“Kurbanët” e dekriminalizimit, Meta: S’ka rëndësi numri dhe emrat e tyre

December 18, 2015 14:12

“Kurbanët” e dekriminalizimit, Meta: S’ka rëndësi numri dhe emrat e tyre

Sa do të jetë numri i atyre zyrtarëve dhe të zgjedhur që do të largohen nga detyra pas zbatimit të ligjit për dekriminalizimin?

Për kryetarin e Kuvendit Ilir Meta, emrat e tyre dhe as numri i tyre nuk ka fare rëndësi. Për të, me rëndësi është zbatimi i ligjit dhe hapat e mëtejshëm të integrimit të Shqipërisë.

“Jam shumë i kënaqur që më në fund iu dha një zgjidhje kushtetuese e ligjore në mënyrë të qartë e parimore, tani jemi te vendosur për zbatimin e ligjit dhe s’ka rëndësi sa emra do të penalizohen nga ky ligj, e rëndësishme është që qytetarët shqiptarë do jenë më të qetë për integritetin e përfaqësuesve të tyre, sot dhe në të ardhmen”, tha Meta.

Deklarata e tij u bënë pas takimit me kryeministrin Edi Rama ku kanë diskutuar për reformën në drejtësi, për të cilët Meta tha se shpresonte që ajo të miratohej me konsensus.

“Referendumi? S’kemi pse të paragjykojmë as opozitën, as ndonjë faktor tjetër politik. Të gjithë e kemi vlerësuar mjaft të rëndësishme për të respektuar jo vetëm parimet e shtetit të së drejtës, por edhe themelet e shtetit tonë, për të bashkëpunuar me komisionin e Venecias, edhe mazhoranca edhe pse jo edhe opozita do të dëgjojnë shqetësimin e qytetarëve shqiptarë e do dinë të japin zgjidhje parimore kësaj çështje.

Të gjithë duhet të dëgjojnë zërin e qytetarëve shqiptarë që kërkojnë një sistem drejtësie më funksional se sa është sot, dhe nuk besoj se kjo kërkesë e drejtë duhet kushtëzuar me nisma apo iniciativa që kanë interesa të ngushta politike. Duam një reformë gjithëpërfshirëse dhe afatgjatë”,tha kryeparlamentari. /Dita/

December 18, 2015 14:12
Komento

10 Komente

 1. asd December 18, 14:37

  Nga dekriminalizimi nuk do ‘vetvritet’ asnje .oficer i lart’…ndonje ‘kapter. ne periferi do e haje…

  Nuk ja ngulin thiken vetes deputetet,se u dhemb shume,miletit ja ngulin…

  Balla i ps-se mbreme i tha Bumcit te pd-se qe tani tu kerkoni falje dy bashkiakeve qe i keni pergojuar sipas ligjit te miratuar…Llafe e llafe e llafe…uje ne havan i thone…kjo eshte politika…ky eshte dekriminalizimi…se Ligjin e bejne edhe disa kriminele ne kuvend…dhe interesat e tyre nuk preken…Ku ishim ? Ku jemi ? Ku do jemi?…ASKUND…

  Po keshtu edhe me reformen ne drejtesi…Do ta haje ndonje gjykates,prokuror,anetar partie ne periferi…per ndonje bakshish 200 mije lekesh sa gjeli i vitit te ri…se ata qe kane fryre barkun e sqetullat duke vjedhur dynjane…jane ligjvenes…jane me imunitet…tani e prapa sduan me se jane tejngopur…madje po u japin dhe te afermeve…

  Propaganda,reklama,jane me te rendesishme…Ato flasin per qytetaret…Per zengjinet nuk flet kush me emer se jane anonime…

  A do ti fshijne ndonje dite me furce hekuri ?! A do ti varrosim ndonje dite?! A do ti djegim ndonje dite?!…

  Se na cane b…n duke folur ne emrin tone,per hallet tona,per plaget tona,per vdekjen tone…

  Ata…elita…e vetzgjedhur…me votat tona…

  E lum e lum e mjere e mjere…Shqiperi je bere per te dhjere…

  Reply to this comment
 2. TJ December 18, 14:38

  Meta ti je i dyti pas Sales! Ti je pengesa e Rames per te bere shtetin e te drejtes!

  Reply to this comment
 3. kanina December 18, 15:37

  Meta sigurisht se e ka radhen nder te paret qe duhet te shkojne ne burg nga ky ligj, nese Rama e ka vertet seriozisht per te luftuar krimin dhe korrupsionin, perndryshe do te thyej qafen edhe ky si te tjeret. Te shohim…

  Reply to this comment
 4. perkthyesi December 18, 16:02

  Ne se nuk do te shkonin ne biruce Meta dhe Metet e tjere te LSI, se bashku me ata qe i kane vene disa here flaken vendit dhe kane vene pasuri qe dhe nje sheik do i kishte zili, do ishte tallja me e turpshme qe do i behej shqiptareve! Ngelet per tu pare….

  Reply to this comment
 5. Bin December 18, 16:14

  Ti je I Paris qe duhet te denohesh,me gjithe kete Brahon qe te right mbrapa si Sulp Gradeci Enverit.

  Reply to this comment
 6. Arkidi December 18, 17:21

  Bravo Meta hera e pare qe u tregove buure, une tha jam i pari ne liste dhe kjo eshte me fakte dha pas qindra te tjere ne rrjesht drejt burgut 313…. Te pakten deri nga marsi fillon dhe behari dhe kalojne temperaturst e ftohta…. E dua patjeter ne qeli thelle Ardian Bitch Fullanin.

  Reply to this comment
 7. . December 18, 17:26

  ****************************************************************************

  Z.RAMA
  i vetmi politikan i paster … qe flet hapur dhe kerkon sa me pare emrat te dalin hapur ne popull.

  Meta, Berisha, Basha … me probleme drejtesie, por qysh heret i kane rregulluar dokumentat.

  Dekriminalizimi do godase ATA “gjynafqare” qe nuk kane fuqi te fshehin emrat si Meta, Berisha, Basha.

  ************************************************************************************

  Reply to this comment
 8. cilieta December 18, 17:31

  Meta dhe Braho, dy mafioze, hajdute e te korruptuar deri ne palce bejne reforme per te denuar te korruptuarit. O nene, o nene!

  Reply to this comment
 9. Arben December 18, 20:38

  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG

  DHE SEKUESTRIM PASURIE

  PER ILIR METEN DHE GJITHE LSI.

  KEMI MARRE FUND SI NJEREZ, KUR ARRIN PUNA TE NA BEJE ILIR GRABITESI DHE VRASESI MORAL.

  TE ENJTEN TE GJITHE PARA PARLAMENTIT TI DJEGIM TE GJALLE KRIMINELET.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*