ai nuk i futet me dy mendje.

    Kiji inatin por jepi hakun edhe kundershtarit. Realiteti eshte realitet edhe kur nuk me vjen per hosh mua. Me gjeni nje lider politik me serioz e me punetor se Sali Berishen dje, sot. Neser ishalla do t’ia kalojne shume te tjere per te miren e Shqiperise. “ Nuk ka lider me punetor se Sali Berishen” ka deklaruar EuroDeputetja Doris Pack dhe shume personalitete te tjera evropiane. Zero tolerance ndaj imoralitetit / Nuk ka asnje lider politik ne Shqiperi sot qe gezon moralin dhe reputacionin e Sali Berishes. “Ishte i vetmi profesor qe te shikonte si prind, si profesor e jo si laper “ me thoshte nje ishstudente e tij e para 25 vjeteve.

    Gjithe jeta e tij, por edhe paraardhesve te tij dhe krejt families se tij jane eshte shembull morali te larte shqiptar. Per çdo gje mund te toleroje, por kur eshte fjala per moralin, toleranca e tij eshte zero, Sali Berishes i duhen edhe kater vjet qe t’i perfundoje ato. Ndaj vota ime do te jete per Sali Berishen. Ai ngjason mjaft me ishPresidentin amerikan Xhorxh Bush . Kur e jep fjalen, qofte edhe mbrapsht po te jete, ai e con deri ne fund. Ne rastin konkret behet fjale per fjale per se mbari ne dobi e ne sherbim te Shqiperise e popullit te saj. .

    Gazeta 55
    E premte, 19 qershor 2009

    Reply to this comment
    • 888 July 12, 10:10

     Shikoni se cfare shkruan ky palaco Dega,se eshte si Belul Gjeraqina,qe te nxjerre veten,qe paska bere nje koment,qe paska bere jehone te madhe kombetare dhe nderkombetare!
     Hyyyy mashtrues,mendjemadh dhe antishqiptar!
     Ja cfare ka shkruar tek “55-sa” atehere:

     -“Akoma e kam te fresket ne sy, ne mendje, ne shpirt kur ne shtepine e mikut te tij dhe bashkevendasit tone Mehmet Elezi korrektoi komentin tim per planin famekeq te Millosheviçit per serbizimin dhe kolonizimin perfundimtar te Kosoves. Ai koment pati nje jehone te madhe nderkombetare dhe koha vertetoi largepamesine e tij”!

     Reply to this comment
 7. demo July 10, 05:37

  Me dhimbsen specialistet e bujqesise,qe pane si u rrenua [puna e tyre shumevjecare nga nje perbindesh,qe leshoi kafshet mbi tokat dhe plantacionet .
  Rrenimi e ka emrin Sali Berisha

