Kush duhet ta ulë kokën?

November 16, 2018 10:58

Kush duhet ta ulë kokën?

Në fjalën e tij të fundit, duke rivarrosur njërin ndër Frashërllinjtë, në vendin e gabuar, Edi Rama, shefi i qeverisë së majtë, u bashkua me të mundurit për të poshtëruar, në mënyrën më rraskapitëse të mundshme, fitimtarët. Nuk ishte një lajthitje e rastit dhe as një rrëshqitje mediatike, e aq më tepër nga padija se çfarë ka ndodhur në këtë vend thuajse tetë dekada më parë. E bëri këtë me pasionin e njeriut që është kacavjerrur pas idesë së tij se, vetëm ai dhe askush tjetër ka të drejtën të predikojë, të paragjykojë, të lartojë e të poshtërojë, jo vetëm një njeri të vetëm por edhe një periudhë historike, e cila, nuk është shkruar ashtu se deshën fitimtarët, por sepse ashtu vepruan të mundurit.

Ai riktheu edhe një herë ndarjen, si nuk ishte pritur, në të mundur e fitimtarë, duke bërë një pasktheu historik të liderit të së majtës, e cila, duke e vënë të drejtojë lëvizjen e saj drejt pushtetit, nuk i dha as bekimin dhe as të drejtën e pashmangshme se vetëm ai, e askush tjetër, mund të zhbëjë një histori dhe të ringrejë një histori tjetër.

Jo gjithnjë fitimtarët janë në të drejtën e tyre të shkruajnë historinë dhe, po ashtu, jo gjithnjë të mundurit kishin mbi vete damkën e së keqes. Historia ka dëshmuar shpesh herë se, mes së keqes dhe të mirës, mes së drejtës dhe të pavërtetës, nuk qëndron vetëm një mal e nuk ndan vetëm një lum.

Por, në rastin e përpjekjes shikim shkurtër të shefit të qeverisë të rindërtimit të një historie të shkuar të vendit ku drejton, historia e luftës mund të ketë pasur teprime, por nuk ka ndryshuar thelbin. Nuk ka ndryshuar atë që ka ndodhur dhe që tashmë dihet; e për më tepër edhe përforcohet nga figura të një lëvizje kolaboracioniste të cilët, pas kaq vitesh, në memoaret e tyre kanë lënë të shkruar krimet që kanë bërë ndaj antifashistëve dhe për të cilat mburren sot pinjollët e tyre.

Le të jemi të qartë. Mit’hat Frashëri, i fundit i Frashërllinjve të njohur, e meritonte të prehej në vendin e tij. Këtë të drejtë atij ia kishte bërë të mundur vetja e tij e dytë, i njohur si Lumo Skëndo; ia kishte bërë të mundur pasioni për vendin e tij, qasjet që i kishte afruar, vendin që brezat i kishin lënë , jo vetëm si bir i Abdyl Frashërit, por edhe si njeriu pjesë i aktit të Pavarësisë, alfabetit shqip, mentarit dhe albanologut. Lumo Skëndo e meritonte vendin e tij në tokën ku të parët e tij prehen dhe ku kishte edhe dëshirë të ndodhej përjetësisht.

Është e drejta e tij për gjithçka bëri, për risinë që solli dhe për përkushtimin me të cilin e deshi në momente të veçanta vendin e tij.

Kjo e nderon këdo që qeveris një vend, aq më tepër një të majtë të kulturuar.

Problemin e një varrimi shefi i qeverisë e hodhi si dorashkë për të ngritur një version të ri, tashmë kryeministror për një histori të shkuar; ai bëri një përpjekje të pangjashme, por edhe dërmuese, për t’i dhënë një vend ndryshe edhe atij që atë vend e kishte nxirë, e për të shkuar më tej, në rindarjen edhe një herë të një vendi që edhe pa këtë tentim të Ramës është mjaftueshëm i ndarë.

A ishte Bernd Fischer ndër fitimtarët që shkruan historinë?

Historiani Fischer është një figurë e njohur në mendimin shkencor në vendin tonë. Përmes dy librave, thuajse shterues, ai ka ngritur edhe një herë historinë e dy periudhave plot enigma të historisë sonë: Periudhën e regjimit të Zogut dhe atë të luftës antifashiste. Nga që është i njohur, qeveria e sotme e ka thirrur të jetë pjesë e historianëve që do të ndërtojnë historinë e shtetit shqiptar.

Mirëpo historiani amerikan Fischer e përcakton qartas se Balli Kombëtar rrëshqiti thellë në kolaboracionizëm; se, sipas njeriut fuqiplotë të nazistëve, nacionalistët vunë në dispozicion të forcave gjermane rreth 10 mijë vetë në operacionin e dimrit, të cilët u armatosën me armë gjermane, sulmuan bashkë me gjermanët, vranë me gjermanët, dogjën si pararojë e gjermanëve; dëshmon përmes dokumenteve se pikërisht Mid’hat Frashëri do të ishte njeriu që urdhëronte bashkëpunimin me gjermanët dhe, në fund edhe marrëveshjen me grekomadhin Zerva për njësimin e shtetit shqiptar me atë grek.

Natyrisht që historiani Fischer nuk ka qenë ndër fitimtarët që përdhosën historinë. Edi Rama e di këtë.

Të thuash me kaq naivitet duke cituar Frashërin se , “nuk mund të kemi në mesin tonë, njerëz që kanë lyer duart me gjak, duke bashkëpunuar me pushtuesit”, si dëshmi se ai vetë nuk ishte drejtuesi i tyre, është njëlloj si të thuash se, as Eneri nuk vrau njeri me dorën e tij…

Po 10 mijë ballistët që shkuan me gjermanët kujt i takonin?

Krimet e komunizmit nuk e ndryshojnë atë që ndodhi në Luftën e Dytë Botërore. Kryeministri ynë na “këshillon” të ulim kokën duke kujtuar pikërisht krimet që kanë ndodhur pas vitit 1945. Njëri krim nuk amniston një krim tjetër. Ndoshta krimet e vitit 1945 nuk do të kishin ndodhur nëse Mit’hat Frashëri do të kishte ndjekur rrugën e babait të tij, Abdylit; nuk do të kishin ndodhur nëse do të merrte në vetëdijen e tij mësimet e Naimit dhe të Samiut.

Abdyl Frashëri, ati i Mit’hat Frashërit, e shkroi historinë e jetës së tij jo vetëm në letrat, por edhe në luftën që bëri. Arkitekti i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit kishte para vetes një fuqi shumë më të madhe se Italia fashiste, së cilës iu përkul Frashëri; ai kishte mbi vete rreziqe shumë më të mëdha se ballistët që u bënë senatorë dhe anëtarë të Këshillit të Shtetit me rroga të larta, apo edhe ministra, e megjithatë bëri luftën e tij; Abdyl Frashëri mund të bënte marrëveshje me pushtetin osman, por ndau mendjen për të bashkuar shqiptarët në kryengritje dhe për këtë u dënua me vdekje, u burgos dhe vdiq nga pasojat e jetës së vështirë, krejt ndryshe çka bëri i biri.

Shqipëria do të ishte krejt ndryshe nëse nacionalistët e vjetër, burrat me emër dhe perceptim europian të demokracisë do të bëheshin prijësit e luftës, ose në fund të fundit, kundërshtarët e pushtimit. Ata, mes tyre edhe Frashëri, iu nënshtruan pushtimit, u bënë më pas pjesë e tij dhe kishin në brendinë e tyre, ata, për të cilët pikërisht Mit’hat Frashëri do të thonte se janë njerëz me duart e lyera me gjak, duke bashkëpunuar me fashizmin.

Një krim nuk amnistohet përmes një krimi tjetër. Por, zoti shef i qeverisë, edhe krimet e ballistëve, në një kohë të shkurtër, nuk ishin aq të papërfillshme sa përpiqesh t’i mohosh. Ndoshta është rasti të kujtohesh se në më pak se tri vite u vranë dhjetëra mijëra nga fitimtarët e shumë herë më pak nga të mundurit. Ndoshta është koha të gjesh një të vërtetë se, në vendin tënd e në vendin tim, ku ti mund të ulësh kokën e unë nuk e kam ndër mend, të dish se jemi i vetmi ku të mundurit kanë shumë më pak se fitimtarët. Askush në botë nuk e di se çfarë do të kishte ndodhur nëse ata, “njerëzit që kanë lyer duart me gjak” si thotë Mit’hat Frashëri, të kishin marrë pushtetin dhe se deri ku do i kishin këto duar të përgjakura.

Balli ka patur edhe njerëz që e mendonin ndryshe të ardhmen e organizatës së tyre dhe e donin luftën që ishte në nderin e tyre. Abaz Ermenji ishte njëri prej tyre. Hysni Lepenica një tjetër. Skender Muço një i tretë. Ishin njerëz kurajozë dhe të panënshtruar. Nacionalistë, por edhe europianë të shkallës më të lartë. Antikomunistë, por edhe të civilizuar. Luftëtarë, por jo me duart e lyer me gjak.

Lumo Skendo është vërtet një burrë i shquar, dhe ndoshta ai do e kishte patur në nënvetëdije se, ndoshta një ditë, personaliteti i tij do të dyzohej, dhe Lumo Skendos duhej me kohë që Akademia e Shkencave t’i kishte bërë nderimet e duhura, të merrte mbi vete gjithë porositë e tij, ta nderonte si figurë madhore e fillesës së shkencës sonë.

Por shkenca jonë albanologjike ka pasur edhe burra të tjerë të mëdhenj, më të mëdhenj se Frashëri. Por pak vetë e dinë se ku është vendvarrimi i Çabejt, Demirajt, Akes Budës, Aleksandër Xhuvanit, Skender Luarasit, Lasgush Poradecit. Ju u përlotët nga që një deputet ish polic recitoi Migjenin, por varri i Migjenit është ngjitur me vendgrumbullimin e plehrave në qytetin e Shkodrës.

Meqë e hapët kapitullin , fitimtarë e të mundur, e dini se varret e fitimtarëve po i mbulojnë barërat dhe janë harruar nga e majta që përvetëson luftën e tyre dhe i shpall flakadanë të përçarjes.

Atëherë, përse Frashëri është varrosur në atë vend ku janë korifejtë e mendimit dhe të Rilindjes? Nëse jo si figura më madhore e shkencës sonë, atëherë si njeri i politikës. Përse fut hundët politika në një mjedis ku duhet të jetë shkenca?

Jo të gjithë kanë mendimin e sotëm të shefit të qeverisë. E jo vetëm shqiptarët, që shefi i quan “fitimtarë” dhe që, duhet pranuar, ata që i shpëtuan spastrimeve, jetuan denjësisht, shumë më denjësisht se qeveritarët e këtyre tri dekadave.

