Kurti: Të bashkohemi si konfederatë përpara hyrjes në BE

July 19, 2018 11:17

Kurti: Të bashkohemi si konfederatë përpara hyrjes në BE

Lideri i Lëvizjes Vetvendosje në Kosovë, Albin Kurti, përsëriti objektivin e tij politik për bashkimin kombëtar të shqiptareve, gjatë një interviste në RTSH ndersa tha se ky projekt nuk bie ndesh me atë të BE-së.

“Nuk jam fare kundër BE-së, përkundrazi. Jam një avokat i madh i BE-së dhe mendoj se BE duhet mbrojtur. Mendoj se paqja e qëndrueshme mban emrin e Bashkimit Evropian. Dhe në paqe të qëndrueshme kemi antifashizmin brenda. Por jam edhe avokat i shtetit të mirëqënies, i cili e kombinon rritjen ekonomike me drejtësinë sociale”- tha Kurti në emisionin “Përballë”.

Ndonëse projekti i Vetvendosjes për bashkimin e shqiptarëve gjen pengesë në Kushtetutën e Kosovës dhe nuk gezon as mbështetjen e ndërkombëtarëve, Albin Kurti e sheh edhe variantin që ai mund të ndodhë përpara mbërritjes në BE.

“Për një periudhë kalimtare le të bëhemi konfederatë apo federatë. Nuk do isha kundër një solucioni të tillë, por gjithësesi vetëm si një fazë kalimtare. Nëse ne hapat integrues drejt bashkimit i përshpejtojmë dhe i kemi më seriozë e më të sinqertë se deri tani, atëherë bashkimi ynë do të mund të ndodhë para Bashkimit Evropian”, – u shpreh Albin Kurti.

Për Albin Kurtin integrimi i 6-të vendeve te Ballkanit në BE duhet te jetë i njëkohësishëm.

“Nuk është e mundshme që Bashkimi Evropian të thotë që 6-të shtetet e Ballkanit Perëndimor, ende të pa anëtarsuara, i dua në BE, mirëpo do t’i inkuadrojë një nga një. Meqënëse vështirësitë që ia ka bërë Maqedoniësë, ta zëmë për një çerek shekulli Greqia, janë të pakrahasueshme me atë që do t’i bëjë Serbia jo vetëm Kosovës e Shqipërisë, por edhe Bosnje dhe Hercegovinës dhe Malit të Zi”, – tha Albin Kurti në RTSH.

Në shkurt të këtij viti, BE publikoi strategjinë e zgjerimit, ku Serbia dhe Mali I Zi kryesojne procesin. Pas tyre vinë Shqipëria dhe Maqedionia që mund të çelin negociatat vitin e ardhshëm, ndërsa për Kosovën dhe Bosnje Hercegovinën nuk ka një afat të përcaktuar sa i përket hapave drejt anëtarsimit në BE.

b.m. / dita

July 19, 2018 11:17
Komento

10 Komente

 1. Epiriot me Zemer e Shpirt July 19, 11:44

  Mire e ke ti Albin me keto terorira.
  Po Kosovon mellenjen e zeze e kontrollon pothuajse plotesisht Serbia.
  Kosovaret ndihen me shume jugosllave(perzimje etno kulturare ) sesa shqiptare.
  Bej njeher shqiptar ata e pastaj hajde duku ketej perseri e flasim.

  Reply to this comment
 2. xha Suloja July 19, 13:11

  Nuk jam me mendimin e te “berit”shqiptar, sepse jemi te tille andej e kendej. Përzierje dhe filloiste ka plot edhe ketu tek ne edhe atje tek ata. Bile flasin hapur fare kunder heronjve dhe rraces tone albaneze. Por z. Kurti do ti pergjigjesha ndryshe: Po i nderua politikan , ideja juaj eshte e drejte .Por juve se pari duhet te siguroni “njohjet” per tu bere anetare te OKB. Pra mos u hani me njeri tjetrin si politikane, por turruni dhe vihuni ne gare se kush do siguroje me shume shtete qe ju njohin. Patjeter edhe keta “dite zinjte tane” qe kohet e fundit kane humbur disi toruan e kane detyrim kusgtetues tju ndihmojnë.
  Me hyrjen ne OKB-JA atëhere te dy shtetet kane te drejtën e vetvendosjes per bashkim, ndarje, federate e te tjera qe ju i dini.
  Si thua z. Kurti keshtu duhet vepruar apo jo?. Duhen hedhur hapat nje e nga nje dhe gjithnje perpara.
  Xhaxh Suloja

  Reply to this comment
 3. Arben July 19, 13:38

  shume e vertete, i kemi hequr mbi kurriz, tradhetite

  e evropes k… nuk kemi perse i besojme me symbyllur

  Reply to this comment
 4. Pellazgos July 19, 14:18

  Evropa k…. te krijoj zoti Arben,kur dihej qe shumica ketu ishin myslimane ne Identitet,dashuri,ndergjegje,histori.
  Kete e beri se luftonte dhe lufton Epirotet e Vorio Epirit.
  Pjese e ketij qellimi ishte edhe vrasja me te drejte te italianit fashist per vendosjen e kufirit ndermjet Albanistanit dhe Greqise,qe e vrane Epirotet.
  Ky veprim armiqesore te ketij fashisti binte ne kundershtim me vone me firmosjen e Marreveshjes se Korfuzit per Aftonomi.
  Atehere pse kjo “dashuri” e ketyre mafiozeve per Albanistanin?
  Dihen mire shkaterrimet e dhjetera qyteteve te Epirit Greke te Pirros nga Telinet e Duces ne hakmarrje per luften e Pirros se Epirit per clirimin e Jugut te Italise se Arkimedit qe historia e ka njohur si Magna Grecia.
  Mirepo ju zoti Arben nuk ju pelqen e verteta.
  Per ju Vorio Epiri i Kastriotit nuk egzistone,eshte si te thuash qe Poli i veriut eshte mashtrim.
  Mosnjohja e Theofan Stilian Mavromatis Noli i Madh nga Evropa dhe Amerika dhe mbeshtetja per nje turkofil si Ahmet Zogu tregon qellimin e ketyre fashisteve me qellime te mevonshme per te ckombetarizuar Epirin.
  Kjo duket edhe me Cmimin “Nobel” te nje misionare si Tereza si nje figure politikofetare ne prapaskene qe qellimi dihet,percarja dhe ckombetarizimi i Identitetit Epirote.
  A “eshte” Shqiperia Laike?
  Kete e tregon edhe nje here nderhyrjen e Perandorise se Vatikanit ne degjenrimin e historise tone,gjoja me cmime dhe para qe kane qellime qe ne kohet e Romes,pushtimet.

  Reply to this comment
  • Arben July 19, 15:31

   te ishte per evropen, nuk ishim gjalle sot.

   Fale Perandorise Osmane kemi edhe aq sa kemi.

   Allahu Ekber.

   Reply to this comment
  • KORÇARI July 19, 16:33

   Orë PALLA …ZGOS, NQS KA EPIR TË VERIUT KA DHE EPIR TË JUGUT (ÇAMËRIA) , AI ITALIANI QË VRATË JU ANADOLLAKËT ORTODOKSË SE GREKË S’JENI GJITHËSESI, QUHEJ TELINI DHE PËR KËTË VRASJE GREQIA PAGOI MIJRA DHRAHMES GJOBË, EPIRI ËSHTË NJË DHE ËSHTË SHQIPTAR. NË KËTË EPIR TI S’BËN PJESË SEPSE JE ANADOLLAK DHE JO AUTOKTON SI NE SHQIPTARËT- DARDANËT, KROATËT DHE HELENASIT. TI JE BYTHZI NGA ANADOLLI QË U BË ORTODOKS DUKE KUJTUAR SE KËSHTU DO TË BËHET HELEN, O DITËZI TI DO MBETESH BYTHZI ANADOLLI, KËTU NË GADISHULLIN ILIRIK AUTOKTONË JANË VETËM ILIRËT DHE HELENËT, JU BYTHZINJTË ANADOLLAKË, SËRBËT BARBARË JENI TË ERDHUR DHE KURRË SKENI PËR TU QUAJTUR PELLAZGË , KËTË EMËR E MBAJNË VETËM SHQIPTARËT- KROATËT- DARDANËT DHE HELENËT QË POTHUAJSE JANË ZHDUKUR, JU JENI THJESHT GREKË POR JO HELENË, TI S’JA AS GREK TI JE TURKOMONGOL.

   Reply to this comment
  • I tille je , sa here qe hap gojen ! July 19, 19:48

   Fjala e pare , ne cdo koment e idjotit Vasil , murg manastiri , sa here qe komenton eshte e njejte , sikuir te psalle ne kishe ! Nuk e merr dot me mend se cfar neverie ndjej per keta mesjetare , qe nuk arriten te behen qytetare te kesaj bote , as ne shekullin 21 . Shteti eshte shtet , dhe nuk ka pse perzihet me punet e kishes e te xhamise , apo pislleqe te tjera si keto . Gjej vend tjeter ku te lehtesohesh zoti bizantin , se ky nuk eshte vend per ty e Janullaqet tuaj !

   Reply to this comment
 5. ...cfar fytyre ..travestiti... July 19, 16:02

  pa u hedhur poshte “teoria” e ketij “arbeni” qe dh..jet ne kete gazete, si ne nevojtore turke, berishes, babait te ri-islamizimit te kombit, te ketij fytyr’ kurves, qe ja kalon dhe vete enverit, me mbeshtetje ne forcat e veta, per bashkimin e shqiptareve, nen flamurin e isis-it….eshte e kote te flasesh, per Europen….

  Reply to this comment
 6. lisi July 19, 16:07

  Te pergezoj per prudencen qe tregon vazhdimisht ne denigrimin e percmimin e shqiptareve ti mutofagos peleazgos -sa here qe dikush ngre lart vlerat e saj Ti duket se ke nje mllef psikop[atik kuner nesh kur thua se Felinin e madh bete mire qe vrate ju grekqiret Eshte normale per ty e shoket tuaj se ju keni mbijetuar deri tani vetem me vrasje e mashtrime.Tani e tutje do te shtrengoni bythen e do hani mutin tuaj se iku koha e vjedhjeve e vrasjeveDo te shkoje se nuk ben haka tek i zoti.

  Reply to this comment
 7. Po , Po July 19, 19:51

  Nje bravo te MAAADHE per @Korcarin !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*