Kush duhet ta dorëzojë teserën e PS, Sevo Tarifa apo Edi Rama?

November 21, 2018 02:36

Kush duhet ta dorëzojë teserën e PS, Sevo Tarifa apo Edi Rama?

Xhevdet Shehu*

Fatos Tarifa në një intervistë botuar sot në DITA tregon një episod vërtet mbresëlënës: Babai tij, veterani 92 vjeçar, Sevo Tarifa një nga ikonat e Luftës Antifashiste ka menduar të dorëzojë teserën e Partisë Socialiste.

Ka ndodhur siç na e rrëfen vetë Fatosi, pas fjalimit të kryeministrit Edi Rama në ceremoninë e rivarrimit të eshtrave të kreut të Ballit Kombëtar, Mid’hat Frashëri, ku Rama u kërkoi Sevos dhe veteranëve të tjerë të Luftës, “të ulin kokën”.

Më poshtë pjesa e intervistës ku flitet për këtë:

“Të nesërmen ndërsa hyra në dhomën e tim eti për t’i thënë mirëmëngjes e për t’i uruar një ditë të mbarë, ai më tha: “Dua të ndaj diçka me ty. Sot kam vendosur të dorëzoj teserën e Partisë Socialiste. Kjo nuk është më partia e idealeve për të cilat luftuam dhe as përfaqëson më interesat e pjesës më të madhe të brezit tim, që luftuam kundër fashizmit dhe nazizmit dhe çliruam vendin”.

I thashë tim eti se e kuptoja shumë mirë brengën e tij. Besoj se të njëjtën brengë kanë ndarë dhe ndajnë edhe shumë veteranë të tjerë të Luftës Antifashiste Nacional-Çlirimtare dhe pjesëtarë të familjeve të tyre.

Sot ai është 92 vjeç. Ishte vetëm 14 kur iu bashkua lëvizjes klandestine dhe vetëm 16 vjeç kur, në vitin 1943, doli partizan, me një pushkë në dorë,që ishte e gjatë gati sa ai vetë. Me një qëllim dhe me një ideal të shenjtë: të luftonte për çlirimin e vendit nga pushtuesit fashistë italianë dhe ata nazistë që erdhën pas tyre, si dhe kundër atyre që bashkëpunuan me pushtuesit, në radhë të parë Ballit Kombëtar, të udhëhequr nga Mit’hat Frashëri.

Unë nuk e kam parë tim atë asnjëherë të ligështuar, të rënë moralisht, të lodhur, të pashpresë, të çorientuar, të trembur, të përgjunjur. Të ligështuar tim atë e kam parë vetëm atë ditë, kur veteranëve të Luftës, kryetari Partisë Socialiste u tha të “ulnin kokën” e ta pranonin Mit’hat Frashërin në mesin e tyre si një atdhetar të madh, pa çka se ai drejtoi një organizatë kolaboracioniste.

Në fakt, shkaku i ligështimit të tim eti nuk ishte aq sjellja e eshtrave të Mit’hat Frashërit në Shqipëri dhe nderimet që iu bënë nga një qeveri socialiste, por fjalët e z. Rama për ata që “arkëmortin” e Lumos Skëndos e shohin si një “provokim ndaj një historie që e shkruan fitimtarët”. Këtyre njerëzve, ndër të cilët bëjnë pjesë, në radhë të parë, veteranët e Luftës së madhe, pra, edhe im atë, z. Rama u kërkoi “të ulin kokën” e të mos ndihen, me argumentin se edhe regjimi që u krijua në Shqipëri pas Luftës bëri po ashtu krime. Kjo nuk është një logjikë e drejtë, as e saktë, as bindëse”

Këtë tregon Fatosi për Sevon sot në DITA dhe shton se Sevo, ashtu si shokët e tij veteranë të Luftës dhe dhjetëra e qindra mijëra shqiptarë që i çmojnë patriotizmin dhe vlerat e tij, dhe që deri më sot kanë votuar për Partinë Socialiste, kanë të drejtë të indinjohen nga fjalët e kryeministrit.

Në të vërtetë nuk është Sevo Tarifa ai që duhet të dorëzojë teserën e PS. Sevoja ka qenë dhe është aty ku duhet të jetë. Ai nuk ka gënjyer ndonjëherë për identitetin e tij politik e as ka shprehur me gojë të tjera e në zemër të ketë patur të tjera parime dhe bindje.

Nëse duhet të dorëzojë dikush teserën e PS, ai është Edi Rama.

Gjithcka në vendimet e rëndësishme që ka marrë dhe vecanërisht në vendimet e fundit, tregon se kreu i PS, në mënyrë paradoksale as mendon, as ndjen si i majtë e aq më pak si socialist.

PS është përdorur prej tij në mënyrë tinzare vetëm si hambar votash që prej fillimit, apo devijimi erdhi rrugës? Këtë le ta mendojnë dhe ta gjykojnë vetë socialistët por zoti Rama, në mënyrë shumë trishtuese, përditë e më tepër nuk ka më asnjë lidhje me bazën, programin dhe ideologjinë e PS-së.

Sevo, as mos e mendo më punën e teserës. Nuk ke pse ikën ti nga shtëpia jote, janë të tjerë ata që kanë hyrë aty brenda me maska.

****

*Botuar sot në Dita. Intervista e plotë mund të lexohet duke klikuar KËTU

November 21, 2018 02:36
Komento

99 Komente

 1. emigrant November 21, 02:39

  kjo ne foto eshte hyrja e selise se Partise Socialiste apo jo?
  Aty perballe Bankes ne mos gaboj?
  Nese eshte ajo si shpjegohet se Rilindje eshte shkruar me germa gjigande kurse PS eshte me ca germa te vogla aty ne cep???
  Mendoj kjo perforcon idene ne kryeshkrimin ala-Monteskje qe lexuam ne coverin e djeshem “Edi Rama dil hapur, behu burre, mos perdor PS si koperture”???

  Reply to this comment
  • Rod Gary November 21, 10:58

   # Rilindje (zogiste, balliste, apo…?)

   Fjalen shtese (ate me domethenesen) kaporal Pelegrini e ka shkrojtur me germa transparente dhe vetem nje kaqol i dobishem ben sikur nuk e sheh.

   Po te sjellesh ndermend siglat e meposhtme te propagandes trushplarese, i jepet pergjigje pyetjes se pse Edvini eshte kopja me i shemtuar i Saliut.

   # Ne jemi ndryshimi (ne vend numro),
   # Perpara (per pare)
   # Me ne fitojne te gjithe, (pervec jush)
   # Shquperia 1 Euro, (per mikun tim)
   # Arnautistan first (ne 36 gusht)

   Reply to this comment
  • korçari November 21, 12:25

   Ka disa qe mendojne se kjo “lajthitje” e Edi Rames per te ngritur dhe nderuar nje figure kontradiktore si Mit’hat Frasheri eshte nje perpjekje per te harruar dhe zvogeluar perçarjen qe ekziston akoma midis dy kampeve atij te te majteve dhe atij te te djathteve “ku justifikimi ishte se b/punuan me pushtuesit per te luftuar komunistet”,mbase si ide nuk eshte e keqe por eshte e “qepur” keq sepse per te “harruar” kemi nevoje pe te kerkuar falje,per te pranuar gabimet apo ne disa raste dhe fajet dhe jo duke kujtuar anen intelektuale te Frasherit dhe duke harruar anen e eret te qendrimit ndaj pushtuesit(kjo vlen dhe per veprimet e komunisteve ne diktature) dhe vetem ne kete menyre mund te avancohet per bashkimin e popullit.Dhe jam dakord se korfeu i Shqiperise pas Skenderbeut eshte Fan Noli si figure e kompletuar patriotike,intelektuale,shkencore letrare dhe muzikore dhe me te drejte shtrohet pyetja se perse eshtrat e tij nuk jane akoma ne Shqiperi???E megjithate gjithe Europa(perjashto Gjermanine dhe Italine) feston diten e çlirimit nga pushtuesit.

   Reply to this comment
  • Peza November 21, 12:52

   Edi Rama eshte jo vetem TRADHETAR i idealeve te Luftes Antifashiste Nacional Clrimtare,por edhe shkaterruesi perfundimtar i PS-se!
   Sot nuk ekziston PS si parti politike,por vetem si biznes privat i Edi Rames!
   Antaret e thjeshte te PS sot nuk gjejne asnje dere te hapur ne PS te ankohen se atje kurre nuk gjen njeri per t’u ankuar!
   Sot edhe kryetarja e PS kur i kerkon takim me mesazh nuk te jep pergjigje!
   Sot edhe ministrja e Shendetesise kur i dergon email per disa abuzime ne ambulancat e lagjeve nuk te jep pergjigje!
   Ja kjo eshte e ashtuquajtura “Bashkeqeverisja” e Rame mavrise!

   Reply to this comment
   • PO , PO November 21, 18:13

    Zoti @Peza , ndaj të njëjtin mendim me ju . Shumë më lehtë mund të takoje dikur sekretarin e parë , se sa sot të mund të takosh kryetarin e PS-së nëpër rrethe . Kjo që po iu them është 1000 % e saktë ! Edi Rama është ose i pa aftë të drejtojë , ose e bën qëllimisht këtë gjë , për të diskredituar PS-në…! Unë besoj më shumë te kjo e dyta . Edi Rama luan me kartën e gogolit , të përbindëshit serb të Viçidolit , që populli , duke mos pasur alternativë tjetër , të vazhdojë ta shohë , si të keqen më të vogël dhe … , kështu ” hidh ujë e hidh miell , deri ku të vejë …” !

    Reply to this comment
 2. Anxhelo November 21, 02:48

  Te nderuar, perse te mos e shohim gjithe kete situate si nje mundesi te arte pajtimi? Perse duhet te vazhdojme akoma me ndarje? Ky eshte rasti i pare i nje ftese per pajtim dhe bashkim. Nuk mendoj se ka lidhje me ngjyra politike.

  Reply to this comment
  • ante November 21, 10:18

   maskara antikombetar

   Reply to this comment
  • Monteskie November 21, 12:05

   Fakti qe kryeballisti kercenoj nje gazetar me shprehjen; *ju jeni per plumb ballit* tregon qe nuk ka hapesira per pajtim, biles Balli i cili ka marre guxim, nga ana e tij ka filluar aplikimin e luftes se kllasave.

   Reply to this comment
 3. Monteskie November 21, 02:59

  Propozoj nje referendum ne rradhet e antaresise te PS per perjashtimin e anetarit Edi Kristaq Rama

  Reply to this comment
  • Bureto November 21, 15:31

   @zMonteskjë! Pa shiko se mos ndoshta duhet vepruar ndryshe. PS, vërtet u krijua në vitin 1991, si vazhdim i PPSh, por kjo ka ndodhur para 30 vjetësh. Koha ecën. Disa mendje si e Sevos, të birit dhe të tjerëve u ka ngelur sahati tek koha kur sundonte PPSh. Sipas mendimit tim ‘referendumi’ duhej bërë pikërisht atëhere. PPSh, të shpërndahej, mbasi misioni i saj kush përfunduar, dhe më pas sipas bindjeve, secili të rigrupohej në një Parti Socialiste, socialdemokrate dhe/apo komuniste. Sigurisht që Sevo e meritonte aty një vend nderi si ish sekretar i Enver Hoxhës. Si e tradhëtuan atë? Vërtet menduan se PS nga ajo kohë do të ishte 100% një vazhduese e PPSh? Nëse e menduan ashtu, atëhere me ndryshimin e emrit ata të gjithë vunë maskat dhe deshën t’i hidhnin sy miletit, se nuk ishin trashëgimtarë të saj dhe se ishin reformuar. Tani nëse janë bërë pishman, janë nja 4 parti komuniste në Shqipëri, të cilat sëbashku marrin nja 1000 vota në zgjedhjet politike. Pse Sevo e të gjerë nuk u bashkohen atyre? Atëhere kush duhet ts heqë maskën, Edi Rama apo Sevot. Edi Rama, mund të jetë kushdo, por ka qenë gjithmonë i sinqertë me ju, duke ju thënë: “Nuk kam qenë dhe nuk jam komunist!”. Atëhere, kjo ju dhemb më shumë? Po ai si i tillë ka 13 vjet në krye tuaj, dy herë kryeministër i vendit, dhe tre herë kryetar i kryeqytetit. A, a… doni të ruani trashëgiminë e djeshme që u shplau trurin, por doni dhe privilegjet që u siguron pushteti për vete apo për bijtë e bijat tuaja. Atëhere e përsëris: Hë! Kush duhet t’i heqë maskat?
   Ps: Për sqarim, dhe për të mos patur aludime nga ndonjë, komentuesi ka 26 vjet që nuk ka votuar kurrë ndonjëherë as PD, as PS dhe as LSI, të cilën nuk e llogaris fare si një parti, por si një sekt, brenda trashëgimisë së majtë, që u krijua nga dhe vetëm për interesat e llir Metës. Gjithashtu nuk ka ndonjë trashëgimi monarkiste, komuniste apo balliste, vetëm qytetare prej 7 brezash. Sevos i kam vetëm një borxh, se më ka dhënë tesrën e rinisë, e vetmja organizatë anëtar i së cilës kam qenë.

   Reply to this comment
   • katarakti November 21, 15:42

    Shume mire qe Edi Rama nuk eshte enverist dhe komunist dhe shume keq qe eshte ballist! Do te ishte mire qe te ishte socialist!

    Reply to this comment
    • PSE ? November 21, 18:25

     Ke shumë të drejtë @katarakti . Edi po del hapur fare si aventurier e nuk ka asnjë parim , por noton në ujrat e turbullta që lanë , bajraktari mesjetar serb i Vicidolit dhe copa mish me dy sy , bixhosçiu , sarahoshi , hajduti fodull e grekofili Fatos Nano !

     Reply to this comment
   • Jam Shqiptar November 21, 16:21

    Me pelqeu mesazhi juaj Bureto.