Një raport i CIA-s e konsideron Frashërin, jo si kampion të mendimit liberal. “Prej krijimit të tij dhe disa vite më tej, kryesia e Ballit ishte në duart e themeluesve konservatorë Mit’hat Frashëri, Ali Këlcyra, Nuredin Vlore, e Koço Muka…Por minoranca intelektuale reformiste e drejtuar nga Abaz Ermenji, Zef Pali, Halil Maçi, Vasil Andoni etj., kishte ide të tjera në kokë. Që prej fillimit ata dëshironin ta shihnin Ballin si një organizatë moderne politike me tendencë perëndimore dhe socialiste”.

Disa ditë më parë, kur presidenti i vendit, Ilir Meta, bëri aluzion për sekretar të parë, qesha me vete, sepse kurrë nuk e mendoj se mund të kthehet ajo kohë dhe se askush nuk e ka forcën e këtij rikthimi. Edhe tani mendoj kështu.

Por thirrja juaj për të ulur kokën, si një thirrje se pagabueshmëria juaj është e vetmja e vërtetë, la pas vetes një ndjenjë mëkatare, dëshirën e një rikthimi të pashoq dhe të hedhur mrekullisht poshtë.

Historinë kurrë nuk e kanë bërë shefat e qeverisë, të cilët, si keni thënë, luajnë shah me politikën.

Historia e luftës antifashiste nuk është shah. Ajo ka më shumë të rënë nga fitimtarët se të mundurit.

Sado t’i ndërrosh vendin figurave, e vërteta nuk ndërrohet dot.

Shumë kohë më parë, një njeri pjesë e fitimtarëve që e bënë me të mundurit, drejtuesi i luftës antifashiste në Shkodër, Arif Gjyli, në rishkrimin e historisë së Fishtës do të shkruante se “me vendosjen e gurit të varrit, mbaron jeta dhe mbetet vepra”.

Por jeta e askujt nuk harrohet.

Lumo Skëndo i madh e ka vendin në Shqipëri dhe është i nderuar. Mit’hat Frashëri duhej të ishte këtu, por është në vendin e gabuar, e për më tepër me një apologji krejtësisht të pavend.

Bedri Islami / Dita

 

 

November 16, 2018 10:58
Komento

57 Komente

 1. lexuesi November 16, 10:49

  Edi Rama eshte nje megalloman i rangut me te larte.
  Nuk ja vlen te merresh me te sepse vlera e tij eshte 0, ai do e mbylle jeten ne vetmi e ne turp.

  Reply to this comment
  • Fija November 16, 15:40

   Mit’hat Frasheri nuk e njeh kete autor. Ky autor pse e njeh ate? Ky autorn nuk arrin te kuptoje çfar pelqen apo nuk pelqen ai eshte problemi i tij.

   Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic November 16, 16:10

   Bedri Islami te lumte. Jashtazakonishte shkrim me vene.Mme pelqej Fraza.”Ndoshta është koha të gjesh një të vërtetë se, në vendin tënd e në vendin tim, ku ti mund të ulësh kokën e unë nuk e kam ndër mend, ”
   Kjo ka nje domethnej te madhe dhe besoi qe kryeministri qe kerkon te behet kryeminister i te gjithve, do te ngelet pa asnje.!

   Reply to this comment
   • Guri November 17, 05:33

    Bre Ali selenice muzhiku maloku. Nga dole serb apo rus qe lendohesh nga humbja e komunizmit. Je bere si serbet qe qahen se kemi zbritur nga qielli ne Kosove, kurse per ty ka zbritur komunizmi sllav nga qielli tek malet e egersirave primitive.

    Reply to this comment
    • Aliu nga Selenic November 20, 01:59

     O Guri.! Ti nuk ke habere nga Komunizmi.Komunizmi nuk eshte ase i rusve dhe ase i Serbeve.
     Kolunizmi ka lindur ne perendim more mjeran politik.
     Mos kujto se me impresionon me shprehjen komunit serbe.Jo Gjenocidi serb nuk eshte vetem i vijes Koministe pore ai eshte ne genin e tyre. Ja me poshte
     materiali sqarues.

     GJENOCIDI SERBE NUKE ESHTE GJENOCIDE KOMUNISTE. AI ESHTE GJENOCID I LINDUR DHE I TRASHEGUAR NE GENIN E TYRE.
     Per ata qe e reduktojen gjenocidin serb vetem teke (periudha komunista)

     Propaganda Serbe eshte shum agressive dhe guzhina e tyre paraqet mjafte menu te sofistikuera per ti rreklamuar ato si rruge lufte kunder saj pore qe ne te vertet me keto veprim ajo kerkon ta lergoj sa te jet e mundur gjenocidin histori mbi shqiptaret dhe trojet e tyre.
     Keshtu propaganda e shperndare e tyre, ben fajtore per gjenocidin sere veten komuniste(qe ne te vertet ne serbi nuk ka pasur komuniste pore vetem fashiste.) gje qe u jepe mundesi atyre ta “paraqesin “dele Serbin pore sipas tyre ftekeqesi paska qen vetem idete Komuniste.
     Keshtu pere ironin e fatit edhe disa balliste sherbetor te Beugradit historikishte po perpiqen me zelle te behen amplifikatore te kesaj ideja duke reduktuar ose duke e lene menjeane Serbin e kohrave dhe duke e prtretizuar vetem kohen e komunizmit.
     Kjo propagante shmange gjenmocidin ne kohra si.
     1. Gjenocidin ne kohen e Stefan Nemanjes I cili pushto pothuajse te gjith ballkanin.
     2. Gjenocidin e Karagjergjoviceve te cilet edhe perse keta ishin me origjin shqiptar kusure nuk I lane shqiperise.
     3. Gjenocidin e kral Pashicit I cili me marjoneten e tyre Ahmet Zogun pushtuan dhe permbysen rrevolucionin fanoliste ne shqiperi. Zogu erdhi ne pushtet me forcat serbe dhe bjelloruse ,
     4. Gjenocidin e shpernguljes se Sanxhakut te Nishit ku shkerngulen mbi 60 000 banore.
     5. Gjenocidit permanent te shpernguljes per ne turqi.
     6. Gjenocidin e Tivarit si dhe deri gjenocidin e viti 1999 ku pothuajse u shperngul me foce me shume se gjysma e Kosoves.
     7. Shmangin ate qe eshte me kryesorje burimi I gjith ketij gjenocidi eshte kisha ortodokse serbe.
     Sipas ketyre derdimenve te tipit Intelektuali qe nuk eshte intelektual dhe ca te tjere keqj apaska qene vetem periudhe ishe komuniste se te tjerat pasken qene te mira sipas tyre.Natyrishte deri sa shqiperia u sulmua me forcat serbe dhe Bjelloruse, detyrimishte qe per keta derdimen jane te mira ndersa vete koha e komunistev paska qen e keqe.!
     Duke analizuar ne thellsin e problemev arrijme ne perfundimin se keta nuk e kan hallin tek gjenocidi serb , pore hallin e kan me komunistat shqiptar te cilet I munden gjate luftes “baballaret “ e tyre Gjermanet dhe italianet dhe keshtu bashke me to u arratisen duke marre turpin e tyre me vet , turp te cilin kurre nuk munde ta heqin pore perkundrazi sapo vijn e po turperohen akoma edhe me shum.
     Prandaj nje propaganda te till qe ben Pjerin Ndreca seshte gje tjeter vecse nje mbeshtetj e pa kursyer per fshehjen e gjenocidit historic te serbise kundes kombit shqiptare.
     Neve u themi ketyre derdimenve .Kujdes.Serbet ne genin e tyre jene agresiv, shoviniste njelloi si egersira qe eshte e pa meshirshme kur bjen ne tufen e deleve,ashtu edhe serbet jane njelloi si keto egersira.kur vjen puna kunmder shqiptarve.
     Politika ketu nuk shkon ne c`fardo pozicioni politik qe ata te jen ata agresivitetin e tyre kunder shqiptarve kurre nuk e kan kursye ase nuk do ta heqin. Shprehja Komuniste vetem ua fshah gjenocidin historic,.Kete poshtersi kuned kombit ton po ben edhe Pjerin ndreca me partin e vet famekeqe.!
     Kujdes O Balliste mos hani buken e shqiptari dhe po beni punen e shkavit.!

     Reply to this comment
 2. ademi November 16, 10:57

  Te lumte dora !

  Reply to this comment
  • Fija November 16, 15:42

   Koken duhet ta ulin kopilet e serbeve dhe sllaveve.

   Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic November 16, 16:52

   LUFTA PER TA DOBESUAR TE MAJTEN SHQIPTARE.

