Kur u ndërtua Kështjella e Gjirokastrës?

October 23, 2013 13:51

Kur u ndërtua Kështjella e Gjirokastrës?

I nderuar lexues!

Gërmimet arkeologjike dëshmojnë gjurmët e para të ndërtimeve në Kështjellën e Gjirokastrës që në shek. IV, por ajo mori trajta më të përcaktuara në fund të shek.VI. Kështjella, që ishte edhe bërthama e vetë qytetit të Gjirokastrës, e përfundon etapën e parë të ndërtimit nga gjysma e dytë e shek. XIII, ndërsa etapa e dytë e rindërtimit dhe zgjerimit u takon viteve 1811-1812 kur e shtiu në dorë Ali pashë Tepelena. Kështjella mori pamjen e sotme dhe një nga projektuesit dhe zbatuesit kryesorë ishte mjeshtri Petro Korçari. Ka 3 hyrje kryesore dhe një të vogël. Mbrohet me 7 kulla që arrijnë deri në 30 m lartësi, në pjesën e sipërme me 1-2 kate dhe me salla të mëdha. Është një nga kështjellat më madhështore e të ruajtura më mirë në Shqipëri.

October 23, 2013 13:51
Komento

4 Komente

 1. Arben Mezini October 29, 10:05

  Ne Vitet 1975-1977 Kryeva detyrimin Ushtarak,ne Pogon te Gjirokastres,keshtu qe mu dha mundesia te Vizitojme Keshtjellen,ndjeva nje Krenari,packa qe ne Mesimet e Historise Shqiptare kisha mesuar,tjeter ndjehesh kur e Jeton Realitetin.Me pas e vizitova ne Vitet 1992,udhetoja per ne Athine ,isha me Vellane e Vogel Shkelzenin dhe me Mikeshat tona nga Gjirokastra,thame te pushojme nje dite Aktive nje Gjirokaster,Vizita e Dyte ne Keshtjelle me Mallengjeu;u ndjeva si nje Mbret qe Braktis Keshtjellen e tij,vertet ate Dite kuptova qe Emigracioni eshte I Hidhur,packa se per ne kishte mbi nje Vit qe ishim nisur ne Athine,Nejse edhe ne Ashtu si Odisea kthyem Pijen Magjike te Sirenave dhe Dy Dekata dhe dy Vjet pata Fatin te Kthehem ne Atdhe,Kesmet do Vizitoje per Here te 3te Keshtjellen e me pas uroj te Rishkruaj Ndjesite e Mia,Amin.Doja te shtoja

  Reply to this comment
 2. Arben Mezini October 29, 10:33

  Ne Vitet 1975-1977 kryeva sherbimin Ushtarak te detyrueshem,ne Pogon te Gjirokastres,keshtu qe mu dha mundesia te vizitojme Keshtjellen e Gjirokastres.U ndjeva mjaft Krenar qe ndodhesha ne Keshtjelle.Me pas ne vitet 1992 ,Udhetoja me Vellane me te Vogel nga une Shkelzenin per ne Athine ky kishim mbi nje Vit qe Jetonim atje si Emigrante.Thame te bejme nje pushim Aktiv ne Gjirokaster,keshtu bashke me Mikeshat Tona vizituam Keshtjellen,kesaj here ndesite e Mia ishin ndryshe,Undjeva sikur Nje Princ po Braktis Keshtjellen e Tij,per te bredhur Boten me Shprese te grumbulloje Para per Riparimin e Keshtjelles qe nje Te Vertete ishte per Te ardhur Keq.E pra me shume se dy Dekata ndenjem ne Greqi,Ashtu sikur Odisea edhe ne pime Pijen Magjike te Sirenave dhe Shyqyr Une per Momentin u Ktheva Gjall ne Atdhe,patjeter I Cfilitur,por Brenda Burrerise sime kam Ruajtur Djaloshin Bujar dhe Krenar per Atdheun e tij,kismet do Vizitoj serish Keshtjellen dhe si e Treta here mbase do ju shkruaj per Ndjesite e Mia.Ftoj Atdhetaret dhe Politikanet Tane ne

  Reply to this comment
 3. raimond vlonjati November 3, 04:20

  Po mire , emri i Gjirokastres besoj se vjen nga kjo keshtjelle –Thuhet se kjo eshte keshtjella e Gjin Bue Shpates,, dhe per shkak te ketij Gjinit , eshte quajtur Gjino-kastra, –Keshtjella e Gjinos qe kerkonte fiq..lol

  Dmth te vjetrit kur i thone Gjinokastra e kane shume te sakte shqiptmin se sa ne qe i themi Gjirokastra ,…..

  Po keni mundesi , fusni ndonje shenim per punen e ketij Gjinos , se une jam bere dembel, por me para veja ne bibloteken qendrore te New Yorkut dhe lexoja nga historia e Antikitetit dhe e paralashtesise ,
  gjithmone me qellimin per te gjetur ndnje gje qe lidhet me qenien e gjuhes shqipe… ..

  Edhe dicka do shtoja –Ky emer Gjino, eshte emer katolik qe GJENDET ne veri, po ashtu nje fshat ne Vlore ka emrin Tre-vllazen

  Keto emra tregojne se ne jugun tone eshte folur dialekti i veriut, sepse keta emra qe permenda jane shqip, dhe duhet te jene perpara se ne te pushtoheshim nga Bullgaret dhe nga Stefan Dushani ,
  sepse pas ardhjes se ketyre gjithe emrat e fshatrave shqitpare u bene sllave,dhe sic duket keto emra kane shpetuar pa u ndryshuar , dhe piekrisht keti tregojne se ne ekmi folur me pare gjuhen e gegeve ….pastaj ndoshta nga kontakti me boten e huaj , dialekti jone dnryshoi,
  ndersa dialekti verior nuk ndryshoi , sepse duke jetuar ne vende malore ata e ruajten origjinalitetin e dialektit shqiptar ..
  Apo ne fshatrat e Vlores ka ca mbiemra si Gjin-pali , Spiro-pali, Gjini, Gjon-zeneli, Gjon -deda
  etj __Pra duket qe ne keto mbiemra eshte nje bashkim i mbiemrit te hershem gege me pjesen tjeter te mevoneshme ortodokse , ose myslymane ….Nejse varja

  Reply to this comment
 4. Gjobeku June 5, 22:36

  Nuk- tregon-qe-eshte-folur dikur-gegerishtja–por-qe ne-jug-te-vendit kishim-te-benim-me-popullsi te-konsiderushme-KATOLIKE-

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*