    Reply to this comment
   • Monteskie November 21, 16:57

    Bureto, nuk mendoj qe Sevo pretendon nje PS trashegimtare te denje te PPSH-se, vete Nexhmien po te pyesim, besoj qe nuk e pretendon nje gje te tille.
    Sevo me shoke, qe luftuan ne moshen e adoleshences, besoj qe jane te vetedijshem qe me pushtetin popullor falimentuan, gje qe nuk mund ta themi per luften qe bene.
    Ja pra, ketu eshte kufiri i te qenit ne PS apo jo.
    PS, duhet te jete nje parti qe parimet baze ti kete duke u nisur nga vlerat e luftes clirimtare, pra patriotizmi, duke kaluar tek sensibiliteti drejt shtresave ne veshtiresi, zhvillimi i vendit etj.
    Po se PS do merret duke sjelle eshtrat e komandatit suprem te ballit, (gje qe nuk e ka bere per nje figure si Noli), do te thote qe sipas saj (Edi Rames) partizanet ishin ata qe bene zgjidhjen e gabuar dhe gjermani beri mire qe la pas 28 mije viktima..
    Natyrisht qe EDI Rama nuk eshte Zoti, pra nuk e ka ai ne xhep te verteten, por ne te njejten kohe ai me arrogancen e tij, pretendon qe vetem ai eshte ne gjendje ta vere ne vend te verteten.
    Jane dhe shume arsye te tjera qe po t’i numerosh, arrin viti i ri, sepse ai personazh eshte plot mekate, nuk justifikohet dot duke menduar qe eshte me i mire se Saliu, Iliri e Lulezimi. Keta te tre ne nje vend normal do ishin prej kohesh ne burg, po jam i sigurt qe edhe EDI me nje pjese te ministrave do t’u bente shoqeri atje.

    Reply to this comment
 4. alphade November 21, 04:15

  Nje bravo kozmike per Sevon. besnik i idealeve te nje
  brezi qe dhane gjithecka per Luften Antifashiste NCL
  kunder pushtuesve fasiste italiane e nazisteve gjerma-
  ne.Sapo degjova frazen e Kryeministrit aktual qe tashme
  nuk eshte e nuk mund te jete kryeministri i socialisteve
  por i ballisteve dhe zogisteve qe veteranet e LNCL te
  “ulin koken” kam shkruajtur disa komente duke refuzuar
  kategorikisht kete sjellje megallomane e permuese ndaj
  atyre qe bene luften patriotike. Le te mbahet ky kryemi-
  minister pas “qyrrave” apo sic tha Ai vete pas “buzeve te
  holla te Aurel Plasarit” apo pas pinjolleve te atyre qe prinderit e tyre duhet t’i kene lapidaret e tyre te “trimerise”
  ne “qenefet” e Shqiperise….! Le t’i thuri hosana ky krye-
  minister ballisteve e zogisteve qe “luften” e tyre e bene,
  sic thote i madhi Dritero Agolli me “pula,pilaf” dhe rakine po e shtoj une sepse Driteroi nuk mund ta permendete kete te fundit per aresyet qe dihen. Socialistet e vertete
  duhet ta rrezojne kete “mur” qe i ndane ata dhe idealet e
  tyre……! Ne gjirin e socialisteve ka personalitete qe mund
  t’i cojne perpara idealet e socialisteve. Me fjalet qe ky kryeminister eshte shprehur se “duhet te ulin kokeken” ka
  ofenduar rende jo vetem socialistet qe moren pjese akti-
  ne LNCL por tere ata socialiste patriote dhe idealiste te se majtes europiane. …..! E pse duhet ta ulin koken zoti
  Kryeminister ??? Cfare bene antinazi-fashitet shqiptare
  qe rroken armet e dolen ne mal per “liri e vatan” ??? Apo
  thirrja e madhe patriotike ne Konfrencen e Pezes: “Te bashkohemi ne lufte kunder pushtuesve te huaj,pa dallim
  feje,krahine dhe ideje”….!!! Apo pse lufta partizane shqip-
  tare iu bashkue koalicionit te madh nderkombetar antifa-
  shist ku benin pjese SHBA,Anglia dhe Rusia.?! Ti,zoti
  K/minister nuk i ke bere mire “hesapet” politike dhe re ne
  “gracken hamletiane” te ballisteve e zogisteve qe pasi te
  kene shfrytezuar mire e mire per interesate tyre perverse
  do te hedhin si “limon” i shtrydhur tej sepse ata e dine se
  nga vjen Ti dhe ku po shkon……!!!Mos harro kurre nga
  vjen…..!!!!

  Reply to this comment
 5. kaposhi rama i qymesit November 21, 05:15

  u lodhem vallaj, sos telashet nga pushtat e pd-se por kishim mangut dhe tekat e kollovarit te socialisteve qe e moren dhe e bene kryetar te tyren

  Reply to this comment
 6. Fijet November 21, 05:44

  E çfar vlere ka nese Sefot nuk e mbajne dot teseren e partise sllavo-komuniste. HAHAHAH kush jane ato qindra mijra shqiptare qe i çmojne Sevos apo Xhevos patriotizmin sllav?

  Reply to this comment
  • katarakti November 21, 13:45

   Jane ata qe gjate ketyre 28 vjeteve kane votuar gjithmone per PS-ne. Me nje fjale jane shumica e popullit. Zgerdhiu sa te duash. Faktet jane fakte. E majta ka qene dhe mbetet mbizoteruese ne Shqiperi.

   Reply to this comment
  • Për idjotin " fijet November 21, 18:29

   Ikë more mut greko-serb , se nuk je shqiptar ti , i lidhur kokë e këmbë me @fijet e UDB-se e Asfalisë ! Plehrë që nuk di se kujt i thonë atdhe !

   Reply to this comment
 7. Allban Dega November 21, 05:50

  From: Alban Dega
  Date: November 15, 2018 at 2:50:22 PM EDT
  QYSH DJE EDI RAMA U VETZGJODH EDHE KRYETAR I “BALLIT TRADHETAR” !

  Replike e detyruar me fakte me apologjine e Roland Qafokut e co. per nazifashistin Mithat Frasheri….

  NUK KA SHQIPTAR ME TE KEQ SE SHQIPTARIN ANTISHQIPTAR ZOTI QAFOKU!

  – Kush eshte vellavrasesi dhe tradhetari, kryebashkepunetori i nazi- fashisteve !?

  – Me thuaj me ke rri te te them se cili je!

  – Nuk e di ku e futni veten ? Turpi qofte me ju !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Ne te njejten dite qe urdheron, porosit krejt bashibozuket e Ballit per pergjigje flake per flake ndaj luftetareve nacional-clirimtare, Midhat Frasheri urdheron qe te nderpritet cdo veprim kunder pushtuesve hitleriane ….
  Mid’hat Frashëri 7 Tetor, 1943.
  BALLI KOMBËTAR Qarkore Nr. 7. Shqipëria e Shqiptarëve. Vdekja e Tradhëtarëve. Gjithë komiteteve Krahinore…. porositeni që çdo sulmi e çdo atentati komunist t’i përgjigjeni menjëherë dhe po me atë mënyrë

  MID’HAT FRASHËRI, 7 TETOR 1943 “Gjithë komiteteve krahinore. Meqënëse vendi ynë sot ka nevojë të ngutshme për rregull dhe disiplinë gjithë komitetet, komandat dhe çetat e Ballit Kombëtar porositen që me të arritur kjo qarkore të pezullohet çdo operacion luftarak kundër forcave gjermane tash për tash…”

  A ka ku te shkoje me hapur bashkepunimi me pushtuesin Nazi- fashist dhe vellavrasja, cka e percakton krejt qarte edhe CIA amerikane :

  RAPORT I CIA-S, 5 MAJ 1954

  “Balli Kombëtar është krijuar fillimisht në vitin 1939 nën influencën e Mid’hat Frashërit,{më parë President (shënim: nuk është e vërtetë) i Shqipërisë nga 1929-1931}. Frashëri ishte kolaboracionist me fashistët dhe më pas me gjermanët, që e emëruan drejtues të administratës së Shqipërisë…
  Po cili eshte konkluzioni me tru ne Qafe jo ne koke i Roland Qafokut !?
  “ Nuk e kemi nderuar Mid’hatin për 69 vjet dhe çfarëdo të bëjmë nuk e kompensojmë dot baltën e hedhur ndaj tij. Të paktën, më 14 nëntor, eshtrat e frashërlliut të madh do t’i kemi në Tiranë, duke çuar në vend amanetin e tij. Se për nderimin që meriton, ndoshta do të bëjnë brezat që do vinë. Mbështetur edhe te këto tre urtësi që ai shkroi vetë:
  “Partizanët e barazimit s’duan kurrë që i poshtmi të ngrihet sa i larti, po i larti të unjet sa i poshtmi. Rrafshimi ndër ta do me thënë prishje dhe rrëzim. Prandaj vjen fatkeqësija !”
  Turp per kete bastard e faqezi te Frasherlinjve, por edhe me turp per idiotesine dhe Megainjorancen tende dhe te gjithe atyre qe nderojne kete bashkepunetor pa maska per kete kryeminister te pushtuesve nazi- fashizmit e vellavrasesi antishqiptar qe eshte kunder lirise, pavaresise, barazise dhe vellazerise kombetare!
  A e di ti Roland Qafoku dhe politikanet apo qeveritaret trunebythe te Tiranes se “ Liri – Barazi- Vellazeri!” eshte parulla e Revolucionit te Pare te mirefillte Demokratik, atij Francez qe solli demokracine bashkekohore ne Bote dhe jo parulla e Revolucionit Socialist te Tetorit qe polli komunizmin.
  Te nderosh dhe lartosh nje figure kryekolaboracionisti te nazi- fashizmit si Mithat Frasherit direkt dhe terthorazi do te thote te nderosh nazi- fashizmin dhe tradhetine kombetare !
  – Me thuaj me ke rri te te them se cili je, thote Sovrani
  Nuk e di ku e fusni veten ju Zoti Qafoku dhe keta politiqaret e Tiranes qe zgjedhin Vitin e Gjergj Kastriotit- Skenderbeut per te nderuar sivellain e Hamza Kastriotit, Mithat Frasherin !
  Nuk ka shqiptar me te keq se shqiptaret antishqiptare e tradhetare te popullit e kombit te vet qe i sherbyen pushtuesve dhe nazifashizmit !
  Po aq antishqiptare jane edhe ata qe harxhojne taksat e shqiptareve fakira per te nderuar nje eksponent te nazifashizmit !
  Marrja qofte me Sali Toptan Millosh Pashicet e rinj!
  Po sa shume paskan qene kjo fare hithash more Zot ! Lanet !

  POST SCRIPTUM:

  Kane mbetur edhe 51 dite qe te mbyllet Viti i Gergj Kastriotit Skenderbeut…
  Nxitoni te vendosi ne Panteonin e Nderit te Kombit edhe Hamza Kastriotin, Esat Pashe Toptanin, Xhafer Devén, Sinan Hasanin, Rahman Morinen… Sali Berishen… more legena antishqiptare !
  Turp …. Turp…. Njemije here turp !
  Turpi qofte me ju !

  Reply to this comment
 8. Alban Dega November 21, 06:01

  Me pak fjale

  XHEVDET SHEHU- IKONE E GAZETARISE DHE ANALIZES SHQIPTARE .

  Cdo koment eshte i tepert!
  Mendimtaret e medhenj nuk kane nevoje per fjale shume e aq me pak fjale te medha !
  Jane me te medhenj se edhe fjala me e madhe.
  A nuk ishte Xhevdeti dhe talenti i tij qe e beri gazeten “ Zeri i Rinise” gazeten me te lexuar e me te kerkuar shqiptare !?

  Reply to this comment
 9. Lili November 21, 06:02

  Nuk ju ka faj edi ramen pse va kana me u mashtruar : ai ju ka treguar se nuk eshte komunist qe moti,pse i shkuat mbas?
  Nuk ju ka faj edi rama pse ju i tradhtuat vete idealet e Partise edhe nuk mbrojtet Partine kur u deshte e tash ju bje ne mend me mbrojte idealet….
  Nuk ju ka faj edi Rama.
  Faj keni vete qe keni qesh me u vetemashtruar per me hedh pergjegjesine tuaj tjeterkund si dje kur krimet ia fakturuat enverit kur ne fakt ju vete i keni bere,si sot kur deshtimet ia fakturoni Edi kurse vete jeni fajtore…

  Reply to this comment
 10. demo November 21, 07:27

  Shyqyr qe erdh kjo dite!
  As kemi pasur as kemi hasem Gjermanin,italianin,Amerikanin.Hasem kemi pasur dhe kemi SERBINE DHE GREQINE.HASEM KEMI POPULLIN GREK ME KUC E ME MAC,ME PRIFTERINJ TE ZINJ.
  A ka luftuar kunder grekeve dhe serbeve Sevo Tarifa ?
  Superfuqite i kishte hasem enver hoxha,SE AI LUANTE ME TE MEDHEJTE!!!!

  Reply to this comment
  • lexuesi November 21, 17:00

   Sevo Tarifa, ka luftuar kunder grekeve ne 1949.
   Po per nje injorant si ty, qe gjithshka qe shkruan ketu e ke me te degjuar tek berberi i lagjes, sepse nuk ke hapur kurre ndonje liber historie,nuk duhet te kete vend.