   Qe me hyrjen e vendit ton ne Pluralizmin politike lufta eshte bere dhe vashdon te behet per ta dobesuar te majten shqiptare. Kjo per arsye se shqiperia nuk ka Opozite dhe per kete ata,te djethtet me Berishen ne krye shkatrruan edhe guret me iden e luftes kunder se majtes dhe perseri e perser nuk po arrijen qe keta te ndertojen nje opozite qe ti dale zote vendin ne kohe qe ata vijne ne pushtet.
   U perdoren shume makinacione. Berisha Burgosi kreret e se majtes, nder ta edhe Fatos Nanon I cili me sa duket ne Burg beri qef dhe aspak burg.
   Me kujtohet ajo kohe kure socialistet nen drejtimin e Servet Pellumbi , ne lufte per lirimin e Fatos Nanos nuk I lejonin te benin protesta ne qytet pore na detyroni te dilin jashte qyteteve. Keto masa Represive si kunderpergjigje I dhane mundesi Partise socialiste qe te forcohet ne luften e saje per te arritur fitoren ne zgjedhjet e ardheshe,
   Ateher si duhet bere qe te ule KOKEN e majat.
   Per kete ju luten Fatos Nanos , qe ta degradoj Partin socialiste edhe perse ajo ishte ne kulmin e konsolidimit te saje.
   Ne keto Kushte Fatos Nano menjeher reagoi.Ai I drejtoi ne leter PS nga burgu ku e akuzonte Kryesin e saje,se PS-ne e kthyen ne kenet.
   Ne keto kushte reagoi menjeher I ndjeri Dretopro Agolli duke I then. “Ne se PS qenka Kenet ti je Bufe kenet”
   Ngjarjet rodhen si rodhe dhe Fatos Nano doli nga burgu. Pore edhe perse ne drejtimin e Partise ai u hodhe ne sulem kunder antarve me aktiv te Kryesise se Partise Socialiste duke I etiketuar, njerin si “Lavatric” tjetin “sahan Pilafi” e plote epitete te tjera kure e e qoje Partin Socialiste deri ne ndarje, ku LSI u detyrua te dale ne vete.
   Megjithate perseri PS tergoi forece dhe Vitalite pore lufta kunder saj nuk Pushoi.
   Iku Fatos Nano me pershtypje shume te keqia nga PS-ja pore PS vazhdoi ngjitjen e saje.
   Tani ne krye te saje erdhi Edi Rama.
   Edhe ky me sa duket nga dikush eshte porositur qe te majten ta dobesoj. Kjo dobesi u kerkohet si domosdoshmeri per ti len vend te Djathtes qe te vij ne pushte.
   Ne keto Kushte Edi Rama filloi vicklat e veta fillimishte “Pertj te majtes dhe te djathtes.” Indiferentizem ndaj Harojve dhe deshmorve te kombit. Njeanshmeri ndaj veteranve te luftes nacional clirimtare. Mbylli gazeten “zeri I populli” ne kohen e tije u mbushen vendi me buste te tradhetarve dhe krimineleve ne qytete e shqiperise, Socialkistet me me zedhe aktiviste te saje jan te pa pun dhe te poshtruar nga te djathti. Per te ardhur deri ketu tek Mit`hat Frasheri Rehabilitimi I tije eshte nje damke e madhe per te majten shqiptare , me nuance shktarruese pore jami I bindur qe edhe perse ka marre te gjith keto masa per dobesimin e Partise perseri nuk ka per t`ja arritur qellimit.
   Nje shembull. Shkova ne Tirane ne Kombinat tek te afermit e mije aty ku I thojen “Misto Mame” I them nje shoku eja te vizitojen bustin e Misto Mames , pasi ai eshte Hero I Popullit. Shoku me the: Ketu I thone Misto Mame pore pa Misto Mamen. Busti I Mistos eshte hequre qe 10 vjet nga vendi I vet dhe askush nuk ka arritur ta vendose ne vendin e vet,!
   Sote qe u vendos Busti I Mit`hat Frasherit Kryeballistit me te eger gjat luftes Nacional Clirimtare thash me vete: Kryemiistri dhe kryetari I PS te Shqiperise nuk paska “Faj “ qe nuk eshte marre me Misto Mamen se paska qen I zen me Kryeballistin ai qe dogji vrau, perdhunoi shkatrroi gjat luftes nacional Clirimtare shqiptare vllejzerit e vet e tani ne e nderojme per merita qe na gjakosi. Ndersa Misto Mame qe ra heroikishte per liri te vatanit ai buste dergje diku qe askush nuk e dine.!
   Une kem bindje qe Antaret e Partise Socialiste te shqiperise nuk do te dobesohen edhe perse keroje kryesocialiste tane te na dobesojen perkundrazi do te forcohenm edhe me shume.!
   Nesazh nga Aliu nga Selenica.!

   Reply to this comment
 3. Sallakja November 16, 11:01

  O Bedri …… djali…..
  Rama nuk eshte budalla. Keto qe shkruan ti (asgje te re) Rama i di, biles i dine gati te gjithe intelektualit Shqiptare. Por ti harron nje detaj te vogel :
  Rama nuk eshte historian. Rama eshte politikan.
  Une mendoj se ketu problemi nuk eshte se veprojne mire apo keq kryeministri ?
  Ketu problemi eshte pse veproje keshtu ?
  Dmth. Ne leverdi te cilave interesa ? Ato kombetare ? Mbase kate drejte?

  Reply to this comment
  • Orteku i Fekenit November 16, 11:47

   Bravo! Do qe ti marri vrullin te djathtes edhe nga kjo ane dhe ben mire!!!

   Reply to this comment
  • katarakti November 16, 12:34

   Rama nuk eshte budalla, por eshte skizofren. Ka edhe delirin e madheshtise.Prandaj edhe veproi si veproi. Asnje lloj interesi kombetar apo leverdie nuk ka ne veprimin e tij. Vetem qe i hodhi benzine zjarrit. U bashkua me te djathten dhe u largua nga e majta. Me te cilen nuk ka qene i lidhur asnjehere shpirterisht.

   Reply to this comment
  • Kokpalar vendi November 16, 13:13

   O sapllake.

   Se ne leverdi te cilit xhep punon tutori yt kete e dine dhe hajvanet, Ti lere me mire politiken se s’je per ate pune, po na trego se si je me “ujin e Rames”. A ta mbush cisternen non-stop, apo rralle e permalle me te qelluar?

   Ha qerrata, qerrata. Mos e votoni po deshet se pastaj ju vjen ujkuuuuuuuu. Dhe po ju erdhi ujku, aha, ja u thau prap gurmazin.

   Reply to this comment
 4. Martini November 16, 11:02

  O Bedri mos te duket cudi per keto.veprime.Shiko ke zgjedh e mban ndihmes ne parlament e qeveri.90% njerez pa vlere qe nuk kane lidhje me socialistet e shqiptare e ndershem e nuk ju sherbejne atyre.Dua ti kujtosh ketij djaloshi qe i eshte mbushur mendja se eshte pronar i Shqiperise.Me.qe Francen pretendon se e ka ne zemer.Si e trajto Ajo gjeneralin Peten qe kishte 1000here me shume merita se ky mavria Mitati.Po putanat e Parisit qe kishin shkuar per para me ushtaret gjermane?Si u rajten.koken i rahen dhe i lincuan neper rruge.Jo mo ky lloj eshte me demokrat i zgjuar dhe njerezor se francezet.Pse nuk e varos ne bacen e tij Mitatin?Po aty ka te drejten e plote ta beje dhe la ta ktheje shtepine ne muze si obelisk heronjsh te.cartur.

  Reply to this comment
  • Sallakja November 16, 11:45

   Martin
   Vepruan gabim Francezet.
   Edhe me gjeneralin Peten, edhe me puttanat.
   Biles edhe Italianet vepruan gabim me Musolinin.
   Po’ te informohesh do shohesh qe ky eshte mendimi i gati te gjithe historianve e gazetarve me peshe te gjithe europes se 900-tes.

   Apo je me teorine qe jane Francez e nuk gabojne ?

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit November 16, 13:11

    Tamam tamam edhe Hitleri po te kishte internetin ne dore nuk do kishte hapur lufte boterore dhe luften do e kishte fituar pa shkrepur fare. Biles tamam tamam, edhe Roma nuk do kishte rene po te kishte ngritur hekurudha dhe tu jepte fiseve gjermanike makarona Barilla me gjysem cmimi. Herodoti nuk e dinte se vdekja do i vinte nga wikipedia.

    Reply to this comment
 5. korçari November 16, 11:03

  Z.Bedri kjo eshte e verteta si kristal dhe e cila nuk mund te ndryshohet pasi si ne çdo çeshtje vendosin provat materiale p(pra letrat,vendimet,fotot etj)dhe keto jane kokeforta por k/ministri mendon se eshte ne nje nivel me Mesine mbi toke dhe se idete e tij jane te detyrueshme per kedo pra nje megallomani,arrogance,mendjemadhesi dhe mosperfillje alarmuese.Mbi te gjitha si perfaqesues i nje force politike ka neperkembur idete,deshirat,enderat e njerezve qe i besuan voten,çfare zhgenjimi deri ne uleritje ,çfare shperdorimi …ne kotesi,çfare vendimi ne zbrazetire.

  Reply to this comment
 6. OPGJ November 16, 11:11

  EDI RAMEN ILIR METEN SALI BERISHEN E CO I ka zene syte e terbuar pasuria qe kane vene prandaj nuk lene gje pa i bere Shqiperise.Ata kujtojne se jane sic i thote nje fjale ne FBI INTOKABEL.

  Reply to this comment
 7. bilua November 16, 11:27

  Mendimtari e mendje holli Rame veproi drejte e te gabuarit jeni Ju Bedri e te tjeret!Ai rehabilitimin e ka filluar nga kembet e do ta perfundoje te koka!Fjala eshte per figuren e madhe te shqipetareve e shqiptarise Enver Hoxhen!Pak e kuptojne Edi Ramen i cili ka ndermare hapat qe duhet te ndermerte Akademia e Shkencave tashme e shpartalluar jo nga Rama!Nje gje me bene pershtypje se sa here ndermerr Rama ndonje hap per paqtim midis populli pernjehere ju rembeheni e bjeri ti biem!Te te bej pyetjen Ty Bedri Islami,perse nuk e ngrini zerin per vendosjen e bustit te tradhetarit Ahmet Zogu,perse dhe cilat jane arresyet qe nuk e ngrini zerin qe ne vorrezat e deshmoreve (tashme toke e xanun) gjenden eshtrat e Azem Hajdarit e pjestareve te bandave te Berishes te rene jo per atdhe as per fe por per trafiqe!Perse ju gazetaret intelektuale nuk e ngrini zerin qe te rigrihet Akademia e Shkancave me profesoret e akademike nga i gjithe kombi duke mos e lene te gaboje ndoshta edhe Kryeministri Rama!Sa per ate thenien e Toto Likes per “sekretar te pare” me vjen turp te mendoj qe e ke ulur shume pjacen per te marre shembull nje thenje te nje gogle nga i cili sot Shqiperia eshte shqyer e sot renkon ne buze te varrit!Mire qe s’na ka thene edhe ndonje thenie te “qyqarit digjital” se edhe ky fenoen ka thene shume per te!Te gjithe mendojne se dardha e ka bishtin mbrapa, duke mos ditur qe ne fakt e ka bishti dardhen mbrapa!Ju gjeti si ajo barcoleta qe teksa njeri bente seks me nje tjeter te po te njejtit seks diçka e pengonte e duke iu drejtuar i thote,çfare e ke kete gje nga prapa se me vret e spo e marr vesh ç’ka ashte duke e detyruar ta hiqte!Homoseksuali iu pergjigj:Nuk e heq ,eshte pistolet e e kam te rruaj ndere!

  Reply to this comment
 8. Lili November 16, 12:37

  Edhe sa breza do me i lane shqiptaret te armiqesuar,o bedri zeza.
  Kuptoje nje here e mire bta juaj u shemb,edhe nuk ka shans me u kthye edhe nje here komunizmi sa te jeni gjall ju .Kot jeta ju ka shkuar late Shqiperine ne izolim e ignorance e sigurisht se ju dhemb cdo perparim qe shihni sot.
  E sidomos pajtimi ndershqiptare ju dhemb shume se ju mbijetoni vetem duke krijuar,va e hduar kete vellavrasje.e sot doni te helmoni edhe gjeneraten e ardhshme.
  O bedri zeza,boll me lavdime kot te pjesshme per njeri,se nuk kupton njeri sot se si mundesh me nda lumon nga mit’hatin se vepra e lumit sjell ballin …po veç idioti me nje neuron te kurdisur vetem ne nje shirite nuk e kupton kete.
  Deri kur o bedri zeza to helmojsh rinine per perfitime personal.
  Bravo i qofte kryeministrit per kete veprim,qe bota ia kerkoj se o bedri zeza e ju komunistet e fosilizuar ne urrejtje tuaj,nuk mundeni me shkuar n’evrope pa u pajtuar me vetvetin,dmth me pjesen tjeter te shqiperise qe eshte po aq shqiperi sa ju,ju pelqej a jo juve.Mesohuni se n’evrope do t’ju duhet me pranuar me punuar edhe me partite te extremit te djthte qe po behen shume neper evrope kurse ju edhe ma shume po fosilizoheni ne komunizm…gjithemone jashte rrjedheve te botes dmth.

