Kur u përhap Islamizmi në Shqipëri?

January 21, 2014 15:23

Kur u përhap Islamizmi në Shqipëri?

I nderuar lexues! Në Shqipëri islamizmi u përhap me pushtimet osmane që nga fundi i shek.XIV. Shtresat e larta ishin të parat që përqafuan islamizmin dhe filluan të integroheshin në klasën sunduese osmane. Diskriminimi i rëndë juridik-shoqëror e fiskal, ekspeditat ndëshkimore në zonat e qëndresës, si dhe taksat e detyrimet e tjera të rënda, i detyruan edhe masat e gjera të popullsisë të kërkonin lehtësimin e situatës duke përqafuar islamizmin. Në shek.XVII kjo fe përfshiu më tepër se gjysmën e popullsisë shqiptare dhe arriti të depërtonte edhe në zona malore. Përhapja e islamizmit ishte një proces me rrjedhoja të shumanshme në jetën ekonomike, shoqërore dhe kulturore të shqiptarëve.

January 21, 2014 15:23
Komento

2 Komente

  1. lumtor shkreli January 23, 22:28

    Me perpara se te gjithe fete e tjera

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*