  Reply to this comment
 8. ALBAN DEGA July 10, 08:18

  Jeteshkrim turravrap i paautorizuar

  BEDRI ISLAMI ESHTE BEDRI ISLAMI

  – Ka shok vetem vetveten

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ha buke vetem ne kater breza atdhetare, lufte per liri e demokraci qe nga gjyshetit, babai i tij “ Luli i Vocerr” i Migjenit te madh e deri tek vetvetja.
  Qe nga dajet e tij, nderi e lavdia e Shkoderlices me Heroin e Vigut Naim Gjylbegun e Gjylbeget legjende te Shkodres, Prof. Dr. e famshem Ilir Gjylbegun e madh, Babain e jetes se mijera bebeve shqiptare qe sot i gjeni ane e mbane Botes!
  Qe me nenen e tij, te lene ve ne lulen e nuserise nga dora e zgjatur e Beogradit dhe Moskes ne krye te Kupoles se Sigurimit te Shtetit Mehmet Shehu, Kadri Hazbiu e Fecor degjenerata Shehu e sejmenet e tij me Bedriun foshnje, jetim ne vegjeli!
  E nipi jo vetem e ruajti, por edhe e lartoi lavdine dhe vepren e parardhesve te tij nga babai e nena duke marre me te mirat e te dy kraheve e duke i bere edhe me te mira.
  Penda e tij si gazetar dinjtoz kurajoz nuk ishte pende ala Mehmet Elezi, Fahri Balliu… e bythelepiresish te sekretareve te pare nga maja e deri ne Tropoje e kryetareve te qeverive nga Tirana ne Konispol.
  Shkrimet e tij dinjitoze, kritike, plot ide e fakte te gjalla ne “Zeri i Popullit “
  mbeten model edhe per gazetarine e sotme pavaresisht nga censura e autocensura e asaj kohe kolere, presionet e deri edhe kercenimet me buken e me lincime edhe me te renda.
  Bedri Islami ashtu si the ajka e inteligjienies, e bijeve e bijave me te mire, me demokrate, me qytetare, me mendjendritur e pendefliri te te gjitha fushave u detyruan nga “ Kryetari i Shoqates se Gjuetareve te Beogradit” e Sllobodan Milloshevicit ne Tirane Saleh Ramollah Ajatollah Berisha dhe banda e tij atdheshitese e atdherrenuese te marrin rruget e kurbetit kur Shqiperia kishte me nevoje se kurre per trurin e tyre, pasurine me te madhe te cdo kombi.
  Duke lartuar vepren legjendare te brezave parardhes Bedri Islami do te behej kryeredaktori i gazetes “ Zeri i Kosoves” qe do te kthehej bomba e flamuri i pare i luftes per liri e pavaresi te Kosoves.
  Jo vetem aq, por edhe udheheqesi, kryetari i Levizjes Popullore per clirimin e Kosoves nga gjiri i se ciles do te lindete Ushtria Clirimtare e Kosoves, qe ne aleance dhe si krahu i armatosur ne terren, si pararoja e syri i aleances euroatlantike, NATO-s, me Shtetet e Bekueme te Amerikes ne krye, do te sillte edhe lirine edhe pavaresine e saj.
  Per Bedri Islamin mund te shkruash libra te tere historie e romane legjendash te gjalla atdhetare, lirie e demokracie, qe ai e ka bere me mire se kushdo tjeter, por duke lene vetveten jashte, karakteristike i virtyt i njerezve te medhenj qe e kane me te madh heroizmin e modestine se sa penden e tij qe ka pak ose aspak shoqe!
  Jeteshkrimi i tij dhe i familjes se tij eshte jeteshkrim i gjalle i historise shqiptare te 85 vjeteve te fundit !
  Bedri Islami eshte Bedri Islami!
  Bedri Islami han buke vetem !

  Reply to this comment
  • Roberto July 10, 11:59

   Pse behesh zhurmues,o shpellar i ndyre!
   Leri njerezit te gjykojne gazeten,se mire i ben,ndryshe eshte kur shpifin e shajne!
   Te plasur i ke syte,qe te shohesh se ne shumicen e shkrimeve te tij Bedriu nuk lejon komente,bile edhe kur i pranon i mbyll ne mes?
   Vetem ditet e fundit ka patur 3-4 shkrime ne faqen e pare pa komente!
   Nuk i ben nder vetes as gazeta e as Bedriu kur boton nje krye artikul ne faqen e pare dhe nuk pranon komentet!
   Kjo tregon se ka frike nga mendimet e kunderta!
   Ndersa lejon pa asnje kufizim nje palaco “intelektuali”,”tartuf” etj qe shan me liber shtepije sa here t’i shkrepet!

   Reply to this comment
 9. Alban July 10, 08:22

  Replike me hicat dhe kerricat

  From: Alban Dega
  Date: August 30, 2018 at 6:41:42 AM EDT

  NUK LEJOJNE KOMENTE NE DITA !?

  Ne cfare planeti jeton apo ke problem me shikimin !
  Nuk ka analize serioze ne Dita ku numri I komenteve te mos i kalojne tri shifrat !
  Ti thua nuk botohen komente!
  Ka komente qe i kalojne gjatesine e analizave apo artikujve te redaksise … !
  Ti thua ka censure tek Dita!
  Ka komente krejt jashte teme !
  Ti thua nuk lejohen mendime te Dita !
  Ka komente qe perseriten pike per pike 2-3 here tek i njejti shkrim!
  Kjo ndodhe edhe per aresye teknike, per cka moderatoret duhet te vene dore dhe ti qethin pa meshire duke lene variantin e fundit pasi e neveritin jo vetem lexuesin por edhe autorin cka ka ndodhur disa here edhe me komentet e mia qe per nje gabim drejtshkrimor gjate postimit qe prekte permbajtjen eshte postuar edhe 3 here dhe botuar tre here !
  Ti thua nuk gjejme hapesire !
  Ka komente ala Intelegomari, ala Markuku, ala Anticensure, ala Clausi, ala Infoanali-stiku, ala BLACK SWAM- Korbi i Zi i Vicidolit…
  Ti ia fut kot qe te dali plot dhe akuzon Dita !
  Meso te lexosh para se te shkruash!
  Dita e botuesve Dabulla dhe Thanos, Tema e Mero Bazes nuk jane as RD- ja e Bledi Babales, as Panorama e Mafias se Pogradecit, as 55 e Fahri Derrit Mach te Berishes, hajnia te Gerdecit, bashke vrasesin te 21 janarit… as !
  Jane dy mediat me liberale, me te lexuara, me te komentuara, me tolerante, me te lira e me te pavarura ne te gjitha mediat shqiptare!
  Kane qendrimet e veta, por jane te hapura ndaj mendimit te lire…
  Kjo eshte aresyeja qe jane gazetat me te klikuara e me te komentuara, gazetat me te lexuara ne Shqiperi !
  Me shume lexohet e komentohet nje pordhe ne to se nje bombe tek te gjitha mediat e Kazanit te Vicidolit te marra se bashku !
  Kjo per merite jo vetem te botuesve e kryeredaktoreve te tyre, por edhe te pendave me te mprehta e mendjeve me te ndritura te publicistikes shqiptare si Viktor Malaj e Bedri Islami, Lorenc Vangjeli e Skender Minxhozi, Arben Duka e Moikom Zeqo… e temave te mprehta e mesazheve demokratike e liridashese, atdhetare, te se vertetes qe ato percjellin tek lexuesit !
  Jane dy sojsez shkarrashkruesish qe akuzojne Diten dhe Temen per censure: hicat dhe kerricat !

  Reply to this comment
 10. Zorro July 10, 10:07

  Sì nuk ke turp qe e mban veten sikur DITA ka nevoje per mbrojtjen tende prej mburraveci shpellar.
  Ne bere si Belul Gjeraqina,o mender dege hislli.

  Reply to this comment
 11. Ardi July 10, 14:50

  Ne fillim kam patur pershtypjen se Dita i botonte automatikisht te gjitha komentet sepse ne disa raste ka aq banalitet sa edhe po te kete ndonje vlere komenti nuk ia vlen ti hedhesh syte

  Por e verteta eshte se disa komente censurohen, mos u nxitoni ne vleresime, nuk censurohen sharjet banale por censurohen atje ku u prek pak ne kallo interesave te gazetes

  Reply to this comment
  • 888 July 10, 19:57

   Kam nje ore qe i kam derguar nje koment ketu dhe nuk e kane botuar!

   Reply to this comment
   • 888 July 10, 20:34

    Keto fjalet kot i botojne keta,kurse ato qe jane me kritika dhe fakte konkrete nuk i botojne!
    Di gje ky shpellari Dhoga per kete gje,se une dhe Enveri nuk dime gje,ne se e ka bere Mehmeti me koken e tij?

    Reply to this comment
 12. respekt July 10, 18:33

  Megjithe respektin per Ahmetin, kur do te botoni ndonje shkrim tjeter per te?! Po e çvleresoni ju , pa ai vete i qendron vlerave.

  Reply to this comment
 13. Cjan kto idiotizma ktu o nastradina ! July 10, 21:44

  Me cfar problemesh konfrontohet ai vend e ajo shoqeri

  e me cfar merren banda e nastradineve .

  Kto shkrime na kujtojne ato Flet Rrufet Lavderuese

  apo hartimet e kohes se Komuniszimit .

  Por nuk eshte gje e re kjo .

  Kte keni bo ne shekuj ju sternipat e nastradinit .

  Ktu ju pikon catia juve ke prrallat boshe trapa me zile

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim