Kush e kërcënon ambasadoren Vlahutin? Qeveria i shton rojet

February 17, 2017 14:43

Kush e kërcënon ambasadoren Vlahutin? Qeveria i shton rojet

 

Me anë të një vendimi të mbajtur “sekret” për opinionin publik, qeveria shqiptare ka miratuar së fundmi një shtim të numrit të punonjësve të Gardës së Republikës të ngarkuar për ruajtjen e sigurisë fizike të ambasadores së BE-së, Romana Vlahutin.

“BalkanWeb” ka mundur të sigurojë ekskluzivisht vendimin e qeverisë në bazë të të cilit mësohet se “qëllimi i këtij projektvendimi bëhet në kuadër të marrjes së masave të shërbimit për ruajtjen dhe mbrojtjen e Ambasadorit të Bashkimit Europian në Shqipëri dhe rezidencës së Tij, ku kërkohet domosdoshmërisht ndryshim në menaxhimin e forcave, ndryshim në mënyrën dhe planifikimin e kryerjes së shërbimeve, si dhe shtesë në limitin e përgjithshëm të punonjësve të Gardës së Republikës me 10 punonjës, përkatësisht 2 punonjës niveli i mesëm, oficer dhe 8 punonjës niveli ulët, nënoficer”, – thuhet në relacionin e projektligjit.

Pavarësisht shpjegimit zyrtar që qeveria i bën vendimit, është ende e paqartë se pse ai është miratuar pikërisht tani.

Pikëpyetje ka gjithashtu edhe për arsyen e një shtese kaq të madh të numrit të punonjësve të Gardës të ngarkuar për ruajtjen fizike të ambasadores së BE-së.

Mos Vlahutin ndihet e kërcënuar? Dhe nëse po, nga kush?/ BalkanWeb

 

February 17, 2017 14:43
Komento

26 Komente

 1. Mondi February 17, 14:49

  Kercenohet nga mafia e drejtesise. Nga kryqezata e tyre qe Kane krijuar shtet brenda shtetit .

  Reply to this comment
 2. Kris February 17, 14:54

  Berisha-Meta!

  Reply to this comment
 3. Kola February 17, 15:02

  S’do ndonje filozofi te madhe per tu kuptuar. Rrefimet e Izet Haxhise te bindin se Bin Ladeni i Shqiperise eshte gati te beje cdo banditizem per ta armiqesuar Shqiperine me USA dhe Evropen. Normale shte te merren te gjitha masat.

  Reply to this comment
 4. ??? February 17, 16:19

  Si gjithmone bujk-gazetaret e mediave si balkanweb, ora news, shqiptarja.com etj, ngaqe jane te trashe shpikin idiotesira te tilla. Kushdo me pak mend e kupton se qeveria vendosi te shtoje personelin pasi residenca e saj u be publike ne media dhe kjo eshte nje mase standarte.
  Bujk-gazetaret jane aq te trashe sa nuk e dine se mund te kerkojne informacion ne institucionin perkates dhe te sqarojne ceshtjen zyrtarisht. Por ne Shqiperi ka me shume rendesi thashethemi se sa lajmi.

  Reply to this comment
 5. Skenderbeu February 17, 16:38

  Pse mashtroni publikun Fotot tregojne nje Projektvendim dhe no vendim dhe ska emer as date

  Reply to this comment
 6. LORA February 17, 16:38

  Lajm i mire;qeveria ka kryer detyren e vet ,,,per mbrojtjen e duhur qe duhet t’i siguroje zonjes Vllahutin,,,,perfaqesueses se EU ne Tirane.

  Reply to this comment
 7. Skenderbeu February 17, 16:42

  Pse mashtroni publikun Fotot tregojne nje Projektvendim dhe jo vendim dhe ska emer as date as firme

  Reply to this comment
 8. ! February 17, 17:03

  /……..

  Reply to this comment
 9. Adih February 17, 17:27

  Kercenimet vine nga bandat e I . Metes i pari dhe i dyti Berisha ..

  Reply to this comment
 10. Saliu Komunist i pabese dhe serb.. February 17, 17:31

  Ne titull thuhet qe kush e kercenon Ambasadoren Vlahutin dhe ne shkrim nuk thuhet asnje fjale se kush.
  Dihet ai eshte serbi Sali dhe soj e sorolopi i tij ne SHQUP dhe Drejtesi, kjo nuk do as mend dhe as kalem
  Shqiperia do te behet nje vend i qete per te jetuar dhe punuar vetem me zhdukjen e Kriminelit Sali.
  Jemi ne pritje te nje Avni Rustemi, zoti na ndihmofte.

  Reply to this comment
 11. fteri February 17, 17:44

  weting-ut i kundravihen kriminelët që kan vrarë dhe vjedhë .jan korparata e prokurorve dhe gjykatësve që kan vrarë 25 vjet popullin .

  Sot jenë kthyer në një organitzatë kriminale që nuk don të dorzojnë detyrën dhe pasurinë marramandëse që kan siguruar në rrugë të korruptuar.
  -800 gjykatësit dhe prokurorët duhet të kalojnë në sitën e veting-ut,në prezencën e bordit monitorimit ,por me domosdo duhet të kontrollohen edhe nga dy ambasadorët e nderuar Z.Donald Lu dhe Z. Vlahutin.Pra prezenca e SHBA-së dhe BE-së duhet të jetë me çdo kusht.

  Por ç’ndodhë na dalin kundër prezencës së dy ambasadorve të SHBA-së dhe BE-së në bord të monitorimit weting-ut ,përfajqësuesit e krimit opozita e 1-S.Berishës,
  2-L.Bashës,
  3-F.Mediu i gërdecit,LSI-ja e
  4-Ilir Floririt me përfajqësues,
  5- P.Vasilin,
  Të gjithë këto kundërshtar të ambasadorve i bashkon emruesi i përbashkët -krimi ,v jedhja vrasja .

  Po si mundë të përjashtosh e cënoshë besueshmërinë e reformës të heroive të weting-ut dy ambasadorët e pa mposhtur të SHBA-së dhe BE-së o ‘zëdhënsi i ILIR FLORIRIT ,Petrit Vasili ,O’Arben Ristani pioneci i L.Bashës e S.Berishës ,o’Fatmir Mediu i gërdecit,O’Arben Llala kryeprokurori i zhytur në krime vartësi i presidentit kukull të S.Berishës.

  Inkurajoi kryeministrin,F.XHafën ,dhe ministrin e brendëshëm për masat e sigurisë dhe pjesmarrjen dhe kontrollin e weting-ut nga dy ambasadorët e nderuar të cilët janë heroi të reformës në drejtësi ,të janë pozicionuar kundër republikës së krimit të B.Nishanit,A.Llallës,KLD-së së shkollës kriminale famëkeqe të plepave që komandohen nga familja mafioze S.berisha,I.Meta.A.Llalla që bllokojnë dosjen e 21 janarit në strassburg.me urdhër politik të S.Berishës.

  Mirnjohje Ambasadorit Donald LU,
  Mirnjohje Ambasadores Vlahutin .
  Mos u tërhiqni se popullin e keni me vete kundër kriminelve të politikës dhe derjtësisë.Mirnjohje qeverisë Rama për masat e sigurisë.

  Reply to this comment
 12. fteri February 17, 17:47

  ?…….

  Reply to this comment
 13. Claus February 17, 17:48

  Eshte bere BE me 28 anetare si leshte e dhise.
  Keshtu eshte kur nga keto 28 shtete si Kroaci, Bullgari, Rumani etj,etj dergojne zyrtare per te punuar per BE.

  Vete kroate, burri malazias me afera korruptive dhe hajde pastaj dhe silli ne Shqiperi te punojne me dinjitet si ndonje britanik, gjerman, suedez e ku ta di une.

  Ballkani e ka ne gjak “ndyerjen e duarve” por aq tru kane institucionet e BE. Merre me mend, po te hyje Shqiperia ne BE i takon te dergoje zyrtare neper zyrat e Brukselit!!!
  E cilen do te dergoje? Ndonje Majlinda Bregu, ndonje Mesila Doda a ku ta di une, qe moralin e kane ne maje te thembres.

  E perse duhet te jete nje Romana Vllahutin me dinjitare ne detyre se nje Majlinde, Mesile te dala nga skutat e politikes shqiptare dhe ballkanike?

  Kesaj jo vetem 10 shoqerues ti shtosh, por 100, ne fund i ka dale boja dhe shume shpejt do te kthehet ne Kroaci per te punuar si gazetare e ndonje gazete te Zadarit.

  Na kane kapur keto gazetaret pa nivel ne Ballkan zyrat e BE dhe ja kercasin ahengjeve neper vila milioneshe neper cepat e Ballkanit.

  Jashte me keto gra pa nivel qe fatin e paten se shtetet e tyre u pranuan ne BE se perndryshe tek gazeta Borba do te punonin akoma.

  Korrupsionin e kane ne ADN bashke me burrat e tyre.

  Reply to this comment
 14. fteri February 17, 17:48

  ?…….!!!!!…………..

  Reply to this comment
 15. fteri February 17, 17:49

  ?…….!!!!!…………..!!!!!………………………

  Reply to this comment
 16. fteri February 17, 17:50

  ?…….!!!!!…………..!!!!!………………………?……………….

  Reply to this comment
 17. pa prone, pa pune, pa perkrahje; dmth, pa buke . February 17, 18:00

  mos i thoni serb berishes, se berisha dhe hordhite, para e pas tij, e dime mirefilli, se kane bere armiq, gjithe boten, po me armik; kane shenderruar……. popullin e vete, qe e kane kthyer, ne skllav, apo kamikaze, qe “vret veten,se s’ka buk te haje…….

  Reply to this comment
 18. Aliu nga Selenic February 17, 18:08

  A DO TE FITOJM BETEJNE PER DEMOKRACI KETE RADHE.?

  Shqiperia ndofta per here te pare pase 25 vjetve po hyne ne rrugen ligjore. Deri me sote te dashur komentues ne e kishim humbure betejen per Demokraci dhe shtet Ligjore. Tani jemi perseri ne rebelim per te fituar betejen qe e kemi humbur tashe 25 vjet me radhe.
  Ne mbeshtetjen tone per te fituar betejen per Demokraci kemi ne krahe dy partneret me te medhej te botes. Ambasadorin Amerikan dhe Ambasadoren e BE-se.
  Ketu lufta eshte shume e ashper. Madje metastazat e tyre i shtrin deri ne Gjermeni ku u alarmua edhe Doris Pce e cila edhe ajo me gjuhen e Partise Demokratike shprehi shqetsimin per Ambasadoren e BE se edhe kjo paska ber nje shtepi.
  Prandaj te dashur Komentues te gjith armiqte e demokracise brenda vendit dhe jeshte vendit jan ngritur n e kembe si hijenat per ta penguar Drejtesine.!

  Reply to this comment
 19. Arber I February 17, 19:33

  Eshte per te ardhur keq se si dalin ne media vendimet sekrete te Keshillit te Ministrave??? Vetem ne Shqiperi ndohd kjo gje. Edhe aksionet policore dekonspirohen nga media, hajde shtet hajde!?

  Reply to this comment
 20. info analitike February 17, 20:06

  Po pse merziteni shoke, kesaj e keqja po i vjen vetem nga babezia dhe deshira per te bere ndonje lek. Nese eshte dikush qe e ka ne qender te vemendjes aktivitetin e saj ne Shqiperi me disa punesime si qoka politike te kabinetit Rama apo blerjen e Viles me nje cmim te pajustifikueshem, keto jane organet hetimore te BE-se.

  Reply to this comment
 21. intelektuali February 17, 22:00

  VLLAHUTIN KA FRIKE NGA GAZETARET SEPSE I KA DALE BOJA NE TIRANE DHE SHQYPNI

  Edi Rama mund t’i dergoje edhe ushtrine e tij te Mimi Kodhelit per te fshehur Vllahutinin Kokekuqe, por kjo nuk do ta ndihmoje kete emisare te korruptuar komuniste, sic jane shumica e burkorateve te BE-se,

  sepse:

  O milet budalla kjo grua pa moral u pa nga gjithe Bota qe kollofiti ryshfetin albanez, njesoj sic e pa gjithe Bota edhe Like Flororin me videon e Dritan Priftit.

  atehere:

  PER CFARE VETTINGU DALLKAUK BEHET FJALE?

  Reply to this comment
 22. alphade February 17, 23:10

  Kush e kercenon zonjen Vllahutin ,pyet artikullshkruesi ?
  Pergjigja : zoteri akoma nuk e dini ju ?
  Sali Berishovici dhe pas banda e tij Eshte kjo bande qe e
  kercenon !
  Sali Vicidoli ka kercenuar SHBA dhe BE , e jo me nje ambasadore ,sic eshte zonja Vllahutin !
  Prandaj mos u cuditni dhe as mos shtroni pyetje te tilla .
  Tash na ka dale nga strofka i fshehur edhe hsjni i Skra-
  parit,i cili ,i ndodhur ne trysnine dhe venjen e kembeve
  ne nje kepuce e hodhi masken ne gjirizet e Berishovicit .
  Deklarata e ti e fundit tregoi se ky morracak i Skraparit ,
  me nje hipokrizi e pabesi te pashembullt e “hodhi persh-
  qirin” ,ne ” kuadrilaterin e boksit dhe u dorezue perballe
  “ultimatumit ” te LLalles dhe prapa tij monstra e Vicidolit !
  Kjo eshte historia,te tjerat jane hipokrizi,intriga,mashtrime
  te bandave mafioze Berisha-Meta ……!

  Reply to this comment
 23. alphade February 17, 23:51

  Komenti im,FLM !

  Reply to this comment
 24. Splitska Pivo February 17, 23:59

  Jo 10 por edhe 100 gardiste t’i vere Vlahutinkes Ed Rama ajo nuk mund te mbrohet dot nga fantazma e gazetarit hero Sinisha Gllavashevic. Njelloj si fantazma e Bankos per Makbethin per Vllahutinken eshte fantazma e gazetarit Sinisha. Mikun tim Marko Babicin, nje tjeter hero te Vukovarit, qe nuk e vrane tanket serbe (shakterroi 12 tanke dhe 2 transportjere te blinduar ne Terpinjska Cesta) e vrau infarkti as 42 vjec, sepse i kishte hyre ne hak Sinishes duke i shpetuar jeten nje rrospije thuajse adoleshente qe punonte per Radio 101. Pax Vobiscum Marko! Rospija qe t’i i shpetove jeten duke vrare 8-9 derra serbe te Brigades XV te blinduar sot i eshte qepur Atdheut tim si shushunja e kentes kembes se lalit te Myzeqese more Marko!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*