  Reply to this comment
 9. Sazani November 16, 12:41

  Llafe , llafe , llafe , na mbytën llafet !
  Për këto që ndodhin më të shqetësuar jemi ne që s’jemi pjesë e PS se sa vetë PS . Nuk kam dëgjuar një zë socialisti , që t’i kundërvihet kryetarit tradhëtar . Jini dakort me të , jini apo s’jini ; në s’jini dakort pse heshtni ?!
  Turp të kini , që mbani në krye një shkërdhatë fashiste !

  Reply to this comment
  • Romak November 16, 14:53

   Hahahahaha, po cili “socialist” ti kundervihet ketij kryekurves kryeminister, “socialisti” injorant Tom Doshi apo ai analfabeti Pavlin Sterkaj?

   Reply to this comment
  • mirel November 16, 15:45

   Cfare te flasin socialistet. Ramuti ua ka futur koken nen shale. Nuk e shikoni si e ka katandisur shtetin? Nen hyqymetin e nje lloj rrace langosh qe vijne si qente verdalle te mbledhin taxa, te vene gjoba, te lincojne kedo qe u del perpara..dhe me kryesorja te vjedhin pa me te voglin shqetesim cfare ka ngelur nga pasurite kombetare. Dhw bazen e perdorin si ushtare mercenare per tjua mbrojtur hegjemonine e te drejtes mbi pronen dhe shtetin sa here qe i kercenohet nga horrat e opozites. Cdo gje eshte e lidhur zinxhir, cdo krim pason tjetrin. Nga krimi ekonomik perfundon te ai politik. Edi Rama i ka shitur interesat e Shqiperise te greket dhe serbet.
   Me sanksionimin e tradhetise se Mitatit si akt patriotik te pakuptuar nga komunistet e “poshter”, Ramuti ka fundosur ceshtjen came ne gropen e harreses, dhevi hapi rrugen pretendimit grek per protokollin e Korfuzit.
   Edi Ramiu nuk i ben keto akte se nuk e beson qe Mitati ishte tradhetar. Ramutit i duhet Mitati te vere ne zbatim planet greke.

   Reply to this comment
 10. gjermani i fundit November 16, 13:01

  Ceshtja eshte se Rames i pelqen te provokoje. Dhe keshtu njerezit merren me provokimin dhe shtyhet ca kohe gjersa del ndonje ceshtje tjeter, se fundja cudia me e madhe zgjat tre dite. Une s’e di psh cfare profesioni kishte Mithat Frasheri, c’universitet kishte mbaruar? Nese si gjuhetar i madh ka vlera me te medha se Cabej apo Xhuvani, si shkrimtar vlente me shume se Kuteli apo si poet me shume se Mjeda apo Migjeni. Ka bere alfabetin thone keta, ok, lavdi perpjekjeve, por alfabeti yne eshte latin, dmth adaptoi alfabetin latin. Se dreqi e mori, na hutuat fare. Biles alfabeti mund te ishte edhe me 32 apo 26 germa, po fundja, nderim dhe respekt per aq sa u be, ne kushtet dhe mundesite kur u be dhe ishte nje grusht patriotesh qe i vuri vulen kesaj pune. Pritshmeria e shqiptareve nga Mithat beu ishte e madhe, se ishte djali i Frasherllinjve te medhenj, peshe qe nuk e mbajti dot. Mithat beu injoroi procesin historik te levizjes komuniste dhe duke qene jashte realitetit shqiptar nenvlehtesoi impaktin politik ne masat e gjera. Kjo sepse Mithat beu nuk zbriti nga bejlerlleku te shikonte kushtet reale ku jetonte e si jetonte populli. Beri nje parti se elita duhej te listohej dhe megalloman sic ishte pretendonte se drejtimi i vendit do i besohej atij, kushdoqofte fuqia e huaj e rradhes. Tipike per bejlerllekun alla shqiptar, qe luante me mediokritet komedine e 100 flamujve, sic e ka shkruar Nonda Bulka. Edhe Rama sot eshte nje Mithat i kohes tone, i duhej nje parti te listohej. Ka dale dhe ky nga realiteti dhe fatkeqesisht bie ne pozitat e ballistit modern duke shitur dengla prej ballkanisti jugperendimor. Por s’ka rival serioz, se te gjithe jane nga e njejta gjelle per shkak te pasurise qe kane bere duke bere pakt me djallin dhe te birin. Perfundimisht, Rama qe u servir si administrator perfundoi atje ku e nisi, si antikomunist ne castin ideal te antikomunistit. Sic qe radikal ne castin e radikalizmit. Do te desha qe ne nje panel te gjendeshin te ftuar lideri gjithe-di-shume Edvin Rama dhe komunistja Nexhmije Hoxha. Te shohim kush nga te dy ka ideal dhe si di ta mbroje idealin. Se fundi, si eshte puna qe Kotzia paska thene qe ushtria greke s’e njeh kufirin e Shqiperise? E kuptoni ku duhet te jete k/ministri? E ne vend te forcoje vendin merret me rivarrime madheshtore eshtrash. Tamam aktor telenovelash braziliane.

  Reply to this comment
  • Nje idiot hedh gurin ne lume dhe njeqind te zgjuar zhyten me koke per ta fjetur November 16, 14:25

   Nje gje s’arrite t”na e shpjegosh. Po mire mo , kur e kuptove provokimin dhe na e ditkerke se se cudia me mache zgjat vetem tre dite, ty si filozof qe te kemi, perse re kallup brenda dhe vrapove i pari me te katra pas gurit qe hodhi ne lume Rama me krahun e tejzgjatur te Bedriut?

   Reply to this comment
  • BLACK SWAN November 16, 14:55

   vërej me kënaqësi fjalorin e pasuruar me fjalën ‘beu’, dhe nuk më ngelet tjetër veçse tu përgëzoj.
   MIT’HAT BEU, nuk e injoroi komunizmën, përkundrazi, ai paralajmëroi rrezikun që vjen nga kjo kolerë.
   nuk u bë asnjëher krah i vasalëve të mugoshës, sepse në 1921 kishte botuar “mosmarrëveshjet shqiptaro-serbe” , e dinte mirë çfarë do vinte nga djalli kuq.

   Nonda Bulka kush është ?? çfarë la pas ?? hiç !

   Gjermano,
   bejlerët e asaj kohe, visonarët dhe akademikët nuk zbresin asnjëher në popull,nuk merren me masat.
   nuk zgjidhin dhe as diskutojnë problemin e sotëm,
   shtetarët kontrollojne 50 vjetët e ardhshëm,jo 4 vjeçarin e zgjedhjeve për një kolltuk …
   MIT’HAT BEU, krijoi alfabetin, që dmth kombi dhe atdhetaria, jemi dakort që gjuha është baza??
   MIT’HAT BEU, shpërfilli gjermanin, se nuk i bënim dot asgjë, por e kuptoi që e keqja do na vinte nga shqiptari komunist.
   MIT’HAT BEU shkruajti shkurt atë fjalimin e gjatë (ekselent) të Piktorit me atlete rivizioniste: “Shqiptari, duke mos qenë i mësuar me jetë politike, dua të them, duke mos pasur gjer më sot shtet, qeveri dhe independencë, s’ka kuptuar dot akoma barrën, detyrat dhe përgjegjësitë që rrjedhin nga një jetë indipendente.”

   Gjermano, politika është art, nuk duhet të jesh asnjëher aty ku të kërkojnë … dorëheqja e Kotësisë, e rrufeshme dhe e çuditëshme, pas disa ‘thashethemeve’ me financime të dyshimta, marrje e këtij posti nga Tsipras, i extremit të majtë,shumë afër Putinit, kujtoj që Gjermania i bëri dalje, sepse “borxhi u mbyll”, një mënyrë e edukuar në politikë për të thënë, -borxhi u la, kepusni qafën; nuk janë rastësi, në politikë nuk ka rastësi…
   megjithatë po të them ku duhet të jetë Rama me atlete,
   duhet të lexojë statistikat, më saktë atë nr e bebeve, problemi ynë për 50 vjetët që do vijnë, është aty…
   Kotzia do ngordhë vetë nga obeziteti i tij ….

   dhe nqs do që të ndihmojë më shumë, nqs do që të tregoj dhe ty se ku duhet që të jesh, ekzistojnë studime pasuniversitare, në Analizë Prospektivë, pak a shumë i drejtojmë deri në vitin 2040,
   (ruaju se mund të gjesh nje pedagoge me gen bejlerësh dhe nje komunisti nuk dihet se çfarë mund ti bënte 😛

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit November 16, 18:19

    shiko, se nqs ti akoma kembengul qe Mithati krijoi alfabetin latin dhe s’je dakord me mua qe ai ishte njeri prej pjesetareve qe e pranoi ate t’ia adaptonte shqipes, me duket se qenke shkencetare e Kristalit. Une e kuptoj qe Shqiperia eshte mbushur me shkencetare plepash, por edhe kur thua se Mithati kishte inteligjencen te kapte ne ajer çfare gabonte Marksi, me duket se e ke nga te lexuarit e tepert. Jo moj zonje jo, i kishte rivale komunistet Mithat beu dhe domosdo “antikomunizmi” ishte sebepi. Me thjesht mund te themi se Mithati i beri llogarite mire, por pa hanxhine. Politika eshte art?! Po sikur kemi thene qe eshte ku..ve. Po mos me keqkupto, artistikisht e ka thene populli, se politika eshte ku..ve pa ate veglen themelore. E ke gabim, politika nuk sheh larg, eshte llogari imediate, dmth hesap. Shembulli per te gjithe eshte pragmatizmi amerikan, interesi akut. Nuk ka miq dhe as armiq te perjetshem- Pjeserisht ke te drejte kur thua se behen llogari per dekadat qe vijne, por Bismarku ka thene se parashikimi me teper se 5 vjet eshte irreal. Jane elitat qe bejne politikat vizionare, por elitat iluministe, si Volteri dhe Rusoi, jo bejlerbenjte qe e gjeten vilajetin me pellgje dhe e lane me keneta.Nuk dua ti hyj dialektikes se opinioneve se perse ne Shqiperine e ’44 populli ishte per komunistet dhe jo per bejlerbenjte, se duhet ta kuptosh mire qe momenti historik ishte per komunistet, ndaj ballistet iu bashkuan pushtuesit. Pse jemi kaq hipokrite xhanem; nuk paske lexuar qe te gjitha levizjet komuniste ne Evrope ishin antifashiste? Epo LEXO edhe pak! Ne Itali e France, ne Spanje dhe Gjermani vete biles, po edhe ne Greqi komunistet ishin antifashiste aktive. Pse kapeni me pasLuften, ne po flasim per Luften? Edhe Hitleri kur sulmoi BRSS-ne gjeti kollaj preteksin antikomunist, por ne fakt shkaku kryesor ishte Lebensraum, hapesira vitale per te cilen potenciali gjerman kishte nevoje. Biles edhe Lufta e Dyte shpertheu si konsekuence e ndarjes se kolonive dhe zonave te influences ne dem te interesave te nje pale nga Lufta e Pare. Duhen kolonite per superprodhim; shume e thjeshte moj zonje.Nuk ishte aq koqe Marksi kur e analizoi kete dukuri. Kur sulmoi Rusine perandorake Napoleoni nuk kishte parasysh komunizmin, por hapesiren vitale. Madje slogani banal hitlerian u shiste gjermaneve endrren feudale qe te kishin plantacione pafund ne stepat ruse dhe bujkrober pa pagese. E provuan gjermanet, humben, ulen koken, pranuan humbjen,se rezultati i luftes qe kokeforte. Edhe sot e kesaj dite e kane me kushtetute te mos nderojne simbolet e nazizmit, se budallenj nuk jane,siç as nuk ishin atehere. Jane kombi i filozofeve te medhenj, por ja qe llogarite u vajten ters, se donin te sundonin ne shekullin amerikan. Prandaj po te them se momenti historik eshte fatal, te ngre, ose te rrezon. Momenti historik i Enverit ishte ti kerkonte Perendimit fonde me miliarda pas prishjes me ruset. I kishte kartat ne dore qe ta kerkonte, por duhen pare mire arkivat. Ndofta nxitohemi. Dime qe mes superfuqive kishte kanale komunikimi dhe shkembime interesash e se ne vija te trasha kishin vendosur nje pazar te zonave te influences. Nuk dua te vazhdoj pambarim per keto gjera, por dua te them qe pa shume filozofira Mithati do kish bere mire te kish ikur ne Amerike para lufte si Noli dhe do e kishim studjuar me pike dhe presje.Mos harro se ne shekullin e shkuar edhe ne Amerike dhe Evrope ndaloheshin autoret filokomuniste dhe veprat e tyre, pra, ishte praktike e dyanshme. Por tek ne censura ishte e pashembullt, e pranoj. Nje liber qe po lexoja dje kishte kete sentence ne parathenie: “Shume me e rendesishme prej asaj qe dime dhe nuk dime eshte ajo qe nuk duam te dime”. “Ju” dhe “ne”, dy kampet e Luftes. jemi akoma ne llogoret e 80 vjeteve me pare dhe ne fakt te dyja palet e dime qe s’eshte produktive. Meqe me kujtove vitin 2040, revista e makinave thote qe ne Spanje nuk do lejojne te levizin makina me nafte dhe benzine ne 2040. Nje komentues thote qe ne Spanje nuk e dine neser ne ç’ore do zgjohen, dhe nuk e ka keq. Qysha na tha nastradini njehere ne te dyve, edhe ti mire e ke, edhe ajo mire e ka, edhe une mire e kam…Pavaresisht se mendojme krejt ndryshe nga njeri-tjetri. Kjo qe thote nastradini eshte filozofia e politikes pragmatiste; mire e keni te tere, biles me mire e kam une qe te qeveris gjersa ju te vazhdoni llogjet. Tani, mua nuk me duket keq ti kthehen eshtrat edhe Ali Pashes, se per ate kane shkruar nga Napoleoni e deri tek Bajroni. Edhe Sabri Godua ka shkruar, dmth nga te gjitha spektrat e partive politike. Po ku jane eshtrat pa? Ky eshte problemi. Dhe hajde te besh germime ne Janine, do na leje ai kryemnistri Qeperave?

    Reply to this comment
    • Ka plas gallata knej November 16, 19:25

     Hahaha jo kaq thellë gjimono, jo kaq thellë. O bo boooo. Po c’a mi bone pidagoges qishtu mo gjiti edepsez? Ku ta perpalse koken sorra tani qe ja shumzove me zero ate.. thuaje dreqin se e harrova… me ana* fillon… e gjeta… analizzzzzzen prrrrrrrrrrospektive

     Reply to this comment
   • GeL November 16, 18:48

    Ne vend te komentit…

    E nerrrrrrrumja dhe e parrrrumja Sorrë e Parë e forumit… 😉

    “Gojet e Liga” thone se “Mali Kokojka” ose “Lumo Skendo”, (imagjinoni ca gallate do ishte sikur ta quante veten “Sorrak Bloza” ose “Black Swan'”) 😉 lindi ne Janine te Greqise (te shkretat sorra kujtonin se ishte lindur diku tjeter) e kaloi rinine e tij ne Stamboll te Turqise (te shkretat sorra kujtonin se ishte edukuar diku tjeter).

    Në vitin 1897, Lumo (lumjon !?) iu qep nga pas levizjes se emigranteve shqiptare, te cilet kishin themeluar me pare ne Sofie te Bullgarise (te shkretat sorra kujtonin se ishte frymezuar politikisht diku tjeter) organizaten “Deshira” (nje si bicim kalendari kombetar ku nuk percaktohet qarte se per cfare lloj “sporti apo qejfi” behej fjale)

    Nga 1905 deri më 1910 Lumo punoi në administratën Vilayets të Selanikut te Greqise

    Gjate rrjedhes se revolucionit të Xhonturqve, Lumo bashkëpunoi relativisht ngushtë me Turqit e Rinj. Përket problemit të pavarësisë politike të Shqipërisë, ai ishte më konservatori

    Upssssss u zgjata shumë më duket… Trushplarja me “atdheshitës dhe atdheblerës” vazhdon nesër. Deri atëhere mirë u… tërbofshi 😉

    Reply to this comment
    • BLACK SWAN November 16, 19:36

     i nderumi GeL (uroj jo lubrifikant)
     e nëshkruara Sorrë e forumit, nuk depilohet hiç, nga steriotipe si ti
     por do të këshilloja të lexoje librin ‘Le Cygne noir’ – The Black Swan, se do i jepje llapës më pak me ‘sorrat’ si unë.

     ‘e shkreta sorrë’ ndihet vërtetë e shkretë kur në forume shqiptarësh shahen e përgojohen shqiptarët e paktë të mëdhenj që patëm, nga ca tipa Geli që vetëm sapunin e Rrogozhinës njohën, por ama gjykojnë Frashërllinjtë.
     i dashur e i trashur GeL, lëvizja e xhonturqëve të rinj, synonte pavarësinë-autonominë dhe heqjen e zgjedhës turke,dhe ‘sorra’ të falenderon, se nesër jam në një seminar dhe do e modifikoj intoduksionin tim me ktë informacion që mu kujtua nga steriotipi yt.

     drejt, u zgjate e u bëre tërkuzë me trapllëqe biografie, nuk mësuam asgjë.
     e gjitha është trushpëlarje, është violence legjitime arsimimi, çdo gjë varet nga thellësia -cekëtesia e enës mbartëse….ti studimet i mbarove te instituti marksist-leninist me çunin e hitlerit më sipeër !??

     Reply to this comment
     • GeL November 17, 01:03

      Sorrë e nderuar (se prej kujt s’kam nga ta di)

      Llagapi yt blozë i zi sikur të rrënqeth bishtin, ndaj dhe s’mund të rrija dot pa replikuar tollovitjet e tua gjithë shkumë marrëzie.

      GeL qe thua ti, s’ka lidhje as me xhelin lylor, as me lubrifikantin e dildos, por janë thjeshtë tre iniciale lehtësisht të identifikueshme për një nxënës me IQ normale, por tmerrësisht të padeshifrueshme për kaplloqen gjysmake të një pedagogeje.

      Sa për dijeninë tënde dhe gjithe nastrohajdarëve që na kanë mbirë kohët e fundit si kërpudha pas shiut, ata “shqiptarët e mëdhenj” që përmende aty lart, për mua personalisht nuk janë as mbeturinat e shqipfolësve turq, as ato të shqippërtypësve grekë dhe as ato të shqipgëlltitësve sllavë, pavarësisht asaj se çfarë kontributesh me vlera gjuhësore (llapiste !?) kanë dhënë për shoqërinë. Një fjalor i vogël xhepi, një abetare, një fjalorth me nakatosje të shumëllojshme gërmash, një poezi, një prozë, apo fundja dhe një tregim me fusha të gjera dhe lumenj të kulluar, (etj. pordha plot me rigon) nuk të bën detyriisht shqiptar të madh.

      Shqiptarë të mëdhenj në këndvështrimin tim jana shqiptarët e fisshëm e të urtë, janë ata shqiptarë të cilët në jetë të jetëve s’ju nënshtruan kurrë pushtuesve të të gjitha skutave, janë ata shqiptarë të cilët edhe pse në kushte të represionit të brendshëm e të huaj nuk u shpërngulën kurrë nga trojet e të parëve për t’i shërbyer si hyzmeqarë “portave të larta”, por u ngunjuan përjetësisht atje ku balta është më e ëmbël se mjalta.

      Për mua, e nderuar sorrë e zezë si korbi, shqiptarë të mëdhenj janë ata të kulluarit fare, ata të cilët edhe pse në kushtet e nënshtimit të dhunshëm, kurrë nuk i shkulën prej këmbës opingat e gjyshërve dhe stërgjyshërve të tyre.

      Shqiptarë të mëdhenj për mua sorrë e zezë janë ato trima dhe trimnesha, të cilët i kanë rezistuar ndër shekuj stuhirave duke i rruajtur të pastra gjuhën, zakonet, kulturën, paraqitjen (puro europjane), ngjyrën e syve, formën e hundës, shtatin, trimërinë, besën, etj.

      Për mua sorrë e zëzë si nata, të mëdhenj sa malet janë ata të cilët sojit dhe sorollopit tënd mund t’i duken të vegjël. Të mos keqkuptohemi sorrë e nderuar plepash, por botëkuptimi im nuk ka të bëjë aspak me të qënit “nacionalist i thekur”, ashtu siç do të dëshironte ta keqinterpretonte ndonjë biçim neo-liberali, për të cilin shoqëria multi-kulti do të kishte shumë më tepër interes se ajo homogjene. Kaq sa për hapje oreksi. Për bëmat e tjera të pathëna rreth të madhërishmit tënd, nesër sorrë.

      Nesër avazi sorrë, nesër… Se kushedi mos na zgjohet dhe xhaxhi nga gjumi 😉

     • GeL November 17, 01:23

      Tani sorrës së parë të forumit do i tregoj një sekret. Besomëni, e kam pa tallje…

      Në “Rrockozhinë” (vetem dy hapa larg bllokut), unë si njëri prej të diplomuarive me nota maksimale ke instituti i marksizëm-leninizmit, më kishin caktuar të bëja eksperimente që preknin fushën e sociologjisë, ku ndër të tjera, ajo më e preferushmja për mua, ishte testimi i gjuhës trupore ke individë me karaktere të të gjitha llojeve.

      Me që Partia e Punës na i kishte krijuar të gjitha kushtet duke filluar nga arsimimi falas, shërbimi shëndetsor falas, max. 8 orë punësim afër shtëpisë, sigurisht që mbetej kohë e mjaftueshme për sport, per hobi, për qef, për relaks, etj. Ohoho xhaxhi (që ja lumsha) na i kishte siguruar të tëra (vetëm një shpullë pas qafe na mungonte).

      Që thua ti sorrë e kristalizuar prej shterpësisë mendore, hobi im i preferuar ishte, pikërisht ajo që përmende dhe ti më lart, hobi i sapunit.

      Në kohën e xhaxhit pothuajse çdo gjë ishte e lirë dhe me bollëk. Vetëm 6 lek kilja e domates, dhe 10 lek ajo e shal(pa)qirit. Imagjinoje pastaj gjithe ai kallep sapuni per 15 lek te qelbura. Aq mbiprodhim kishte, sa s’mund t’i hidhnim gjithë atë prodhim BIO në të njëjtin kazan ku përfundonin zakonisht “PLEHRAT E BALLIT”

      Sapunat me të rrëshqitshëm që thua ti, ne KUADROVE TE PARTISE na ishte bërë e udhës që t’i lëshonim në korridor sa herë na kalonte para syve ndonjë laraskë bishtpërdredhur. Thjesht për hobi sorrë, dhe jo për “aNaLizA prospektive” si ato qe ke ti për zanat.

      Tani s’po dua të zgjatem më tej se si “pedegoge” e perkushtuar që je, ti s’e besoj të jesh aq eksiq nga fiqiri, sa mos ta kuptosh se çfarë kënaqësie shpirtërore të sillnin eksperimete të tilla kaq zbavitëse. Kanë kaluar vite qysh atëhere dhe s’më kujtohet me saktësi se sa sorra testuam gjithsej. Nëse dhe ti ke qënë ndonjë prej tyre, shprehu lirshëm, mos ki turp se këtu jemi “tanët” dhe gjithshka mbetet mes nesh. 😉

    • GeL November 17, 14:58

     Ku e lamë, e ku na mbeti? Ah po… ke trushplarja… Le të vazhdojmë më tej…

     Mit’hat Bey Frashëri e kishte njohur shumë pak (për mos dashur të themi aspak) babain e tij. Siç e theksuam dhe më lart, në vitin 1905 ai punoi fillimisht në administratën shtetërore të STAMBOLLIT, për t’u shpërngulur më pas me marifet në administratën shtetërore të SELANIKUT.

     Mbështetja e politikës së XHONTURQVE, e cila ishte shprehur haptazi kundër shpalljes së pavarësisë nga shqiptarët, bëri që ai të kritikohej ashpër prej anëtarëve të një klubi në Selanik. Klub ky, me të cilin mund të krenohej fare mirë edhe furriku i kafe Florës dhe jo ato dhjetra e qindra qëndra kulturore shqiptare, të cilat sot kanë “pushtuar gjermaninë” në të katër anët e saj.

     Si thatë, të nderuar sorrakë? Dokrra?

     E po mirë, le ta fillojmë numërimin e “batalioneve” shqiptare me Qendrën Informative Kulturore Emin Duraku, me Bashksinë kulturore, me Shoqatat Dardania, Rilindja, Atdheu, 2 korriku, Alternativa Kosovare, Liria, Nëna Terezë, Punëtori, Mergimtari, Ganimetja Turbeshi, Jehona, Kadri Zeka, Iliria, Isa Boletini, Malësia, Skenderbeu, Drita, Agimi, 7 shtatori, Klubi Multikulturor, Klubet Kosova, Bajram Curri, Jusuf Gervalla, Kaçaniku 90, etj. etj.,

     A e merrni dot me mend, se çfarë hendeku marramendes e ndan errësirën e djeshme arsimore, kulturore (makar dhe politike), me revolucionin e sotëm galopant? A e imagjinoni dot sikur në sejcilin prej atyre qindra shoqatave kulturore gjermane të kishim nga një shkrimtaruc, nga një llafollog, nga një “politikan” mejhonesh, të cilët duke qënë të rrethuar prej një grushti analfabetësh të dobishëm (si dikur Lumoja përballë argatëve), t’i parashtronin pas një shekulli djalkës së Bamkës të njëjtat privilegje që iu bën sot frasherlliut të fundit.

     Pas ketij privilegj pyetja që lind vetvetiu është, se çfarë interesi madhor do ta nxiste apo detyronte Bamkë Qylollarin që t’i rikthehej me hapa galopante “politikës” së zhvarrimeve dhe rivarrime të kufomave (kujtoni pak atë bun’kartin dhe kotecin me gjethe fiku), a thua se elektorati e ka votuar për të tilla “peshqeshesh”?

     Reply to this comment
 11. intelektuali November 16, 14:48

  KU I SHIKON “FITIMTARET” E LUFTES TI O REZILI I GAZETARISE BEDRI ISLAMI?

  Tek Enver Pederasti, kunati i Bahri Omarit qe mbushi lumenj me gjak shqyptari edhe gjate luftes dhe pas saj per 50 vjet me radhe duke vrare dhe likuiduar te gjithe komunistet e tjere dru me pre per pushtetin e tij absolut kur e kishte bere Shqypnine si nje kamp Perqendrimi Auschwitz te Hitlerit?

  apo:

  Tek Enver Bythari i Josip Broz Titos, BOSIT te Jugosllavise Komuniste qe ja kishte falur Vatanin, Kosoven dhe trojet shqyptare Internacionales Komuniste moskovite te Stalinit ne nje bashkepunim kolaboracionist makaber antikombetar te papare deri atehere?

  apo:

  Tek injoranti pa shkolle, Enver Hoxha, debil dhe dallkauk, i lig dhe i pabese qe falimentoi ekonomine dhe renoi shtetin ne fund te jetes se tij si nje Diktator Famekeq qe s’dinte nga lidhje gomari me Byrone e tij Politike te katunareve dru me pre, te kujtohen tollonat dhe radhet e nates per ushqimet minimale o fanatiku i Enverit Bedri Islami, po Ylli Bufi a te kujtohet kur deklaroi se ne shtet nuk kishte mbetur asnje kacidhe, as grure dhe as miell per te mbajtur frymen gjalle more mavri budalla dhe fanatik qe shkruan llogje idiote me gjermane dhe partizane ne kete forum, nje shekull me pas, kur dihet se gjermani ishte vetem per disa muaj ne shqypni, nderkohe qe Enver Hoxha e mbajti Shqypnine si nje CIFLIG personal familjar per afro 50 vjet me radhe derisa e renoi totalisht ne vitet 80-90. Po eskodin e shqyptareve ne 1991 e mban mend o karagjozi i gazetarise enveriste?

  PO CFARE TE KANE BERE TY GJERMANET DHE MIT’HAT FRASHERI O BEDRI ISLAMI?

  Kujt i plas sot per historite me gjermane kolaboracionise dhe balliste kur Enveri ja fali Kosoven Jugosllavise ne kembim te pushtetit te tij, po ti me Fitimtaret e Internacionalen Komuniste te Moskes je o Bedri Islami apo e quan veten shqyptar qe mbron interesin kombetar sic ishte edhe Mit’hat Frasheri qe vuri ne radhe te pare interesin kombetar, por qe Enveri ja nguli thiken ne shpine me pabesi ne Mukje ne vitin 1943 kur te gjithe shqyptaret i kishin dhene besen njeri-tjetrit per te luftuar me fashizmin, por ne radhe te pare te benin gjithshka te mundur te bashkonin vise dhe trojet tona ne nje shtet etnik,

  prandaj o fanatiku budalla Bedri Islami:

  Leri llogjet me balliste dhe kolaboracionise ose tregoja kalamajve te tu si perralla enveriste para gjumit te nates,

  por:

  MOS E PERDHOS FIGUREN E INTELEKTUALIT PATRIOTI MIT’HAT FRASHERI, AS MOS E NDAJ SI GJYSMA GJEL ME THIKE KASAPI SIC BEJNE KALEMXHINJTE E ENVERIT PAPUSHIM,

  sepse:

  Nisma per rehabilitimin e figures se patriotit Mit’hat Frasheri eshte nga SHBA kryesisht, por dhe nga gjithe Bota Demokratike dhe nuk eshte nje shpikje antikomuniste nga Kryeministri yne Fylloenverist, Edi Rama, i cili megjithate duhet pershendetur dhe pergezuar per vendimin qe ka mare ne favor te antarsimit te Shqypnise ne BE

  Reply to this comment
  • sopiqoti November 16, 20:16

   GABOVE zoti Rama,gati deri ne kstrem.C,do shqiptar e ka prehjen ne vendin e tij POR i ndjeri e ka vendin ne varezat publike dhe jo aty ku Ju e vendoset .As me pak e as me shume Ju perdhoset fitimtaret POR ne te njejten kohe perdhoset edhe ata figura te ndritura te kombit shqiptar ,perbri te cileve e vendoset.

   Reply to this comment
  • sopiqoti November 16, 20:21

   Mendime te “..vyera..” na dhe ne keto shkrime o INTELEKTUAL..” Mendime te tilla kemi edhe ne POR ato i nxjerrim nga “..prapanica..”.

   Reply to this comment
  • Mal Uka November 16, 23:03

   I nderuar Intelektuali , Me plot te verteta i ke shkrue keta pak rreshta dhe mendoj dhe vlersoj se e verteta i ban mire te sotmes dhe te ardhmes Per cka une shume te pergezoj Por Bedri Islami duhet te quhet Bedrisallami
   se pse po perpiqet qe Amballazhin e shkrimeve mundohet me fjalorin e stalinistit me e shite si sallam
   qe ne mrendi ka thunra te thive , thoj te kembve te pulave, lekura te minjeve e bishta te qene te coft
   dhe lexuesve po u thot bujrum e hani flliqeni
   komuniste ! Bedri Sallamit ia ka pa sherrin kosova
   gjat luftes se pse ky Binicfer u ba kryetar i lahperave
   LPK – per ti lidhe me dirigjuesit Kloso Nanano e
   Per te kurdise Mejadan te magjupve ne hotele
   te Tiranes Komanirucat satrap hajna te fondeve dhe
   vrastar te intelegjences patriotike ! Edhe aty ka shite
   Kualitet sallamen me thunra te thive Kame te pulave
   e lekura te minjeve te dale prej trapit te kompirave !
   I nderuar Intelektual kqyri ketu komentuesit qe po e hane ate sallam sa horizont te ngusht te dijes kan
   Krejt true qperlar , qe shkrimet i fillojne me mut ne
   goje Si Enveri kur i denonte bashkepunetoret e tij
   dhe me gojen e plakut hante Mut tuj than Mut muti !
   Pra trashigimi poshtersine e kan faqezite !
   Enver Hoxha nuk ishte i lidhun veq me komunist
   por me qytykun e qetnikve dhe ata i kishte nihmaqar
   e instruktor Me Svetozar Vukmanoviq Tempon , me
   Stojniqin , me Mugoshen , me Milladinin Me Gjillasin
   e Rankoviqin po ne ate kohe edhe Qetniket
   Mihajlloviq e Kallabiq ishin bashk kunder shiptarve
   Prej 1941 ishin trojet shiptare krejt bashk Pazari e Tutina, Ribariqi e Rozhaja Hoti plava e Gusija
   Po me ndihmen e Enver Kallugjer Hoxhes U
   Tkur shipnija dhe jasht i meten Trojet Shiptare
   Balli kombetar nuk ka tradhtu me gjermanet se
   pse ata ishin tranzit Po Serbosllavija e sllavizmi
   ishin dhe mbeten ekupator te tradhtarit Enver
   Hoxha tecilit as permendore nuk i lan Partite
   politike nuk mund ta stabilizojne shipnine
   me gara lufte karrshi njera tjetres Por ate lufte
   duhet ta ken me konkurence programesh per
   forcim te jetes normale e qeshtjes kometare
   Pershendetje per lexues dashamire kombetar
   qe Mitehat Frasherit e ajkes kombit i bejne
   nere e rrespekt!

   Reply to this comment
 12. Po , Po November 16, 15:34

  Veprimi i E.Ramës është një turp për të . për PS-në dhe për gjithë Shqipërinë ! Arroganca dhe mendjemadhësia të bëjnë të fluturosh me presh në b### , siç po fluturon idjoti ynë , k/ministër i një partie të majtë , që punon çfar t i dalë përpara , pa u menduar aspak se çfar skandalesh do të prodhojë me to më pas ! E pështyva këtu në monitor , sepse nuk më pritet sa të gjej rastin më të parë , për ti hedhur një gëlbazë në fytyrë , edhe pse jam një votues tradicional i majtë e i pa lëkundur !

  Reply to this comment
 13. alphade November 16, 16:12

  Shenim: Ja thashe qysh dje zotit Kryeminister se kush
  duhet te ulte koken NE apo AI …….!!! Historia do t’ja uli
  koken me plot turp nje Ballistri te Ri, sic u radhit kryemi-
  nistri yne. Ai nuk e njeh Ballin dhe Mit’hat Frasherin,nder-
  sa Balli e njeh mire ate dhe diten qe kryeministri i beri
  “Pollogjine e Sokratit”, Mit’hatit, Ballistet u mblodhen ne
  proteste duke leshuar parrullen se i Jati i kryeminitrit ishte
  “Vrasesi i ballisteve” ! I dhane nje mesim te mire,por ku
  degjon nga veshet e syte ky kryeminister sepse i jane
  “Zene syte e veshet nga balta” e urrejtjes per ata qe bene
  LNCL kunder pushtuesve nazifashiste,ndersa mit’haterit
  e bene luften me “pula e pilaf” – Dritero Agolli….! Mjeran !

  Reply to this comment
 14. ora November 16, 16:15

  TE LUMT BEDRI…… POR,DESHA TE THONJA SE KY zotri RAMa JA BENE ME SY TE DJATHES HISTORIKE PER TE KRIJUAR FIGUREN KONSNSUALE PASI SYNON PRESIDENCEN…………koha …..

  Reply to this comment
 15. GRANIT DRENICA November 16, 16:38

  Sidomos,Veprimi në fjalë i Edvin Ramës është SKANDALOZ dhe TEJ SKANDALOZ dhe duhhet patjetër të dënohet meritueshëm dhe adekuatisht NGA ÇDO SHQIPTAR I VËRTETË; nga çdo shqiptar që është, qoftë edhe sado pak kundër tradhëtarëve shqiptarë, kundër kuislingëve shqiptarë, kundër mercenarëve shqiptarë dhe përgjithësisht kundër shqipfolësve (që e quajnë veten shqiptar) e që janë kundërshqiptar, dhe kundërshqiptar me DAMKË !!!

  Edvin Rama, edhe më shumë, edhe sesa Mithat Frashëri po t’ishte gjallë, duhet TA ULË KOKËN; dhe duhet TA ULË KOKËN, Edvin Rama -deri përtokë dhe duhet TË DËNOHET MERITUESHËM dhe KEQËSISHT nga shqiptarët-SHQIPTARË, nga shqiptarët e VËRTETË dhe nga Shqipëria; përndryshe, do t’i përjetojnë edhe të gjitha dëmet tjera të mundshme, deri të skajshme -shqiptarët dhe Shqipëria -nga Edvin Rama dhe nga shqipfolësit tjerë si Edvin Rama !?!!!

  Reply to this comment
 16. Liridesi November 16, 17:27

  Ju lexon njeriu shoke rilindiote e nuk di ca te bej me ju. Te qaj apo te qesh? Kur kryerilindioti hengri ngjalat ne 1 prill ju u ndersyet ndaj atyre qe shkruan e folen kunder tij se kjo ish e pamoralshme dhe ba kujtuat aleancen Stalin- Curcill. Kur kryerilindiot hapur amnistoi Saliun &coi benit fresk logjikes se ai nuk ka cben se nuk eshte as gjykates as prokuror. Kur kryerilindioti zgjodhi Presidentin me te mire te Shqiperiae ju thoshit se kjo eshte loja se me kete rast Likja del jashte loje . Etj etj qe duhen nete dimri per ti shkruar. Edhe nese ndonje rast keni dyshuar tek Kryerilindioti me vete keni psheretire (beje Zot enderr) dhe ju eshte kujtuar gogoli Sali e si trup i vetem jeni bashkuar rreth tij kunder te gjithe atyre qe nuk ishin me te e duke i cilesuar si njerez te Saliut. Kjo historia e Mit’hatit eshte me e parendesishmja shoke rilindiote! Se ne fund te fundit ju pas 3 ditesh do ta harroni. Sic harroni ekonomine qe eshte si mos me keq. Sic harroni qe ku vend po boshatiset. Sic harroni qe ju gabimisht quani Ps dhe te majte eshte thjeshte nje bande mavi qe po bluan edhe kockat tuaja se veten ato ju kane mbetur. Megjithate te dashur rilindiote mos u dekurajoni! Duroni ca dite e do fillonj ti thurni lavde ti lepini koqet ashtu sic ja u do zakonj.

  Reply to this comment
 17. Dodona mbi Tomorr November 16, 17:28

  Shpesh here ,kur nxitohet K/M Rama flet gjera te pamenduara mire ,por shpejt e kupton qe ka folur gabim dhe kerkon falje !Te shpresojme qe kjo shprehja ;”duhet te ulni kokat “ishte e gabuar dhe fare pa adrese! Ne qoftese i drejtohej fitimtareve ,ishte fare e pavend se ata e kishin mundur dhe gezonin liri te plote per ta shperfillur ,aq me teper se kjo figure qe po vendoset sot ne ket vend krejtesisht te pamerituar,eshtexhveshur nga te gjitha “mekatet”dhe na del gati gati si keta te “persekutuaret dhe te perndjekurit” qe kane 30 vjet qe marrin shperblime per krimet dhe bemat ndaj popullit dhe vendit ! Po te jete se u drejtohet te pranishmeve , aty ka te drejte se ata nuk e perkrahen sa qe gjalle ,pale kur erdhen ne pushtet ,as qe u kujtuan fare per ate por u sulen si te uritur kush e kush te xhvaste sa me shume ,nga Butket e Dostet , deri tek Spahinjte Serreqet e Cobet ; Prapa nuk mbeten edhe Godot e Shehleret me sherbetorin e tyre besnik Sali Berisha!Ja pra pse duhet ta thoshit me ze te larte se kush ne te vertete duhet ta ulte koken, por ju nuk e thate dhe kjo nuk e perligj misionin qe kini marre persiper , K/M Rama !

  Reply to this comment
 18. Liridesi November 16, 17:32

  Ju lexon njeriu shoke rilindiote e nuk di ca te bej me ju. Te qaj apo te qesh? Kur kryerilindioti hengri ngjalat ne 1 prill ju u ndersyet ndaj atyre qe shkruan e folen kunder tij se kjo ish e pamoralshme,dhe na kujtuat aleancen Stalin- Curcill. Kur kryerilindioti hapur amnistoi Saliun &co i benit fresk logjikes se ai nuk ka cben se nuk eshte as gjykates as prokuror. Kur kryerilindioti zgjodhi Presidentin me te mire te Shqiperiae ju thoshit se kjo eshte loja e se me kete rast Likja del jashte loje. Etj etj qe duhen nete dimri per ti shkruar. Edhe nese ndonje rast keni dyshuar tek Kryerilindioti me vete keni psheretire (beje Zot enderr) dhe ju eshte kujtuar gogoli Sali e si trup i vetem jeni bashkuar rreth tij kunder te gjithe atyre qe nuk ishin me te e duke i cilesuar si njerez te Saliut. Kjo historia e Mit’hatit eshte me e parendesishmja shoke rilindiote! Se ne fund te fundit ju pas 3 ditesh do ta harroni. Sic harroni ekonomine qe eshte si mos me keq. Sic harroni qe ky vend po boshatiset. Sic harroni qe ajo qe ju gabimisht quani Ps dhe te majte eshte thjeshte nje bande mavi qe po bluan edhe kockat tuaja se vetem ato ju kane mbetur. Megjithate te dashur rilindiote mos u dekurajoni! Duroni ca dite e do filloni ti thurni lavde ti lepini koqet ashtu sic ja u do zakoni.

  Reply to this comment
 19. Dodona mbi Tomorr November 16, 17:37

  Shpesh here ,kur nxitohet K/M Rama flet gjera te Sali Berisha!Ja pra pse duhet ta thoshit me ze te larte se kush ne te verpor ju nuk e thate dhe kjo nuk e perligj misionin qe kini marre persiper , K/M Rama !tete duhet ta ulte koken, pamenduara mire ,por shpejt e kupton qe ka folur gabim dhe kerkon falje !Te shpresojme qe kjo shprehja ;”duhet te ulni kokat “ishte e gabuar dhe fare pa adrese! Ne qoftese i drejtohej fitimtareve ,ishte fare e pavend se ata e kishin mundur dhe gezonin liri te plote per ta shperfillur ,aq me teper se kjo figure qe po vendoset sot ne ket vend krejtesisht te pamerituar,eshtexhveshur nga te gjitha “mekatet”dhe na del gati gati si keta te “persekutuaret dhe te perndjekurit” qe kane 30 vjet qe marrin shperblime per krimet dhe bemat ndaj popullit dhe vendit ! Po te jete se u drejtohet te pranishmeve , aty ka te drejte se ata nuk e perkrahen sa qe gjalle ,pale kur erdhen ne pushtet ,as qe u kujtuan fare per ate por u sulen si te uritur kush e kush te xhvaste sa me shume ,nga Butket e Dostet , deri tek Spahinjte Serreqet e Cobet ; Prapa nuk mbeten edhe Godot e Shehleret me sherbetorin e tyre besnik

  Reply to this comment
 20. intelektuali November 16, 18:06

  QANI DHE VAJTONI O DERRA TE ENVERIT

  njashtu:

  Sic qanin prinderit tane kur xhelatet e Enverit torturonin dhe i masakronin vetem sepse nuk deshen qe Shqypnia te binte ne kthetrat e MURTAJES bolshevike qe e hodhi si epidemi LANC-i kriminal jugosllav

  QANI DHE VAJTONI O DERRA TE FERMES KOMUNISTE

  sepse:

  Partia Socialiste dhe Rilindja ju tradhetoi dhe ju divorcoi perfundimisht si ne te gjitha vendet e tjera te Botes Demokratike

  QANI DHE VAJTONI O DERRA FANATIKE TE ENVERIT

  sepse:

  Bota Demokratike ka derguar me ne fund VIRUSIN E DERRIT qe te ngordhni dhe te shuheni perfundimisht me soje e sorrollope

  Reply to this comment
 21. orli November 16, 18:28

  Bedri! Ne fakt une kam degjuar nga burra te vjeter(para viteve 90)se avdyl Frasheri ka qene spiun i turqve ne lidhjen e Prizerenit, vete fakti qe Sulejman Vokshi u denua me vdekje ndersa avdyli me dy apo tre vite burg dhe e cuan me karroce ne turqi, tregon shume keshtu qe dardha nen dardhe bie!

  Reply to this comment
 22. Fuat Babani November 16, 18:32

  Ne fillimet e demokracise Edi Rama do te deklaronte;” Te gjithe komunistet Ne litar”.Sot komunistet e Kane prijes.Cfare te thuash me shume.

  Reply to this comment
 23. Jimi November 16, 18:49

  Pershendetje Bedri!

  Reply to this comment
 24. Zgalem November 16, 19:26

  Ketu eshte fjala , per fjalimin e Edi Rames . Eshte gjithnje me perpaar se opinini publik . Fjalim bazal , me vlere historike dhe me tendence tolerance pajtuse . Ne ket rrast , mendoj se Edi Rama u paraqit , si nje Fanol I vogel , por modern . Kjo do te thote se Edi nuk mund te jete tamam Fanoli , por eshte Edi I shekulit 21 , kur gjrat duhet te levizin drejt pajtimit kombetar , pa interesa personale . Edi Rama eshte shume me I kulturuar dhe me komunikus se Butka . Butka eshte patiake pa parti , ose me nje Parti , qe degjon vetem vetveten . Edin e degjojne dhe e besojne nje million shqiptare . Po qe ne keto pozita , fitoria eshte e tij dhe e Shqiperise . Jasht ketsaj baraspeshe edhe Edi do te perfdoi ne kosh , si para ardhesit , ndersa oponenti I tij , Luli , ka perfunduar me kohe ne koshin e plehrave te Shqiperise se konsumit . Favor I madh , qe perballe Edit , ndodhet nje bufon politik , si Luli . Mburret ne biseda televizive , se eshte politikan me prerje europjne. Kete prerje e percaketon populli . Luli eshte bufon . Zgalem

  Reply to this comment
 25. alphade November 16, 19:41

  Per “Dodonen mbi Tomos” : “Kerkimi i faljes” nga ana e
  K/ministrit nuk MJAFTON,zoteri duhet shkuar me tej :
  Tradhetaret e kombit shqiptar nuk kane vend ne Shqiperi,
  duke filluar nga esatet,zogollet, deri te eksponente e Ba-
  llit dhe te zogut…..! Z. K/minister e keni gabim “garrafo-
  nik” kur deklaroni se mit’haterit nuk vrane njeri si do te
  vriste kur Ai ishte larg atdheut kur behej lufta. Ju ,fatkeqe-
  sisht nuk i njihni ligjet e luftes qe ne tere boten e ne te
  gjitha regjimet jane pothuajse njelloj. Ne lufte ka edhe vik-
  tima ne se je i perfshire ne flaket e saj . Kete na meson jo
  historia jote e cale por historia e njerezimit. Ju keni me vete pushtetin qe te dhane ata qe bene luften por ju nuk
  keni dhe nuk do ta keni kurre me vete historine !!! Sa te
  zhgenjyer jemi nga Ti,zoti kryeminister. Po ta themi troc !
  Na ke tradhetuar ! Nuk je kryeministri yne: Rron shqipo-
  nja ne maje te malit, rron dhe miza ne bythe te kalit !
  Tash per shqiptaret ka mbetur vetem nje alternative:
  BOJKOTI TOTAL ……! SHQIPTARE BOJKOTONI ZGJE-
  DHJET E QERSHORIT .!!!!!! KJO ESHTE NJE THIRRJE
  PER TE GJITHE PATRIOTET E VERTETE ….!

  Reply to this comment
 26. Nje shqiptar November 16, 20:55

  Duke filluar nga gushti i vitit 1943 komunisti partizan i udhezuar nga serbet nuk njeh falje, nuk njeh dialog, eleminon marreveshtjen e Mukjes te nenshkruar me Ballin Kombetar per lufte te perbashket, per ndarje pushteti ne keshillat nacional clirimitare, shtyn nacionalistet drejt bashkepunimit me gjermanet etj. Komunisti nuk ben leshime parimore sidomos ndaj luftes te klasave dhe qendrimit ndaj bashkepunetorve me okupatoret gjermane. Lufta ka 70 vite qe ka mbaruar gjermanet me armiqte e betuar amerikane e franceze jane miq te ngushte. Ne shqiptaret, pasi kaluam 45 vite drejt lindjes dhe nje futem vendin ne nje eksperiment te ndertimit socialist me suksese e deshtime kthehemi qe prej 1992 drejt perendimit. Por per ne lufta akoma nuk ka mbaruar. Edi Rama po korigjon me kurajo e me kembengulje parimet luftarake te komunisteve te luftes pasi jemi tashme ne PAQE dhe ne dialog me tere partite dhe levizjet qe quhen te djathta e te majta, te qendres apo anesore. Keto veprime te Edi Rames, sic eshte sjellja e eshtrave te Mitat Frasherit ne atdhe, vetem sa e bejne Partine socialiste te ece me kohen. Ai qe nuk don ta kuptoj EDI RAMEN eshte ose injorant politik, ektremist qe i ka mbetur sahati ne vitin 1943, ose eshte armik i betuar i Shqiperise dhe Partise Socialiste.

  Reply to this comment
 27. NNP November 16, 20:59

  Beriisha ngriti ne piedestal Zogun kurse Rama nga zilia ngriti MiuthatinTe dy do te mbahen mend si oturaket e tradhetise

  Reply to this comment
 28. bujari November 17, 09:59

  Me beri pershtypje fjalimi i kryeministrit ne ceremonine e rivarrimit te Mitat frasherit ku citon per heqie balte dhe ulje koke. Mir more z. k/minister e kuptoje qe z. plasari(buzeholli) ishte i pari qe qe ka tentuar ti heq balten Mitatit dhe, eshte e drejta e tije, pasi z. plasari eshte njeri i letrave dhe i takon ta beje. Por ju si k/minister qe perfaqeson shtetin dhe politiken e ketije shteti ,eshte fatkeqesi e madhe per kete vend dhe popull qe ti na perfaqeson mbasi, Mitati, si politikan pefaqeson anen me te erret te jetes se tije.Ju cituat se nuk i ka lyere duart me gjak. Po ju pyes cili udheheqes i lyen vete duart e tije me gjak? Derdhja e gjakut apo viktimat e shumte vijne si rjdhoje e politikave dhe urdherave qe jepe udheheqesi, dhe ti e di mire kete, prandaje mos u justifiko me kto qe do te thosha brockulla se populli nuk eshte bagti qe tu besoje ketyre prrallavet. Ju z. k/minister shkoni edhe me teje kur thon qe te ulin koken. Kush ta ule koken, ata qe u ngrite dhe luftuan kunder fashizmit dhe bashkepuntoreve te tije a po kolaboracionistet qe mbare bota i denoje. Turp z. k/minister dhe me vjene keq ,qe si i majte qe jam,e kam cuar voten time dem ,mbas me kete veprimin e fundit jo vetem shperdorove besimin e popullit qe juvotoje duke u hodhe balte 28 mije deshmoreve, 7o mije partizaneve dhe shume e shume invalideve e veteraneve te cilet dhane gjithcka deri dhe jeten e sakrificat e medha per kete vend, dhe u thoni te ulin koken per ti hequr balten dhe per tia ngritu larte koken nje njeriu, qofte ky dhe z. Mitat Frasheri.Turp,turp,turp.

  Reply to this comment
 29. Qeko Kolonja November 20, 11:49

  Te lutem madheria jote Rama. Se pas nje viti e mbajte premtin qe i kishe dhene Urhan Butkes se dajen e tij Mitat Frasherin di ta shpallje hero, por ti bere dhe nje gabim tjeter Baben e Urhanit, Safetin kryrballistin e kolonjes dhe te korces te shpallej hero. Se kete e kerkojne dhe ballistat e Kolonjes, mbaje kete premtim dhe per Hamza kastiotin, Esat Pashen dhe gjithe ballistat e tjere.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim