Kurora e gjelbër, Gjykata Kushtetuese rrëzon Bashkinë e Tiranës

June 5, 2014 11:56

Kurora e gjelbër, Gjykata Kushtetuese rrëzon Bashkinë e Tiranës

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e Bashkisë Tiranë, kundër Këshillit Kombëtar të Territorit, sa i takonte kurorës së gjelbër të kryeqytetit. Në ankesën e Bashkisë kërkohej pezullimi i dy vendimeve të KKT-së, të marra në muajin tetor të vitit që shkoi, për pezullimin e lejes se ndërtimit në këtë kurorë.
Bashkia prentendonte në kërkesën e saj, se vendimi i Keshillit Kombater te Territorit ishte i papajtueshem me Kushtetutën dhe me Kartën Europiane të Autonomisë Vendore.
Pasi shqyrtoi dhe analizoi pretendimet e ngritura nga Bashkia, Gjykata Kushtetutese vendosi rrëzimin e kërkeses.

June 5, 2014 11:56
Komento

2 Komente

  1. sopiqoti June 5, 14:44

    Nje vendim me se i drejt dhe qe duhet respektuar.I nderuari kryetar i bashkise eshte mire te meret me problemet qe ka BRENDA qyteti i Tiranes dhe krahas kesaj te shikoje e te veproje edhe jashte qytetit.-VIJEZIMI rrugor ne qytet po thuaj se eshte zhdukur;trotuaret mbrapa muzeut kombetar jane ne pike te hallit,e cfar te shtoj me shume.

    Reply to this comment
  2. P.A.B June 5, 20:47

    Duket se Gj. Kushtetuese eshte i vetmi institucion i pa-perfolur dhe qe punon ne heshtje me mjaft profesionalizem. pershendetje dhe mirenjohje per Qetesine e Tyre.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*