Kush do ta bëjë vettingun e politikanëve? Salianji: E vendosim pasi ta votojë qeveria

September 11, 2018 12:25

Kush do ta bëjë vettingun e politikanëve? Salianji: E vendosim pasi ta votojë qeveria

Deputeti i PD-së, Ervin Salianji, ka dhënë një prononcim për mediat jashtë Kryesisë së Kuvendit pas depozitimit të amandamenitit për Vettingun e politikanëve menjëherë pas mbledhjes së grupeve të PD-LSI.

Sipas Salianjit, Vettingu në politikë ecën paralelisht me Vettingun në drejtësi dhe nuk e shmang atë pasi edhe në kushtet e sotme prokuroria nuk ndalohet së kontrolluari familjarët e zyrtarëve.

Pas depozitimit të projektligjit për ndryshime për të bërë të mundur Vettingun e politikanëve Rama dhe PS po e refuzon.  Edhe sot nuk ndalohet prokuroria që të hetojë familjarët e zyrtarëve por e pengon drejtësia e kapur nga kryeministri. Edi Rama nuk e do Vettingun dhe nuk do të votojë atë. Pyetja jonë është: e duan apo jo? E përsëris se pyetja është shumë e qartë: maxhoranca e do vetting apo jo? Nëse ata nuk e duan dhe ne nuk kemi pse diskutojmë për teknikalitet”, tha deputeti i PD-së Ervin Salianji.

Pyetjes së gazetarit se cilat janë institucionet që do bëjnë vettingun e politikanëve, deputeti demokrat iu përgjigj: “Çdo gjë do të bëhet hap pas hapi do t’ju bëhet me dije sapo qeveria të shprehet e do apo jo vettingun. Ne sot morëm vendimin se do të pranojmë çdo lloj hapi për të përshpejtuar procedurat. Ne jemi gati, presim përgjigje nga maxhoranca“.

PD depozitoi në datë 7 shtator në Parlament draftin që synon ndryshimet kushtetuese për Vettingun për politikanët, por jo për familjarët e tyre.

Rama u përgjigj duke thënë se është në dakordësi të plotë me këtë nismë të PD-së, por me kusht që ky Vetting, të përfshijë edhe pasuritë e anëtarëve të tjerë të familjes së një politikani, duke u kthyer në një “sitë” të njëjtë me atë të Vetting-ut në sistemin gjyqësor.

o.j/dita

September 11, 2018 12:25
Komento

7 Komente

 1. Dulla September 11, 12:59

  Hahaha Te jene kunguj valle te gjithe keta te PeDe’s ?

  Reply to this comment
 2. Mamurrasi vigjilent September 11, 13:28

  Po “dixhitalet” e Berishes nuk jane te mjaftueshem.Eshte dhe babale qe mund te vije nga Kosova dhe cdo gje gati.Boll me Nderkombetaret qe jane korruptuar nga Rama.Eshte populli Shqiptar qe mer ne dore fatin e vet.Cdo populli ben partia (PD-ja).Cthote partia ben populli.

  Reply to this comment
 3. Adih September 11, 15:13

  Hej o popull dele qorre . Shih kush na drejtojn neve . E tmershme cfare niveli ka , ky deputet ,lango e skllav i qurravitur nga mafja e socme politike , qe as edhe ajo ,nuk po di cfare po ben ,.Kot e kane qe te gjithe . Degjo ketu o Salihanji dhe ju shefat e tij ::::::::.
  VETTINGUN E POLITIKANEVE do e bej Amerika dhe BE me Gjermanine , por mbasi te formohet buroja e hetimit ,bile do thonja , ,nga gjyqtare dhe prokurore te huaj . Me keqeardhje o Salinjan ,jeni bere si ti dhe Noka mashe ne duart e Shefave te tuaj qe bejne kot gajret ,skane as edhe nje shanc ,kesaj here pa shkuar ne rec .te shkodres ,disa me burgim te perjetshem ,disa me nga 25 vite dhe te gjitheve do ju sekuostrihet pasuria .Prandaj o Salinjan ,neser do tallen shqiptaret me ty ,dhe me shume te drejte .A ke pak llogjike o debil ,se burre nuk je . ..

  Reply to this comment
 4. Xha Teme September 11, 16:32

  Vettingun do ta beje Gridare Suma me hemafroditin Salianji

  Reply to this comment
 5. Alidemsi dixhital September 11, 17:52

  Doli prap ky “surratbytha deputet” fshatari i Lozhanit per te na dhene mend……..Fack you….

  Reply to this comment
 6. Genti September 11, 18:09

  Kur flet dhe ky pinjoll legen e qesharak ne emer te deputetit ,ky makximumi qe mund te bej eshte i njeagjenti rreklamash per bizneset e falamentuara .

  Reply to this comment
 7. Jimi September 11, 20:10

  Dhe te imagjinosh, qe ky dordolec veshllapush, ky spurdhjak, ben politikanin dhe neser qeverine ta dorezosh ne doren e ketij delli!?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*