   Reply to this comment
 11. Xha jaho November 21, 08:08

  I nderuar miku im i vjetër Sevo. Të uroj shëndet dhe gjithçka të mirë për ju dhe familjen tuaj. Mësova nga shkrimi i mësipërm se jeni prekur në zemër nga një “mohim” i idealeve tuaja dhe tonat. I nderuar mik. Nuk ka patur askush argumenta për kundër LNÇL. Ajo mbetet ekuivalente e përpjekjeve dhe e arritjes së pavarësisë të Atdheut. Askush nuk e mposht dot një ngjarje ku u përfshinë po thuaj i gjithë populli shqiptar. Nëse nuk do luftonte populli kundër okupatorit dhe t’ja linte në dorë dy tre grupnjerëzve që ishin kundra luftës së okupatorëve, Shqipëria do ishte në krahun e humbsave dhe si e tillë vendi ynë do ishte ndarë në dy pjesë si llohmë mishi për tu përtypur prej dy fqinjëve veriorë dhe jugorë.
  Sot me gjoja demokraci, ata që fshiheshin ferrave dhe lëpinin kockat e pulave, duke mos e kuptuar ndërrimin e rendit politiko-ekonomik e kujtojnë këtë vend se e ” fituan” dhe me pa turpësi kërkojnë të fshijnë tradhtinë e disa figurave të asaj kohe, duke u përpjekur me shkrime librash, me korrigjime historie , por harrojnë se në çdo kohë populli është shumë më i madh se grupimet e emërtuar me emra të cilët nuk kanë përmbajtje moralo-ideologjike por vetëme synime materiale.
  Në këto kushte ju mos e dorzoni teserën por drejtuesit e partisë që shoqërohet me fjalën “socialiste” , të detyrohen të korigjjonë fjalimet sa më shpejt që të tregojnë se janë vërtet me idealet e të majtës reale me programe të plota për zhvillimin e vendit dhe jo për të rehabilituar të shkuarat e figurave antipopullore dhe të errëta.
  Asambleja e PS të detyrohet të mbajë qendrim ndryshe mbetet në fuqi thënia e një “vejusheje” , siç e shkruan shtypi, që i porositi të mos nënvlerësojë të “pafuqishmit”.
  Nesër do jetë vonë, mbasi mund të ndodhë siç ndodhi me votimet për kryetar bashkie para disa vitesh. Sigurisht këtë nuk do ta uronin që të ndodhë. Jo se votat tona do shkojnë andej por nuk do shkojnë as andej e as këndej. Urojmë që të kuptohet pamundësia e fshirjes së dy datave të pakorigjueshme të historisë 1912 dhe 1945.
  Ju përshëndes përzemërsisht miku imë SEVO dhe ju uroj vite të mbara.
  Xha Jaho

  Reply to this comment
 12. Befana November 21, 08:10

  Paskan qene shume keta antishqipetare e tradhetare .Kish te drejte Enveri i madh.
  Sidomos keta djemte e bllokut qe nderojne maskat mohojne edhe prindet e tyre vetem per privilegje.Dhe populli i shkrete pret nga keta cvates qe e ropen kete vend.
  Duhet litari ne mes te Tiranes per keta horra.

  Reply to this comment
 13. Ylli November 21, 08:15

  Sevo Tarifa nuk duhej te ishte ne PS.Si njeri qe jeten ja kushtoi Enver Hoxhes ,veproi per Enver Hoxhen dhe punoi qe rregjimi gjakatar i Enver Hoxhes te rrinte ne pushtet 45 vjet.
  Meqe Sevo Tarifa mbaka mend “bemat e Ballit” perpara 74 viteve dhe nuk i harroka dot ,eshte e pamundur te mos kujtoj mesimet e shokut Enver qe ka dhe te shoqen gjalle.
  PS nuk eshte organizate e veteraneve por eshte Parti e Majte Progresiste.
  Sevo Tarifa ne respekt te Komandantit Enver dhe idealeve te tij ,per te cilin doli na mal te jepte jeten qe 14 vjeç (rekord Guinnes per botekuptimin) duhej te votonte per Partine Komuniste te Nexhmije Hoxhes.
  Nese e bente kete ,meritonte respekt si luftetar komunist koseguent qe idealet e tij nuk i braktisi kurre.
  Kush nuk ka votuar per Partine Komuniste te Nexhmije Hoxhes ,per mua nuk eshte komunist idealist por sharlatan perfitues qe ben “duan” per Enver Hoxhen dhe ha buken e Edi Rames.
  Kush komunist voton per PS ,nuk eshte gje tjeter veçse tradhtar idealesh.
  Djali i Sevo Tarifes nen rregjimet tradhtare demokratike u be ambasador ne Amerike ,armiku i popujve liridashes dhe i rregjimit humanist te Enver Hoxhes.E mori vesh Sefua kete apo Fatosi iku klandenstin ne SHBA ashtu sikur Sefua ne mal ???
  Tani Edi Rama te largohet nga PS dhe te formoj Partine e tij ,Partia Socialiste do katandiset si Partia Komuniste e Muharrem Xhafes ,i cili ka burrerine te mbroj Enver Hoxhen ,por shoket e tij komuniste mbasi pine kafen ne mengjes me Muharremin ,ne dreke shkojne te hane karkalecat e detit te Edi Rames.Prandaj merr i shkreti Muharrem 0.01% te votave.Sa e duan Enverin Komunistet !!!
  Komunistë hesapi.!

  Reply to this comment
  • Lili November 21, 09:20

   Best comment of the day.

   Reply to this comment
   • Ylli November 21, 10:19

    Thank you….Welcome !

    Reply to this comment
    • Y. Spango November 21, 11:35

     – My name is Lili!
     – Oh yes, yes, mu m’qujn Bill, shkurt ill (pa b)
     – Nice.
     – Ulu. Hiqe pardesyne se ketu ne byro ben ca vape
     – Gladly
     – Varsja e robave eshte prapa deres…
     – Oh thenks
     – I vare apo jo?
     – What?
     – Mbërtheckat pra…
     – I don’t no… there was only one banana hanging there 😉

     Reply to this comment
     • Ylli November 21, 13:13

      Kete shqipe dhe aglishte te shkruar e ke produkt te inteligjences tende o Spango ???
      Apo te mugon roli i asaj.zonjushes me “mberthecka” ???
      Sido qe te jete ,paske besim te vetja.Anglishtja jote eshte perfekt per rolin e asaj.zonjushes me “mberthecka” !!!

  • katarakti November 21, 14:10

   Eshte e vertete se PS-ja eshte dhe duhet te jete nje parti e majte progresiste. Por nuk duhet ta harroje askush udhetimin e kesaj partie. Ajo lindi ne vitin 1990, duke mohuar paraardhesen e saj PPSH-ne. Kemi te bejme ketu me ligjin biologjik te mohimit te mohimit! PS-ja e 1990 u distancua ne kongresin e saj nga krimet qe kreu sistemi komunist ne Shqiperi gjate 45 vjeteve te sundimit te tij. Edi Rama partine socialiste e gjeti te formuar, me ideologji, status, histori dhe rezervuar te fuqishem votash. Por deri para nje jave PS-ja ishte shfaqur si perfaqesuese dhe trashegimtare e luftes nacionalçlirimtare. Njekohesisht, duke denuar pa medyshje krimet dhe diktaturen e Enver Hoxhes, ajo kurrsesi nuk hodhi asnjehere poshte arritjet marramendese te 45 vjeteve socializem ne vend.Qendrim qe perbente boshtin dhe bazen e saj historike. Pra PS-ja shqiptare eshte nje parti me nje te shkuar te qarte. Nje parti qe nuk eshte aspak enveriste dhe as komuniste. por qe mbron dhe perfaqeson te majten historike shqiptare te 80 vjeteve te fundit.Historia e se majtes shqiptare ne vend fillon me Fan Nolin, Avni Rustemin, Mihal Gramenon, Bajrram Currin etj. Problemi eshte se Edi Rama, njelloj si komunistet, e hedh poshte kete trashegimi dhe deshiron qe historia e partise socialiste te filloje me te. Por Partia Socialiste eshte me e vjeter se Rama. Nga ana tjeter Rama ka te drejte te mbeshtese krijesen e tij te quajtur “Rilindje”. Por ai duhet te largohet ne kete rast nga zyrat dhe ideali i PS-se. Socialistet nuk mund ta pranojne Mit’hat Frasherin si hero.Se ata jane pasardhesit legjitime te atyre te rinjve dhe te rejave qe luftuan per çlirimin e vatanit dhe ringritjen e Shqiperise. Rilindja se bashku me Ballin mund ta kene Mit’hat Frasherin si hero te tyre, por jo socialistet. Ky eshte problemi per socialistet sot. Se kane ne krye nje te person qe e ka tradhtuar te majten historike dhe flirton me Ballin dhe te djathten. Prandaj eshte Rama me “Rilindjen” e tij qe duhet te largohen nga PS-ja. Do te ishte me mire per te gjithe.

   Reply to this comment
   • Ylli November 21, 17:39

    Nuk kam ndermend te bej debat me ty Katarakt.Shyqyr qe jetojme ne demokraci qe dhe keshtu siç eshte jo e persosur i jep mundesi gjithesecilit te thote mendimin e tij.
    Ndryshe nga sistemi “i arritjeve te pamohueshme”.
    E dini se ku se Sevo Tarifa kane qene sekretar i Enver Hoxhes ???
    Sa objektiv mumd te jete personi kur jep opinion per Mit’had Frasherin.???
    Qekur i kerkoni Rames llogari per pozicionimit e tij kundrejt Lufres ,kur qendrimi tij ka qene i njejte qe nga fillimet e Demokracise ???
    Me fol troç o Katarakt ,veteranet ,komunistet gjoja enveristet do votonin edhe Djallin ne krye te PS ,vetem te mundete Sali Betishen.
    Me vjen keq ,por komunistet nuk kane qene ndonjehere atdhetare .Enverista po .Tani ky lloj komunist si Sevua qe te birin e çon ne SHBA si ambasador….eshte i dale boje.
    Po me hipokrit se Sevua eshte i biri .Ne gjithe intervisten emrin e Edi Rames nuk e permend nje here te vetme.Pse.?? Se ne gjithcka qe thote ,shtiret.
    Pjese e qeverise Nano ka qene.A ka folur ndonjehere per eshtrat e Imzot Nolit ????

    Reply to this comment
    • PSE ? November 21, 18:49

     Ndër komentuesit më idjotë , ti @Ylli je nazisikini model !

     Reply to this comment
     • Ylli November 21, 20:45

      PSE ? Pse je trap do te thuash ??? Sepse je ,kaq thjesht e mos u shqeteso. E ke natyrale !!!

  • AKILI November 22, 16:07

   TE LUMTE YLLI. PRECIZ, LONCIZ NE KOMENT. SHKRUAR NGA NJE MENDJE TE KTHIELLET DHE E ARGUMENTUAR.

   Reply to this comment
 14. dashamires November 21, 09:12

  Po e dorezoi teseren e PS ai Sevoja do jete nje komunist me pak ne PS. Po e dorezoi teseren e PS Rama do jete nje psikopat me pak ne PS.

  Reply to this comment
 15. drejtesia November 21, 09:13

  Kush duhet te hape procesin e rivleresimit te figurave vec Kryeministrit dhe Kryetarit te forces me te madhe politike?A ka figura krejt te pastra apo krejt te zeza?
  Ky proces i filluar eshte i dobishem per shoqerine,ku cdo individ duhet te gjykohet per te mirat dhe te keqijat e tij te lidhur me rrethanat qe ka jetuar.Me kete proces duhen te vleresohen ne momentin e duhur dhe figura qe sot perbalten totalisht,si i atij qe drejtoi luften clirimtare dhe me vone luften e klasave duke e cuar vendin ne varferi.Secili do te mari vleresimin per anet e mira dhe venien ne dukje me mospranim te aneve te keqija.Keto duhet ti thote cdo i ri eterve te tyre.

  Reply to this comment
 16. intelektuali November 21, 09:17

  O gazetari mallakastriot i Nexhmijes, Xevdet Shehu:

  Ne vend te vajtosh si kukumjacke pylli bashke me Sevo Tarifen, vellane dhe djalin e tij dhe me soje e sorrollopet spiune te sigurimit pas tyre,

  PSE NUK KRIJON TI NJE PARTI SOCIALISTE PARALELE O ENVERISTI XHEVDET SHEHU?

  Emero si Sekretare te Pare te PS se re dhe te rinovuar, Nexhmije Hoxhen se sipas gjasave Zoti e ka harruar ta dergoje ne Ferr kete shtrige vrastare, merr per respekt edhe Rustem Pecin, cunin e Shefqet Krimineleit ne ekipin drejtues, mos harro Muharrem Xhafen se eshte shume aktiv kohet e fundit dhe ka dale nga brima e miut me rastin e Mit’hat Frasherit dhe e ka mallkuar perpara teje Edi Ramen per tradhetine qe i ka kryer kauzes komuniste, mos harro qe te fusesh ne Byrone Politike edhe Fatos Tarifen se eshte nje kuader me vlere ne Luften Fitimtare kunder Imperializmit dhe Kapitalizmit,

  sepse:

  Vetem keshtu mund te kthesh Kohen e Qepes te Partise se Punes me bunkere, tufezimi dhe tollona

  dhe:

  TA BESH VATANIN SERISH SI NJE KAMP PERQENDRIMI AUSCHWITZ

  njashtu:

  Sic e kishte bere Partia e Punes per 50 vjet me radhe.

  Reply to this comment
 17. T. Topi November 21, 09:18

  Kush mendon se i ka mbatur ne shpirt nje fije idealizmi per avantazhet e padiskutueshme qe ofron sistemi qe ka per baze persosjen dhe ruajtjen e vlerave sociale, ai pas proçkes qe na beri “kalorsi i zi”, duhet qe me qendrimin e t’i thote STOP tradhetise brenda nje partie te shitur.

  Ishte PPSH-ja (dhe jo PiSi) ajo e cila dominuar per dekada me radhe jeten politike ne vend !!!

  Une si social-demokrat i thekur i bashkohem vendimmarrjes se idealistit Sevo Tarifa, dhe i lutem te gjithe atyre qindra dhe mijerave socialisteve te ndershem, t’i hedhin qysh sot ne halene edviniste teserat roze, dhe t’i drejtohen nje alternative tjeter te majte.

  PiSi as kane qene, dhe as mund te jene kurre parti idealesh. Kur mundesia per vendimmarrje nga poshte lart eshte e reduktuar ne maksimum ose pothuajse e pamundur (kujtoni pak thelbin e debatit te ashper ne parlament midis Blushit dhe Rames), atehere nuk flitet me per parti, por per çete, te cilen e terheq zvarre si qerre me bajga vetem “kaporal Pelegrini”.

  Reply to this comment
  • katarakti November 21, 14:15

   Une mendoj se duhet te jete “Rilindja” qe duhet te largohet nga PS-ja. PS-ja eshte uzurpuar sot nga nje i djathte. Fare mire Rama mund te krijoje partine e tij, se bashke me Ballin po te doje, dhe te kene per udherrefyes Mit’hat Frasherin.

   Reply to this comment
  • Tartufi November 21, 14:25

   T. Topi tim,gjeja me qesharake tek kjo mbeturine e Enver
   Hoxhes eshte se thone ,kemi pasur ideale dhe kemi akoma ideale. Nuk kam lexuar kurre qe barbari I xhveshuri
   I kesaj bote te kete ideale,,[ duke u a njohur mire me degada kete ideal kesaj mbeturine ], Me nje fjale I zbrituri nga stanet ,mocalet dhe shpellat,per tu grumbulluar gjoja per clirimin e ketij vendi e me pas I grumbulluar pas nje
   mashtrusi te ndyre ne lufte 50 vjecare per clirimin e parties nga vet vetija.!! Une mendoj qe kesaj partije mbeturinash te partis se barbarise PK PS,, I ka ardhur tek dera
   fati ta braktisi kete bacil te qelbur njerezor per nje fillim te ri..

   Reply to this comment
   • TT November 22, 10:39

    Kendveshtrimet realiste te gjithkujt dhe jo vetem te tuat, miku im Tartuf, i kam respektuar dhe i respektoj pa rezerva.

    Nga ana tjeter, me lejo te.shpjegoj,se personalisht dhe jo vetem i perkas atij brezi dhe asaj pjese te shoqerise, e cila ka qene gjithmone e reshtuar ne krahun e atyre patrioteve, te cilet kane derdhur edhe gjakun per mbrojtjen e atdheut nga pushtuesi.

    Gjyshi im rahmet paste, edhe pse me nje tufe ciliminjsh per te ushqyer, ka qene nder te paret qe hodhi dyfekun kraheve per t’ju bashkuar me pas brigades se pare sulmuese.

    Para lufte vellai i tij me i madh kishte qit pushke kunder djemve te beut, keshtu qe pas thuprave qe hengri njera pas tjetres kurizit i zhveshur laskuriq dhe i kerrusur ne mes te fshatit, nga turpi kishte emigruar ne Amerike.

    Me ardhjen e regjimit diktatorial ne pushtet sigurisht qe frytet e pasluftes do i gelltisnin te paret ata qe i gelltiten.

    S’mbeti spurdhjak – me tregonte gjyshi – pa varur ne qafe dekorata teneqeje, kurse disa prej atyre qe i meritonin vertet u spostuan me dobiclleqe komuniste (si pshm. ti e ke vellan te arratisur).

    Me qe permende idealin, ai ishte i kudovlefshem. Fillimisht ai i rimekembjes se vendit nga pasojat e luftes dhe ndertimin e nje shoqerie ku te mbizoteronte ffryma e mirekuptimit dhe e bashkepunimit reciprok, brenda nje sistemi ku dominues do te ishte barazia sociale dhe zhvillimi i qendrueshem ekonomik, si baza e mireqenies globale. Qe te kuptohemi, ky ishte ideali i socialisteve dhe jo i diktatorit. Enver Hoxha, me te mirat dhe te keqijat e tij, devijoi nga udha e zotit qysh kur filloi te eleminonte njeri pas tjetrit si zogj pule bashkeudhetaret e tij me te ngushte.

    Gjithshka qe beri me tej ishte vazhda llogjike e krimit te fshehur nen masken e luftes kunder armikut te jashtem dhe te brendshem imagjinar.

    Lufta e kllasave simboli i diktatures.

    Mjafton te kujtosh kafazin e hekurt dhe viktimat e rena mbi telat me gjemba. Ketu mbaron kapitulli me gjakatarin e vjeter pa din e pa iman (sigurisht dhe ai me ideale pe leshi enverist).

    Si do veje halli me tej? Gabimet e se shkuares duhet te na behen mesim dhe jo te vrapojme si dele te trullosura prapa ekstremisteve pardesybardhe te te njejtit kaliber. E keqja do perzene para se ajo t’na perzere te tereve bashke. Kujto pak ortekun e bores.

    Reply to this comment
 18. bujari November 21, 09:23

  E kuptoj z. Fatos Tarifa qe eshte prekur nga rivarrosja dhe sidomos nga fjalimi i kryeministrit ne ceremonine shteterore per Mitat frasherin, aq me teper qe, z. fatos e ka gjalle baben e vet, nje luftetar dhe veteran i luftes antifashiste.Por jo vetem ai, bile dhe shume e shume te tjere te njejten ndienje kane ndiere. Nje nder ta jeme edhe une, nje bire i nje partiza dhe invalidi te luftes.E kame parasysh se sa shume do ligeshtohej ai(babai) po te ishte gjalle, sepse dha gjithcka deri dhe kemben e plage ne trup, vetem e vetem qe vendi te clirohej nga okupatoret dhe bashkepunetoret e tije(kolaboracionistet). Dhe na dele tani mbas 75 vjetesh kryetari i partise sociliste dhe na thote te ulim koken!! Prandas, ju z. kryeminister,njekohesisht kryetar i partise socialiste duhet te beni nje autokritike te thelle per ate fjalim, do te thoshja antikombetar, anti human dhe jo dashamires per luften dhe luftetaret e epokes me te lavdishme te popullit tne, perndryshe largohu nga ajo parti se ke hyre kontrabande.

  Reply to this comment
 19. olimpia November 21, 09:48

  PS qe ne ditet e para te krijimit vuan nga sindroma e Stokholmit.Ka aedhur koha qe te flake tej kete sindrome e cila ne fakt eshte karakteristke e dobesise intelektuale te Nanos,per te mos folur per Ramen i cili nuk ka qene ,nuk eshte dhe nuk do te jete socialist.Rama eshte njohes mjaft inteligjent i ideve dhe realitetit shoqeror .Fillimisht ai iu bashkua ideve ekstremiste te djathta duke menduar qe Shqiperia do te vepronte si Rumania.Por kur e pa se shqiptaret u treguan teper inteligjente dhe nuk vrane njeri tjetrin,u largua ne Paris.Sepse ,edhe ata qe vuajten padrejtesisht burgjeve thjesht per idete e tyre ,pavaresisht gjendjes shpireterore te renduar dhe retorikes ,nuk bene asnje veprim violent kunder ish personave qe kishin realizuar denimet e tyre.Kjo ,te pranojme, i nderon ata.Sepse shqiptaret pas 90..s jane vrare per nje gfardh,per para apo hakmarrje kanunore ,por jo per politike.Kohet ndryshuan dhe Rama si njohes i mire i shoqerise e kuptoi se pavaresisht momenteve te para ,Shqiperia dominohej nga populli i majte .Dhe mbasi beri llogarite makiaveliste ,pranoi oferten e kozmopolitit Nano per tu futur ne lojen e se majtes,duket edhe ngfa nje ndikim i jetes boheme te Parizit .Dhe fitoi Tiranen .Por sic thuhet oreksi vjen duke ngrene ,fitoi edhe PS duke shkelmuar mentorin e tij ,Nanon,sic ndodh
  gjithmone ne politike.Mbasi mposh
  ti Berishen dhe Bashen ,jo ai por
  nepermjet popullit te majte ,per hir te se
  vertetes realizoi disa transformime te
  rendesishme ne sferen e shtetberjes pas anarkise tribale te Berishes.Por
  duke mos qene i majte ,pa program
  ekonomik tashme po kerkon menyra te
  tjera per mbijetese polike ,,duke shkelur
  me kembe perkrahesit tradicionale te te
  majtes ,me idene se tashme ata jane
  pak .Per kete po perpiqet te terheqe
  grupime shoqerore te tjera,ku bejne
  pjese edhe pasardhesit e ish
  bashkepunetoreve te pushtuesve .Prandaj Rama ne levizjet e tij eshte thellesisht nje makiavelist liberal .Por tashme vendi eshte nbe nje periudhe tjeter dhe e majta ne baze nuk vuan me nga ndjenja e fajtorit.Niperit dhe mbesat e popullit te majte duhet qe ne menyre urgjente te menjanojne Ramen nga drejtmi i PS ,pasi ai tashme eshte i denmshem per shumicen derrmuese te interesave te shqiptareve.Ketu fjala eshte qe nen shembullin e te majtes moderne por te qarte anglosaksone te Sandersit ne SHBA qe fitoi Kongresin dhe Korbyn ne Britani qe ka nje rritje te forte ,lider te rinj te te majtes te marrin ne dore PS .Pa keqardhje ,me ide dhe vendosmeri,gjithmone brenda PS,sepse PS eshte pasuri e shqiptareve te majte ,jo e Rames apo e dikujt tjeter.Keshtu edhe i nderuari Sevo ,por sidomos pasardhesit e brezit te nderuar qe fituan luften clirimtare do te jene perhere pjese e popullit te majte.Natyrisht ketu nuk llogariten ..sorrat e bardha apo delet e zeza…te aventuriereve politike,te njerezve qe njohin idete por nuk kane ide,sepse i perdorin ato si para per te blere mall.

  Reply to this comment
 20. Saimir November 21, 09:52

  Me rradhe lepihen lopet. Ne fillim futet salen per te shkatrru te djathten. Nuk la te djathte ne kam vec ato qe ishin me dosje. Tani e ka rradhen e majta se Katovica u realizua nga sala mbi parashikimet 300%. Eshte e rrezikshme me shum se Putini per stabilitetin e Europes

  Reply to this comment
 21. servet November 21, 09:56

  Sa te varfer jeni.Njelloj sic ishim ne ne kohen e atij maskarai qe ju sot mburreni me te per te keqiat qe i solli ketij vendi por me nje ndryshim te madh sepse ne ishim te varfer ekonomikisht sepse keshtu na katandisen Sevot me shoke kurse ju jeni te varfer menderisht qe qani nje te kaluar qe kurre mos u kthefte me.

  Reply to this comment
  • katarakti November 21, 14:19

   Une mendoj se duhet te jete “Rilindja” qe duhet te largohet nga PS-ja. PS-ja eshte uzurpuar sot nga nje i djathte. Fare mire Rama mund te krijoje partine e tij, se bashke me Ballin po te doje, dhe te kene per udherrefyes Mit’hat Frasherin.

   Reply to this comment
 22. Nje malok me pak, nje bastard me pak November 21, 10:00

  PS-ja eshte partia qe themeloi Enver Hoxha. Emrin e ka ndryshuar dy here, me 1948 ne Parti e Punes dhe me1991 Parti Socialiste, por eshte e njejta parti.

  Ata qe jane kundra Enverit s’duhet te rrine tek ajo parti.Pluripartitizmin e kane, le te shkojne teka partia e sllaveve PD, apo te krijojne ndonje parti tjeter.

  Arsyeja pse malok si puna e rames s’ikin dot nga PS-ja, eshte se PS-ja eshte partia e Shqiptareve dhe Shqiptaret jane shumice ne Shqiperi. Sllavet me PD-ne e tyre nuk i bejne dot kurre numrat.

  Reply to this comment
  • katarakti November 21, 14:30

   Ata qe jane me Enverin kane tre parti komuniste ne Shqiperi. Qe nuk fitojne as 0.001 perqind te votave. Asnje shqiptar normal nuk kerkon sot kthimin e diktatures komuniste, kthimin e ligjit per agjitacion dhe propagande, tollonat, etj etj. Partia Socialiste respekton luften nacionalçlirimtare dhe njeh arritjet 45 vjeçare te sistemit te kaluar. Por ajo qe nga 1990 dhe sot nuk eshte enveriste. Me Enverin Partia Socialiste i ka lare duart, por problemi eshte se sot ajo ka ne krye nje ekstremist tjeter, kesaj rradhe te djathte.

   Reply to this comment
   • Nje malok me pak, nje bastard me pak November 21, 15:13

    Jo or malok. Partia Komuniste, me pas e riemeruar e Punes, ishte partia qe e dhjetefishoi ekonomine Shqiptare ne vetem 20 vjete, prandaj Leku u be 10 here me i forte, dhe qe nga 1964 kemi “Lek te Ri” dhe “Lek te vjeter” ku 1 Lek i Ri = 10 Lek te vjeter.

    Ndersa Partia e sllaveve PD e tkurri ekonomine Shqiptare 20 here, prandaj kursi i kembimit te Lekut shkoi nga 1$ = 7 Leke ne kohen e Enverit, ne 1$ = 140 ne kohen e Saliut. Edhe sot aty afer eshte.

    Nese Shqiptaret do i kishin lare duart nga komunizmi, nuk do votonin me Partine qe themeluan Komunistet, qofte kjo edhe me emer te ndryshuar.
    Do ishte njelloj sikur Parita e Hitlerit te ndryshonte emrin dhe me pas Cifutet te votonin partine e Hitlerit me emer te ndryshuar, nderkohe qe kishin plote parti te reja perpara per te votuar.

    Shqiptaret e votuan Partine e Punes ne zgjedhjet e para pluripartitiste edhe kur Sllavet qe Nexhi me Ramizin instaluan e ne krye te saj mbas vdekjes e Enverit u munduan ta kalonin pushtetin tek partia e porsa krijuar e sllaveve PD, Dhe kur e pane qe PD-ja s’i bente dot kurre numrat, malok si puna e Rames ju qepen PS-se.

    Reply to this comment
    • AKILI November 22, 16:30

     Me shtate leke u a merrte enveri dollari fukarenjeve, por nuk ishte ajo vlera e dollarit. Me nje dollar ne sh. b. a. ne ate kohe blije gjashte kile mish. A i blije dot gjashte kile mish me shtate leke?

     Reply to this comment
 23. butrinti November 21, 10:17

  EDI RAMEN E KEMI VOTUAR PER KRYEMINISTER DHE JO PER HISTORIAN . KOLABOCRACIONISTET SHERBETOR TE NAZIZMIT JANE GJAKU I SHPRISHUR I SHQIPTAREVE ESHTE TURP TE MENDOSH NDRYSHE KAM QENE PRO EDI RAMES PER CDO REFORME . KJO NUK I FALET .NESE NUK KERKON NDJES NUK DUHET TE JET ME NE KRYE TE SOCIALISTEVE DHE AQ ME PAK KRYEMINISTER I VENDIT.

  Reply to this comment
 24. Claus November 21, 11:01

  Ja nje nga fjalite me te shpifura qe degjon dhe lexon rendom sot perfaqesues klikash te majmura, nga veglat oligarkike, nga tipa politikanesh dhe te verbuarit nga politika, nga socialdemokrate te koheve moderne qe jane bere njesh me kapitalin neoliberal, zhargon qe ka hyre dhe ne qarqet fshatareske te politikes shqiptare te cilet enderrojne t`u hedhin masave hi syve:

  „Niperit dhe mbesat e popullit te majte duhet qe ne menyre urgjente te menjanojne Ramen nga drejtmi i PS ,pasi ai tashme eshte i denmshem per shumicen derrmuese te interesave te shqiptareve.Ketu fjala eshte qe nen shembullin e te majtes moderne por te qarte anglosaksone te Sandersit ne SHBA qe fitoi Kongresin dhe Korbyn ne Britani qe ka nje rritje te forte ,lider te rinj te te majtes te marrin ne dore PS .”

  Per cfare e majte anglosaksone e ka fjalen „olimpia“ duke na numeruar Sanders, Korbyn dhe te tjere, njesoj si ne kohen e Nanos kur na ca ideologe te PS-se na linin me goje hapur se ne, „socialdemokratet“ shqiptare, jemi per politika sociale dhe socialdemokrate europiane, per barazi sociale ku shteti do te investoje ne arsim, shendetesi etj,etj,etj?

  Atehere dhe „ideologet“ e PS-se si Servet Pellumbi dhe te tjere nuk ja kishin idene se si funksiononte demokracia oligarkike, liberale dhe neoliberale, ishin akoma te „virgjer“ ne kete fushe sepse vete ekonomia shqiptare ishte nje ekonomi tejet primitive, pa sistem bankar, pa politika financiare huadhenese dhe huamarrese, ishte komplet jashte orbite, qe e dallonte qarte nga nje sistem me themele te ngritur mbi pronen private dhe sistemein financiar.
  Ja sot ku i ke keta „socialiste“?

  Ishte sistem ku „oligarkja“ me e madhe dhe perfaqesuesi me i madh „neoliberal“ ishte Sudja dhe Xhaferri!!!!

  Qesharake sa nuk kam e ku te shkoje.

  Dhe kjo zgjati deri ne `97, pas atij viti hyri ne sistemin bankar „Reiffeisenbank“ nga Austria me licencen e leshuar nga Fatos Nano duke marre si shperblim ndoshta nje pension te perjetshem ose nje dhurate hipotekare ne Vjene te Austrise.
  Nga ky moment fillon kapja e politikes ne Shqiperia nga oligarkia financiare fillimisht e huaj.
  Tashme Shqiperia eshte ne kthetrat e oligarkise vendase te cilat kane lidhje me ate te huaj, ne ishuj ofshore dhe ne gadishuj joofshore, politiken e luajne ato me fijet e tyre te dukshme dhe te padukshme, politika eshte kapur rende dhe kjo jo vetem ne Shqiperi. Politikat sociale ne sherbim te masave nuk ka me, politika ku loobimi luan rol primar duke kapur deputete, ministra dhe deri kryeministra per tu sherbyer interersave te tyre financiare eshte sot nje plage e hapur ne politike qe nuk mund te mbyllet me.
  Globalizimi, neoliberalizmi jane kthyer sot ne dogma diktatoriale te cilat armik te vetem tashme kane vetem demokracine dhe zgjedhjet te cilat ndonjehere u dalin per duarsh, mjete te cilat dikur i propagandonin me aq buje. Gershetimi midis politikes dhe ekonomise ka shkuar deri aty sa zgjedhjet jane kthyer ne nje formalitet se dhe ne rastin me te keq, edhe nese fiton nje parti qe nuk eshte ne tepsine e oligarkise ato kapen dhe shtrydhen shume shpejt.
  Pra as Corbyn, Sanders, as Makron, as Tsipras as dreqi dhe i biri nuk mund te hedhin qofte edhe nje tulle ne kete keshtjelle ku paraja shkon vetem tek disa duar.

  Tanime dhe Merkeli u dorezua, per te dale ne plan te pare nje Merz me nje rroge 1 milion euro te cilat i merr nga sa e sa keshilla mbikqyrese dhe firma loobimi.
  Merre me mend te behet ai kancelar i Gjermanise.
  Problemi i oligarkise-partiake jane vetem zgjedhjet dhe per t`i kthyer ato ne farse na duhet nje mase letargjike.
  PS-se dhe politkes se saj nuk i prish me pune as lenia e teseres nega Sevo Tarifa dhe as ngrysja e vetullave nga Rustem Peci. Ata oligarkise dhe politikes as nuk i prishin me pune. Zgjedhjet i rregullon perseri politika dhe oligarkia sipas midese se vet.

  Pune „eshtrash“ hesapi!

  Me kete rast po sjell ne gjermanisht (kush e njeh kete gjuhe le ta lexoje dhe ne kete forum mendoj se ka shume qe e njohin dhe nuk ka nevoje per perkthim) nje citat te nje filozofi te njohur me shume influence ne politike amerikane, Leo Strauss, te thene vite me pare:

  „Was die Massen anbelangt, so ist eine der wichtigsten Voraussetzungen für ein reibungsloses Funktionieren von Demokratie eine Wahl-Apathie, das heißt Mangel an Gemeinsinn. Zwar nicht das Salz der Erde, jedoch das Salz der modernen Demokratie sind diejenigen Bürger, die nichts außer de Sportseiten und dem Comicteil lesen.“

  -Fund-

  Reply to this comment
 25. ETHEM November 21, 11:31

  KAZANI MEDIATIK PO ZIEN PER NJE MENDIM NDRYSHE TE E RAMES PER NJE BALLIST TE REABILITUARE PADREJTESISHT ME CEREMONI SHTETERORE.
  ‘D I T A KA TE DREJTE TI THOT E.RAMES TE POZICIONOHET:ME LNÇL OSE ME BALLIN.POR DISA ANALISTET KERKOJNE QE RAMA TE LARGOHET NGA PS.KETE E KAN NE DORE FORUMET E PS DHE JO ANALISTET BERISHIST PER TA PERÇARE PS E PER TE ARDHUR NE PUSHTET PD E KRIMIT 25 VJEÇAR.
  -PS PERFAQSON MBI 95 % TE POPULLSISE SE MAJTE DHE NUK I PRISHET PUNA PER NJE TESER PARTIE TE NJE RAME,PESIONISTI A VETERANI.
  -ZOTERINJ:NUK SHITET KALI ME NJE QORROLLISJE.RAMA NUK KA BERE KRIM.AI ME ATE QENDRIM KA DASHUR TI BASHKOI TE GJITHE RRYMAT NE KRTE VEND QE KA MBI 106 VJET QE PO HAN KOKAT E NJERI-TJETRIT.
  -MESA SHOF UNE,RAMA DO U JAPI 2 M-2 DHE TE GJITHE ATYRE QE I KAN KOCKAT JASHTE ATDHRUT.
  -RAMA I DOLI KRAHE SALISERBIT PER REABILITIMIN E A.ZOGUT-TRADHETARIT E HAJDUTIT TE FLORIRIT DHE..NUK U BE KAQE ZHURME MEDIATIKE.
  -POPULLI MAJTE KA TE DREJTE TE KERKOI REABILIYIMIN E E.HOXHES,PASI AI UDHEHOQI LNCL,NDERTOI VENDIN ME SHUME SE ASKUSH TJETER.POR ESHTE HERET PER TE VEPRUARE,PASI ARMIKU KRYESOR I HOXHES ESHTE SHBA QE U MUNDUA TA RREZOI PER 50 VJET RRESHT DHE NUK E RREZOI DOT.
  -PD E SOI TYRE NUK VJEN DOT NE PUSHTET ME PROFKA TE YILLA TE TIPIT BABOLE.
  -EDHE MUA ME PREKU QENDRIMI E.RAMES,POR NUK E DOREZOI TESEREN E PS DHE DO VOTOI PER PS E JO PER E.RAMEN.NE TE KUNDERT,ARDHJA NE PUSHTET E PD DO ISHTE VET-VRASJE PER 95% TE POPULLIT TE MAJT,PASI PD ME NE KRYE SB ESHTE NJE BANDE HAJDUTE E VRASTARE QE KA BERE MBI 6000 NENA ME SHAMI TE ZEZE.
  -DUHET THENE SE E.RAMA PO PUNON E LUFTON SI NE RRETHIM KUNDER TE GJITHVE QE NUK DUAN SHTET POR RRUMPALLHANE.AI KA.MBEDHTRTJEN E SHBA+BE PER REFORMEN NE DREJTESI PASI ASNJE TJETER NUK MUNDET TA UDHEHEQ MIRE ATE.

  Reply to this comment
 26. Asnjënës November 21, 12:31

  Shumëkushi në këtë diskutim, përfshirë në radhë të parë gazetarin Xhevdet, harrojnë, ose bëjnë sikur harrojnë, se ne zgjedhësit, zotin Rama e kemi votuar për Kryeministër e jo për Kryetar të PS-së. Dhe ai verpon, dhe duhet të veprojë, si kryeministër, jo si kryetar i partisë socialiste. Partitë, si ajo Socialiste, ajo Demokratike e të tjerat, janë kundërshtare ideologjike e politike, prandaj atyre u lejohet “lufta” në mes tyre. Nëse zoti Rama do ta kishte rehabilituar ose pranuar M. Frashërin si anëtar të PS-së, atëherë komunistë e socialistë bashkë kishin të drejtë ta gjykonin atë si “tradhtar”. Por nuk kanë aspak të drejtë t’i kërkojnë atij ta përdorë përkatësinë apo detyrimin partiak në punët e Shtetit. Ashtu si në rastin e pozicionit të Presidentit. Harrojnë këta diskutues se Shqipëria është një republikë demokratike, ku kanë vend të gjitha idetë dhe drejtimet politike. (Përveç atyre naziste apo raciste). Nëse e Majta është tashti në pushtet nuk do të thotë se ka të drejtë të “jetojë” vetëm ajo ideologjikisht, nuk ka të drejtë ta përdorë pushtetin për të bërë sunduese ideologjinë e saj, duke përjashtuar apo mënjanuar të tjerat.

  Reply to this comment
 27. Juglindori nga Korça November 21, 12:37

  Zotit Xhevdet Shehu ,
  Para se te shpreh mendimet e mija , po ju prezantohem si nje person me bindje e botkuptim te majte , nje familje e fis me mbi 6 partizane gjate luftes nac. çl. Kam votuar per Edi Ramen dhe do t’a votoj vazhdimisht . Teseren e partise socialiste , nuk duhet t’a dorezoje , as profesori i nderuar Sevo Tarifa , e aq me pak kryetari i Partise Socialiste , Edi Rama .
  Zoti Xhevdet , po iu bej me dije se (siç mund t’a dini) , ne Evropen demokratike nuk ekziston asnje parti e madhe , me emrin socialiste ; edhe ne vendet me tradicionale te majta , si Italia e Franca , partive socialiste i ka humbur vula prej vitesh . Tashme , nuk ekzistojne te majta tradicionale , ashtu si ne vitet ’90 , ndersa per parti komuniste , as qe behet fjale . Kam jetuar ne Itali prej mese nje çerek shekulli . Ne fillim te viteve ’90 , kur mbrita per here te pare ne Itali , partia “Rifondacione Comunista” e Bertinotit (nje personalitet politik i respektuar edhe nga e djathta) , kishte 11% te elektoratit , ndersa Partia “Comunisti Italiani” , kishte 5.5% , pra , te dyja bashke rreth 16% te elektoratit italian (nje shifer kjo , jashtzakonisht e larte , qe , ne koalicion me Partine Socialiste , perbenin shumicen) . Sot , nuk ekzistojne me , asnje nga keto parti komuniste , madje , edhe Partia Socialiste ndryshoi emer (u quajt Partia Demokratike) dhe ndryshoi po thua rrenjesisht programin e saj drejt qendres , duke lene prapa programet sociale te ekzagjeruara , por edhe themeluesit e saj (Veltroni , D’Alema , Fassino , etj.) . T’i dhashe keto shembuj , zoti Xhevdet , per te treguar qe , parti socialiste , komuniste , te majta ekstreme , ne Evrope nuk ekzistojne , i kançeloi vete elektorati , publiku , sepse keto parti , me programet e tyre internacionaliste , e mbushen Evropen demokratike me lloj-lloj emigrantesh nga skajet me te largeta te planetit , shumica e te cileve , jo vetem qe nuk u integruan as ne brezin e trete , por nje pjese jo e vogel e tyre , u shndruan ne armiq te popujve mikprites , duke arritur deri ne atentate nga me te tmershmet kunder njerezve te pa fajshem . Rendi dhe qetesia e vendeve demokratike evropiane , u prish perfundimisht dhe perpjekjet per te ruajtur rendin , u bene jo vetem te kushtueshme , por edhe pa ndonje rezultat inkurajues . Keshtu , popujt evropiane i kthyen syte tek e djathta dhe e djathta ekstreme , idealet u lane menjane , aktualiteti u be emergjenca e dites . Ne Shqiperi , ashtu si edhe ne vendet e tjera ballkanike , ndryshimet vijne me vonese dhe idete e reja pertypen me veshtiresi . Edi Rama , vertet qe nuk ka pasur ideale te dukshme te majta , por sidoqofte , duke trasheguar nje elektorat kaq te madh (shqiptaret jane ne shumice te majte) , nuk e pati te veshtire te mbiquhej i majte , por ne te njejten kohe , Rama eshte ne dijeni te levizjeve djathtas te evropianeve , keshtuqe , nuk e ka aspak te veshtire as kete , te ece me kohen , duke u spostuar drejt qendres . Juve , zoti Xhevdet , si shume e shume te tjereve socialiste , iu ka bere pershtypje reabilitimi i Mid’hat Frasherit , rivarimi i tij ceremonial , por sidomos fjalimi i Edi Rames ne kete ceremoni . Nuk ka dyshim , ka fakte , qe Mid’hat Frasheri ishte nje sudiues , albanolog , shkrimtar e hulumtues i madh (Enver Hoxha ne keto drejtime , as qe i afrohet) . Pikerisht per keto veti dhe kontribute , ai meritonte nje cope toke , ne vendin e tij , ku te prehet perfundimisht . Hantikapi i tij , jo i vogel , eshte bashkepunimi i Ballit Kombetar te cilin ai drejtonte , me pushtuesit fashiste dhe per kete ai duhet te ulte koken . Luften nac. çlirimtare e fituan komunistet dhe Enver Hoxha , ne kete drejtim , u tregua me i zoti se Mid’hat Frasheri . Se ç’ndodhi me vone , e dime te gjithe . U bene perparime te pa para ne shume fusha , p.sh. ne arsim e shendetesi , por ekonomia , me triska e filluan 50 vjet te shkuara dhe me tollona e mbaruan me 1990 -ten ; per kete duhet te ulin koken . Gjeneralet e mevonshem qe kishin udhehequr luften , u vrane e u pushkatuan , pothua te gjithe . Edhe per kete duhet te ulin koken . Si mund te festosh çlirimin e Tiranes , pa permendur Mehmet Shehun , komandantin legjendar te luftes per çlirimin e kryeqytetit , por edhe te Shqiperise ? Edhe per kete duhet te ulin koken . Nga gjithe keto , na del , qe , luften nac. çlirim. e udhehoqen agjente e poliagjente , me perjashtim sigurisht , te Enver Hoxhes . Disa dhjetra nga shoket me te mire te luftes e te punes , u vrane , internuan e u persekutuan nga endrat paranoike te nje personi te vetem . Shpetoi vetem intelektuali servil Ramiz Aliaj . Edhe per kete duhet ulur koka . Po per qindra e mijra njerez te zakonshem te burgosur e te internuar , qe akoma nuk po i shlyejme me demshperblime , a nuk duhet ulur koka ? (perjashto diversantet , sabotatoret e kriminelet) . Per te gjitha keto mynxyra , zoti Xhevdet , duhet te mbajme koken ulur , une , ti , zoti Tarifa babe e bir , si dhe e gjithe e majta shqiptare , ndersa per bashkepunimin me fashizmin te Ballit , duhet t’a mbante ulur koken Mid’hati dhe te tijte . Pra , te gjithe si popull , per shume arsye duhet t’a mbajme koken lart , por ama’ , per shume te tjera , duhet te ulim koken ; kete tha edhe Edi Rama ne fjalimin e tij , te cilin , t’a quash brilant , eshte shume pak . Edi Rama , nuk eshte i majte “i thekur” , por eshte gjithmone , nje talent i rralle , qe e njef mire gjuhen shqipe te folur e sidomos te shkruar . Disa nga fjalimet e tija , jane nektari i publicistikes , qe , pa gabuar , mund t’i futesh ne tekstet shkollore . I tille ishte edhe fjalimi ne ceremonine e rivarimit te Mid’hat Frasherit .
  Mjaft me botkuptimet e vjetra per nje te majte tradicionale , zoti Xhevdet ; Partia Socialiste , ku ne bejme pjese , duhet te ndryshoje emer e program , duke ruajtur disa nuanca te majta , por ama’ duke iu afruar detyrimisht te majtave evropiane (laburiste) . Neve si popull , nuk e kemi komoditetin te zihemi , grindemi e perçahemi per Luften e Dyte Boterore , ku zinim nje vend fare te zakonshem e modest , boll jemi te perçare nga te tjera gjera , politika , fqinjesia e te tjera . Ne asnje vend evropian , edhe tek ata me te rendesishmit per kontributin e tyre ne lufte , nuk diskutohen me keto ngjarje te shkuara , qe , neve shqiptaret , i quajme kaq “te rendesishme” . Pershendetje e respekt .

  Reply to this comment
  • katarakti November 21, 14:53

   Juglindori. E lexova me vemendje komentin tend, dhe per mendimin tim, ke 90 perqind te drejte ne ato qe shkruan. Por nuk jam dakort kur krahason Shqiperine me Britanine dhe Francen. Ne ne zhvillimin tone njerezor, ekonomik, politik etj etj jemi deri 100 vjet pas tyre. Pra krahasimi nuk qendron. Eshte e vertete se PS-ja e sotme nuk ka dhe nuk duhet te kete pune me Enverin. Krimet dhe diktaturen e tij i mbron sot vetem ndonje fanatik i rrjedhur. Por njekohesisht ajo eshte trashegimtare e Luftes Nacionalçlirimtare, prandaj nuk ka dhe nuk duhet te kete asgje te perbashket me Mit’hat Frasherin. Dhe Edi Rama po ben pikerisht ate qe rekomandon ti. Ai po shkeput PS-ne nga e majta tradicionale dhe po e kthen ne nje “Rilindje” te qendres. Prandaj duhet qe te largohet ai me gjithe shpurren e tij nga PS-ja dhe te kandidoje per kryeminister si perfaqesues i “Rilindjes”. Le te shohim sa vota do marre. Shqiperia ka nevoje per nje Parti Socialiste autentike, historike dhe antienveriste. Qe e fillon historine e saj jo me 1990-ten, por me 1924 me Fan Nolin, Bajrram Currin, Avni Rustemin, Mihal Gramenon etj etj. Dhe qe respekton dhe nderon luften nacionalçlirimtare, njeh dhe pranon arritjet marramendese 45 vjeçare te sistemit te kaluar ne Shqiperi etj etj. Prandaj PS-ja nuk ka pune me Mit’hatin. Ate po te doje le ta nderoje Rama me “Rilindjen” e tij. Prandaj ai duhet te largohet nga Partia Socialiste.

   Reply to this comment
   • Juglindori nga Korça November 21, 15:09

    Ne fillim te replikes , me jep 90% te drejte , ndersa me poshte nuk me jep as 1% .

    Reply to this comment
    • Nje malok me pak, nje bastard me pak November 21, 15:33

     Se pari, ne gjithe Europen (e mbase edhe Boten) nuk ka komentues qe prezantohen me emra vendesh. Kjo ndodh vetem ne Shqiperi, dhe vetem nga maloket, ne nje perpjekje shume naive per t’i dhene mendimeve te tyre krejtesisht te ndryshme nga ato te Shqiptareve, “firmen” e Shqiptarit.

     Se dyti. Nese Shqiptaret do gjykonin se t’i shkosh verberazi nga mbas praktikes qe ndodh ne vendet e tjera te Europes eshte gjeja me e mire. minimalisht do i kishin dorezuar Cifutet tek Gjermani, sic beri gjithe Europa. “Ne gjithe Europen nuk ka vend qe i shpeton Cifutet” – do thoshin – “keshtu qe s’ka pse t’i shpetojme as ne”.
     Por Shqiptaret kane historine e tyre krejtesisht te ndryshme nga ajo e Europes, dhe kane parimet e tyre qe edhe kur ndryshojne nga ato te shume vendeve te tjera Europiane, si ne rastin e Cifuteve, prepe i kane renditur Shqiptaret nga ana e duhur e historise.

     Reply to this comment
    • T.T. November 21, 20:39

     Le t’i biem pak me shqelm pragut (te zotit Xhevdet) qe te degjoje porta (e Dites)…

     Degjo pak me kujdes ti korQari, qe edhe uji me kripe te ngjason si nektar publicistike.

     Kur katarakti shkruan se eshte “90% dakort me ato qe shkruan, dhe pas saj pason nje por (qofte dhe pa germa kapitale), dije se ai t’i ka shumezuar me zero pothajse te tera. Qe te jemi pak korrekt, ne komentin tend spikat dukshem qendrimi pro-ramist (dje kishte nje shkrim intresant per tipa te peshtire me titullin: bythshiturit), prandaj duhet ta kesh per nder edhe ate feedback pozitiv minimal.

     Pse do thuash ti? Shume e thjeshte. Le t’i kapim me radhe njera pas tjetres “argumetet” e tua, me te cilat kerkon te lartesosh kllounin tend duke u munduar te justifikosh salton akrobatike te zdapit dy metrosh me tkurrjen e numrit te perkrahesve te se majtes ne nje vend te cilin e ka mberthyer keqazi llumi, korrupsioni dhe kriza.

     Ne gjysmen e “zhurmes tende per asgje”, ti na u vervite rreth gjendjes aktuale te se majtes, per te nxjerre ne pah fuqizimin e forcave te djathta regresive. E bere kete jo pa shkak. Gjoja si per te bindur paksa “Xhevon” per levizjen e drejte dhe ne kohen e duhur te Rames drejt qendres (?), ti u mundove te hedhesh pluhur mbi nje realitet te hidhur, sic eshte hapi galopant i kapercimit nga ekstremi i majte (komunizmi) drejt ekstremit te djathte (fashizmit). Se ku e pe qendren ti me rivarrimin e nje kolaboracionisti, kete vetem nje zot mund ta dije.

     Nga ana tjeter eshte mungese e theksuar intelekti te cilesosh si parti (?) nje “ndermarrje shpk” (etiketa e nje ish-deputeti socialist per “pronen” e Rames)., e cila s’ka ndermend te vendose perfundimisht mbi baza te shendosha shtetin e te drejtes ligjore, sado presioni i jashtem ka arritur deri aty sa mosperqafimi i rekomandimeve te BE ka demtuar dukshem hapjen e negociatave.

     Tutori yt eshte cinik dhe i pa bese!

     Dhe per pabesine e tij eshte koshiente jo vetem e ashtuquajtura opozite e zhytur koke e kembe ne krime deri edhe makabre, por dhe vete njerezit e tij me te afert, vete elektorati i majte, tashme i zhgenjyer deri ne palce prej bishtlekundjeve dhe politikes as mish as peshk. Ti t’i dalesh sot ne krah nje bukeshkali, i cili s’ka mbajtur absolutisht asnje prej premitimeve boshe te bera (me dajre si daullja e mziut) gjate fushates elektorale, eshte te besh me vetedije po te njejtin gabim fatal si me paraardhesin e tij. Po te marresh parasysh numrin e mbifryre te mbeshtetesve te dikurshem te Saliut neper mitingje dhe shuplakat e forta te mevonshme surratit, vetekuptohet se c’rrethana te veshtira e detyruan tutorin tend te beje kete lloj “Rrokade” pa shpetim.

     Edhe nje levizje e gabuar si kjo (me rrivarosje kockash te blojtura), mbreti i zi do kapet (me vetedije) shah-mat.

     A do te veme bast qysh sot?

     Reply to this comment
     • Juglindori nga Korça November 21, 22:45

      Nje loje e afert shahu , do te jene zgjedhjet vendore te qershorit te ardhshem . Jam i sigurt , qe Rama perseri ka per te bere shah-mat , si gjithmone . Do te fitoje per te dhjeten here rradhasi , sepse ne horizont , nuk shifet ndonje sfidant (jo e jo) , por vetem llafazane e medioker , vite-drite larg tij . Edi Rames ne veprimtarine e tij , mund t’i gjesh me dhjetra gabime , por kurre nuk mund t’i mohosh qe : Erdhi nga Franca , mori Ministrine e Kultures , pas asaj , mori partine , pas asaj , mori kater here rresht Bashkine e Tiranes (heren e katert , ia dhuruan Lulit me ca vota qe i gjeti Ristani ne koshin e plehrave) , pas Bashkise , fitoi dy here zgjedhjet e pergjitheshme , nje here zgjedhjet lokale , si dhe disa zgjedhje bashkie te veçuara (Peshkopi , Korçe e Kolonje) . Po t’i numurosh , behet dhjete fitore rradhazi . Me gjej nje politikan shqiptar , qe te kete nje kariere politike kaq brilante . Perderisa ka fituar kaq here , pse te mos besojme qe do te fitoje edhe disa here te tjera ?

     • T.T. November 21, 23:43

      Sa here do t’na duhet t’i mbushim kaplloqen juglindoreve “matane” korQe, se sot ripjerdhja zogiste po qeveris me rreth 18% te numrit te pergjithshem te votave te mundshme te shqiptareve.

      Sa here do na duhet t’ua perserisim miitanteve te pacipe partiake se shumica e shqiptareve…

      1.) …ose refuzojne kategorikisht te votojne nje grusht fshataresh provinciale, te cilet kane 28 vite qe kane zaptuar dhe nuk u shkulen mullaqet nga postiqet e parlamentit (bojkoti masiv i zgjedhjeve te fundit me afro 50% ishte nga me te turpshmit ne tere historine e dhjerokracise),

      2.) … ose u eshte bere pothuajse fare e pamundur ushtrimi i te drejtes se votimit per shkak te mbajtjes pezull te reformes ne drejtesi, e cila do t’u jepte te drejten gjithe emigranteve me nenshtetesi (akoma) shqiptare (statistikat e sakta mungoje, por le te supozojme diku midis 1 dhe 1,5 milijone) qe te votonin nga vendet ku jetojne e punojne permes rruges postare, ku formularet te mund te terhiqen falas apo te shkarkohen nga interneti) dhe cmimet e dergesave te jene normale dhe jo te sterfryra artificialisht prej epshit per pará te grykesve me kollaro,

      Sa here do na duhet t’ua perserisim bytheshiturve, se dhe ai gjysem milionci demo-rilindjotas, nuk ka se si te jete shifer krejt reale, pasi sejcili kush degjon qofte dhe rastesisht ne rruge per dorovitje zarfesh dhe thasesh me miell, por edhe duke iu referuar kontestimeve dhe raporteve te vezhguesve te huaj, e merr fare me mend, se cfare lloj palacolleqesh mund te luhen ne prapaskene.

  • Nje malok me pak, nje bastard me pak November 21, 15:22

   Se pari, ne gjithe Europen (e mbase edhe Boten) njuk ka komentues qe prezantohen me emra vendesh. Kjo ndodh vetem ne Shqiperi, dhe vetem nga maloket, ne nje perpjekje shume naive per t’i dhene mendimeve te tyre krejtesisht te ndryshme nga ato te Shqiptareve, “firmen” e Shqiptarit.

   Se dyti. Nese Shqiptaret do gjykonin se t’i shkosh verberazi nga mbas praktikes qe ndodh ne vendet e tjera te Europes eshte gjeja me e mire. minimalisht do i kishin dorezuar Cifutet tek Gjermani, sic beri gjithe Europa. Por Shqiptaret kane historine e tyre krejtesisht te ndryshme nga ajo e Europes, dhe kane parimet e tyre qe edhe kur ndryshojne nga ato te shume vendeve te tjera Europiane, si ne rastin e Cifuteve, prepe i kane renditur Shqiptaret nga ana e duhur e historise.

   Reply to this comment
 28. KOZi November 21, 12:45

  PO ME RAMEN C, PATET ore aman ” Shume i sakte “YLLI” ne komentin me siper . Per kujtese ne vitet 1989 – 1990 ne te gjitha vendet e lindjes dhe perendimit Europian ,post Gorbacov u bene reforma ne organizim te partive komuniste si dhe ne programe.
  Tregojne qe ne Kongresin e Partise Komuniste Italiane u hodhen tezat per ndryshime ideologjike,programore dhe ndryshim i emrit ne Partia DEmokratike e Majte .
  Por rreth 1/3 e delegateve dhe rreth 8 deputet te parlamentit nuk pranuan dhe meqe ishin minorance dolen nga salla dhe vazhduan kongresin e Partise KOmuniste ne tjeter ambjent dhe mbajten simbol Antonio Gramshin .
  Tani si ndodhin ne shqiperi , valle jane qendruar gabimisht ne PS keto komunistet qe ne 1991 dhe duhet sot te largohen..ok.

  Reply to this comment
 29. Partijasht e Enverit Jan miq te sheshelit November 21, 13:36

  O Xhevdet Ti djali i Shehit
  Te trashe e kishe kryet si tderrit
  Nostalgjik i kohes se Enverit
  Jane cofe rrenat e dallaverit
  Robt e shpise me i shpalle anmik
  Me i gjykue per nje dakik
  Flet Enveri e lehe partija
  Mehmet Shehu han si kulija
  I ndihmon Kadri Hazbija
  Mire i shtrydh Enver Bugjija
  Anmiq nfunt i shpalle shipnija
  Jo shipnija po vet Enveri
  I pushkaton npleqni beteri
  Vdiq Enveri Cofi partija
  Tash lirish fryemon shipnija
  Kadal dal po kthehet reni
  Pasuni tash po ban veni
  Po ban veni pasuni
  Dy vetura ma e vogla shpi
  Rruge te reja u bane nshipni
  E vjen reni tu u rregullu
  Pasunija vjen tu u shtu
  vijne temelet tu u forcu
  Partijasht shyqyr jan shku
  Boll shipnin e kan shkatrru
  Skan sen te mire per me i kujtu
  Veq me i sha e me i mallku
  Sjllavofilt jan kan terbu
  Hangren vehten tu u pushkatu
  Kan la hak ishin borgjeli
  Tash kan emnin Faqezi !
  Enver Hoxha me krejt parti !

  Reply to this comment
 30. MH November 21, 13:41

  Patrioti i ndershem qe nuk e ndan buken me pushtuesin asht me Ty z.Tarifa!!!
  E keto nuk jane pak.

  Partisë Socialiste,nuk është më partia e idealeve për të cilat luftuam dhe as përfaqëson më interesat e pjesës më të madhe të brezit tim, që luftuam kundër fashizmit dhe nazizmit dhe çliruam vendin”. Fjale me vend.
  Mos u deshpero e mos u demoralizo z.Tarafia.
  Jo vetem ju pjesemarresit ne frontin e luftes.Por dhe ne qe as nuk e pame luften me sy kemi genin e patriotizmit ne mbrojtje te trojeve tona qe ndjehemi krenar prej te parve tone per ptariotizmin qe nuk e perdoren per biznses sic e perdorin sot dhe ky gjatoja i Kristaqit.Patriotizmi asht interresi i mbrojtjes se atdheut nga cdo pushtues.Dhe jo ti thuash pushtuesit ja ketu te behemi shoke armesh per te goditun te neperkemburit,sherbetoret e bejlerve e te agallarve.Qe te gezojme perseri Bejleret dhe bejte e frashellive.
  Ne nji lufte jo te barbarte.Ushtrit malazeze te Mark Milanit erdhen deri ne thellesin e krahines Dukagjinit.Ato edhe pse agresot te cartun nuk dinin nga kriste pushka.Ne fund Mehmet Shpendi urdheroi qe te mos vriten asnji cfare kane mbete shkije gjalle qe te mos krijohet semundje ne popull te vendosen dy pushke te mbeshtetuna ndervedi posht pushkeve te kalojne nji per nji cdo shkije tue lane ne njerin krah armen dhe ne krahun tjeter veshmbathjen.E njishtu cullak vetem ne tlinda(breke) e ne kemish kane ike per ne Cerrnagore.

  Reply to this comment
 31. Zigur Qarri November 21, 14:30

  Pasterti shpirterore qe i kalon kufinjt e naivitetit.Sepse Edvin Rama nuk ka qene kurre socialist,ose me sakte,Rama vetem
  socialist nuk ka qene.Perderisa Rama bashke demogogun tjeter Erion Makiaveli betonizuan(vodhen) edhe pronat e fundit
  publike ne Tirane,nuk mund te flitet me per nje socialist,por vetem per nje mashtrues ordiner,qe bertet lart e poshte per
  pronen e perbashket publike,por duhet vetem ai ti vjedhi!!!Ishte pikerisht Edvin Rama ai qe filloi masakrimin e urbanistikes
  se Tiranes,ai qe dha leje ndertimi sheshet publike te ish blloqeve te pallateve te kohes se diktatures,duke e kthyer Tiranen
  ne nje geto.Nese nuk do te ishte sakrifikuar Kopshti botanik per Unazen e re,do te duhej te behej nje masaker e tille si tek
  Astiri,sepse lejet e ndertimit te Edvin mafiozit kishin bllokuar gjithshka.Ruajtja e prones publike eshte me e mundeshmja
  per qeverine,sepse ka kosto shume te ulet.Kur nuk mbrohet prona publike qe eshte minimalja,si mund te flasesh per
  mireqenie,qe eshte nje rruge teper e gjate per çdo popull dhe Qeveri ne Bote?Sa per ideologji te qarte politike,as qe mund
  te behet fjale,jo sot,por qe nga momenti i formimit te Shtetit shqiptare.Aty ishin te denuarit e ndergjegjes,por askush nuk
  pati kurajo te fliste,por u kujtuan vetem atehere kur varferia kapi per fyti gati çdo familje shqiptare.Edi Rama e nisi karrieren
  sebashku me Spartak Ngjelen,qe te themelonte Partine Myslimano-Kristiane,por nuk ja doli as ta regjistronte!Rama ne fillim
  të viteve 90-te,sipas urdhereses se Ramiz Alise,shante regjimin diktatorial per te fituar reputacion ne popull dhe tek te
  persekutuarit politik,me thirrjet gjoja per varjen e komunisteve.Perpjekjet e tij per tu inflirtruar ne PD,dolen pa sukses.Ishte
  ndihma e Fatos Nanos,qe Rames ti hapej dera ne politike.Edvin Rama eshte mafioz,prandaj edhe Shteti shqiptare funksionon
  si nje organizate mafioze.Largimi i tij eshte emergjent,ndryshe institucionet shtetrore nuk do marrin kurre veten,aq shume jan
  goditur nga ky skizofren.

  Reply to this comment
  • nje pe Korçe November 21, 15:05

   Ti je i marre ! Ti je schizofren ! Urrejtja jote , eshte e nje te semuri psiqik ! Shko sa me pare te psikiatri , se do te perfundosh rrugeve e do te tallen njerzit me ty . Ti ke nevoje urgjente per nje elektroshok , mos u vono , shko ne psikiatri .

   Reply to this comment
  • miri November 21, 15:11

   Zigur Kari sa here ha mut ti aq here me shume votohet Rama.Shqiptaret dijne ti dallojne skizofrenat prandaj ben mire te kurohesh perndryshe ketu do jesh duke lehur dhe per nja 10 vjet minimumi.

   Reply to this comment
 32. ETHEM November 21, 14:57

  TE NDERUAR TE D I T E S.UNE SI MALLAKASTROIOT E KSHILLOJ Z.XH.SHEHU TE DENONCOI PER NDJEKJE PENALE BALLISTIN ALIMADHI PER KERCENIM.TE TJERAT JANE QENDRIME POLITIKE E MEDIATIKE KU SEJCILI KA KENDIN E TIJ TE GJYKIMIT PRO DHE KUNDER.DHE ATE QE KA MENDIM TE KUNDERT NE NUK DUHET TA “PUSHKATOJME” SIÇ PO NDODH TEK DISA BERISHIST TE PAGDHENDUR NE SMS NE D I T A.
  UNE JAM DAKOTR ME 2 ANALIST TE MODERUAR,PAQSOR,ME KULTURE EUROPIANE…SI “Asnjians” e “Juglindori nga Korça” TE CILET E NDAJNE SHAPIN NGA SHEQERI,EGJREN NGA KOKRRAT.
  -NUK ESHTE KOHA TE ÇAJME PS E TI JAPIM KRAHE PD TE VIJE NE PUSHTET PA U REFORMUARE. DHE REFORMIMI SAJ FILLON ME LARGIMIN E SB E LB TE CILET KAN BERE KRIME. DHE NE D I T A UNE KAM LEXUAR TRE ARSYET PSE SALIU NUK DENOHET.DHE DUKE QENE SE PO KY SALI THOT”PA IKUR E.RAMA PD NUK VJEN KURRE NE PUSHTET,POR VEÇ ME LUFTE” ATHERE SI MUND TE IKI E.R. SI KRYEMINISTER PER NJE GABIM SPONTAN KUR TE TJERET KAN VRARE ME MIJRA DHE TALLEN ME POPULLIN..!?
  -ZOTRINJ TE D I T E S.VETEM GAZETA D I T A & T E M A PO I BEJNE ANATOMIN E.RAMES PER PUNEN E MIRE OSE JO.TE TJERAT I KA KUNDER.PERFSHI GAZETAT,TV,PRESIDENCEN,PD,LSI,KLSH,SHIK,GREKUN,SERBIN,RUSINE E SHUME LOBE ANTI-SHQIPTARE NE 4 KONTINENTET,TE CILAT DIHEN.KM RAMA DI TE MARRI KTHESA SE ESHTE ME KULTURE DHE JO PSIKOPAT VICIDOLI.FLM

  Reply to this comment
 33. bbb November 21, 15:01

  inte-lektin e ka zene halli/ i ka ngel brenda mandalli /qe dikur Enveri ja kalli

  Reply to this comment
 34. Jam Shqiptar November 21, 16:18

  Me gjithe respektin per idealin e paster komunist te z. Sevo Tarifa ju lutem dilni nga shekulli XX dhe kaloni ne ate XXI. Sa me shume ta shkepuse Z. Edi Rama Partine Socialiste nga lidhja me komunizmin aq me mire kjo parti mund t’i sherbeje popullit shqiptar. Krimineli Enver Hoxha dhe gjithe komunistet qe bashkepunuan me te jane tradhetaret e vertete te Shqiperise dhe shqiptareve qe nen pretekstin e kolaboracionit me okupatorin vrane, burgosen, internuan e shuan familje te tera intelektualesh e patriotesh shqiptare e kosovare qe ishin pjesa me fisnike e me e ndritur e kombit. Z. Edi Rama veproi si burre shteti, shqiptar i vertete dhe me mend.

  Reply to this comment
 35. Jam Shqiptar November 21, 16:29

  Me gjithe respektin per idealin e komunistit Sevo Tarifa ju lutem dilni nga shekulli XX dhe kaloni ne ate XXI. Sa me shume ta shkepuse Z. Edi Rama Partine Socialiste nga lidhja me komunizmin aq me mire kjo parti mund t’i sherbeje popullit shqiptar. Krimineli Enver Hoxha dhe gjithe komunistet qe bashkepunuan me te jane tradhetaret e vertete te Shqiperise dhe shqiptareve qe nen pretekstin e kolaboracionit me okupatorin vrane, burgosen, internuan e shuan familje te tera intelektualesh e patriotesh shqiptare e kosovare qe ishin pjesa me fisnike e me e ndritur e kombit. Z. Edi Rama veproi si burre shteti, shqiptar i vertete dhe me mend.

  Reply to this comment
 36. katarakti November 21, 17:41

  …”Sa me shume ta shkepuse Z. Edi Rama Partine Socialiste nga lidhja me komunizmin aq me mire kjo parti mund t’i sherbeje popullit shqiptar”. Plotesisht dakort. Por nuk duhet te shkeputet nga nga komunizmi per tu afruar me Ballin! Se atehere nuk kemi nje parti socialiste te majte, por nje “Rilindje” te qendres.Pra Edi Rama duhet ta beje te qarte se cilen parti udheheq: Socialisten e majte apo Rilindjen e qendres! Ky eshte problemi.

  Reply to this comment
 37. Dhimbia e madhe popull. November 21, 18:12

  Edi rama e ka treguar rugen dhe qellimin e vet te jete kreu i te djathtes shqiptare. qe kur u lrgua nag Pd.ne krijim qe s’srealizoi qellimin.Mbi te gjitha Ai do VETEM ne KRYE te jete vete.Partia socialiste do mbetet e tille po perjashtoi ate me ceremoni.Ne do dinjitetin e saj dhe mbeshtetien e popullit.E pa pershtateshme kjo per kohen qe po perjeton Partia Socialiste po me mire NDERIN dhe dinjitetin e saj se te genjeje shuicen e shqiptareve qe ne GEn jane te tille-SoCIALISTE.
  M’i lumte djali Sevo Tarifes per keshillen dhene: Jo dorezimin e Teteres PS.Sevua PO kete ta beje RAMA.krye saj me qellimet qe po realizon.. UNIN….
  Dhimbia e Madhe popull.

  Reply to this comment
 38. fteri November 21, 18:13

  Natyra,historia të politikanve të kësaj klase të degjeneruar politike në shqipëri ka marrë fund nuk kan asnjë ide e tesere partie që nga fundi i epokës së akullnajave me luftën heroike dhe legjendarin E.Hoxha

  Të harrosh ose të ngatërrosh heroizmin legjendar të Patrizanve dhe kuadrove simbol si Sevo Tarifa me tradhëtarët ballistë ,legalisë ,bajrektar e gomarë është tradshëti degjenerim e krim i rëndë për atdheun e popullin.

  Ky është vetëm fillimi makabër i këtyre krijesave politike të shëmtuara , e shqyen në copa shqipërinë si lukuni ujqërish ,kur ishte gjallë si trup atdheu duke ndarë e dominuar më të fortët .

  Në mjedisin e sotëm shqipëria është në mëshirën e këtyre krijesave grabiqare përkohësisht,këto jan pa atdhe ,pa ide ,pa tesera ,pa moral ,zoti na ndihmoftë të dalim faqe bardhë.

  Duhet një legjendar si E.Hoxha të dalim fitimtar.

  Reply to this comment
 39. fteri November 21, 18:17

  Natyra,historia të politikanve të kësaj klase të degjeneruar politike në shqipëri ka marrë fund nuk kan asnjë ide e tesere partie që nga fundi i epokës së akullnajave me luftën heroike dhe legjendarin E.Hoxha

  Të harrosh ose të ngatërrosh heroizmin legjendar të Patrizanve dhe kuadrove simbol si Sevo Tarifa me tradhëtarët ballistë ,legalisë ,bajrektar e gomarë është tragjedi , degjenerim e krim i rëndë për atdheun e popullin dhe brezat që vijn.

  Ky është vetëm fillimi makabër i këtyre krijesave politike të shëmtuara , e shqyen në copa shqipërinë si lukuni ujqërish ,kur ishte gjallë si trup atdheu duke ndarë e dominuar më të fortët .

  Në mjedisin e sotëm shqipëria është në mëshirën e këtyre krijesave grabiqare përkohësisht,këto jan pa atdhe ,pa ide ,pa tesera ,pa moral ,zoti na ndihmoftë të dalim faqe bardhë.

  Duhet një legjendar si E.Hoxha të dalim fitimtar.

  Reply to this comment
 40. Demir Labi November 21, 18:37

  Dalin prape ne skene Sevo e Fatos Tarifat,qe me kohe duhej te ishin denuar per genocid.Lutjuni zotit qe ju dha mendje te zbatoni nje Katovic,se sot do ishit ne hale te gomarit.Mos shani as Sali Berishen,as Fatosin e as njerin,te gjithe ishin veglat e Partise se Punes,qe me marifet e zbuten urejtjen ndaj komunisteve te pa bese,qe i lyen duart deri ne shpatull,me gjak shqiptari, dhe ja perfundimi del Sevo spiuni e behet krye lajm.ne hale gjithe nostalgjiket qener qe konemtojne ketu,duke e ditur se cfare gjeme i bene Shqiperise.Ata njerez te ndershem, bile qe luftuan kane vdekur me kohe e vakt,qe u shkapardhyen neper punet e renda.Cudi Nexhi eshte mbi 90,Arianiti Cela mbi 90,Rustem Peci mbi 80,e ku e ku te te tjere lamash te ish regjimit,kjo do te thote se ata e kaluan mjalte jeten,mbi varferine ekstreme te deleve shqiptare,Tani kerkojne akoma privilegje dhe vemendje .Edi Rama ju vjene mbas avazit duke ju lene akoma pensionet dhe dekuratat e pa merituara,sa per dijeni Rustemi kishte nje ves pervers,qe e dine ish studentet e shkolles se bashkuar,por regjimi e dinte dhe nuk e e lincoi.sa per dijeni une jam nip deshmori,dhe baba im ka qene komunist derisa vdiq,duke punuar si argat tere jetes,kjo sepse nuk ishte sahan lepires,spiun apo intrigant.

  Reply to this comment
 41. Qemal Stafa November 21, 18:53

  Ore komunista te felliqura…….. Po ju per Partine jepni grate e vajzat e qenkeni pezmetu see Edi Rama i beri lavdi Ballistit.Ju fort mire e dining se i vetmi qe ka thene se gjithe komunistetet duhen varur ne litar.Edhe Mitat Frasheri nuk do kishte thene keshtu.E pra edhe pas atyre fjaleve per komunistetet ju Prape i shkoni mrapa.Ju jeni te ligj.

  Reply to this comment
 42. fteri November 21, 19:20

  O Demir !… ,hiqe atë mbiemrin Labi se turpërove historinë e lavdishme të trevës së Labrisë.

  Kur të veshë në diskutim personalitetin dhe poliglotin trim të pushkës e penës S.Tarifën që ka dalë partizan i lirisë 16 vjeç në malë që fëmijë me pantallona të shkurtëra duhet të vrasë ndërgjegja e të lashë gojnë dhjetë herë pastaj ti përmendësh emrin këtijë personaliteti e atëdhetari të madh ,qoftë ti apo të tjerë lamashë e shurraq !.

  I uroi jetë të gjatë e të lumtur sa të dëshiroi vet.Edhe 100 .

  Reply to this comment
  • Demir Labi November 21, 19:51

   O fteri apo defteri komunist,sa per dijeni xhaxhai im ka qene paratizan ne brigade e katert sulmuese,dhe eshte plagosur ne clirimin e Tiranes,ka qene 14 vjec nje moshe me Sevo Tarifen,eshte plagosur duke ikur ti shpinte Mehmet Mutit nje leter,se ishte korier.Ka vdekur duke mos i dhene asnje ndihme,nga partizanet qe ishin te coroditur,luftohej per pushtet or mik.Cfare clirimi ishte lufte civile,komunistet kishin listat e atyre qe do pushkatonin.Edhe ky Sevua po te ishte trim do kishte rene si deshmor,po kush e di se ku ka qene i fshehur duke qare,Pas ca ditesh gjyshi im udhetoi nga Jugu per ne Tirane,e gjeti trupin e xhaxhait te vrare e te pa mbuluar,e mbuloi nen nje peme.Por kur vajti pas ca vitesh per te marr eshtrat, arren dhe pemen e kishin germuar dhe kishin ngritur nje gazerm ushtarake,ja aty ne Linz,ishte repart i Ministrise Se Brenshme.Ai i shkreti vetem pllakat ka se eshtra jo e jo.Ju vrafte zoti juve nostalgjikve te atije regjimi gjaketar!

   Reply to this comment
   • Nje malok me pak, nje bastard me pak November 21, 21:16

    O maloku “Labi”. Sa per dijeni Shqiptaret i dallojne menjehere maloket dhe shikojne pertej perrallave me xhaxhain tend “trim partizan”.

    Vetem maloku ka intelekt aq te ulet se akoma t’i meshoje perralles me krimet e kamunizmit, kur mbas 30 vjetesh, partia qe themeloi Enver Hoxha vazhdon te jete partia me e madhe politike.

    Ju jeni e vetmja rrace kriminale, qe kishit per borxh te therrnit edhe njerezit tuaj qe donin te hapnin shkolle per vajza. Deri dje ju njihnin per rrace kriminale vetem Shqiptaret, sot ju njeh gjithe Bota, aq sa edhe Holliwoodi ju ka dedikuar nje sere filmash.

    Reply to this comment
 43. ..kush eshte fajtori ? November 21, 21:43

  Te nderuar lexues

  Nje pyetje me spec!

  Keto tradheti Edi Rama
  po i kryen me koken e tij
  apo eshte dikush me lart
  qe e perdor si pune
  droni me telekomande ?

  KUSH E KOMANDON
  EDI RAMEN
  ME TELEKOMANDE ?

  Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
  .
  E para
  ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
  .
  E dyta
  invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh
  ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
  .
  ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
  Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari ..ylli ne ngjitje.

  Gjithe shtypi shqiptar ( edhe gazeta Dita ) jane verbuar dhe nuk shikojne qe kjo eshte nje manover tip “kale troje” po behet per te reabilituar pergjithmone krimet e kupoles 2B dhe per te vendosur K/M ne 2017 gjarperin Lul Basha I cili do kujdeset me pas per mosprekjen e SRB-it dhe ne rast te ngordhejs se tij natyrale ti beje nje varrim madheshtor si DEMON kratit tjeter te tropojes mender me thene A.Hajdarit.
  .
  Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
  ***
  Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
  PERBINDESH
  KANIBAL
  MONSTER
  TERRORIST
  TRADHETAR
  DJALL…etj etj
  .
  Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
  .
  1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
  .
  2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
  .
  3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
  .
  4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
  .
  5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
  .
  7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
  .
  8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
  .
  9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
  .
  10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
  .
  11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
  .
  12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
  .
  13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
  .
  14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
  .
  15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
  .
  16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
  .
  17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi

  18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
  .
  19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
  .
  20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
  .
  21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
  ***
  ***
  Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
  Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..
  Bedrislami
  Paprekshmeria e serberishes gjendet ne kasafortat e rajersonit-arvizuse dhe donald-luse
  dhe eshte jo burrerrore qe ke frike te thuash te verteten qe
  i paprekeshmi quhet WILLIAM BIBERAJ (alias sali serberisha) made in 1990UDB-CIA(seksioni ballkanit)

  THANKSFUCKING “WE PEOPLE” EDIRAMA

  Reply to this comment
 44. Plaku Xhuxhumaku November 21, 23:21

  Po hiç ore asnjeri te mos e dorezoje teseren, te dy jane te denje per partine e karagjozeve, edhe pse ne menyra te ndryshme.

  Reply to this comment
 45. Onkezmi November 22, 03:42

  Regjistromni dhe mua,qe do dorzoje tesren e P.Socialiste.

  Reply to this comment
 46. info analitike November 22, 16:35

  Na kenaqet o shoke te Dites me kete estraden me atdhetarizmin alla Sevo Tarifa. Juve kerkoni te shiteni atdhetare duke mbetur te lidhur me nje parti te themeluar nga dy sllave, emisare te Titos, te cilin e shpallet edhe armik? Enveristet e shkrete nuk dine te arsyetojne me shume se parti-enver jemi gati kurdohere! Ore a do ta dorezoje Sevua teseren e partise nashti qe kriepsikoja as nuk e pjerdh apo jo?

  Reply to this comment
 47. Demokrati November 22, 18:11

  PPSH ka qene parti idealesh. Komunistet betoheshin “Per ideal te Partise!” Partia Socialiste ka qene parti gjysem idealesh: ruante respektin per LANÇ dhe per deshmoret. Mirepo Edi Rama eshte biznesmene politike! Do vota per te mbajtur tepsine! Per interes, edhe djalli e lexon ungjillin. Se cili eshte Mid”hat Frasheri, kete e di edhe bufi. Me firmen e tij dergoheshin ministrat balliste per te formuar qeverite kuislinge. Tani Rames vari teneqene dhe kushdo eshte i litre ta gjeje vet forcen politike qe i mbron idealet dhe interesat.

  Reply to this comment
 48. Mark U.K November 22, 19:06

  Nje mute jan te gjith,kom unista e bij komufliqtashtsh.

  Reply to this comment
 49. Kris 1 November 22, 20:45

  Socialistet e moren Ramen pa breke e thonj palare dhe e rifuten ne rrugen e kurverise politike nga e cila e kish flakur Berisha.E pranuan me urgjence ne parti dhe brenda javes e kurerorezuan kryetar.Kurorezuan ate qe kish ender nxjerrjen jashte ligjit te Ps.Ram po ben ate qe kish premtuar.Tashti nuk ka me PS por vetem rrilindje dhe maska halloini.Nuk e di ku e gjen sot Sevua partine socialiste dhe programin e saj?Tek rilindasit me minifunde
  Qe kane program qe pas fasadave te bukura te vjedhin cdo gje per vehte?
  Brezi i veteraneve,pensionisteve dhe ushtarakeve ne lirim duhet te distancohen nga rilidja duke e flakur jashte ate.
  Neqoftese nuk flak Ramen Partia socialiste eshte fosilizuar plotesishte.

  Reply to this comment
 50. Saimir November 23, 09:37

  Ai qe ka mund te dorzoje ate qe ka, ndersa Ai qe ska nuk ka se cfare dorzon. Ketu ngaterrohet populli. Rilindja nuk eshte PS, skane lidhje ideologjike apo shpirterore njera me tjetren. Fakti qe Rilindja i merr votat PS dhe mbeten te zhgenjyer psistat, nuk do te thote qe jane te njejte. Idem si PD mori votat e te persekutuarve politik dhe pronareve. Edhe ne kete krah ka me qindra mijra te zhgenjyer

  Reply to this comment
 51. kadriu anetes November 24, 22:34

  KUSH esht ballist dhe i ashtuquajtur i persekutum ose mbetje tradhtaresh le te votojn ED RAMEN , kush esht pasardhes i deshmorve te atdheut dhe voton ED RAMEN shurron mi gjakun e te parve te vet me voten qe i jep kti sharlatani kafsh qe hyri nga dritarja ne PS me ndihmen e pijanecit dhe bixhozxhiut me te madh te kti vendi fatos nanos , kush rrespekton te paret e vet dhe gjakun e dhen nga familjaret e vet per çlirimin e vendit , nuk i jep voten nje plere qe i ndryshoj ngjyren e sigles PSs , i cili deri sot ka shperblyer vetem te persekutuarit dhe ish kryetradhtaret e kti vendi , te kti mostre me bab komuinist dhe ish antar te komitetit qendror , qe pelliste ne mes te sheshit kur ishte me PDn ti vrasim komunistet , ky pervers nuk ka dashur ata qe e kan pjell , do pyesi per deshmoret dhe luften per çlirimin e atdheut nga pushtuset , ky esht nje psiokopat mjeran qe duhet te shporret me voten ton nga PSja , ne nuk duhet ta votojm me kte parti me ne krye kte pler dhe ata legena qe e ndjekin si zombi nga pas , ky esht nje skisofren me te dhena fashiste , se lidh gje me te majten , ky pler nuk kishte byth te mbante nje familje te rregullt do mbaj PSn dhe do rregulloj kte vend , ky perver qe bridhte neper plazhe nudistesh sa ishte ne franc dhe dhiste ne mes te dhomes se e kishte bezdi halen , kta lloj sorrogatosh ne kte parti i afrojn vetem sorrogatot si fatos nano , ske çte thuash me shum per kte drogmen ordiner , kush jan familje te majta dhe familje deshmoresh nuk duhet ta votojn me PSn as PDn dhe partit e tjera , te apstenojn mos behemi ne te majtet shoqat ndimese e te persekutuarve dhe pasardhesve te ballistozogisteve , PSj nese e do voten ton te shporrin kte moster qe luajti shum keq me gjakun e deshmorve , kte pler qe per çlirimin e tiranes nuk denjoj te merte fare pjes , se e urren luften nacional çlirimtare ,

  Reply to this comment
 52. ilir November 25, 13:53

  Edi Rama me teser partie ?
  – e pamundur !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim