Kur “të vjen për të vjellë” nga dyfytyrësia

October 14, 2019 10:09

Kur “të vjen për të vjellë” nga dyfytyrësia

Duke komentuar dhënien e çmimit nobël për një shkrimtar ndjekës dhe propagandues të Milosheviçit, kryeministri Edi Rama tha:

“Kurrë nuk do të mendoja që do të më bënte me vjellë çmimi Nobel, por paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë. Pas zgjedhjes së turpshme të bërë nga një autoritet moral si Akademia Nobel, turpëria është vulosur si një vlerë e re. Jo nuk mund të bëhemi kaq tolerant ndaj racizmit dhe gjenocidit”.

Reagimi flet qartë.

Pra dikush që krahas veprës letrare dhe publicistike ka bashkëpunuar me diktatorë, ideatorë, frymëzues gjenocidesh nuk mund të nderohet kësisoj.

Bukur. Me këtë logjikë të prezantuar nga vetë kryeministri atij duhet ti vinte “për të vjellë” edhe nga Mit’hat Frashëri apo jo?

Shkrimtar dhe publicist i njohur, por kryetar i një organizate politike që iu bashkua planeve të Hitlerit.

“Jo nuk mund të bëhemi kaq tolerant ndaj racizmit dhe gjenocidit” – shkruan kryeministri për shkrimtarin Handke dhe nderimin e tij.

“Kështu që kush e sheh arkmortin e tij sot këtu, si një provokim ndaj një historie që e shkruajtën fitimtarët, bën mirë të ulë kokën” – thoshte i njëjti për Mit’hatin.

Po si kështu?

Gjenocidi sipas krijuesit të termit Rafael Lemkin (1900-1959), është vrasja e qëllimshme e njerëzve në baza etnike, nacionale, racore, religjioze etj.

Ajo që bëri Millosheviçi me shqiptarët e Kosovës, boshnjakët, etj. Ajo që bëri Hitleri me hebrejtë etj. Handke mbështeti dhe bashkëpunoi me penë me synimet e Sllobos. Mit’hati mbështeti dhe bashkëpunoi me armët e Ballit me synimet e Hitlerit.

Si pra zoti kryeministër, të vjen për të vjellë për nderimin e Handkes kurse nderimin e Mit’hatit jo vetëm duhet ta pranojmë por edhe të ulim kokën para tij?

Shefat ideologjikë të të dyve, zoti Rama, kanë vrarë. Shqiptarë dhe jo vetëm. Holokausti i Hitlerit është inciativa më famëkeqe, për shfarosjen e njerëzve në historinë e botës. Shfarosjet e Millosheviçit janë po kaq famëkeqe në historinë ende të freskët të rajonit.

Kryeministri është filolog i shquar dhe fjalët i lidh bukur.

Por nëse ka ndonjë gjë nga e cila të vjen realisht për të vjellë, është dyfytyrësia, hipokrizia, mungesa e parimeve dhe seriozitetit.

Dhe në rastin e një politikani aktiv kjo është më tepër se kaq: krijon pabesueshmëri të skajshme, rrjedhimisht e bën atë të papërshtatshëm, krejtësisht të dyshimtë për të marrë vendimet e rëndësishme që duhet të marrë një lider politik dhe drejtues qeverie.

 

2
Akademia e Shkencave e Shqipërisë reagoi mbi rastin e shkrimtarit austriak me libra të bukur por me veprimtari politike pro spastrimeve etnike të Millosheviçit.

Ja cfarë shkruan Akademia në deklaratën e saj:

“Dhënia e një çmimi të tillë mund të arsyetohet me faktin se ai i referohet vetëm kontributit të shkrimtarit në letërsinë botërore, por në të njëjtën kohë jemi të vetëdijshëm edhe për peshën politike që mbart çmimi Nobel.
Ne nuk gjykojmë vlerën e veprës letrare të fituesit të Nobelit të sivjetëm. Ne na dëshpëron braktisja e parimësisë në gjykim nga juria e këtij çmimi, duke mbyllur sytë para inkurajimit të hapur që ai i ofroi makinerisë së urrejtjes etnike Sa më sipër, Akademia e Shkencave e Republikës së Shqipërisë paraqet mospajtimin dhe indinjatën e saj…” etj.

E sheh sa bukur Akademia këtë herë? Pra një shkrimtar nuk mund të gjykohet vetëm nga vepra, por edhe nga veprimtaria e tij politike.

Po ku ishte kjo Akademi kur u nderua Mit’hati? Përse nuk vlejti i njëjti “arsyetim brilant” edhe për të?

 

*****

Shënimi i plotë mund të lexohet sot në Dita print

October 14, 2019 10:09
Komento

69 Komente

 1. artan vlora October 14, 10:17

  dhe doni te integroheni ne Europe me kesi lloj bajgash miladiniste? Ky eshte nje shkrim te semuresh psiqike. Imagjino, te besh nje albanolog si Mitat Frashri, “hitlerian”. Dhe kush e ben? Adhuruesit e nje krimineli si enver hoxha. Mbeturina e toksina komunizmi. Sot lexoni ne biblioteka librat qe ju ka lene Mitati.

  Reply to this comment
  • Gani USA October 14, 10:52

   Qeka futur ne forum vetë Edvin Agron Tufa nga Sureli i katundeve t Pukes.

   Te dogji ëëëë?

   Po mirë e ke nga një anë.

   Kryetari i PS është bërë idhulli i atyre që urrejnë partizanët.

   Ju vraftë zoti ju vraftë, këllirat e kombit

   Reply to this comment
  • 21 janari October 14, 10:55

   Ti Artan Vlora laj gojen para se te flasesh per Enver Hoxhen o bajge.

   Se nuk ka asnje lidhje me degjenerimin e sotem o hale.

   Po shko mor plehre kund tjeter, pse vjen hedh helm ketu?

   Kemi te drejte te jemi komuniste dhe te majte sic ke ti te drejte te jesh nje idiot

   Fajin e ka moderatori i Dites qe ju lejon juve si intelektuhalja dhe ca te tjere.

   Ptu ju qifsha Edvinin tuaj qe neve na merr votat e juve ju bën duva.

   Dinakë, mosmirënjohës, maskarenj

   Reply to this comment
   • **** October 14, 15:08

    Artan Vlora eshte Ramuti vete. Futet dhe komenton, si qen i ndyre qe eshte, per te permbytur opinionet negative.

    Reply to this comment
  • Aladini me Eskorte October 14, 11:02

   Artan Vlora, mos u merzit gjyko ftohte
   A ishte Mitati hitlerian?
   Patjeter ishte.
   Te gjithe kolaboracionistet e L2B jo vetem ata shqiptare ishin.
   Dhe ndaj u debuan u ekzkekutuan dhe u shpronesuan.
   Tek ne u nderuan.
   Sepse ne nuk kemi respekt per veten.
   Te semure psiqike nuk jane ata qe vene ne dukje dyfytyresine por liderat tane qe mendojne te gjithe se historia nis me ta.
   Lexo kujtimet e te derguarit te Hitlerit ne Ballkan.
   Aty do mesosh qe tre ishin njerezit ku ai u mbeshtet per te zbatuar porosine e Hitlerit per vende si Shqiperia (qeverisje hitleriane me inisiativen e vet): Deva, Bicakciu, Balli i Mitatit.
   Te vjen hidhur po ehhh
   Libra te bukur Mitati, po veprat aha
   Njesoj si beu i Surelit

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 14, 11:07

   artan vlora
   o copa e mishit
   ky albanologu i tënd ishte dhe kryetari i klubit të selanikut!!
   apo nuk ja ke idenë kur bënte të njëjtën politikë për të ndenjur me osmanllinjtë,pak a shumë si 20 e diçka vjet më pas!!
   o palaço ti shkruaj se nuk prish punë,vetëm se tragon që bastardët nuk mbarojnë as me mithatin e as bastardin e radhës!!

   Reply to this comment
   • Vlora 97 October 14, 11:35

    Alban Vlora.ben sikur nuk kupton qe pikerisht ketu eshte thelbi: Mitati “Albanologu” apo Mitati Kolaboracionisti i nazizmit? A ndahet dot?
    Ky eshte diskutimi, po Alban Vlora eshte deputeti Vlores Edvin Rama dora vete qe hedh tymse q m sabah

    Reply to this comment
  • Endri October 14, 12:29

   Te gjithe librat e Enver Hoxhes jane te perkthyer ne gjuhe te huaja dhe tregetohen edhe nga librarite me te medha te perendimit si Amazon.com
   Kjo eshte faqja e tij ne Amazon:
   https://www.amazon.com/Enver-Hoxha/e/B001JO7KXG%3Fref=dbs_a_mng_rwt_scns_share

   Mithati ekziston vetem ne Shqip per t’u konsumuar nga malok si puna e ketij “vlores”.

   Reply to this comment
   • Enver Hoxha fallsifikatori me i madh i historise October 14, 13:53

    Kush merr mundimin te fshije bythen me ato zhgarravinat e Spiro Dedes me emrin e Enver Hoxhes siper si p.sh –
    – Me Stalinin
    – Shenime per Kinen
    – Rreziku Anglo-Amerikan per Shqiperine
    – Kujtimet e Vegjelise
    – Kur lindi Partia (ajo qe pllenoi Miladin Popovici)

    Kur Mithat Frasheri shiste libra ne librarine Lumo Skendo, Enver bytho shiste cigare te Flora
    Mithat Frasheri intelektual i arsimuar nuk vrau shqiptare
    EnverI i mbet ne klase vrau kunatin qe e dergoi me studime dhe mijra e mijra shqiptare qe donin te kalonin kufirin e burgut 28 000 km2 me emrin Shqiperia Socialiste.

    Reply to this comment
    • Endri October 14, 14:33

     Gjerat qe kane vlere, jetojne pertej kufijve te vendit dhe kohes kur u krijuan.

     Na gjej or malok ndonje website qe shet librat e Mithatit ne Anglisht, se te Enverit i ke me siper. Perndryshe, mbylle ate hale prej shpifsi.

     Reply to this comment
     • Enver Hoxha fallsifikatori me i madh i historise October 14, 16:54

      Jashte ka ne shitje dhe libra te Maos, Lei Fenit, Kim Jongut, Lin Biaos, Stalinit, Leninit, Hitlerit, Duces. Librat e Dulles i botonte PPSH ketu dhe ja falte atyre grupeve marxiste-leniniste qe ti frymezonte me pederastite e tij.

    • jo-socialist October 14, 17:28

     o Gani USA ka replikuar Edvin Agron Tufa nga Surreli i Pukes, fallsifikatori i historise, qelbaniku megalloman i cili shfrytezon cdo oportunizem te arrij qellimin e tij te vendos printin personal ne histori

     Po shfrytezon ne menyre te pashoqe votat e elektoratit matuf socialist bashke me maxhorancen tradhtare te majte.

     Edvin Rama nuk eshte socialist por nje aventurier qe shfrytezon nje sere rrethanash ne shqiperi

     Edvin Rames i do thene lamtumire ka ardhur momenti rruget me te duan ndare, sejcili rrugen e vet. Edvin Rama ishe i dobishem persa munde Berishen, tani nuk na vlen me, Good bye.

     Reply to this comment
    • Cuni i Vuk Karaxhicit nga Vicidoli October 14, 19:06

     Mit`hat Frasheri , thote ky idjoti , nuk vrau shqiptare ! Cfar b andite e kriminele jini , more pjelle e keqe , kur mbyllni syte per te mos pare , qe Mit`hati ishte pjese krimit per 29 mije shqiptaret , qe humben jeten nga okupatoret , sepse ishte pjese e se keqes , ishte nje gjymtyre e okupatoreve nazi-fashiste ! Ke kerkoni te mashtroni ju , me keto idjotesi ?! ishet dhe mbetet llumi i ketij vendi , qe populli iu neverit . . . . ! ! !

     Reply to this comment
    • Tarasi October 14, 23:32

     Ka njè ndryshim shumè tè madh midis Enverit dhe Mit’hatit. Ndoshta Mit’hati shiste libra qè Enveri i lexonte dhe nga ana tjetèr Mit’hati tymoste cigaret qè shiste Enveri… Pèrfundimi : – Enveri e bèri Shqipèrinè ashtu siç parashikonte xhaxhai i Mit’hatit Samiu, hyri nè histori dhe e nderojnè pothuajse tè gjithè shqipètarèt. Mit’hatin e futèn me zor tek kodrat e Liqenit dhe e haroi edhe ‘Ai’ qè e futi. Kush e bèn tè keqen, do ta presè atè !

     Reply to this comment
     • Enver Hoxha fallsifikatori me i madh i historise October 15, 08:51

      Xhaxhai i Mit’hat Frasherit, Samiu dhe asnje rilindas a figure historike nuk paten parashikuar dot kurre nje Shqiperi-burg 28000km2 si e beri Enver duke vrare per 50 vjet shqiptare qe tentonin largimin. Asnje pushtues nuk ja ka bere kete Shqiperise. Prandaj shqiptaret ja terhoqen zvarre ate statujen gerdalle dhe ja shurrosen koken rrugeve te Tiranes. Fundi i merituar per tirane perverse.

     • jo-socialist October 16, 02:44

      more Edvin Rama maskara si yt’at Kristaq Rama deputet ne Kuvendin Popullor te qeverise se Enver Hoxhes, oportunist dhe driteshkurter qe ben shurren ne breke nga frika se te mbarohen parate, e vetmja frike e jotja per vdekje.
      Shihi veprat qe ka lene yt’at te tera genjeshtra e hipokrizi, shabllone pa pike finese e arti. Qe tregon se ishte propagande boshe pra ia kish me hile sistemit jo me ndershmeri e vertetesi. Njerez bosh si ju moren ne qafe ate sistem. Vec ndershmeri s’kini ju babe e bir. Pse ia kish me hile. Se i pelqente te ulej ne karrige te larte deputeti e akademiku, dhe per ate karrige te larte e shiste shpirtin. Ashtu dhe bytha jote mashtroi nje grupim te tere politik te cilet e vune ne krye e per hir te karriges ku ulet fshehu fytyren e vertete ate maskarait, ty s’te lidh asgje me socialistet. Kurvare shpirtrash babe e bir.

 2. Eno October 14, 10:17

  O Dita mire e keni ju por ca lodheni kot me kete ceshtje… ketu ka ikur per hale situata ekonomike per shkak te nje dore hajdutesh (qeveri – opozite – biznes) qe kane ne kontroll gjithshka.

  Ky pyesin keta per histori apo ASH, ketu duhet revolucion miku im… vetem keshtu shpetojme nga kjo zgjebe qe na ka rene prej 30 vitesh!

  Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 October 14, 10:30

  po e filloj me akademinë!
  “Po ku ishte kjo Akademi kur u nderua Mit’hati?”
  ku ishte??
  atje ku ka qënë gjithnjë!!
  askund!!
  akademia e leshit,këta njerëz të paguar që i rëndojnë taksave tona shumë rëndë nuk bëjnë asgjë tjetër veç përfitimit të pa merituar të rrogës së tyre!!
  një nga detyrat e kësaj akademie është bashkpunimi me akademi të tjera në botë!
  duke qënë se dhe çmimi nobel është pjesë e këtij bashkpunimi kjo akadeleshe e shkërdhatave të shqipërsisë,duhet të interesohet dhe për çmimin nobel!pra jo vetëm të propozojë ose mbështesë dikë,por dhe të kundërshtojë!!
  duke ditur se emrat e personave që i propozohen akademisë suedeze janë emra të shumtë dhe të publikuar për publikun dhe sidomos për akademitë në të gjithë botën!!
  këta parazitët tanëjo vetëm që nuk dinë të kundërshtojnë por ju garantoj se nuk e marrin mundimin të lexojnë emrat që propozohen për nobel!!
  pra kjo që ne quajmë akademi reagon si kofini pas të vjelit!!reagon kur i vënë hostenin në bythë!!
  e po e mbyll me “Kryeministri është filolog i shquar dhe fjalët i lidh bukur”!
  nuk e di se çnivel keni ju në vlersim!?
  por po qe se e krahasojmë me këtë që shkruani,jo të gjithë të ditës,por shkrime të veçanta,ju!?
  ai është një copë gomari që ju ka hedhur trutë e tij dh eju besoni se ai di të lidhë fjalë bukur!!
  ai është debili që nuk e di se si është shitur për orator!!ai vetëm oratori nuk ka!!është një adoleshent llapaqen!!një i mangët nga mënt që e keni bërë “gjeni”!
  dyfytyrësinë e dobiçit të burgajetit e kemi kuptuar me kohë,jo po jepni fakte për tua vërtetua dhe ndyrësirave si kalbësira hiperaktive dega,hale vjosa,kapterri i haleve madhori e them lalai,e për më të madhin e dytytyrësisë,atë që “vegjëlisë i thotë vetëm të vërtetën”arben tradhëtar dukën!!

  Reply to this comment
 4. Alban Dega October 14, 10:42

  GJELLA ME KRIPE E KRIPA ME KARAR !

  Akoma me ceshtjen me jetike dhe hallin me te madh te shqiptareve- Mithat Frasherit!?
  Qindra editoriale, analiza … mijera komente per kete teme…
  Enough it’s enough… Boll me!
  Gjella me kripe e kripa me karar, thote sovrani!

  Reply to this comment
  • Kasollja e Galigatit October 14, 10:49

   Vijimesia eshte gogoli i mendjeve te ceketa.

   Si kjo e Alban Deges.

   Reply to this comment
   • ALBAN DEGA October 14, 15:03

    E KE PARE ATE FILMIN ME ATE USHTARIN JAPONEZ QE VAZHDONTE TE QENDRONTE ME MITROLOZ NE BUNKERIN E LUFTES SE DYTE BOTERORE 25 VJET MBAS LUFTES SE DYTE BOTERORE!?

    Ne lufte arma jone eshte pushka.
    Ne paqe arma jone eshte puna …

    A e di kush e ka thene kete mesazh mendjendritur !?
    Pasi ta mesosh atehere komento ti Kasollja e Galigatit!
    Dil prej saj dhe rrok armen e paqes- punen bashke me kete pasrendesin tend autoqensuren1234567998321xyz qe kundermon deri ketu ne Nju Jork !
    Shqiptaret u radhiten ne anen e fitimtareve te saj fale Luftes se lavdishme Antifashiste Nacional- Clirimtare!
    Por … Gjella me kripe e kripa me karar.
    Shqiperia ka sot halle, probleme e ceshtje shume me te rendesishme, te nguteshme dhe jetike per te sotmen dhe te ardhmen e saj demokratike !
    Si fitimtare te asaj lufte legjendare e kemi per detyre morale, atdhetare e njerezore ta nderojme por jo ta teprojme per dicka qe historia e ka fiksuar nje here e pergjithmone me vulen e pashlyeshme te gjakut dhe sakrificave madhore te 28 deshmoreve e heronjeve dhe luftetareve te saj te llirise!
    Historia nuk ribehet…
    “ Armet “ e cdo shqiptari ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal i Zi sot duhen drejtuar kunder korrupsionit, kusarise, krimit, impunitetit dhe pandeshkueshmerise, per ligj e drejtesi te barabarte per cdo shqiptar!
    Ndryshe kurre nuk do te behemi shtet, shtet ligjor demokratik, shtet “ Ne populli, Me popullin e Per popullin”.

    Reply to this comment
   • ALBAN DEGA October 14, 15:10

    ARMA E LUFTES DHE ARMA E PAQES !

    E KE PARE ATE FILMIN ME ATE USHTARIN JAPONEZ QE VAZHDONTE TE QENDRONTE ME MITROLOZ NE BUNKERIN E LUFTES SE DYTE BOTERORE 25 VJET MBAS LUFTES SE DYTE BOTERORE!?

    Ne lufte arma jone eshte pushka.
    Ne paqe arma jone eshte puna …

    A e di kush e ka thene kete mesazh mendjendritur !?
    Pasi ta mesosh atehere komento ti Kasollja e Galigatit!
    Dil prej saj dhe rrok armen e paqes- punen bashke me kete pasrendesin tend autoqensuren1234567998321xyz qe kundermon deri ketu ne Nju Jork !
    Shqiptaret u radhiten ne anen e fitimtareve te saj fale Luftes se lavdishme Antifashiste Nacional- Clirimtare!
    Por … Gjella me kripe e kripa me karar.
    Shqiperia ka sot halle, probleme e ceshtje shume me te rendesishme, te nguteshme dhe jetike per te sotmen dhe te ardhmen e saj demokratike !
    Si fitimtare te asaj lufte legjendare e kemi per detyre morale, atdhetare e njerezore ta nderojme por jo ta teprojme per dicka qe historia e ka fiksuar nje here e pergjithmone me vulen e pashlyeshme te gjakut dhe sakrificave madhore te 28 deshmoreve e heronjeve dhe luftetareve te saj te llirise!
    Historia nuk ribehet…
    Armet e cdo shqiptari ne Shqiperi, Kosove, Maqedoni, Mal i Zi sot duhen drejtuar kunder korrupsionit, kusarise, krimit, impunitetit dhe pandeshkueshmerise, per ligj e drejtesi te barabarte per cdo shqiptar!

    Reply to this comment
    • Kasollja e Galigatit October 14, 15:34

     Ore Alban sa te ceket jeni more sa te ceker jeni

     Nuk eshte puna te lufta eshte te simbolika dhe shembulli qe mbart ajo

     DINJITETI ore Alban

     Cfare ben ti kur ta ven kemben ne qafe?

     Lufton apo behesh bashkepunetor i atij qe ta ka vene ne qafe?

     Dhe ky nuk quhet vetem nazist gjerman.

     Quhet edhe Miloshevic serb, quhet edhe klase politike, quhet edhe Sali, edhe Edvin…

     DINJITETI vlen dje, sot dhe neser o Alban kaqoli.

     Ky “japonez” nuk del kurre nga bunkeri.

     Ah po, ka dale nga “moda” e Rilindjes qe qeveris

     Mbase po ata nuk kane lidhje me Dinjitetin, histori e gjate

     Me te mira Alban, gjynaf thone sa me shume rritet, aq me shume.nze njeriu, por ne shqiptaret kemi perqindje te larte moshe e madhe, truri ende i vogel

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 14, 12:38

   përse nuk e botoni komnetin tim me këtë qelbësirë degë të kalbur??

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 October 14, 15:21

    ptu mor bastard!!
    “Enough it’s enough… Boll me!”
    kjo të vritka veshët ty mor kërmë,kurse ato idiotësira që shkruan,boton e riboton dhe pas dhjet vjetësh!?
    nukl i quan”Enough it’s enough… Boll me!”??
    pthu mor hale e shkërdyer deri në palcë!!
    kush e di se çfarë ndyrësire ke qënë deri në ’90ën??
    edhe ajo haleja e anëve të mija nuk të afrohet fare!!dhe ai bastardi ynë i vjosës e ka mbyllur halënë dhe nuk diareit më!
    bastard e farë bastardi!!

    Reply to this comment
 5. Eno October 14, 11:58

  Për redaksinë e ditës. Me emrin Eno, këto ditë nuk janë boruar komentet. Pra dikush tjetër po më zevendëson. Redaksia ka historikun e kimenteve lidhur me e-mail përkatës. Api mos është me qëllim!? Sdua ta besoj.

  Reply to this comment
 6. Alberti October 14, 12:16

  Hidhini nje sy shkrimit te sotem ne Gazeten Dita – A po na genjejne per financat ?
  Atehere nese per qendrime historike per para 75 vitesh “ju vjen per te vjelle” me Ramen, per realitetin e sotem do ju vije per te uleritur.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 14, 12:37

   unë e kam lexuar!
   duhet me e tret se me ja vjellë pa tret ramës nuk ja ngjis dot!!
   lali,puna e të vjellit është si puna e shijes!!seicili ka shkatarin e tij të vjelljes!!
   psh dobiçi i burgajetit,kur ha mut nuk vjell!!i pëlqen dhe ngopet!kur sheh ndonjë gjë që nuk është mut,atje po vjell!!
   dhe për këtë millosheviçistin bën sikur vjell se nuk ka çtë bëjë,kurse për të nuk vjell fare!!i pëlqejnë!!
   se ke parë sa është trashur!!
   gjënjeshtra është zanati i tij!e ka prirje!!ka lindur i tillë!

   Reply to this comment
 7. intelektuali October 14, 12:32

  Gazeta DITA:

  Nje fjale e urte thote:

  GJUHA SHKON KU I DHEMB DHEMBI

  prandaj:

  Nuk duhet ta leme gjuhen te shkoje afrofe vetem atje ku na intereson per te atakuar cmimin Nobel per letersi, por te shikojme se:

  Gjermanet nuk vrane asnje kosovar si Millosheviqi dhe Tito e Rankovici para tij ne bashkepunim me LANC-in kriminal te Enverit duke i ngulur thiken pas shpine ne masakren e Tivarit,

  PSE AKADEMIA E SKENDER GJINUSHTIT, CUNIT TE KRIMINELIT ETHEM GJINUSHI HESHT PER REZILIN ME BUSTIN E VOJISLLAV KUSHICIT, ALIAS VOJO KUSHIT NE MES TE TIRANES?

  prandaj:

  Enveristet ne kete forum perpra se te anatemojne Mithat Frasherin si patriot dhe intelektual i mirefillte puro shqyptar, t’i bejne te fala Vojisllav Kushicit te Titos, alias Vojo Kushit te Enverit qe krenohet me nje permendore ne mes te Tiranes si spiun i Titos dhe Hero i Jugosllavise Komuniste qe me terrorizmin e tij bolshevik donte ta bente Shqypnine si nje Republike te 7 -te te Jugosllavise duke vrare dhe masakruar vellezerit tane kosovare me akuza se kishin bashkepunuar me gjermanet.

  HE MO KUSH ESHTE I LIGU DHE DJALLI?

  Gjermani apo Jugosllavi?

  Reply to this comment
 8. Alphade October 14, 12:45

  Plotesisht dakort me artikullshkruesin…!
  Le te ngrihemi te gjithe per te he que nga vendí tradhetaret e kombit shqiptar
  Zogun dhe Mit’hat kolaboracionistin e
  nazi-fashizmit……! Shqiptare, hiqeni keto cubano nga trualli shqiptar……!!!!!

  Reply to this comment
 9. ASAP October 14, 12:50

  Rama shkon ke Vucic dhe do nje Jugosllavi te re qe e quan Mini Shengen.

  Pastaj i vjen per te vjelle per Handke. Nje genjeshtar skizofrenik. Handke esht shkrimtar austriak. Austria mike e Shqiperise. Nuk ka nevoje per komente ketu.

  Kurse Mini Shengen esht themeli i nje Gjenocidi te ardhshem, dhe Rama e di mire kete.

  Per kete esht per te ardhe per te vjelle.

  Edhe kete na meson Nobeli sot: Nese doni qe ta rrespektojme histornie tuaj, respektoheni ju te paret!

  Reply to this comment
 10. Genti October 14, 13:10

  Cmimi nuk ju dha ketij shkrimtari per bindjet e tij politike apo se ke adhuron apo percmon, gjera te cilat jane personale te tij. Cmimi ju dha per letersi dhe per cfare ka shkruar.

  Sipas ketyre musebeteve, para se Nobeli te jape cmime duhet te pyesi kanditatet per biografine e tyre, c’fare bindjesh politike kane, te c’fare etnie jane dhe a kane kaluar apo jo vetingun. Medet medet per keta kunguj kafenesh e idiote.

  Reply to this comment
  • Idiot je ti October 14, 14:05

   Pikerisht
   Atehere pse Rama thote ndryshe: Qe i vjen per te vjelle nga cmimi qe u dha Handkes?
   E nese i vjen per te vjell me ket, pse nuk i vjen me Mitatin?
   Pse dy standarte?
   Si Handke si.Mitati shkruanin mire por kishin probleme me qendrimet politike.
   Si qenka kjo qe prej nderimit t t parit Ramiu villka kurse nderimin e tw dytit e ben vete???

   Reply to this comment
 11. mirel October 14, 15:14

  O Dita po ju ca merreni me kete debat kot.
  Ramutit i kane dale lakrat e Ballit dhe tradhetarit me kohe.
  Ktheheni prape rroten nga ekonomia se e shkaterroi fare kete cope vend, e ktheu ne Feud personal. Po e ndan me Ahmeten, Fushen, Ulajn, Nushi. dhe laro te tipit Gjiknuri.
  Vini alarmin ore e sekonde per krimin ekonomik dhe skandalin e grabitjes se pasurive kombetare dhe borxhin publik te padeklaruar.
  Duhet te jete alarm kombetar. Nuk duhet te kete me qetesi. Cojini studentet dhe dilni dhe vete ne proteste
  Ka tejkaluar me kohe cdo krim e degradim te Berishes.

  Reply to this comment
 12. Pellazgos October 14, 15:22

  Me Mit’hatin do kishit Camurjane e Erdoganit,me Xhamija,me Medrese,me Shkolla turke kurse me Hoxhen,Shehin Abdullahun (Abdylin “shqipetare”) e humbet.
  Po te fitonin Gjermanet naziste dhe colaboracionistet e ashtuquajture Came te Thesprotise te Epirit,sot do ishte Al-banistane,ashtu sic beren Amerikanet me “clirimin” e Kosovos.
  Do i vrisnit dhe ata Epirote qe ju i quani “vellezer Arvanitas” qe do mbeteshin atje.
  Dhe keto me ndihmen e fashisteve te Romes qe e kane zanafillen qe ne kohen e Pirros se Epirit dhe hakmarrjes kunder Tij per clirimin e Magna Grecias.
  Tani,se cdo thote “Shqipetare apo Al-banians” me nje flamur simbolin Greke te Perandorise Orthodhokse te Bizantit te Shqiponjes me dy koke, eshte per tu marre shkenca.
  Mit’hati ishte nacionalist, kurse Enver Hoxha dhe komunistet e tjere qe i moren shpirtin ketij popullit me internime,vrasje, burgosje,varje ishin Pashallaret e Kuq.
  A nuk ka padrejtesi me te madhe se te te marin Vilen apo shtepine,pasurine,te te internojne apo burgosin terre jeten?
  Mirepo keto krime mbeshteten edhe sot nga “njerez” pa shpirt qe mbrojne akoma nje diktatore qe nuk u ngop me gjakun e popullit qe donte lirine.
  Ky vend i mallkuar eshte veshtire

  Reply to this comment
  • mirel October 14, 16:15

   O Pellazgu, ju te hani mutin me genjeshtra. Enver Hixha e cliroi popullin shqiptar nga zgjedha e feudaleve dhe bujkroberia e mesjetes. Dhe u vuri hurin ne b.. . gjithe larvave e kurvave kriminale qe punonin per Serbine e Greqine.
   Internimi dhe burgosja masive e shqiptareve po ndodh pas 90es. Nga me pak 900 mije fryme qe e mori vendin e la me 4 milione. Ste vjen mire o dhiari minorikar, se ju e doni te shuar kete vend. Dhe keta kurvat kriminale te Miloshevicit dhe Vucicit po bejme ate krim qe vete keta kriminele qe e bejne akuzojne Enver Hoxhen.
   Jua dhjeu kokem juve srrbe e greke ndaj hani mut akoma duke e share.
   Sa e internoi popullin e tregojne votat qe merr akoma PS.
   Sa e internoi dhe syrgjynosi popullin tregon sa shqipo i kane ikur vendit dhe po i ikin perdite. Sa varre hapi banditizmi shteteror. Varre te rinjsh. Magari ta sjellin mbrapsht ate kohe 5 minuta.
   Shumica do thone Amen, ti kurva dhiare greke do futesh prape ne halene ku te futi kokem Enver Hoxha..dhe ta shaj une si shumice shqiptari..ngrehu prape i them, e bjeru prapeu ne koke.
   Ky eshte ai populli i “internuar” qe thua ti..

   Reply to this comment
 13. o aetos October 14, 17:36

  Për komentuesin Pellazgos.

  .I nderuar korofillak forumesh..
  .
  Nëse ka burrë shteti në Shqipëri që i bëri “synet” grekërit emri i tij është Enver Hoxha.
  .
  Komentuesi ka qene ne vitet 1992-1996 ne Greqi ku rastësisht kam takuar dhe ushtarakë grekë të Luftës Ftohtë qe deklaronin se Ushtria Shqiptare ne kohen e Enverit ishte e frikeshme edhe pse kishin angloamerikanet pas bythe
  SI I BENTE SYNET ENVERI GREKERIT ??
  Në Nëntor 1941 në Tiranë nis kthesa historike që do të përcaktonte më pas fatet e Shqipërisë, themelohet Partia Komuniste. Që nga ai moment përplasjet mes grupeve vorio-epirote dhe komunistëve do të pasonin njëra-tjetrën sidomos në Jug dhe Juglindje të vendit. Në libra të ndryshëm të autorëve grekë flitet edhe për një tentativë bashkëpunimi mes dy fronteve në takime që janë organizuar në Konispol, Labinot dhe Poliçan.

  Por dështimi në bashkëpunimin mes dy fronteve, komunistëve dhe grekëve, do t’i hapte rrugë një lidhjeje të fortë mes Ballit Kombëtar dhe grupeve vorio-epirote. Vasil Shahini që njihej si koka e agjenturës greke në Shqipëri do të vendoste marrëdhënie mjaft miqësore me drejtues të Ballit ashtu siç pranohet edhe nga dëshmitarët e kohës.

  Lidhjet mes Ballit Kombëtar dhe grupeve vorio-epirote zbulohen edhe në librin e Bekim Budos “Shërbimi i fshehtë”. Drejtuesit kryesorë ballistë Mit’hat Frashëri, Bahri Omari, Hasan Dosti e Kolë Tromara u lidhën fort me Partinë Liberale Greke. Në krye të kësaj veprimtarie, theksohet në libër, u vunë shërbimet sekrete greke, të cilat organizuan edhe një grup antishqiptar të emërtuar nën siglën Onash ku merrnin pjesë minoritarë të arratisur prej vitesh nga Shqipëria. U ngritën qendra të grumbullimit, përgatitjes dhe stërvitjes të tyre në Pirgo, Konicë, Janinë, Filat e Kostur.

  Duke u përpjekur të shfrytëzojnë luftën në Shqipëri e më gjerë dhe kaosin që mbizotëronte në të gjithë rajonin, grupet vorio-epirote me mbështetje të fortë të shtetit grek programojnë nisjen e një aksioni të gjerë e të përgjakshëm në zona të ndryshme të vendit. Në librin e Bekim Budos zbulohet një takim sekret, për të cilin agjenti Barba Gaqi nga Athina informon se është mbajtur në zyrën e zbulimit grek Delfa në Janinë ku nënkolonel Spiro Lito u dha detyra konkrete grupeve agjenturore që do të hidheshin në Shqipëri.

  Ja fjalët e tij:

  Qeveria greke na ka vënë në dispozicion fonde dhe mjete të shumta të cilat do të shumëfishohen në të ardhmen, gjë që ne duhet ta justifikojmë. Ndërsa ju jeni të përqendruar vetëm në minoritet, lëreni Dhivrin, jo se është fshati im, lëreni Dropullin të cilat janë qendrat tona kryesore, ku mbështetemi, merruni me Vurgun, Pogonin dhe sidomos Himarën dhe ta fillojmë për së mbari. Jemi në kuadrin e rekrutimeve masive, që është parimi kryesor i punës sonë. Ju listat i keni. Për ata persona që na raportuan se janë të lidhur me partizanët, këshillat e tyre t’u djegim shtëpitë, të derdhim gjak. Jam dakord le ta fillojmë me Vasil Dalanin nga Bularati, t’i djegim shtëpinë dhe ta vrasim, pastaj të vrasim Lefter Koljanin nga Koshovica dhe Pandeli Garon nga Selo. Çfarë do të thonë njerëzit tanë në Dropull, në Dhivër dhe në 94 fshatrat e tjerë të minoritetit grek në Shqipëri. Me një gur vrasim dy zogj. Këta që do të vrasim janë tradhtarë të Vorio Epirit edhe pse janë ortodoksë. Kështu, ne forcojmë radhët tona dhe do vazhdojmë me kandidaturat që ju propozoni nga zona e bregdetit, Himarës e deri në Kolonjë.

  Agjenti informon se në takim morën pjesë: Spiro Lito, Lefter Guveli, Anastas Mari, Kico Kufo, Nasho Pilo, Llazi Sidheri, Jorgo Vito dhe Kico Longo.

  Në këtë kohë gjenerali grek, Napolon Zerva, themelon në korrik të 1942 Frontin për Çlirimin e Vorio Epirit i quajtur ndryshe Mavi. Sipas dokumenteve të kohës Vasil Shahini, Jani Diamanti e Jani Vidali dyshohet se ishin drejtuesit më të lartë të kësaj organizate në Shqipëri. Sipas librit “Vendet e dhimbshme të Greqisë – dëshmitarët e Vorio Epirit e Vllehëve”, në 1943 është zhvilluar një mbledhje ku është vendosur bashkëpunimi dhe lufta e armatosur për të çliruar Vorio Epirin.

  Mavi vepronte edhe në kuadër të Edes (Lidhja Kombëtare Demokratike Greke) në krye të së cilës vepronte gjenerali Napolon Zerva. Trupat e së cilit kryen masakra të shumta në Çamëri dhe Jug të Shqipërisë. Mënyra e strukturimit të organizatës Mavi mbetet enigmë, pasi lufta dhe fshehtësia në të cilën vepronte i mundësonte ilegalitet të plotë.

  Ndërkohë, trupat pushtuese italiane të thyera keqazi edhe në Greqi shpallin kapitullimin pa kushte më 8 shtator 1943. Vetëm pas një dite në Shqipëri u vendosën trupat gjermane të cilat nxituan të merrnin nën kontroll gjithë vendin për të penguar një zbarkim të mundshëm të trupave angloamerikane. Në 10 shtator ata kishin pushtuar pothuajse gjithë vendin.

  E ndërsa Shqipëria duhet të përballej me një pushtim të ri, përplasjet mes komunistëve dhe elementëve grekofonë do të ashpërsoheshin duke kulmuar në vitin 1943. Në 17 shtator ditë kur forcat partizane të udhëhequra nga Enver Hoxha hynë në Gjirokastrën e çliruar një ndër të parët që ekzekutohet është pikërisht Vasil Shahini. I njohur për më shumë se 15 vjet si koka kryesore që drejtonte silogjet vorio-epirote në Shqipëri. Vite më pas, në rrethana misterioze, në Greqi do të eliminohet edhe një nga njerëzit më të afërt të Shahinit, Jani Diamanti. Të dy këta ishin edhe bashkëthemelues të Frontit për Çlirimin e Vorio Epirit Mavi.

  Fronti Nacional Çlirimtar me Enver Hoxhën në krye njoftuan aleatët se do të ndiqnin gjeneralin Napolon Zerva edhe brenda kufirit grek si kundërpërgjigje ndaj masakrave që bënë në jug të Shqipërisë. Por misioni britanik ushtroi presion duke frenuar këtë sulm të partizanëve shqiptarë.

  Ndërkohë, në këtë situatë, Balli Kombëtar dhe Lëvizja e Legalitetit tentuan të arrinin një marrëveshje me forcat e djathta greke. Në librin e historianit Beqir Meta zbulohen detaje nga propozimet e bëra nga Mit’hat Frashëri në 10 maj të 1944 për qeverinë greke. Ato janë si më poshtë.

  Meqenëse çështja e lidhjes në formë federative varej nga mundësitë që do të krijoheshin pas luftës, të dyja palët të zotohen që sot se do të jenë të gatshme për realizimin e këtij projekti.

  1. Bazat e lidhjes do të jenë pavarësia dhe sovraniteti i të dyja palëve.
  2. Kufijtë greko-shqiptarë do të jenë dhe do të deklarohen solemnisht ata të 1939.
  3. Bëjmë aleancë mossulmi, difensivë dhe ofensivë, si dhe lidhje ushtarake.
  4. Traktate ekonomike të ngushta mes të dyja palëve.
  5. Do të përpiqemi që sa më parë kjo lidhje të bëhet greko-turko-shqiptare.
  6. Në rast lufte, komanda e përgjithshme ushtarake do të vihet në dorë të Greqisë
  7. Të dyja palët do të paraqiten në Konferencën e Paqes si dy palë me një interes të vetëm duke përkrahur politikën e shoku- shokut. Kosova do të zotohet të mbështesë rivindikimet shqiptare për Kosovën dhe anën e Dibrës, që kështu në kohën e ardhshme të mund t’i bëhet ballë rrezikut skllav.

  Pikërisht në momentin kur forcat legaliste dhe Balli Kombëtar u bënë gati të arrinin marrëveshjen me grekët për propozimet e një viti më parë, Enver Hoxha urdhëroi masakrimin e drejtuesve kryesorë të tyre. Komunistët me këtë veprim prenë çdo fije bashkëpunimi mes forcave të djathta në dy vendet. Enver Hoxha kishte menduar ashtu si legalistët dhe Balli Kombëtar krijimin e një federate, jo me Greqinë e djathtë, por me Jugosllavinë komuniste. Goditja që u bëri Enver Hoxha eksponentëve të Ballit Kombëtar nuk ishte i vetmi shkak që çoi në dështimin e marrëveshjes. Shteti grek nuk ishte i gatshëm të kishte një bashkëpunim të tillë me Shqipërinë. Disa kohë më vonë grekët do ta hidhnin këtë ide të rinovuar dhe me kushte të tjera, të cilat synonin helenizimin e plotë të Shqipërisë së Jugut. Në federatë nuk do të pranohej kurrsesi Turqia, të cilës grekët i druheshin, pasi ndikimi i tyre në Shqipëri mund të kalonte në plan të dytë dhe të parëndësishëm.

  Më 27 qershor 1944, ushtria greke nis masakra të përgjakshme në Paramithi për të vijuar më tej në të gjithë Çamërinë. Brenda një natë të vetme 600 banorë, mes të cilëve edhe gra e fëmijë, u përdhunuan, masakruan e u dogjën për së gjalli. Gjenocidi vijoi në fshatin Parg, ku mbi 200 njerëz të pafajshëm u vranë. Masakra të përgjakshme trupat greke të udhëhequra nga gjenerali Napolon Zerva kryen edhe në Filat e Vanar. Fshatrat u mbytën nga gjaku dhe u mbuluan nga tymi dhe flakët. Spastrimi etnik vazhdoi me vite të tëra me një bilanc përfundimtar tragjik me mbi 2900 të vrarë dhe rreth 2400 çamë të tjerë humbën jetën duke u përpjekur të vinin në Shqipëri. Më shumë se 60 fshatra u dogjën dhe pasuritë u grabitën nga ushtria greke.

  Edhe pas çlirimit të Shqipërisë, Athina u përpoq të shfrytëzonte në interes të politikës së saj aneksioniste edhe zgjedhjet e para në Shqipëri, ato të dhjetorit 1945. Strukturat shtetërore greke dhe silogjet vorio-epirote riorganizuan agjenturat e tyre në jug të vendit, duke u kërkuar prerazi të bënin propagandë kundër Enver Hoxhës dhe të bojkotonin procesin zgjedhor. Qëllimi ishte të tregohej në arenën ndërkombëtare se minoriteti nuk donte të jetonte brenda kufijve të shtetit shqiptar, por të bashkohej me Greqinë mëmë.

  Në shërbim të këtij misioni u hodhën menjëherë në terren shumë nga ish-bashkëpunëtorët e Vasil Shahinit, të cilët nisën të shpërndanin trakte, gazeta, por edhe duke organizuar takime të fshehta ku promovohej ideja e Vorio Epirit dhe kërkohej kundërshtimi i komunistëve, duke mos u bërë pjesë e procesit të 2 dhjetorit. Në trakte shkruhej se votimet duhet të sabotoheshin, sepse grekëve nuk duhet t’u interesonte kush qeveris Shqipërinë, por Greqinë.

  Ne s’duhet të votojmë, por të mendojmë të afrohemi me tokën tonë, këto zgjedhje u përkasin shqiptarëve dhe jo neve, thuhej në traktet që u shpërndanë në të gjithë Jugun e Shqipërisë. Menjëherë pas fitores së komunistëve të drejtuar nga Enver Hoxha, grekët kundërshtuan rezultatin, duke deklaruar se zgjedhjet e zhvilluara në të ashtuquajturin Epir të Veriut ishin absolutisht të papranueshme. Sipas tyre, në votime morën pjesë vetëm 60 për qind e popullsisë që ishte tregues i pavlefshmërisë së tyre. Grekët shkuan më tej, kur në një memorandum dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit i lëvizën edhe më shumë shifrat, duke deklaruar se në zonën e Vorio Epirit abstenimi shkonte nga 50 në 90 për qind. Por këto të dhëna binin në kundërshtim me burimet shqiptare, të cilat njoftonin për një pjesëmarrje në proces të minoritetit grek në masën 92 për qind.

  Menjëherë pas ardhjes në fuqi të regjimit komunist në vitin 1946 me urdhër të Enver Hoxhës, strukturat e Ministrisë së Brendshme nisën një fushatë të gjerë arrestimesh dhe ndalimesh në zonat e jugut, duke internuar disa qindra të dyshuar dhe të afërm të tyre si të lidhur me silogjet vorio-epirote dhe propagandën greke që ushtrohej në këto zona. Aksionet nisin nga Derviçani në Gjirokastër, në Ersekë, Leskovik, Himarë e Sarandë. Një pjesë e të arrestuarve dhe të internuarve ishin të skeduar më parë, pjesë e listave të shërbimeve sekrete shqiptare.

  Dokumentet e kohës flasin për 133 të burgosur dhe dhjetëra familje të internuara. Mes tyre bien në sy mbiemra të njohur që kishin qenë mjaft aktivë gjatë periudhës parakomuniste në lidhjet e tyre me elementë që punonin për agjenturën greke, si: Bollano, Lekas, Tatas, Gumas, Papas, Stefanos e Kostas. Mes tyre edhe shumë mësues të shkollave në Gjirokastër, Poliçan, Llongo etj., të cilët, sipas regjimit, punonin si agjentë të fshehur në shërbim të agjenturës greke.

  Të burgosur

  Dervician
  Kristos Tsamis
  Kristos Liakos
  Gregorios Bezatis

  Kakavi
  Michael Miris

  Pepel
  Aphroditis Makou
  Pavlos Melos
  Vasilios Siskas

  Poliçan
  Andreas Ghoulis
  Christos Ghikas
  Athanasios Terpos
  Stavros Iassonides
  Andreas Rossis

  Sopik
  Konstantine Kontopanos
  Kontantine Ghatzouris
  Panajotis Premikiris

  Përmet
  Panajotis Kiapes
  Spiridon Kostas
  Theodoros Tselios
  Elias Anastadiades
  Pavlos Evangelou
  Georgos Tasos
  Georgios Mitsis
  Sotir Kyritsis
  Theodoros Markou
  Georgios Prontanis

  Nivicë
  Ghikas Papacosta
  Demetrios Photis
  Cosmas Ghourmas
  Elias Ghoumas

  Himara
  Nicholas Katselanos
  Loukas Bolanos
  Stephanos Bolanos

  Dhërmi
  Thimio Melios
  Damianos Zoupas
  Kleanthis Karavelas
  Cosmas Karavelas

  Qeparo
  Manolis Lekas
  Gregorios Alexi
  Ioannis Voglis
  Spiros Gumas

  Palasë
  Ioannis Gherkis
  Antonios Lekas
  Evangelos Giannis

  Korçë
  Stephanos Sekkos
  Stavros Sekkos
  Constantine Sekkos
  Hercules Kyriakou
  Michael Stassas
  Thomas Stassas
  Vasiolios Katounis
  Evangelos Ambesis
  Harallamb Zacharas
  Joseph Zacharas
  Ksenofon Douskos
  Petros Nounis
  Petros Kotokos

  Paralelisht Gjykata Ushtarake e Rrethit Gjirokastër do të niste një gjykim të rreptë mbi 19 prej të arrestuarve në aksionin e mëparshëm nën akuzën e tradhtisë së lartë ndaj atdheut. Të gjithë të pandehurit do t’i nënshtroheshin një hetimi të imtësishëm për veprimtarinë e tyre gjatë luftës e pas saj, por edhe për lidhje të dyshimta me persona që vepronin në lidhje të fshehta me agjenturën greke. Në qendër të hetimit ishin thirrjet që u ishin bërë banorëve të këtyre zonave nga të arratisurit e fundluftës për të mos marrë pjesë në procesin e parë zgjedhor në Shqipëri, e që solli në pushtet komunistët, bashkë me to ishin shpërndarë edhe trakte që kërkonin bashkimin e Jugut të Shqipërisë me Greqinë. Ndër të arrestuarit ishte edhe Vasil Pertali nga Leshnica e Sarandës, një ndër njerëzit që do të rezultonin mjaft aktivë në veprimtaritë e paligjshme kundër shtetit shqiptar në propagandën për Vorio Epirin edhe në vitet e mëpasshme.

  Procesverbal nr. 237 1946

  1. Vasil Pertali, Dhrovjan
  2. Qimon Greka, Leshnicë
  3. Harallamb Lezo, Leshnicë
  4. Papa Stavro Rexho, Dhivër
  5. Teli Harbaci, Dhivër
  6. Filip Papa-Thanasi, Kalivë-Shush
  7. Lluka Prifti, Piqeras
  8. Vangjel Papai (Zisi), Aliko
  9. Stavro Pilo, Aliko
  10. Vasil Llazari, Lukovë
  11. Mihal Llambro, Sarandë
  12. Papa Jani Dashi, Çukë
  13. Loli Papa, Aliko
  14. Sotir Shqevi, Kalive-Pasha
  15. Nasho Pando, Sopik
  16. Kristo Papa Stavro, Sopik
  17. Fane Deneku, Sopik
  18. Koço Qesko, Mursi
  19. Pilo Shqevi, Kalive-Pasha

  Gjatë seancave të gjata gjyqësore, të pandehurit u nënshtrohen pyetjeve të shumta të hetuesve, duke dhënë sqarime mbi lidhjet e tyre me persona të dyshuar si pjesë e silogjeve vorio-epirote në Greqi. Disa prej tyre pranojnë të jenë ndikuar drejtpërdrejt ose jo nga persona të arratisur në shtetin fqinj dhe që për vite me radhë kishin qenë në krah të Vasil Shahinit, të vrarë tashmë që prej tre vitesh.

  Ndjenja e frikës vihet re lehtësisht në të gjitha dëshmitë e të arrestuarve, të cilët pranojnë të kenë qenë pjesë e veprimeve ilegale të silogjeve vorio-epirote në Shqipëri, por mbrohen me faktin se janë manipuluar dhe çdo gjë e kanë bërë pa pasur dijeni të plotë mbi rëndësinë e informacioneve që kanë transmetuar. Ja copëza nga pohimet e disa prej të pandehurve të mbajtura në procesverbalet e hetuesve.

  Sotir Shqevi: Unë isha i tronditur nga ndryshimet politike. Nasho Pando më hapi bisedat e para për Greqinë dhe më vuri në dukje fitimet e reaksionit, duke më thënë se reaksioni do të provokojë Shqipërinë dhe Ballkanin, e prandaj duhet të lidheshim me priftin e fshatit Sopik, i cili lidhej në Korfuz me disa të arratisur, që ishin të lidhur me silogjet e Vorio Epirit. Unë punën time e quaj tradhti, sepse tradhtova detyrën time dhe popullin në favor të imperializmit grek.

  Vangjel Zisi: Unë vetëm një gazetë kam kënduar asgjë tjetër. Më 24 dhjetor 1945 më erdhi Vasil Pertali, i cili më tha se kishte disa broshura për mua dhe Lolin, unë i mora dhe i dogja. Një letër m’u dorëzua nga djali i Vasil Pertalit, vinte nga silogu, kërkonte informata për priftërinjtë, mësuesit, oficerët, të internuarit, rezultatin e votave etj. Unë e grisa dhe nuk u përgjigja se kisha frikë.

  Filip Thanasi: Në muajin dhjetor më thirri Loni Papai dhe më tha se kishin ardhur disa gazeta e ca thirrje për abstenim, unë i thashë që nuk është në interes të popullit të abstenoj. Bashkë me to ishte edhe një letër dorëshkrim që kërkonte informata të ndryshme, mes të cilave sa ushtri kishte në Sarandë, në Konispol e Delvinë. Informatat që jepnim shkaktuan sjelljen tonë para jush.

  Loli Papa: Ne na kërkuan informata, por letrën e shkruan Filipi me Ilia Manon dhe dëgjova që shkroi se në Sarandë ka një brigadë me 1500 ushtarë, në Delvinë një brigadë me 1500 ushtarë dhe në Konispol bashkë me kufijtë 2000 veta. Tjetër gjë nuk i raportuam. Informatat i kishte marrë Filipi, nuk di se ku i kishte marrë, unë vetëm e dëgjova.

  Koço Qesko: Më kërkuan informacion ushtarak për në Bistricë dhe unë iu përgjigja se nga Bistrica e lartë janë 2500 vetë. Informata të tjera që ishin çuar në Korfuz ishin edhe për municionet. 40–50 topa, 15 000 deri në 20 000 mitraloza dhe murtaja 2000 ose 3000.

  Atë Kristo Papa: Informatat i dhamë për bela. Në Konispol ishin 500 shpirt, me veshje të mirë, moral të mirë, ushqehen mirë. Në fshatin Pandelejmon kishte një kompani me 80 veta, në Theollogo ka 800 veta. I shkruam se urat janë të ndërtuara dhe rrugët po rindërtohen.

  Harallamb Lezo: Vasil Pertalit i dorëzova ato pesë letra që më dhanë. Letrat ishin të daktilografuara dhe kishin pseudonimin “qendriqiepitropi vorio-epirotiko-agon” Këshilli Qendror i Vorio Epirit për Luftë.

  Vasil Pertali: 5 zarfe ia dhashë Harallamb Lezos, Pavllo Konomit, Vangjel Zhongës, Foto Grekut, Vangjel Zisos, Cavo Pilos e Loli Papës. Unë zbatova atë që më ishte thënë përmes adresave të shkruara në pako. Unë nuk jam agjent, nuk kam punuar për asnjë.

  Paralelisht e njëjta situatë e nderë e konfliktuale shoqëron edhe marrëdhëniet zyrtare mes Tiranës e Athinës. Më 13 shkurt të 1946-s Greqia shprehet prerazi kundër pranimit të Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Në letrën zyrtare të dërguar nga ministri i Jashtëm grek në OKB theksohet se çështja e Shqipërisë nuk duhet të diskutohet, pasi Greqia është ende në gjendje lufte me të.

  Në të njëjtën kohë, Gjykata Ushtarake në Shqipëri vijonte gjyqin e 19 dhe më 1 korrik të 1946-s jep edhe konkluzionet përkatëse për secilin prej tyre, duke shpallur edhe vendimin.

  “Për veprimtari sabotazhi kundër pushtetit shpallen fajtorë të gjithë të pandehurit, të cilët bëjnë pjesë në grupe të ndryshme të spiunazhit armik”.

  Grupi i Delvinës drejtohej nga Harallamb Lezo, Vasil Pertali dhe Teli Harbaci.

  Grupi i fshatit Dhivër, që njihej me pseudonimin Kallamat, drejtohej nga Pavllo Konomi, Qimon Greka.

  Grupi i Hoxhës drejtohej nga Jorgo Mako me pseudonimin Arqellos. Për përfaqësimin e këtyre grupeve përballë spiunazhit grek ishte përgjegjës grupi i Leshnicës, i cili kishte pseudonimin Efrosini 933.

  Lidhjet mbaheshin me Kiço Filipin, Koço Pertalin, Vasil Llanjon dhe në Dropullin e Sipërm me Aleksi Zhongën. Edhe grupi i Dhivrit kishte lidhje të drejtpërdrejta me Naso Kushtin dhe Dhimitri Maksakulin. Grupi i bregdetit dhe Sarandës drejtohej me urdhra të drejtpërdrejta nga zyra e spiunazhit në Korfuz. Në Lukovë drejtonte Vasil Llazari me Kili Kostën dhe Kosta Bocin. Ky grup kishte bazë edhe në Shën Vasil me elementin Spiro Dajko, në Nivicë përgjigjej Papa Stavro Rexho dhe Naqe Qesarin. Në Piqeras drejtues ishte Llukë Prifti dhe në Sarandë përgjigjeshin Pavllo Llambro dhe Mihal Llambro. Lidhjet e këtij grupi me Korfuzin mbaheshin nga deti dhe si korrierë përdoreshin Gole Prifti dhe Leonidha Mërtiri nga fshati Piqeras, të cilët me ndihmën e elementëve të grupit në fjalë qarkullonin ilegalisht të armatosur. Grupi i fshatit Mursi përbëhej prej Dhimo Koçit, Koço Qeskos, Lilo Stefanit, Kristo Lokoshit, grupi i Sopikut nga Papa Kristo, Andon Sotiri, Kolo Vaso, Vasil Daneko, Sotir Ninos, Fane Denekut, Jorgo Danekos. Grupi i Alikos nga Loli Papai, Vangjel Zisi, Loli Nasho, Llambi Kokali, Cavo Pilo, Ilia Mano. Grupi i Çaushit nga Nani Dellas, Filip Nasho, Petro Loli, Kiço Loli, Panajot Lezo. Grupi i Konispolit Nasho Pando dhe Sotir Shqevi. Ndërkohë elementë të tjerë vepronin në fshatra si Kulluricë: Miho Zisi, Panajot Dalla, Kola Qirio, Andoni Mitro, fshati Çukë: Papa Jani Dashi e Mici Arvaniti”.

  Pasi ka zbuluar këtë rrjet të koklavitur agjenture të lidhur me spiunazhin grek të pasqyruar në detajimin e hetimit, gjykata e përbërë nga kapiteni i parë Bexhet Mema dhe kapitenët e dytë Shaban Idrizi dhe Xhevat Ahmataj, marrin vendimin për 19 të pandehurit. Në bazë të nenit 15 të ligjit numër 41 mbi organizimin dhe funksionimin e gjykatave ushtarake, të 19 të pandehurit shpallen fajtorë dhe armiq të popullit për tradhti të lartë kundër integritetit tokësor dhe pushtetit popullor.

  Nasho Pando, Sotir Shqevi dhe Teli Harbaci dënohen me vdekje dhe konfiskim të pasurisë së luajtshme dhe të paluajtshme. Dënohen me burgim të përjetshëm Filip Papa-Thanasi, Harallamb Lezo dhe Vasil Llazari. 30 vjet burg për Papa Jani-Dashin, Koço Qeskon, Papa Kristo Papa dhe Loli Papa.

  Me 15 vjet burg dënohet Qimon Greka, me 10 vjet Vasil Pertali dhe Cavo Pilo, 6 vjet Vangjel Papai, 5 vjet Mihal Llambro, 3 vjet Papa Stavro-Rexho, 2 vjet Fane Deneku, Pilo Shqevi dhe Lluke Prifti..ect (vijon).
  .

  Reply to this comment
  • Luxulu October 14, 17:46

   Po kush ta lexon kete carcaf mo budalla
   Kaq i trashe je, nuk e kupton?

   Reply to this comment
  • PO , PO October 14, 18:56

   Nje faleminderit TE MADHE , zoti ” o aetos ” . Duhet thyer hundet e ketyre krimbave te gjirizit te Asfalise , qe na rrine neper kembe dhe perbaltin cdo gje shqiptare . Interneti eshte fusha me aktive , me e preferuar , me efektivitet te gjere dhe me kosto te ulet , qe perdorin sot sherbimet sekrete . Ne balle te tyre qendron famekeqja ASFALIA = KISHA GREKE , me legjionin e “kolones se peste” te krijuar e komanduar nga kolonel Janullatos , qe ka vendosur ta lere lekuren ne Shqiperi , si ai , qe la amanet , qe kur te vdiste , ti lidhnin ne fyt nje litar e t`ia linin anen tjeter mbi varr ….qe fshati te vuante edhe pas ngordhjes se tij .!

   Reply to this comment
  • Pellazgos October 14, 22:30

   Ate liste emrash qe ke shkruar zoti me comentin aetos,jane nje grimce e popullit qe u persecutuan,lane grate me vite te tera nen presionin e te degjeneruarve komuniste,lane femijte pa baba,thjesht se nuk donin te jetonin ne nje burg qe nuk mund te thoshje qe toka eshte e rrumbullaket.
   Ne fund te fundit,bandat qe u perpoqen per te cliruar te burgosurit e nje shteti 28mije km2 u provua qe kishin te drejte,do benin ate qe donte Ali Pasha nje shtet Epirote.
   Por turqia ne Albanistane eshte ulur kembekryq.
   Ikni tani neper rruget e botes per buken e gojes duke bere Shqiponjen Greke te Bizantit.

   Reply to this comment
 14. Limani October 14, 18:33

  Hë mo shqipëtarë , ku jini , si jini , jini rehat tani , kini 30 vjet në “ liri demokraci “ , shpetuat nga diktatura , apo jo , kulmin e demokracisë e jetoni sot me Edvinin në krye . Një nga arritjet e mbëdha të Edvinit është dominimi në ç’do post shteteror i femrave , duke filluar nga ministret.
  Vetëm ai ngelet kokosh në atë qymec , s’flitet më për meritokraci , është koha e piçkokracisë ….arritje e madhe kjo , por Evropa xheloze s’na don . E ç’ti përmendësh më parë pisit Edvin dhe qelbësirës PS që mban mbi kokë këtë palaço !
  Po turp s’kini o shqipetarë , kini 30 vjet që iu poshtërojnë dhe ju e prisni shpetimin nga qielli .
  Popull skllav , popull mjeran , popull horr .
  Një nga të mjerët jam edhe unë që shkruaj këto rreshta pafuqie , dëshpërimi !
  Llafe , llafe dhe llafe pa fund , për llafe ne shqipetarët jemi të vetëmit dhe të përçarë si përherë në historinë tonë . Mjerë ne !

  Reply to this comment
 15. demo October 14, 19:21

  Po c`jane keto krahasime idiote?
  Krahasoni Kasapin e Ballkanit ,Milloshevicin me Mithat Frasherin?
  Ju njihni vetem llumin e propagandes se Kmereve te kuq per Mithad Frasherin,por nuk njihni Mithad Frasherin.
  Propaganden tuaj bota as e ka perfillur,prandaj Mithad Frasheri gezon vendin qe merioton,doni apo s`doni ju kmeret e kuq kanibale.

  Reply to this comment
  • Bodrumi i kurvave October 14, 21:30

   Ja ky debili tjeter
   Krahasohet Mitati me Handke o debil
   Te dy shkrimtare
   Miloshevici krahasohet me Hitlerin
   A lexoni ju apo beni sikur?
   Debil

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 16, 09:42

   dem o kuti e mëndjes!!
   askush nuk krahason mithatin me millosheviçin!!
   millosheviçi,po ta lexosh mirë shkrimin,me vëmëndje dhe pa patollogji,krahasohet me hitlerin!!
   mitatin si shkrimtar e krahsojnë me shkrimtarin Handke që fitoi çmimin nobel!!
   po ta lexosh mirë si suedezët dhe dobiçi i tradhëtisë i vlersuan të dy shkrimtarët për vlerat e tyre të penës dhe jo për veprimtarinë politike!!
   këtu qëndron problemi o mënçuri e sëmurë!!
   që ti e ke kuptuar shumë mirë dhe nuk ke nevojë për shpjegimin tim!?asqë e vë në diskutim!
   por ti je bastard dhe kërkon ta dredhësh muhabetin!!do të lëshosh një tymuese për të goditur në krahun tjetër!!
   dem o bastarduc,mithati është më i keq se handke!!mithati ishte jo vetëm gjak i pastër shqiptar,por dhe i një familje që ka vënë bazat e shqipërisë,e shqiptarisë që kemi sot,ndryshe nga handke që,thonë,se ka një damar sllav!!
   ndryshe nga mithati handke,përveçse ka ngrënë me gojë,nuk ka bërë gjë tjetër!!ka mbështetur krimet e millosheviçit,por asnjëherë nuk është vërtetuar që të ketë dhënë urdhër për të vrarë ndonjë njeri!as boshnjak e as shqiptra!!
   e këtu nuk jemi për atë shkrimtarin tjetër,me gjak të pastër shqiptar!!atë kryetarin e klubit të selanikut që e deshte shqipërinë si kuristani i sotëm,nën turqi!!
   ky shkrimtar që nuk ja di vlerat,jo vetëm krijoji një organizatë,e drejta e tij,jo vetëm pengoi sa mundi luftën kundër pushtuesit,por në fund e rreshtoi me pushtuesin kundër atyre që luftonin për çlirimin e shqipërisë!!
   pra ai ka vrarë shqiptarë!!
   ka bërë marveshje për të robëruar dhe zhdukur përjetë këtë shqipëri që na ka mbetur!!
   asqë e diskutoj që ti nuk i pranon këto që shkruaj unë,nuk pranon asgjë si për mut ha ti dhe për titon!
   por mua nuk është se më ha palla fort!!
   ti e nastrokari jeni po aq bastardë sa diarreja e degëve dhe haleja e vjosës,të tjerët janë garnityrë!!

   Reply to this comment
 16. Barty72 October 14, 20:32

  Ho komunista ho plehera Po ju jeni kartela droge ho rrrrr……..q…….

  Reply to this comment
 17. Dash October 14, 21:13

  O “aetos” pse harxhon frymen me kete budallane..

  Reply to this comment
 18. demo October 14, 21:44

  Po gji nje fjale te Mithad beut,ku te kete lavderuar Hitlerin.
  Handke ka mbajtur fjalime per Milloshevicin.

  Reply to this comment
  • . October 14, 21:58

   Po c fjale o derezi
   Ai ka marre armen e ka luftuar per nazizmin dhe Hitlerin
   Eshte mijera here me keq se Handke
   Handke raki dhe llafe kishte
   Balli mori jete dhe marshoi para, pas dhe anash gjermaneve
   C fjale do ti me shume se kaq
   Loqe

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 16, 10:16

   ke të drejtë dem!
   mithati nuk ka shkruar asgjë për hitlerin,për të thënë,nuk e vë dorën në zjarr!nuk e kam dëgju ndonjëherë!!
   bile mithati nuk ka shkuar as në varrimin e hitlerit!
   këtu ke të drejtë dhe sipas teoremës së andrea stefanit se “ku ka element të një diçkaje,ajo është diçka”!
   pra meqënëse nuk kemi asnjë lavdërim të shkruar për hitlerin,asnjë lule të vendosur në varrin e tij!?
   atëherë mithati ka qënë antinazist,ka luftuar nazizmin deri në berlin!!të betohem se është e padiskutueshme!!
   sipas teoremës STEFANI!!
   ps:dem ti mund të mendosh se po tall hajdarin me ty!?ke të drejtë!!ja ke kaluar nastros,vetëm haleja e vjosës dhe dega e kalbur ta kalojnë!e’them lalai është mbi të gjithë ju!!kptarr madhor dement dhe arrin të shkruaj!?është mrekulli e natyrës!

   Reply to this comment
 19. intelektuali October 14, 22:56

  TE LEME LLOGJET DHE T’I PERMBAHEMI LLOGJIKES:

  Tema e debatit nuk eshte sa i mire apo i lig ishte Enver Hoxha per popullin shqyptar, per kete ka fakte dhe dokumente pa fund dhe eshte e kote t’i mbushesh mendjen fanatikeve te Enverit qe Diktatori ishte nje MONSTER gjakatare sic e ka cilesuar edhe dipllomacia amerikane qe e coi Shqypnine ne nje falimentim total, per kete fanatiket e Enverit kane pergjigje te gadshme dhe te thone se Enveri si Krye-Baba e mori vendin me 1 milion banore dhe e coi ne 4 milione, por kur u tregon se Bangladeshi, vendi me i varfer ne Bote e ka rritur popullsine jo 4 here, por me 40 here gjate te njejtes periudhe dhe e dokumenton me fakte nga interneti, fanatiket hidhen tek fabrikat dhe uzinat qe ndertoi Enveri si Krye-Inxhinier i Shqypnise qe prodhonin vetem humbje dhe u treten si bora e bjeshkeve ne prandvere sapo mbaroi sistemi i KNERIT sovjetik dhe mallrat tona duhej te konkuronin ne tregun e lire. Kur u thua: “Po tollonat dhe bunkeret dhe mjerimi total ne vitet 80-90?” fanatiket e Enverit nuk kane c’te thone dhe hidhen te Armiku i Jashtem qe kryesisht eshte Greqia fqinje qe ka strehuar afro 1 milione shqyptare dhe u ka zgjatur doren ne dite te veshtira. Prandaj te debatosh me fanatiket eshte njesoj si te “rrahesh ujet ne havan”, sepse ky eshte nje “mision i pamundur”, por nga ana tjeter askush nuk ka te drejten e imponimit aq me teper per bindje politike, por ketu tema e debatit eshte fare tjeter dhe gazeta DITA ka hedhur per diskutim dicka qe nuk ka lidhje me Enverin ne Kohen e Qepes te Partise se Punes, por me politiken e sotme kombetare dhe sulmon me kete editoriale Akademine e Shkencave qe ka denoncuar dhenien e cmimit Nobel per nje shkrimtar austriak, ithtar te Millosheviqit dhe ka heshtur ne te njejten kohe per nderimet qe i u be nga Edi Rama Mithat Frasherit, kjo eshte tema e debatit dhe llogjika pragmatike thote se duhet t’i permbahemi kesaj teme pa dale nga shinat e diskutimit parimor:

  Pse Edi Rama nuk pelqehet nga te vetet, ne nje kohe qe po akuzohet nga antienveristet se “nen rrogoz” po kthen Kohen e Enverit duke ngritur ne majat e shtetit dhe pushtetit figura me te kaluar kriminale, ne krye te Parlamentit, Ministra te Rendit apo si Keshilltare personale, ne krye te KLP tip “Venusa” te Sigurimit apo Prokurore gjakatare te Enverit ne Dogana dhe Prokurori, ne Komitetin e Helsinkit Shqyptar etj dekoron me medalje Nexhmijen dhe Viton bashke me Aranit Celen, Rita Markon etj, u rrit pensionet si veterane te LANC-it kriminal qe Gjykata e Hages e cilesoi si nje “Organizate Terroriste”, pse ngre permendoren e Vojisllav Kushcit te Titos, alias Vojo Kushit te Enverit ne mes te Tiranes dhe mburret me kete akt te turpeshem per nje spiun te Jugosllavise, pse hesht dhe nuk kerkon falje per krimet e komunizmit, perfshire ketu edhe te babait te tij vrastar, pse deklaron se do te riparoje me lekat e buxhetit Piramiden Famekeqe te Enverit ne mes te Tiranes kur ka vendosur te prishe Teatrin Kombetar me nje propagande te shemtuar duke e cilesuar si “dopolavoro fashiste” e shume e shume fakte te tjera qe tregojne ashiqare se Edi Rama eshte nje fanatik ordiner si te gjithe fanatike e Enverit, pse atehere Edi Rama nuk pelqehet dhe nuk pranohet si i majte enveristet, sic duket edhe nga kjo editoriale qe publikon ne faqe te pare gazeta DITA?

  Fakti qe Edi Rama pranoi te nderoje eshtrat e Mithat Frasherit eshte nje gje fare e vogel me “bonuset” qe u ka leshuar pa frena fanatikeve te Enverit dhe te regjimit diktatorial ne Shqypni. Duhet te kuptojme se Mithat Frasheri ishte nje intelektual i pelqyer nga SHBA qe i dha strehim politik pas Luftes dhe ky veprim i Edi Rames duhet te kuptohet me shume si nje gjest-sinjal kuptimplote per politiken e jashtme amerikane se gjerat ne Keshtjellen e Fundit Socialiste ne Evrope kane filluar te ndryshojne, mjafton qe amerikanet ta kapin dhe ta kuptojne sinjalin e tij. Ne kete kendveshtrim kundervenia e Mithat Frasherit balle per balle shkrimtarit austriak Handke

  qe:

  “…mbështeti dhe bashkëpunoi me penë me synimet e Sllobos. Mit’hati mbështeti dhe bashkëpunoi me armët e Ballit me synimet e Hitlerit…”

  Kjo tingellon me shume si nja lapsus anakronik dhe tejet allogjik, sepse Mithat Frasheri i perkrah fort nga SHBA, nderkohe qe Millosheviqi u godit nga NATO dhe aeroplanet e SHBA me bomba qe shpetoi Kosoven nga genocidi serb, ashtu sic kerkonte edhe Mithati me fillozofine e tij te bashkimit tone kombetar ne nje shtet. Ne fund te fundit shkrimtari Handke mund t’u pergjigjet akuzave qe vijne nga Akademia e Shkencave te Skender Gjinushtit te Enverit:

  JU ENVERISTET VRATE ME TEPER KOSOVARE SE MILLOSHEVIQI I SERBISE, PRANDAJ PSE QANI DHE VAJTONI?

  Reply to this comment
 20. intelektuali October 14, 23:00

  TE LEME LLOGJET DHE T’I PERMBAHEMI LLOGJIKES:

  Tema e debatit nuk eshte sa i mire apo i lig ishte Enver Hoxha per popullin shqyptar, per kete ka fakte dhe dokumente pa fund dhe eshte e kote t’i mbushesh mendjen fanatikeve te Enverit qe Diktatori ishte nje MONSTER gjakatare sic e ka cilesuar edhe dipllomacia amerikane qe e coi Shqypnine ne nje falimentim total, per kete fanatiket e Enverit kane pergjigje te gadshme dhe te thone se Enveri si Krye-Baba e mori vendin me 1 milion banore dhe e coi ne 4 milione, por kur u tregon se Bangladeshi, vendi me i varfer ne Bote e ka rritur popullsine jo 4 here, por me 40 here gjate te njejtes periudhe dhe e dokumenton me fakte nga interneti, fanatiket hidhen tek fabrikat dhe uzinat qe ndertoi Enveri si Krye-Inxhinier i Shqypnise qe prodhonin vetem humbje dhe u treten si bora e bjeshkeve ne prandvere sapo mbaroi sistemi i KNERIT sovjetik dhe mallrat tona duhej te konkuronin ne tregun e lire. Kur u thua: “Po tollonat dhe bunkeret dhe mjerimi total ne vitet 80-90?” fanatiket e Enverit nuk kane c’te thone dhe hidhen te Armiku i Jashtem qe kryesisht eshte Greqia fqinje qe ka strehuar afro 1 milione shqyptare dhe u ka zgjatur doren ne dite te veshtira. Prandaj te debatosh me fanatiket eshte njesoj si te “rrahesh ujet ne havan”, sepse ky eshte nje “mision i pamundur”, por nga ana tjeter askush nuk ka te drejten e imponimit aq me teper per bindje politike, por ketu tema e debatit eshte fare tjeter dhe gazeta DITA ka hedhur per diskutim dicka qe nuk ka lidhje me Enverin ne Kohen e Qepes te Partise se Punes, por me politiken e sotme kombetare dhe sulmon me kete editoriale Akademine e Shkencave qe ka denoncuar dhenien e cmimit Nobel per nje shkrimtar austriak, ithtar te Millosheviqit dhe ka heshtur ne te njejten kohe per nderimet qe i u be nga Edi Rama Mithat Frasherit, kjo eshte tema e debatit dhe llogjika pragmatike thote se duhet t’i permbahemi kesaj teme pa dale nga shinat e diskutimit parimor:

  Pse Edi Rama nuk pelqehet nga te vetet, ne nje kohe qe po akuzohet nga antienveristet se “nen rrogoz” po kthen Kohen e Enverit duke ngritur ne majat e shtetit dhe pushtetit figura me te kaluar kriminale, ne krye te Parlamentit, Ministra te Rendit apo si Keshilltare personale, ne krye te KLP tip “Venusa” te Sigurimit apo Prokurore gjakatare te Enverit ne Dogana dhe Prokurori, ne Komitetin e Helsinkit Shqyptar etj dekoron me medalje Nexhmijen dhe Viton bashke me Aranit Celen, Rita Markon etj, u rrit pensionet si veterane te LANC-it kriminal qe Gjykata e Hages e cilesoi si nje “Organizate Terroriste”, pse ngre permendoren e Vojisllav Kushcit te Titos, alias Vojo Kushit te Enverit ne mes te Tiranes dhe mburret me kete akt te turpeshem per nje spiun te Jugosllavise, pse hesht dhe nuk kerkon falje per krimet e komunizmit, perfshire ketu edhe te babait te tij vrastar, pse deklaron se do te riparoje me lekat e buxhetit Piramiden Famekeqe te Enverit ne mes te Tiranes kur ka vendosur te prishe Teatrin Kombetar me nje propagande te shemtuar duke e cilesuar si “dopolavoro fashiste” e shume e shume fakte te tjera qe tregojne ashiqare se Edi Rama eshte nje fanatik ordiner si te gjithe fanatiket e Enverit, pse atehere Edi Rama nuk pelqehet dhe nuk pranohet si i majte enveristet, sic duket edhe nga kjo editoriale qe publikon ne faqe te pare gazeta DITA?

  Fakti qe Edi Rama pranoi te nderoje eshtrat e Mithat Frasherit eshte nje gje fare e vogel me “bonuset” qe u ka leshuar pa frena fanatikeve te Enverit dhe te regjimit diktatorial ne Shqypni. Duhet te kuptojme se Mithat Frasheri ishte nje intelektual i pelqyer nga SHBA qe i dha strehim politik pas Luftes dhe ky veprim i Edi Rames duhet te kuptohet me shume si nje gjest-sinjal kuptimplote per politiken e jashtme amerikane se gjerat ne Keshtjellen e Fundit Socialiste ne Evrope kane filluar te ndryshojne, mjafton qe amerikanet ta kapin dhe ta kuptojne sinjalin e tij. Ne kete kendveshtrim kundervenia e Mithat Frasherit balle per balle shkrimtarit austriak Handke

  qe:

  “…mbështeti dhe bashkëpunoi me penë me synimet e Sllobos. Mit’hati mbështeti dhe bashkëpunoi me armët e Ballit me synimet e Hitlerit…”

  Kjo tingellon me shume si nja lapsus anakronik dhe tejet allogjik, sepse Mithat Frasheri i perkrah fort nga SHBA, nderkohe qe Millosheviqi u godit nga NATO dhe aeroplanet e SHBA me bomba qe shpetoi Kosoven nga genocidi serb, ashtu sic kerkonte edhe Mithati me fillozofine e tij te bashkimit tone kombetar ne nje shtet. Ne fund te fundit shkrimtari Handke mund t’u pergjigjet akuzave qe vijne nga Akademia e Shkencave te Skender Gjinushtit te Enverit:

  JU ENVERISTET VRATE ME TEPER KOSOVARE SE MILLOSHEVIQI I SERBISE, PRANDAJ PSE QANI DHE VAJTONI?

  Reply to this comment
 21. ju e kthyet Enverin ne Legjende October 15, 00:09

  Per nastradinet
  e intelektu halezuar..
  per demutrit e Xhavorr Deves
  dhe pellazgot e Gerqise
  .
  O dykembesha kanibale !!
  ..
  Nuk eshte viti 1992 apo qofte dhe 1996 qe na cate tranpin me Enverin !
  .
  .Kane kaluar 30 vjet qe eshte kohe e nevojeshme qe t’ja kishit kaluar shtetit Enverit..dhe jo vetem kaq por po kalojme periudhen me te zeze te historise tone dhe te papare ne historine e kombeve
  Pse ju inteltualeshet..demutrit dhe palloshget ..jashte deshires time..e persers JASHTE DESHIRES TIME E BETE ENVERIN JEZUS ??
  …..
  kqyrni shyptare shquptare dhe shqipkare ne pasqyren poshte kush monstra jeni

  1………………nastradin esat pash toptradhetari
  Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik

  2……………………nastradini zogu kurves

  1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
  2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
  3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
  4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
  5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
  6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
  7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
  8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
  9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect

  3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti

  Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit

  Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
  Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
  Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
  Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë

  4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti

  Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
  Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
  Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
  Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi

  5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi
  Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra

  6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho

  Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin

  7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh

  ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet

  mbrojteje
  arsim
  kulture
  shkence
  mjeksi
  nafte
  krom
  baker
  pyje
  dipllomaci
  plantacjone
  sera
  transport
  hidrocentrale
  bonifikim
  ……..
  po sot????????????????????
  tritol
  ndertim pa leje
  prostitucjon
  hashash
  gomone
  parlamet bordello
  ambsadore porno
  anti urbanistika
  rruget thertore
  enegji e papaguar
  bakri 0
  kromi 0
  vrasje politikanesh
  vrasje oficeresh shiku
  gerdece
  21 janare
  zhdukja e hakljave
  borxhet strasfere
  krimi ne familje
  ……….
  sot shqiperia eshte
  1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
  2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
  3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
  4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
  5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
  6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB
  Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI DHE NE BALLKAN TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
  THJESHT KENI KALUAR NGA NJE GJASME DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK.

  Reply to this comment
 22. gjermani i fundit October 15, 10:32

  O nastradino! Ti lexova komentet per bustin e Vojo Kushit, qe sipas teje dhe wikipedias tende qenka sllav. E para, mbiemri Kushi eshte shume I perhapur ne Shqiperi, e dyta, Wikipedia eshte enciklopedi e lire me pjesemarrje vullnetare. Psh ate tekst mund ta kesh shkruar ti. Me jep te lutem emrin e autorit, eshte ndonje studjues serioz, me formim historik? Ka referim dokumenta nga gjendja civile, emri Vojisllav ne certifikaten e lindjes, etj? Ti thua malazez duke injoruar faktin qe Mali I Zi na ka zaptuar territore etnike perfshire dhe popullsine e tyre. Sikur te mos ekzistojne ngjarje te dokumentuara,per Wikipedian tende Enveri paska ndenjur tek Vila e kunatit deri ne 17 nentor kur u clirua Tirana. Po pse, kaq budalllenj ishin ata qe bene luften sa te vinin ne krye nje qyp te ores se fundit. Kur ti shpif aq trashe per Enver Hoxhen, qe e ka te dokumentuar veprimtarine nga shume burime, perfshire dhe anglezet e tu, imagjino se c’mund te shpifesh per te tjerat. Vella me sllobodanin ta kishe nxjerre dhe eshte pak. Kjo eshte koha jote efendem, koha e Lirise se shpifjes. Wikipedian ti mund ta konsultosh, ta konfrontosh, por ajo nuk permban emer autori dhe as te verteta te pranuara nga autore serioze apo grup autoresh. Vojo Kushi i vuri emrin vetes o nastro naterbani dhe u be shembull frymezimi. Sfidoi fashistet dhe I luftoi si trimat, jo sic beri harabeli Burgajetit qe mbushi valixhet me flori dhe bridhte hu me hu duke pritur ta therrisnin prape Mbret kur te mbaronte lufta. Lufta nuk mbaronte vete o nastro naterbani, duhej luftuar per ti dhene fund. Por harabeli nuk ishte nga ata trima. As beu I klubit te Selanikut qe e l”uftonte”. pushtuesin duke bashkpunuar me te. Nastro efendiu, ne kohen e trimave bythecet dalin menjane. Paralelja qe heq shenimi I Dita-s nuk i le shteg z. Edvin Rama te justifikohet me ato fjalet e tij te gjata si komentet e tua. Nqs i ardhka per te vjelle per Hendke, qe ne fund te fundit nje individ pa pushtet eshte, pse nuk qenka njesoj per te vjelle ajo ceremonia per Mithat beun, qe jo vetem mbeshteti dhe u mbeshtet tek nazistet, por ushtroi pushtet si kryetar partie qe kete bashkpunim ta benin te gjithe ballistet, nga I pari tek i fundit. Po pse I perdor te dyja standartet Edi. I perdor se eshte pazarxhi i rendomte. As qe e ka ne refene Hendken, por i “vjen per te vjelle” ne fejsbuk per te marre like dhe te thone mbeshtetesit e tij, “oh, sa gjigand patriot qe eshte ky! Numrin e patriotllekut e ka me te madh se numri I atleteve Adidas”. Gjigand I madh eeeeee, I vjen per te vjelle, biles anglisht statusi, qe ta lexojne dhe liderat boterore qe I kane kerkuar miqesi ne fejsbuk. Varja nastro naterbani, patriotllekut me brekushe dhe opinga Adidas. Fallsiteti s’paska fund.

  Reply to this comment
 23. intelektuali October 15, 13:06

  NASTRADINI I HITLERIT:

  Leri llogjet per Enver Pederastin e Kryefashistit Bahri Omari dhe te Nexhmije Fashistes, eshte puna jote qe te pelqejne tollonat dhe bunkeret e Enverit, por ne pjesa tjeter e shqyptareve jo fanatike nuk i duam dhe jemi ne te drejten tone te kerkojme divorcin e shqtyptareve nga ideollogjia monisto-staliniste dhe izolacionise e Partise se Punes qe i beri shqyptaret si nje fis prej Afrike Zulu, te cileve ambasadori i OSBE-se Borchard i tregon gishtin e mesit pa piken e turpit ne mes te Tiranes, ti ke deshire dhe do qe te mbetesh si fis bythzi prej Afrike Zulu, por intelektuali nuk do, prandaj lexo ketu me poshte:

  “… Vojo Kushi: His given name, Vojo, is a shortened form of the Slavic name Vojislav. His surname, Kushi, is the Albanian form of Serbian Kušić (Serbian Cyrillic: Кушић. In Serbo-Croatian sources his name is written Vojo Kuši (Војо Куши),[10] Vojo Kušić (Војо Кушић),[11] and Voja Kuši (Воја Куши).[12]…”

  Ja ku e ke edhe faqen e internet ta lexosh vete nese di shkrim dhe kendim o nastradini i Hitlerit:

  https://en.wikipedia.org/wiki/Vojo_Kushi

  Ku i ke te gjitha burimet arkivore dhe argumentat per Vojisllav Kushicin, spiunin e Titos, alias Vojo Kushin, heroin e Enverit, meqe e kerkove vete me fakte dhe dokumenta shoqeruar me nje gjuhe tejet joserioze te halabakut fanatik.

  Per te tjerat flasim me vone.

  Reply to this comment
 24. lexues i dites October 15, 14:30

  Te nderuar lexues
  .
  Pse Shqiperia mikroskopike ne glob.. sa nje lagje e New York-ut..apo sa Athina
  ( me perioqite…..Αθηνά με τα περίχωρά της)
  jo vetem eshte kthyer ne mankth & mafie per euro-ameriken por dhe nga vete shqiptaret qe po vet-urrehemi deri ne perdhosje kombetare
  .
  Lexova dicka per popullsine e Athines dhe cfare shkruhej per regjistrimin e fundit
  ..
  Athens Population 2019
  _______________________

  Athens is the capital and largest city of Greece.Had an estimated population of over 665,000 3.75 million in the metropolitan area.

  pra qyteti Athines me rrethinat ka popullsi me te madhe se Shqiperia..Si ka mundesi qe Euro-amerika dhe klasat qe permbysen komunizmin e vdekur nuk qene ne gjendje te ndertonin nje shtet me parametra minimale ??
  ””
  Pra nuk eshte problemi sot i ketyre tradhetareve si Rama me Mithatin e Hitlerit apo i serbofileve austriake apo i perverseve te Nobelit suedez qe ka bere harakiri me kete fansin e terbuar te Millosheviqit.
  .
  Problemi 99% sot eshte se si ka mundesi qe nje mini-shtet liliput si Shqiperia te mos implementohej demokracia por jemi kthyer
  ne Mafie siciliane e viteve 70
  apo ajo amerikane ne vitet 30 .
  .
  A thua euroamerikanet qe i pritem si KRISHTI ne 1991 nuk deshirojne nje Shqiperi stabile apo jane “gjasme te pa fuqishem” per interesa qe brezat e mevonshem do ta mesojne te verteten..
  .
  A thua per keto ballistat-zogistat-bashpuntoret e fashizmit dhe terroristat e Maltes & Mynihut kishte te drejte ai Xhaxhi qe ju shkerd.heu me prag shtepie
  ..
  A thua kjo thenie brilante e analistit grandioz Montanelit duhet shkruar me germ ate arta (qe edhe pse e urrente Enver Hoxhes thoshte:)
  Citoj:
  “””””-Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
  as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.
  U bashkua nën Hoxhën i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
  ndoshta është më mirë që të mos hetohet
  si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
  Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””
  “”
  Me kete gjendje te pabesueshme ku eshte katandisur Shqiperia ai lapidari qe i ngriti Rame Alia dhe e rrezoi vete ne shkurt 1991 ishte mikroskopik ne krahesim me lapidarin Virtual qe i kane ngritur Xhaxhit udheheqsit boterore qe nga Xhorxh Bush Plaku…e deri te Merkeli me Trampin..qe akoma bejne sikur nuk kuptojne qe Shqiperia nuk eshte kthyer ne “shprehje gjeografike” apo kosh pislleqesh te tyre..
  .
  Me kete gjendje te pabesueshme ku eshte katandisur Shqiperia ai lapidari qe i ngriti Rame Alia dhe e rrezoi vete ne shkurt 1991 ishte mikroskopik ne krahesim me lapidarin Virtual qe i kane ngritur Xhaxhit komentuesit e ” e palodhur” me fabriken e fekaleve te Institutit te Tufes qe nga nastradinpordhintelektuali e deri te demo avdalli ku numri i komentve te tyre ka kaluar bilionat duke shkaktuar nje efekt bumerang
  .

  .

  Reply to this comment
  • intelektuali October 15, 16:14

   Dole nga brima e miut o rrugaci Ilir Hoxha qe te mbrosh emerin e babait tend pederast, sadist dhe gjakatar? Me mire kujdesu per Nexhmije Fashisten e Duces,

   sepse:

   Llogjet e tua nuk i ha as qeni i zgjebosur i rruges.

   Reply to this comment
 25. lexues i dites October 15, 17:15

  PERSHENDETJE

  NASTRADINTELEKTUALTRANSLETERPERKTHYES E GOPI SOMES
  *
  ne te semes
  shkofte iliri
  me nexhmijen
  por edhe rraca juaj
  eshte qindra here
  me e urryer..
  *
  Per dijeni 6 vjet me pare
  fix ne kete kohe U DOGJEN SI MURGJIT E TIBETIT koleget tuaj dhe ti i dergoje Sali monstres kar-toline per ditelindje o KRYEMONSTER

  Vetem nqs se lexojme kete artikull te MBazes qe kur u dogjen grevistat e urise kanibali berishe arriti ne ORGAZEM..por dhe Bota perendimore e tregoi ndyresine e saj pa perjashtim jo vetem per diegjen e te perndjekurve por dhe per 21 janarin qe si duket do festohet me shampanje …

  Duke kerkuar falje per botim pa leje nga autori mendoj se do na i fali kur behet fjale per kanibalin berishe ..burrin e shtetit te fakirit arvizu dhe “mikun e donald luse” qe me palo reformen e tij ne vend te balenave do kapi sardelet ..pse jo dhe koqet e Rames

  ________________________________

  Kanibali ynë
  .
  Nga Mero Baze, 13 Tetor 2012
  .
  Greva e urisë tashmë po administrohet me forcë nga Sali Berisha. Dy gardhe të forta policësh kanë rrethuar tendën ku mbahet greva e urisë dhe kanë kufizuar çdo të drejtë të grevistëve, qoftë për tu takuar me qytetarë, qoftë dhe për të marrë ujë apo cigare si mjete mbijetese.

  Në një mënyrë të pazakontë, disa policë u kanë hequr liritë dhe të drejtat qytetare një grupi grevistësh, ende pa i ridënuar me gjykatë apo pa bërë ndonjë krim në flagrancë.

  Situata është tërësisht absurde. Policët kanë marrë kontrollin mbi administrimin e grevës, se ku duhet të bëhet ajo, kë duhet të takojnë grevistët, a duhet të pinë ujë apo cigare, a duhet të shkojnë në tualet apo të vdesin aty në shtrat. Të vetmit që janë lejuar në 24 orët e fundit të takohen me grevistët janë disa diplomatë perëndimorë, të cilët tentuan të hapin një kanal dialogu me Bujar Nishanin, i cili u prish ende pa u hapur. Të tjerët nuk lejohen të kontaktojnë me ta.

  Në këtë heqje të dhunshme të lirisë së tyre për të protestuar, ata po tentojnë të japin sinjalin e alarmit duke shpallur atë që quhet greva e vdekjes, duke refuzuar ilaçet, ujin dhe serumet. Edhe ky vendim nuk i ka tërhequr policët nga vendimi për të administruar grevën.

  Në këto kushte, përveç protestës politike, dikush duhet të ndërmarrë hapa ligjorë kundër tyre. Në rastin konkret, Avokati i Popullit duhet të ishte përballë policëve, jo për të negociuar kërkesat e grevistëve, por për të ndalur administrimin e dhunshëm të grevës prej Sali Berishës.

  Marrja e kontrollit mbi grevën nga policia, dhe biles nga disa segmente fanatike dhe të dhunshëm të policisë, që funksionojnë si xhandarmëri politike e Sali Berishës, është një shkelje flagrante e skajshme e lirisë së tyre për të protestuar. Ky kontroll deformon tërësisht qëllimin e grevës dhe zhduk nga prioriteti kërkesat e grevistëve duke konsumuar kohë dhe energji me të drejtën për të protestuar.

  Është kjo arsyeja që Avokati i Popullit duhet të bëhet në këtë rast mbartësi i iniciativës për të paditur Policinë e Shtetit, e cila po përdhunon grevistët duke marrë me dhunë administrimin e të drejtës së tyre për të bërë grevë.

  Një tjetër gjë urgjente është që ndaj atyre segmenteve të policisë, që po demonstrojnë sjellje të dhunshme, duhet dhe një vëmendje më konkrete. Dikush nga shoqëria civile duhet të regjistrojë gjithë emrat dhe numrat e policëve që bëjnë rolin e xhandarit të zellshëm të Sali Berishës dhe t’i bëjmë publike. Kjo është një mënyrë që ata të mos thonë nesër pse më flakët nga radhët e Policisë së Shtetit dhe pse po më çoni para drejtësisë.

  E pashë një prej tyre dy ditë më parë që kërcënonte një reportere të gazetës Shekulli vetëm pse i bëri një fotografi. Është një tip recidiv në dhunën politike, nga kontingjentet e gardistëve të dikurshëm të Sali Berishës, që rrihnin gazetarë dhe politikanë në vitin 1996- 1997.

  Dhe përpjekja e tij për të ushtruar presion mbi grevistët apo të afërmit e tyre dhe gazetarët, vazhdonte më tej dhe ndaj disa kolegëve të tij, që përpiqeshin të tregoheshin korrekt dhe të bënin vetëm detyrën e tyre si sigurues të mjediseve të grevës.

  Fjala vjen, nëse grevistët kërkojnë që dikush nga gazetarët të shkojë t’i takojë, apo dikush nga të afërmit të hyjë brenda, polici është i detyruar jo vetëm t’i lejojë, por t’i sigurojë që gjithçka të bëhet shpejt dhe pa asnjë problem. Përkundrazi, në këto mjedise kush polic guxon të bëjë këtë gjest, zëvendësohet menjëherë për t’i dëshmuar se është nën vëzhgimin e një gestapoje, që i raporton çdo gjest të tyre Sali Berishës.

  Ndaj evidentimi i këtyre policëve përmes mbajtjes shënim të numrave dhe mbiemrave të tyre, është një akt, i cili duhet të shërbejë për tu kujtuar atyre se shteti shqiptar do të jetë më jetëgjatë se pushteti i halabakëve të Sali Berishës.

  Është ky mjedis i dhunshëm ndaj grevistëve dhe përdhunim i institucionit të grevës së urisë që ka detyruar gjithë reporterët e shtypit që ndjekin këtë grevë, të vendosin të dalin në një protestë të dielën në orën 12:00, para kryeministrisë. E kanë bërë këtë reporterë të thjeshtë, ata që fyhen dhe përplasen përditë me fodullë nga Tropoja, që flasin në emër të Sali Berishës dhe dhunojnë gazetarë e grevistë, që shtyjnë e përplasin në tokë familjarë të grevistëve dhe që ndalin çdo kontakt të tyre me qytetarët që shkojnë aty në mbështetje të tyre.

  Ata po dalin të protestojnë jo vetëm për shkeljen e të drejtës së informimit për ta, por si dëshmitarë të një terrori psikologjik, politik dhe policor, që pushteti po ushtron mbi grevën dhe grevistët. Është një iniciativë gazetarësh, jo pronarësh apo sindikalistësh. Është diçka që ka lindur nga revolta që ndjen çdo dëshmitar, që prek atë skenë të dhunshme krimi të shtetit mbi disa burra të fortë, por të pafuqi, që janë shtrirë përtokë nga përpjekja e pushtetit për t’i vrarë në heshtje.

  Ajo që po ndodh është ridënimi i dytë i tyre, tashmë pa gjyq. Nëse ua morëm një jetë të tërë në burg për shkak të bindjeve të tyre, tani pushteti po u merr lirinë për të protestuar me dinjitet dhe për tu bërë shembull i kurajës qytetare.

  Ndryshimi i vetëm është se atëherë kishte një aparat të tërë dhune politike, që nga gjyqtari, hetuesi, prokurori e polici, ndërsa tani ka vetëm një polic, një gjyqtar, një hetues dhe një prokuror, që quhet Sali Berisha. Ai nuk duron dot që para syve të tij të lartësohet një institucion moral siç është protesta e atyre që po vetëflijohen kundër tij, duke e kthyer atë në kanibalin e kohëve modern të historisë sonë..

  turp per ameriken dhe europen
  me intelektuhalet shqyptare
  qe po tallin trapin me shqiptaret
  me salimonstern e tyre

  Reply to this comment
 26. lexues i dites October 15, 19:16

  Na more ti spiun e bir spiuni !
  *
  Ju spiunet zvarranike te birucave qe perkthenit veprat e Xhaxhit plus benefiteve qe merrnit ne krahesim me ato qe punon ne galeri i futet dhe thiken ne shpine shokeve..Ke thene qe e ka patur mik per koke Amikun e ndjere..Shiko cfare i punojne te perndjekurit e vertete juve spiunave hale proverbiale
  .
  Shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit.

  **
  Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit.
  ***
  Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht.

  Reply to this comment
 27. Ilir October 15, 19:53

  Ti, perbaltes I paskrupull I gjithckaje te vlere dhe te shenjte te kryer prej shumices se Popullit shqiptar(perjashtuar shtresen tuaj), qe me luften e madhe per Pavarsi dhe Clirim Kombetar dhe Shoqeror , dhe me pas , pas Clirimit, ne luften, sakrificat dhe punen per Rindertim, Ndertim, Transformim dhe Prosperitet te Shqiperise, nen udheheqjen e PKSh ( PPSh) me ne krye Udheheqsin e Madh Enver HOXHA,
  shiko ku e ke mare informacionin perbaltes, tejet te paskrupullt ndaj Heroit te Popullit Vojo KUSHI,
  sipas adreses qe vet ke shkruar.
  (e ke copy-paste)
  References[edit]
  ^
  Jump up to:
  a b c d e f g Burovic, K. (2011-01-23), “Doprinos Srpsko-Crnogorske manjine u istoriji Albanskog naroda”, Novinar Online, Vojo Kušić (1918-1942) – komunistički militant, član Komunističke grupe Skadra od osnivanja, 1942. godine bira se za člana Pokrajinskog komiteta za Tiranu i imenuje se komandantom gerilskih jedinica Narodno-oslobodilačkog rata u Albaniji. Pao je u okruženju u Tirani, zajedno sa Sadikom Stavileci (Albanac) i Džodži Martini (Vlah). Istoriografija Albanije je okarakterisala njihovu borbu kao „Një nga luftimet më heroike të zhvilluara në qytet gjatë vitit 1942″(Jedna od najherojskih borbi razvijenih u grad duž godine 1942)12). Posle rata je proglašen za Narodnog Heroja. Njegovo ime dato je u Albaniji mnogim ulicama gradova, kvartovima, školama, sportskim institucijama i dr. U Tirani mu je podignut i spomenik. Sve sa pretendiranjem da je bio Albanac! Kao i za sve druge.
  ^ Lakić, Zoran; Žugić, Tomislav. “Položaj jugoslovenskih manjina u Albaniji 1945-1990”. Stanovništvo slovenskog porijekla u Albaniji; Zbornik radova sa međunarodnog naučnog skupa održanog na Cetinju 21, 22. i 23. juna 1990. godine.
  ^
  Jump up to:
  a b c d e f g Zlatičanin, Blagoje (2011). “Crnogorci iz Vrake na stalnoj Golgoti” (PDF). Matica, ljeto/jesen 2011: 157–160.
  ^ Pearson 2006, p. 158.
  ^ Pero Morača (1961). Ratna sećanja: aktivista jugoslovenskog revolucionarnog radničkog pokreta. Kultura. U našoj grupi bio je Vojo Kuši iz Skadra, koga je tadašnja albanska vlada poslala na školovanje u Vojnu akademiju u Beogradu. Pri povratku za Albaniju, otišao je u partizane i postao član KPJ. Izvodila se jedna akcija u zimu 1942. godine.
  ^ Đurica Labović (1985). Lučonoša sa Prokletija. Nova knjiga. насмеши се Воја Куши. — Али зашто му отвара^ у апетит! — заврте Радуле главом. — Медитираш? — упита Зеко Во^водић. Милић истог трена одговори: — На^бол>е разми1шьам и све мисли ми до- бщу крила, нарочито када …
  ^
  Jump up to:
  a b Marović, Miodrag (1 January 1995). Balkanski Džoker: Albanija i Albanci : istorijska hronika nastajanja i razvoja albanskog pitanja. Kulturni centar. Oni su optuženi da su krivi za „izdajstva i provale” zbog kojih su u Tirani poginuli Kemal Stafa i Vojo Kuši, u Skadru Perljat Redžepi, Jordan Misto i Branko Kadija. „Čaša strpljenja bila je prepuna”, rečeno je na vanrednoj konferenciji u Tirani, …
  ^
  Jump up to:
  a b Pearson 2006, p. 208.
  ^ Vladimir Dedijer (1949). Jugoslovansko-albanski odnosi, 1939-1948. Borba. Partija je doživela tudi hude udarce. V Tirani je v borbi s kara- binjerji junaško padel sekretar CK komunistične mladine Djemal Stafa. V Skadru so junaško padli tovariši Perljat Redžepi, Jordan Misto in Branko Kadija. V Tirani je bil Vojo Kuši z …
  ^ Dedijer 1949, p. 28, Marović 1995, Morača 1961
  ^ Burovic 2011.
  ^ Labović 1985, p. 137.
  Sources[edit]
  Pearson, Owen (2006). Albania in the Twentieth Century, A History: Volume II: Albania in Occupation and War, 1939-45. I.B.Tauris. ISBN 978-1-84511-104-5.
  External links[edit]
  “Zivot Srba u Albaniji”. Pravoslavlje 996. Archived from the original on November 7, 2014.
  “STRANAC U SOPSTVENOJ DOMOVINI”. Poslije okupacije Albanije od strane fašističke Italije u aprilu 1939. prvi koji su ustali u odbranu Albanije bili su Crnogorci iz Skadra. Oni su stvorili komunističku grupu u Skadru, a druga komunistička grupa je bila u Korči. Na čelu skadarske grupe, u kojoj su bili braća Vaso i Branko Kadić, Vojo Kušić, Jordan Mistović, Ivo Jovanov, Vojin Dragović, Petar Bulatović, bio je Vasil Santić. Spajanjem ove dvije komunističke grupe stvorena je 8. novembra 1941. u Tirani, u kući Bojke Lazarove, Komunistička partija Albanije.

  Pra, burimi qe ti “pi” eshte me origjine serbo-malazeze, dhe ti nuk ke cipe te frenohesh per ta vjelle ne komentin tend. Flet shume origjina e “argumenteve” te tua, te vjelljeve te tua. Ndaj, po perseris ate qe ta kane shkruar shume komentues te tjere :
  Antishqiptar me nen-emer intelektuali, demo e tj, Shporru drejt origjines tende !

  Reply to this comment
  • intelektuali October 15, 21:30

   Kisha nje gardian burgu, fanatik enverist qe me fliste njesoj si ty, e takova ne Kanada kur po kerkonte azil politik si i perndjekur dhe e pyeta:

   PO ENVERIN E KE HARRUAR?

   Nuk pati guximin qe te me lutej per ta ndihmuar per vize emigrimi, por vetem tha:

   ASHTU ISHTE KOHA!

   prandaj:

   Edhe gardiani i burgut tim kishte me shume moral se ty,

   O VEMJE E PESHTIRE E ENVERIT

   Reply to this comment
 28. 1945 October 16, 04:26

  Per komentuesin e parafundit Ilir

  Me cfare ke shkruar e ke mberdhyer si miu ne cark kete “mender me thane” intelektukalin por ky te vetmin kenaqsi qe paska ne jete eshte t’I ngjitet komentuesve si ai miku pas kepuces.

  E vecanta e demo-s dhe intelektualit tone eshte se jane fansa jo vetem te figurave kriminale te historise si Esat Pasha ,Ahmet zogolli ,xhafer deva apo mithatin e Edi rames kane nje simpati te madhe per Titon biles e quajne deri shpetimtarin e Shqiptareve.
  ,
  Kush ishte ne fakt Titogici I zavallit demo
  dhe intelektukalit kostrec ?
  .

  Tito ishte mjeshter i bytheshitjes se shume agjenturave te lindjes dhe perendimit qe ne rinine e tij deri sa u be “udheheqes” “komunist”, ishte dhe nje manjak seksual, mjeshter i demagogjise dhe mashtrimit ne neshtrimin e bashkepunetoreve te tiij dhe te popujve ne ish jugosllavi.
  .
  Dhe pikerisht pse shteti apo federata Jugosllave u shperbe ne menyre tragjike me lufte, gjak dhe armiqesi te pakriparueshme pas ngordhjes se tij, flet qarte se ai kete e mbajti te bashkuar ne saj te mashtrimit, demagogjise, hileve qe mund ti bente vetem ai nen bekimin e agjenturave te atyre fuqive qe luftonin per hegjemoni botrore ne kushtet e luftes se ftohte.
  .
  Si diktator finok qe ishte ai dinte jo vetem te te eleminonte kundershtaret e tij, por tu ngarkonte atyre (pasi i kishte shtrydhur si limon) gjithe deshtimet e politikes se tij, kryesisht ne genocidin dhe zbimin nga trojet e tyre ata qe nuk deshironin te jetonin nene ombrellen e ish jugosllavise.

  Josip Broz Titovic, jo vetem nuk e ka dashur kosoven si republike, , por ka qene i drejtperdrejte ne zhvillimin e platformave te akademisteve serb, si Çubreloviçi, Ilia Grashanin per çkombetarizimin dhe debimin nga trojet e tyre te popujve josllav ne ish jugosllavi.
  .
  Ne ate kohe goditjen me te madhe e kane marre shqiptaret qe jetonin ne trojet e tyre ne Kosove, Maqedoni dhe Mal te Zi, duke u vrare, diskreminuar dhe debuar ne Turqi. Ish ministri i Brenbdshem i Titos, famekeqi Aleksander Rankoviç, veprimet e tij deri terroriste ndaj shqiptareve i zbatoi nen bekimin dhe mbeshtetjen e politikes titiste te çkombetarizimit te popujve josllav dhe sllavizimit te trojeve shqiptare te jetusr prej shqiptareve ne shekuj.
  .
  Athere thonin se Tito eshte nje kurve politike qe e kishte zhytur Jugollavine ne borxhe (27 miliard dollare i kishte dhene perendimi ketij “udheheqesi komunist”) te cilen e pohon dhe ky kalemxhiu slloven.

  Por ne kushtet e Luftes se Ftohte, vetem nauivet, ata qe besojne ne dokrra dhe bythesiturit per interesa te atyre qe i jepnin, do te besonin se keto borxhe i jepeshin Titos se ishte nje “udheheqes larpames”, qe e “barazonte veten” me udheheqesit afrikan apo te fiseve Zulu!
  .
  Edhe ndaj Shqiperise , Titoja mbeti nje armik i betuar, nga ata qe populli i stigmatizon me shprehjet kur nuk i kafshon dot detyrohet t’i puth. Te gjitha agjenturat e huaja, veprimet subversioniste kunder Republikes se Shqiperise dhe popullit shqiptar, vrasjet, krimet, organizimin e spiunazhit dhe diversionit deri ne majat me te larta te shtetit shqiptar te kohes, dhe aktet e sabotazhit ne ekonomi,gjate gjithe kohes piknisjet e tyre i kishin nga Beogradi dhe Titogradi (Pogorica).
  .
  Edhe gjate luftes se dyte botrore, Titovici, nuk ishte gje tjeter veçse nje marionete e sherbimit te fshehte anglez, nje zbatues i perpikte i te gjitha urdherave dhe udhezimeve te Çurçillit, aleatit te frontit anti nazist qe u fut ne lufte kur po i rrezikohej prapanica nga pushtimi nazist.

  Reply to this comment
 29. intelektuali October 16, 09:02

  MASHTRUES ENVERIST QE PERDREDH BYTHEN FANATIKE SI KURVA NE BORDELLO:

  Simpatine per Titon tregoja sateme dhe tyteti qe te kane lindur dhe edukuar jo vetem si fanatik, por te kane bere debil dhe budalla, dudum dru me pre qe nuk shkruan dot nje fjali me llogjike elementare, prandaj futu ne shinat e debatit se tema qe ka hedhur per disktutim gazeta DITA nuk eshte Bosi i Jugosllavise Komuniste, Josip Broz Tito, te cilit Enveri i shiti jo vetem bythen e tij te pederastit, por edhe Kosoven, Metohine me Shqypnine per ta bere Vatanin si nje Republike te Shtate te Jugosllavise,

  por:

  A KA TE DREJTE AKADEMIA E SHKENCAVE ME KRYETAR SKENDER GJINUSHIN CUNIN E KRIMINELIT TE ENVERIT, ETHEM GJINUSHIT TE KRITIKOJE AKADEMINE E SHKENCAVE TE SUEDISE PER CMIMIN NOBEL QE I DHA SHKRIMTARIT AUSTRIAK HANDKE QE KA QENE ITHTAR I MILLOSHEVIQIT?

  Gazeta DITA i shton kesaj pyetje edhe nje deklarate te Kryeministrit shqyptar Edi Rama lidhur me kete cmim nderkombetar per letersi:

  “…Kurrë nuk do të mendoja që do të më bënte me vjellë çmimi Nobel, por paturpësia po bëhet pjesë normale e botës ku jetojmë. Pas zgjedhjes së turpshme të bërë nga një autoritet moral si Akademia Nobel, turpëria është vulosur si një vlerë e re. Jo nuk mund të bëhemi kaq tolerant ndaj racizmit dhe gjenocidit…”

  Deri ketu OK! por me tej debati zgjerohet dhe gazeta DITA atakon qeverine dhe Kryeministrin shqyptar:

  “…Ajo që bëri Hitleri me hebrejtë Handke mbështeti dhe bashkëpunoi me penë me synimet e Sllobos. Mit’hati mbështeti dhe bashkëpunoi me armët e Ballit me synimet e Hitlerit. Si pra zoti kryeministër, të vjen për të vjellë për nderimin e Handkes kurse nderimin e Mit’hatit jo vetëm duhet ta pranojmë por edhe të ulim kokën para tij?…”

  Me kete llogjike te cunguar dhe kontraverse nuk mund te jemi dakord ne, intelektualet properendimore qe u vrane dhe u masakruan nga Enveri dhe spiunat e Jugoslavise te derguar nga Tito ne Shqypni per interesat e kauzes se Federates Komuniste Ballkanike vetem sepse deshen nje Shqypni te Bashkuar Demokratike Perendimore pa MURTAJEN bolshevike lindore,

  sepse:

  Vetem po te hedhe nje sy te shpejte ne dokumentat arkivore rezulton se Mithat Frasherin SHBA e mikpriten i dhane azil politik pas largimit nga Shqypnia, nderkohe qe Millosheviqi u shpall kriminel komunist dhe u godit nga NATO me bomba dhe zjarr dhe u cua ne Hage per t’u ndeshkuar lidhur me krimet e tij kunder njerezimit

  prandaj:

  KRAHASIMI I DEMOKRATIT MITHAT FRASHERIT ME KOMUNISTIN MILLOSHEVIQ ESHTE LAPSUS DASHAKEQ PA LLOGJIKE HISTORIKE DHE NUK I SHERBEN INTEGRIMIT TE SHQYPNISE NE BE

  Ne kete kendveshtrim veprimi i Edi Rames per rehabilitimin e Mithat Frasherit eshte nje sinjal qe i jep Shqypnia SHBA dhe Perendimit se gjerat ne Keshtjellen e Fundit Komuniste ne Evrope kane filluar te ndryshojne, por e keqja eshte se Edvin Kaqoli eshte si “mesalla me dy faqe” dhe e ndryshon shume shpejte “lekuren” e tij si kameleon enverist dhe prandaj Bota nuk i beson kursesi deklaratave te tij kontraverse dhe ne fund te fundit shkrimtari Handke mund t’i pergjigjet fanatikeve te Enverit ne Shqypni:

  JU ENVERISTET VRATE DHE MASAKRUAT ME SHUME KOSOVARE SE MILLOSHEVIQI, C’MUTIN DONI TANI?

  Kjo eshte tema e debatit

  Reply to this comment
 30. gjermani i fundit October 16, 11:13

  Nastradino, siç edhe Iliri me siper e ka thene, ti i je referuar nje wikipedia ne english, e tera e bazuar ne materiale jugosllave. Pra, burimi jo vetem eshte i njeanshem, por kam dyshimin e madh se eshte i fabrikuar enkas. Dhe perse? Per te deshmuar ate qe ju antishqiptaret “antikomuniste”e keni ngritur si teze te vetme. Qe gjasme PKSH ishte pjelle fund e krye e PKJ dhe tere Luften antifashiste e paskan bere jugosllavet. Qe gjasme, sipas ketij konkludimi, shqiptaret paskan qene proballiste e prozogiste, dmth profashiste,por ç’ti besh qe na pushtuan sllavokomunistet. Ne fakt, qe ne pergjigjen tende une bera disa kerkime dhe me del vetem ai linku yt, referuar materialeve jugosllave. Nuk pata kohe te pergjigjesha se isha ne pune, por kjo gje me çon ne dyshime te forta se ky material eshte pergatitur nga hafije bodrumesh e mos e sjellte perendia, nga shqiptare gjakprishur e ne mos ne ate institutin e Tufes, qe paguhet nga fondet publike. Keto 30 vite po bejne edhe mushken me barre dhe jo me nje biografi per Vojon sipas gjelles serbofile.Tani, po te kerkosh me mbiemrin Kushi, ne Shkoder gjen Andrea Kushi,piktor. Lindur ne Shkoder ne 1884, vdekur ne 1959 ne Tirane. Edhe ky ka studjuar ne Beograd ne 1912-1914. Andrea Kushi nuk e ka Kushiç; kontrollo njeçik ato burimet jugosllave qe ti besh fis me prejardhje serbe.Tani, te them shkurt ca gjera, duke iu permbajtur faktit se Wikipedia eshte enciklopedi me baze vullnetarizmi, dhe nuk merret per pike referimi finale ne studimet historike. Ndryshe, me gjej emrin e autorit qe ka plotesuar ate profil. Zogu beri nje census, por nuk qe i kompletuar. Babai im ka dy ditlindje, nena po ashtu, sepse censusi i Zogut ishte rremuje. Tani, mos me thuaj, se kur kishte pasaktesi per daten dhe vitin e lindjes, keto heqjet e viç-it tek mbiemri ishin luks asokohe, le qe nuk ka dokument, akt ligjor qe e mbeshtet kete qe thua ti. Tjetra, qe nuk me ben pershtypje edhe sikur Vojo Kushi te ishte serb; ai luftoi kunder fshizmit ne Shqiperi dhe kjo i ben nder. Ashtu siç Milosheviçi, po te ishte shqiptar perseri kriminel lufte ngelet. Siç Xhafer Deva me shoke. Heronj te Jugosllavise jane shume drejtues luftetare partizane shqiptare, sepse ushtria jone kontribuoi me aq sa mundej ne ndjekjen e nazizmit ne Jugosllavi., ndaj edhe Vojo Kushi eshte njeri prej tyre. Eshte njesoj sikur serbet te pretendojne sot se brigadat tona partizane qe shkuan ne Jugosllavi te kishin ne perberje vetem serbe. Nastradino, kur Edi i kendoi “albanollogjise” se Mithat beut dhe bibliotekes se tij, une risola ne kujtese ketu ne forum fejtonin e Cajupit “Klubi i Selanikut”. Qe te vertetoj ate se Cajupit as ia prishte gjizen fare kjo albanollogjia e Lumo beut, por sherbesa prej mercenari ndaj interesave te te huajit. Qe Lumo beu e kishte me shume zell ne kembim te interesave personale. Cajupi . rilindasi i madh, ai qe nderonte Naimin mbi perendine, nuk e kurseu hiç fare Lumo beun, “albanollogun” e Klubit te Selanikut, qe e telendis fare, e ben turk dhe xhonturk dhe veshgjate,sepse vriste mendjen si ti behej mire Turqise dhe jpo Shqiperise, atdheut te vet. Si nuk na the nje gje per Shqiperine – i thote, more albanollog veshgjate. Edi nuk do t’ia dije se per albanolloge, afer mendjeve te ndritura te Rilindjes jane Cabej,Xhuvani, etj. Se ne çaste historike Shqiperia kishte nevoje per heronj dhe patriote e jo veç per dyqane librash dhe librashites. Mire jane edhe keta, por ne rradhe te pare antifashiste e jo profashiste, se shkon boigrafia per dhjame qeni, siç shkoi dhe i mbeti damka perjete. Mithat beu mbetet kryetari i formacionit politik qe ne marreveshje me nazistet nenshkroi pjesemarrjen e formacioneve te Ballit perkrah pushtuesit ne ekspedita ndeshkimore ndaj antifashisteve dhe popullsise civile. Pergjegjes per viktima dhe deme madhore, i vulosur njehere e mire me vulen e turpit dhe tradhtise. Nuk do habitem nastradin bej qe te gjesh ndonje wikipedia gjekund qe ta ngreje ne qiell Mithat beun si patriot dhe albanollog e shites famoz te librave, etj, duke i fshire tere balten e turpit qe i leu vetes. Por kjo eshte tjeter pune qe do te te lodhe kot.

  Reply to this comment
  • intelektuali October 16, 14:33

   Nastradini i Enverit:

   Je shume i vogel per te gjykuar, paragjykuar dhe vlerecuar Wikipedian ne internet,

   sepse:

   Kesaj i thone nga fshati im te hiqesh:

   SI DHIA E ZGJEBOSUR ME BISHTIN PERPJETE

   njashtu:

   Sic kujtonte se ishte Enveri ne Kohen e Qepes te Partise se Punes kur kujtonte se ishte “strumbullari komunist” i Botes kur ishte vetem nje sadist dhe pederast qe i kishte shitur bythen Titos dhe trojet shqyptare Jugosllavise Komuniste per interesat e pushtetit te ij personal, tradhetia antishqyptare ne Mukje 1943 e verteton mese miri kete teze dhe koha tregoi se ku kaqol dhe injoprant ne drejtimin e shtetit qe mbushi lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, falimentoi edhe ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori qe e tregoi ashiqare eksodi masic i shqyptareve ne vitet 90 – te pasi kishte rene Muri i Berlinit dhe kishte cofur Komunizmi perfundimisht kudo ne Bote. Kujt i plas sot se kush ka qene spiuni i Jugosllavise Vojisllav Kushici i Titos, alias Vojo Kushi i Enverit? Kur kosovaret e tradhetuar, te vrare pabesisht dhe te masakruar ne Tivar qe u shiten per dy aspra nga Enver Hoxha tek antifashisti me fame Boterore, Aleksander Rankovic me akuzen qe kishin bashkepunuar me gjermanet

   I KEMI PARA SYVE ME EMERA DHE MBIEMRA DHE NUK KA WIKIPEDIA NE BOTE QE T’I MANIPULOJE

   qe:

   I jep te drejten shkrimtarit nobelist austriak Handke i anatemuar nga akademia Shqyptare e shkencave dhe i kritikuar me liber shpie nga Kryeministri Edi Rama te thote:

   PO JU ENVERISTET E ETHEMIT DHE TE KRISTAQIT CFARE MUTIN DONI? JU KENI VRARE ME SHUME KOSOVARE SE MILLOSHEVIQI, KU ESHTE CESHTJA?

   dhe:

   Kjo eshte tema e debatit qe ka hedhur per distutim gazeta e nerume DITA dhe jo kush ishte Vojisllav Kushici, atentatori komunist i Titos, apo Vojo Kushi heroi guerilas i Enverit qe Edvini dhe Rilindja enveriste e tij i ka ngritur nje permendore bolshevike nderimi ne mes te Tiranes,

   si:

   NJE TURP DHE REZIL I SHQYPNISE QE PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE.

   Reply to this comment
  • intelektuali October 16, 14:34

   Nastradini i Enverit:

   Je shume i vogel per te gjykuar, paragjykuar dhe vlerecuar Wikipedian ne internet,

   sepse:

   Kesaj i thone nga fshati im te hiqesh:

   SI DHIA E ZGJEBOSUR ME BISHTIN PERPJETE

   njashtu:

   Sic kujtonte se ishte Enveri ne Kohen e Qepes te Partise se Punes kur kujtonte se ishte “strumbullari komunist” i Botes kur ishte vetem nje sadist dhe pederast qe i kishte shitur bythen Titos dhe trojet shqyptare Jugosllavise Komuniste per interesat e pushtetit te ij personal, tradhetia antishqyptare ne Mukje 1943 e verteton mese miri kete teze dhe koha tregoi se ky Diktator pa shkolle dhe injorant, totalisht kaqol ne drejtimin e shtetit qe mbushi lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, falimentoi edhe ekonomine dhe renoi shtetin si kurre me pare ne histori qe e tregoi ashiqare eksodi masic i shqyptareve ne vitet 90 – te pasi kishte rene Muri i Berlinit dhe kishte cofur Komunizmi perfundimisht kudo ne Bote. Kujt i plas sot se kush ka qene spiuni i Jugosllavise Vojisllav Kushici i Titos, alias Vojo Kushi i Enverit? Kur kosovaret e tradhetuar, te vrare pabesisht dhe te masakruar ne Tivar qe u shiten per dy aspra nga Enver Hoxha tek antifashisti me fame Boterore, Aleksander Rankovic me akuzen qe kishin bashkepunuar me gjermanet

   I KEMI PARA SYVE ME EMERA DHE MBIEMRA DHE NUK KA WIKIPEDIA NE BOTE QE T’I MANIPULOJE

   qe:

   I jep te drejten shkrimtarit nobelist austriak Handke i anatemuar nga akademia Shqyptare e shkencave dhe i kritikuar me liber shpie nga Kryeministri Edi Rama te thote:

   PO JU ENVERISTET E ETHEMIT DHE TE KRISTAQIT CFARE MUTIN DONI? JU KENI VRARE ME SHUME KOSOVARE SE MILLOSHEVIQI, KU ESHTE CESHTJA?

   dhe:

   Kjo eshte tema e debatit qe ka hedhur per distutim gazeta e nerume DITA dhe jo kush ishte Vojisllav Kushici, atentatori komunist i Titos, apo Vojo Kushi heroi guerilas i Enverit qe Edvini dhe Rilindja enveriste e tij i ka ngritur nje permendore bolshevike nderimi ne mes te Tiranes,

   si:

   NJE TURP DHE REZIL I SHQYPNISE QE PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE.

   Reply to this comment
   • mirel October 16, 16:11

    Omg… Ky haleja i Mithatit i thote gjermonut “je shume i vogel”.
    O bajge, po kush ti lexon komentet e tua o hale me mut?
    Ky ben perkthimin e materialeve qe serbet hedhin ne Wikipedia per shqiptaret. Ndryshe, perse i referohet ore e sekonde Wikis..?
    Agron Tufa, Dervishi, Kaloshi..kete pune bejne. Hane paret e shtetit shqiptar, dhe punojne per shtetin serb. Me bekimin e Shengen Ramutit. Ato qe hedhin vete ne Wikipedia, ato mundohet ti servire ne komentet.
    Krimb i ndyre.

    Reply to this comment
 31. Memoria October 16, 14:11

  Mesazh per komentuesin “gjermani fundit”

  Komenti juaj eshte brilant dhe i ben hije dhe vete artikullit.
  Vecse ju perpiqeni te vertetoni me mikroskop lidhjen midis komentuesit “intelektual (pordha)” dhe hordhive mediatike serbe dhe mire keni bere por kjo eshte e vogel fare ne krahesim me keto dy shembuj poshte:
  .
  Ne dy sekuencat ne vijim duket qarte me sy te lire qe hordhite mediatike serbe kane lidhje me nastradintelektualin me Esat Pashe Toptradhetarin dhe kaq mjafton.
  .Pra ate qe ju vertetoni me fakte dhe argumente ai e pranon vete qe eshte kulish i tyre
  lexim te kendshem !

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  sekuenca e pare..
  .( serbet nderojne Esat pashe toptanin si hero te tyre)
  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

  VUK DRASHKOVIC PER ESAT PASH TOPE TANIN

  Duke folur për marrëdhëniet Shqipëri-Serbi në vite, ish-Ministri o Jashtëm serb shprehet se në historinë mes dy vendeve ka shumë shembuj, që sipas tij, vendet kanë ndihmuar njëri-tjetrin, si për shembull në kohën e luftërave ballkanike, kur ushtria serbe dhe Esad Pasha janë ndihmuar mes vete. “Kurdo që shkoj në varrezat serbe në Paris, unë i marr me vete dy buqeta lulesh: një për ushtarët serbë që kanë rënë atje dhe tjetrën për Esad Pashën, i cili ka vdekur në spitalin ushtarak në Paris dhe me dëshirën e tij është varrosur në mesin e ushtarëve serbë”, thekson Drashkoviç.

  …………….
  VULIN PER ESAT PASH TOPE TANIN

  Varri i Esat Pashë Toptanit është vizituar sot nga një politikan serb me pozitë.

  Ka qenë ministri i Punës i Serbisë, Aleksandër Vulin, ai që ka nderuar Esat Pashë Toptanin pranë varrit të tij. Vulin ka vendosur një kurorë lulesh në nderim të tij, për atë që e cilësoi si kontribut të tij për Serbinë.

  “Serbia i kujton heronjtë e saj, por Serbia i kujton edhe miqtë e saj dhe ne nuk do ta harrojmë Esat Pashën, i cili në momentet më të vështira ishte përkrah nesh. Esat Pasha ishte mik i serbëve, padrejtësisht i harruar dhe i anatemuar nga historia, qoftë edhe e jona”, tha Vulin,

  Sipas tij, Esat Pasha duhet kujtuar përherë, pasi përveçse u varros pranë serbëve në varrezat e Parisit, ndihmoi forcat ushtarake serbe për të depërtuar në Shqipëri.

  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
  sekuenca e dyte
  ( si komentuesi intelektuhafi
  e quan Esatin hero kombetar)
  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

  KOMENTUESI INTELEKTUALI I DITES ( NASTRADINI TE GAZETA SHEKULLI)
  PER ESAT PASH TOPE TANIN

  PO PSE ISHTE TRADHETAR KRYEMINISTRI ESAD PASHA O GAZETA DITA?

  kur Shqypnia ishte gadi per t’u shqyer nga fqinjet lakmitare dhe kur atdhetari Esadi kishte shkuar ne Paris si Kryeminister qe te mbronte Vatanin nga coptimi dhe ku e vrau CUBI psikopat shqyptar dhe spiun i Moskes Avni Rustemi pa e njohur fare me pare? Kur e pyten gjykaesit ne Paris Avni Rustemin pse e vrau kryeministrin e tij ai u pergjegj: “Sepse nuk me pelqente mendjemadhesia e tij!” Ne vendimin frances per ekstradimin e Avni Rustemit ne Shqypni shkruhej ekspertiza: PSIKOPAT! Prandaj me mire gazeta dite per kete histori te trishtuar te historise shqyptare le te pyese:

  KUSH E TRAJNOI, E FINANCOI DHE E MBESHTI ME ARME NE PARIS CUBIN PSIKOPAT DHE TEJET TE VARFER AVNI RUSTEMI?

  Dihet se patrioti Esad Pasha me Qeverine e tij te Durresit ishte jo vetem antikomunist i perbetuar, por edhe ARMIKU i Austrohungarise dhe kur austriaket i shkaterruan sarajet e tij me bombardime nga deti nuk morre asnje LEK demshperbiim nga shteti.
  <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<

  Epilog

  Nuk kane asnje vlere keto biliona komente te kostrecintelektualit kudo qe ti marre referencat e tij ne serbi athine apo moske.Sepse kete e mori ne qafe Paskali ( ai i ligjeve te hidrodinamikes) ku ne enet komunikuese sa me shume ta shtypesh lengun ne nje ane aq me shume ngrihet nga ana tjeter..dmth me kete bumerang ky e beri Enverin Profet e kaluar Profetit.
  .
  Problemi sot eshte Edi Rama jo per Mithatin qe eshte gafa me e vogel e tij se kemi te bejme me kufoma te shekullit kaluar por me super krimin e tij q
  e tradhetoi ( me sakte shurroi)
  jetimet e 21 janarit me koqet e sali bythishes
  dhe bolet e Donald Lu-ve te rradhes
  duke bere tradhetine me te madhe
  ( me te peshtirosur)
  per te gjithe kohrat

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*