Kush e kërkon drurin?!

May 8, 2018 10:00

Kush e kërkon drurin?!

Bedri Islami

Pas ngjarjes së ndodhur në varrezat e “Dëshmorëve të Atdheut”, jo rastësisht, militantë dhe liderë të PD-së, njëkohësisht, si të ishte pritur, reaguan duke mbështetur ata që goditën disa veteranë të luftës antifashiste.

Tanimë kjo ngjarje është, si rrallëherë, tejet e diskutuar dhe, natyrisht, për ata që mendojnë normalisht, ishte një akt rrugaçësh politikë, të cilët e kanë lidhur veprimin e tyre jo edhe aq me figurën e një drejtuesi të dikurshëm, qoftë edhe diktator si Enver Hoxha, por me një linjë më të hershme , qëndrimin e tyre ndaj Luftës.

Mes atyre reagimeve që mbështesnin dhunën, ajo që më bëri më tepër përshtypje ishte nga një ish-drejtues i lartë i PD-së, i dëbuar prej saj në fillimin e zgjedhjeve të vitit të shkuar dhe që tani mëton të krijojë një parti të re të së djathtës, të distancuar nga ajo që ka ndërtuar në vitet e fundit Basha, nën hijen e Berishës.

Po e citoj:

“Por nëse duhet të zgjedh patjetër mes atyre që dalin të manifestojnë në 5 maj me fotografinë e Enver Hoxhës, dhe të tjerëve që u qëllojnë atyre me shkopinj, unë preferoj të dytët”.

Tepër shkurt e qartë: Unë preferoj ata që godasin me shkopinj!

Në të vërtetë, në gjithë këto vite histori postkomuniste, që në fakt nuk do të thotë se është demokratike, por një demodiktaturë, duhej shtruar shpesh herë pyetja: Kush e do drurin? Cilin e ka bërë hak të merret, jo si ata falangistët budallenj, që mendojnë se duke rrahur disa pleq do të jenë përsëri deputetë, si ai Babasi, por seriozisht, duke i treguar se në gjithë këto vite ky vend është lodhur prej tyre dhe se, në mos e kanë kuptuar këtë, dikush duhet që ligjërisht t’ua tregojë?

Asnjëherë në jetën e saj politike, por edhe praktikisht, mitingashët dhe liderët pëdëistë, nuk e kanë shfaqur shenjën më të vockël të respektit ndaj luftës antifashiste. Asnjëherë. Fakti që duke u shfaqur në anën e kundërt të barrikadës që menduan të ringrenë pas vitit 1991, ata morën në duart e tyre si shenjë përdalluese luftën kundër komunizmit, nuk i bëri ata as demokratë, as të civilizuar, as me një mendim e vizion ndryshe për Shqipërinë.

Duke qenë skalioni i dytë i ligjërimit politik komunist në Shqipëri, ata shkulën çdo ndjenjë respekti ndaj vendit, e bënë mish-mash çështjen e ish të përndjekurve politikë, deri në atë shkallë, sa që, në fund, edhe i dëbuan krejtësisht nga partia e tyre. Ajo që ishte piketuar në fillimin e lëvizjes demokratikase, si një forcë politike e legjionit të dytë komunist, ajo u realizua tashmë gjithandej dhe, mendimi i përshfaqur dikur, jo shumë larg në kohë u shndërrua në atë pikërisht që përflet ish-deputeti i dëbuar nga partia e tij: në shkopinjtë e politikës shqiptare.

Në afër 3 dekada lëvizje pluraliste, pa arritur kurrë cakun e duhur të demokracisë, ajo që ka penguar më tepër ecurinë e këtij vendi, është pikërisht perceptimi i politikës si goditje, si forcë dhe si ashpërsi deri në fund. Që nga nata e fatalshme, që mund të ishte edhe e gjakosur, e sulmit të falangës së parë pëdëiste mbi Shkollën e Bashkuar të oficerëve, brenda së cilës ishte në roje edhe presidenti i mëvonshëm demokrat, Nishani; që nga dita e panjohur ende e 2 prillit, si premisa e përgjakjes me çdo kusht për të marrë pushtetin, nga shembja e qeverisë së parë pluraliste, e quajtur qeveri teknike, prishja e së cilës, si kishte parashikuar ish-ministri demokrat i ndërtimit, do të sillte gjak, e deri në aktin e fundit rrugaçëror, do të jenë aq shumë bëma të një natyre fashistoide, sa që, jam i bindur, asnjë ish i burgosur politik, apo nga familjet e përndjekura politikisht, nuk do e kishin bërë. Për këtë jam i bindur, por edhe nga që, asnjëri prej tyre, që ishte vërtet disident i pushtetit dhe nga familjet e dëshmuara historikisht për vendin,pavarësisht se nuk e donin pushtetin, nuk do të kishte pranuar të shkatërronte Shqipërinë, për të pasuar salixhinjtë e shumtë.

Të godasësh një grup pleqsh që ora e tyre ka mbetur në një kohë të dikurshme, është gjëja më e lehtë në botë, sidomos kur atyre u vë përpara një grusht mitingashësh falangistë, të cilët janë të gatshëm të bëjnë edhe shumë më tepër se kaq. Ata e kanë provuar veten se edhe mund të mobilizohen, pas një urdhëri të ish presidentit, si ndodhi në vitin 1997, dhe të armatosur, pa asnjë lloj ideje se kush është “armiku”, të sulmojnë për të ruajtur pushtetin e një njeriu , që i çartur mendsh, është thirrur për të çartur Shqipërinë.

Nëse komunistët vendosën forcën para mendjes dhe kontrollin mbi idenë, nëse ata ngritën një regjim që e vetëquajtën diktaturë, e njëjta gjë ndodh edhe tani me shqupasit, por, fuqia e tyre nuk është e njëjtë. Nëse do të kishin mundur të zbatonin pikërisht këtë famëkeqe bindje se, “ unë preferoj të dytët”, ata që qëllojnë me shkopinj, do të kishin bërë shumë më tepër, si atë që bënë në Gërdec, si atë që bënë në vitin 1997, ku numri i të vrarëve nga dhuna e rrugës e kaloi numrin e të vrarëve nga diktatura e pushtetit.

Nuk e kam treguar asnjëherë një ngjarje, të cilën, më duket se e ka botuar edhe gazeta “Koha Jonë”, por që e kam dëgjuar nga të pranishmit në atë mbledhje.

Do të themelohej dega e PD-së në Shkodër. Kishin ardhur të deleguarit dhe nuk e fillonin mbledhjen pa e gjetur Pjetër Arbnorin. Mbledhja do të bëhej në shtëpinë e Mark Mhillit, një shtëpizë e vogël, në një rrugicë të vjetër shkodrane, në Gjuhadol, i thonë lagjes.

Kur Pjetri erdhi dhe do të bëheshin zgjedhjet, dikush, si duket i porositur, menjëherë propozoi që drejtues i degës së ishte Pjetër Arbnori. Në të vërtetë ky ishte shumë më demokrat se ata që kishin ardhur në emër të demokracisë, por kishte qenë shumë vite i burgosur politik, dhe, për më tepër, babai i tij, njihej si një njeri që i kishte shërbyer forcave pushtuese.

I vetmi që kundërshtoi do të ishte Arben Broci. Pse e kundërshtoi? Nuk kishte gjë me Pjetrin. Besoj se atë natë e kishte njohur. Ai, Arben Broci, tha vetëm se përmes figurës së Pjetrit si drejtues i PD-së, shumë njerëz do të shohin revanshin jo bashkimin, do të shohin e do të mendojnë se zgjodhëm një njeri që vërtet ka qenë në burg si disident, por edhe nga një familje që ka pasur qëndrim tjetër gjatë luftës. Do na thonë se është revansh dhe ne nuk jemi për revansh.

I ati i Arben Brocit, Beqiri, kishte qenë edhe ai i dënuar politik. E kam njohur mirë, kemi pasur shtëpitë në oborrin e njëri tjetrit.

Sidoqoftë, Pjetër Arbnori u zgjodh drejtues i Degës së PD-së.

Kur ishte vendosur, në mbylljen e mbledhjes së parë, Arben Broci i thotë shokut që kishte në krah, edhe ai student, më pas i mërguar në Greqi a diku tjetër:

-Do ja shoh sherrin kësaj që thashë. Dikush nuk e do paqtimin.

Arben Broci nuk udhëtoi gjatë në jetën e tij politike. Por parashikimi i tij ishte fatal.

Demokratikasit, që kishin patur mbështetjen e gjerë të vitit 1992 dhe ditën të fitonin luftën e parë elektorale, nuk ditën, ose më saktë, nuk donin të bënin paqen. Është një punë e vështirë, por e urtë ta ndalosh një fushatë përpara çastit kur fitorja kthehet në rraskapitje. Që në marsin e vitit 1992 demokratikasit në pushtet do të kishin mundur të bënin një traktat me njerëzit, duke hequr çdo frikë dhe kërcënim për të nesërmen.

Por ata nuk e deshën këtë; ata deshën të kishin gjithë pushtetin për vete dhe, përmes pushtetit, të kishin ankthin, frikën dhe pasigurinë si armën e pasurimit të tyre.

Reminishenca e vjetër, si bazë e ligjërimit të pushtetit, të vjen keq që kërkon të drejtën e ligjshmërisë edhe tek figura politike që mund të mbjellin shpresë, që mund të jenë ndryshe, por që e shkuara ua ka lidhur këmbët fort, dhe, nëse do të futen edhe më tej në politikë me mendjen tek shkopi, një ditë, figurativisht, do e hanë edhe më të ndjeshëm se ky që u dha lideri që e zgjodhën përmes heshtje sdhe braktisjes së një shoku të tyre, shumë më idealist dhe më trim se të gjithë ata sëbashku.

Thonë, me të drejtë, se ku hyn paraja e pistë, mbytet idealizmi.

Atëherë, kush e do drurin?

 

 

 

May 8, 2018 10:00
Komento

31 Komente

 1. L.H May 8, 10:29

  DRURIN I PARI E DO TI QE 28 VJET KE PROPOGANDUAR XHIHADIZMIN SI DEMOKRAI DHE KRYEKRRIMINELIN SERB SALI SI ‘KOMUNIST’ I SATEME!
  SIKUR CA PLEQ TE DELNIN ME FOTOGRAFINE E HUSNI KAPOS APO VITO KAPOS PATOZET DHE BAJGAT E TJERA NGJITUR SI MUTI PAS KEPUCES PAS FEMIJEVE NIPAVE TE ISH BLLOKUT NEOXHIHADISTIT ANDI BUSHATI E DOKTORIT XHERAH TE HYSNI KAèPOS NUMURIT DY TE ISH DIKTATURES—–DO TI MASAKRONIN APO DO TI PERQAFONIN VETERANET!?
  JEpi pergjigje kesaj pyetje ose zhduku nga kjo e perditeshme bashke me alabakerine e FEV ZINE qe ptropoganduat 28 vjet djegjen e shqiperise e KARAXHIXH SALINE……
  Pse nuk flet per EDVININ qe 28 vjet prane fjales se ‘SHENJTE’ Komunist ka vendosur fjalen QELBESIRE duke i shpene prane ne vorreza KOMUNISTIT Qemal Stafa fashistin xhihadist Azem Hajdar ARKANIN?????????
  Gjaku nuk behet uje kerko doreheqjen e dorrezimin e mandateve te tere depUtanave te PS si e beri ‘druri shtrember’TAHIRI po qe se nuk i kerkojne doreheqje EDVIN DUÇES!!

  Reply to this comment
  • Claus May 9, 09:27

   Druri qe hengren diten e 5 majit ca pleq te rregjuar ,nostalgjike te diktatures, nuk ishte dru; ishte me shume nje perkedhelje.
   Ketyre u ha shpina ka 28 vjet. Sikur duan dru me pahir.Gabimi me i madh i demokrateve e sidomos i Sali Berishes kur erdhen ne pushtet ne vitin 1992, ishte se nuk u dhane drurin qe meritonin komunistave.Ai pak dru qe u dha, e per te cilen ankohen kaq shume te kuqte, ne te vertete sic edhe e thame ishte me shume nje perkedhelje.
   Duhej dhene nje dru i tille qe ti shkoklisnin mire morrat e kuq. Jo thjeshte per hakmarrje, por per te mos u lene shteg te ringriheshin serish. Sepse jane ringritur.Sot, ata dhe pjella e tyre jane ne pushtet.
   Bedri Islami eshte Veriori tipik i akulturuar nga regjimi komunisto-krahinor i Hoxhes.
   Verioret komunista jane, po te perifrazojme ate shprehjen e famshme, me komuniste se komunistet. Kjo ka shpjegimin e vet te thjeshte psikologjik dhe sociologjik.
   Te vetedijshem se , sipas asaj thenjes se “cdo fis e ka nje pis” , jane pisat e fisit te tyre, komunistet nga Veriu jane edhe me fanatike se komunistet e vertete.
   Ne nje zone pergjithesisht antikomuniste, sic ka qene dhe eshte Veriu i Shqiperise, te jesh komunist do te thote t’i kundervihesh ,ne mos familjes, fisit tend, njerezve te tu, gjindjes tende, me gjithe kulture zakone e tradita. Dhe kjo eshte shume barre e rende. Eshte e tille, sepse je i detyruar t’u kundervihesh njerezve te ty, te ngjashmeve te tu, duke u rreshtuar me ata qe i dhunojne ato.
   Per keta soj njerezish nuk ka shume alternativa.Ka vetem dy.Keta, jane te detyruar te zgjedhin te jene me persekutoret e gjindjes se tyre. Jane te detyruar per shkak te KRIMEVE qe kane bere vete.Kane bere krime edhe keta, prandaj nuk kane alternative.Gjeja e vetme qe u mbetet eshte t’i mohojne ato.
   Te njejten gje ben edhe B.Islami. I ati i tij ka qene zyrtar i larte komunist. Dhe si gjithe zyrtaret e larte te Enver Hoxhes, i ka duart te lyer me gjak njerezish te pafajshem.
   Nuk e shpeton nga mekati te atin e tija B.Islami me ato rrefenjat e mjera me gjoja njerez te thjeshte, si nje coban delesh qe na e paska ndeshur ne rruge, e qe i paskesh thene se i ati ishte shpirt njeriu…!!!
   Nuk do te kishte pasur sukses regjimi komunist ne represionin ne Veri, po te mos ishte per ndihmen qe i eshte dhene nga renegate te tille si babai i B.Islamit. Eshte e njejta gje si me pushtuesit ne pergjithesi. Suksesi i tyre garantohet nga bashkepunetoret vendas.
   Ironikja ne kete mes, eshte se komunistet-veriore, me perjashtim te Ramiz Alise, qe edhe ai ishte nje kukull ne duart e tjeterkujt gjithsesi, vetem jane perdorur nga diktatura per te krijuar alibine e krimeve ne Veri. E sado te zellshem qe te jene treguar keta, asnjehere nuk u eshte dhene besim i plote.Perhere jane pare me dyshim.
   Komuniste te dores se dyte. Edhe pse ishin nder me te zellshmit … si i ati i B.Islamit.
   Dhe, jo se ishin thjeshte nga Veriu, por se renegatet, tradhetaret e fisit te tyre, askush nuk i do, e aq me pak t’u zere bese.
   Keshtu, ne Administraten e regjimit komunist, komunistet nga Veriu shiheshin me percmim e perbuzje nga te tjeter …. si nje zgjebe qe duhej duruar.
   Per mua, me shume se ata veteranet fanatike, qe jane aq te indoktrinuar sa nuk ka zot ne toke e mbi te qe t’ua ndricoje mendjen, drurin e kane hak komuniste si zoti islami.
   Prandaj, pyetjes se tij se “kush e kerkon drurin?” , ne i pergjigjemi : ti, ti i pari !
   Tani qe eshte kthyer Izet Haxhia, shpresojme qe kjo te ndodhe.
   Sepse, nese ka njeri ne Shqiperi qe u ka dhene dru dhe dru te mire madje komunistave, ky eshte Izet Haxhia ,dora vete.
   Madje thone se ka rrahur edhe Ramen…
   Do zoti te nise nga zanati i vjeter!

   Reply to this comment
 2. L.H May 8, 10:29

  DRURIN I PARI E DO TI QE 28 VJET KE PROPOGANDUAR XHIHADIZMIN SI DEMOKRAI DHE KRYEKRRIMINELIN SERB SALI SI ‘KOMUNIST’ I SATEME!
  SIKUR CA PLEQ TE DELNIN ME FOTOGRAFINE E HUSNI KAPOS APO VITO KAPOS PATOZET DHE BAJGAT E TJERA NGJITUR SI MUTI PAS KEPUCES PAS FEMIJEVE NIPAVE TE ISH BLLOKUT NEOXHIHADISTIT ANDI BUSHATI E DOKTORIT XHERAH TE HYSNI KAèPOS NUMURIT DY TE ISH DIKTATURES—–DO TI MASAKRONIN APO DO TI PERQAFONIN VETERANET!?
  JEpi pergjigje kesaj pyetje ose zhduku nga kjo e perditeshme bashke me alabakerine e FEV ZINE qe ptropoganduat 28 vjet djegjen e shqiperise e KARAXHIXH SALINE……
  Pse nuk flet per EDVININ qe 28 vjet prane fjales se ‘SHENJTE’ Komunist ka vendosur fjalen QELBESIRE duke i shpene prane ne vorreza KOMUNISTIT Qemal Stafa fashistin xhihadist Azem Hajdar ARKANIN?????????
  Gjaku nuk behet uje kerko doreheqjen e dorrezimin e mandateve te tere depUtanave te PS si e beri ‘druri shtrember’TAHIRI po qe se nuk i kerkojne doreheqje EDVIN DUÇES!! V.F.L.P

  Reply to this comment
 3. Teuta Cani May 8, 10:37

  Pershendetje, autorit! Te mohosh LANC e gjakun e te reneve ne ate lufte clirimtare, qe e radhiten Shqiperine ne krahun e fitimtareve, do te thote, te mohosh qenien si shqiptar. Te mohosh punen e periudhes se socializmit, do te thote, te mohosh vetveten dhe djersen e tri brezave qe kontribuan ne ato vite dhe shperblehen me nje pension mjerane. Teuta

  Reply to this comment
 4. vjola May 8, 10:52

  Te lumte

  Reply to this comment
 5. intelektuali May 8, 11:25

  DRURIN DHE HUNE E DUAN SPIUNET E SIGURIMIT TE SHTETIT SI ENVERISTI FANATIK BEDRI ISALMI, NE MENYRE QE SHQYPNIA TE BEHET SI TE GJITHA VENDET E TJERA ISH KOMUNISTE TE EVROPES LINDORE

  Ne menyre qe media jone kombetare te filloje te ngjasoje me medan ne keto vende, te cilat i kane hedhur ne koshin e plehrave keto data te zeza te historise se tyre komuniste dhe ku te dalesh me fotografine e Diktatorit ne publik ha jo vetem DRURIN e shoqerise civile, por te pret burgu shumevjecar.

  Shko o Bedri Islami ne Rumani dhe dil ne Bukuresht me fotografine e Causheskut ne dore, qe te shikosh ne kurrizin tend se cfare te pret, shko ne Berlin dhe dil me fotografine e Honeckerit qe te bindesh sa te vlen lekura e fanatikut enverist, por shko ne Hungari, ne Budapest dhe dil ne kete kryeqytet evropian me fotografine e Janosh Kadarit ne dore po nuk t’i prene koqet pinjollet e viktimave te masakres sovjetike te vitit 1956 qe e cvarrosen nga varri kete kriminel komunist ne vitin 1989 dhe ja hodhen kockat e skeletit te tiju ne plehrat publike per mos t’u gjendur me kurre.

  Reply to this comment
  • I tille je , sa here hap gojen May 8, 20:45

   Drurin e duan dhe e meritojne plotesisht keta naziskine , si puna e ketij kellires “inteloleshi”, qe eshte bere paterice dhe ombrelle per kryebanditin serb te Vicidolit e Biberovicin , qe e sollen ne kete gjendje Shqiperine dhe shqiptaret ! Servile kaq te ndyre e te perbetuar kunder atdheut te tyre (ne se vertet jane shqiptare) , qe flene me nje sy hapur e nje mbyllur , per te shpifur e mbiell helm e vrer per kedo qe flet nje fjale te mire per LANCL dhe atyre qe dhane jeten per clirimin e vendit e me pas , mbrojtjen e tij nga orvatjet e kercenimet e pa prera te fqinjeve , e kane fare pak LITARIN ne sheshin “Skenderbe” !

   Reply to this comment
 6. intelektuali May 8, 11:30

  DRURIN DHE HUNE E DUAN SPIUNET E SIGURIMIT TE SHTETIT SI ENVERISTI FANATIK BEDRI ISALMI, NE MENYRE QE SHQYPNIA TE BEHET SI TE GJITHA VENDET E TJERA ISH KOMUNISTE TE EVROPES LINDORE

  Ne menyre qe media jone kombetare te filloje te ngjasoje me medan ne keto vende, te cilat i kane hedhur ne koshin e plehrave keto data te zeza te historise se tyre komuniste dhe ku te dalesh me fotografine e Diktatorit ne publik ha jo vetem DRURIN e shoqerise civile, por te pret burgu shumevjecar.

  Shko o Bedri Islami ne Rumani dhe dil ne Bukuresht me fotografine e Causheskut ne dore, qe te shikosh ne kurrizin tend se cfare te pret, shko ne Berlin dhe dil me fotografine e Honeckerit qe te bindesh sa te vlen lekura e fanatikut enverist, por shko ne Hungari, ne Budapest dhe dil ne kete kryeqytet evropian me fotografine e Janosh Kadarit ne dore po nuk t’i prene koqet pinjollet e viktimave te masakres sovjetike te vitit 1956 qe e cvarrosen nga varri kete kriminel komunist ne vitin 1989 dhe ja hodhen kockat e skeletit te tij ne plehrat publike per mos t’u gjendur me kurre.

  Reply to this comment
 7. betixho May 8, 11:37

  Po shof foton në krye të shkrimit të Bedri Islamit,ku duken prindërit, gjyshërit apo të afërmit e atyre që kanë rënë për çlirimin e vëndit nga nazi fashistët duke u mbrojtur me shkopinjtë e atyre flamujve që i printe në luftën e madhe fitimtare.Ata nuk kishin armë,as pushkë as automatikë e mitraloza,por ama kishin diçka që mund të mbroheshin sado pak nga kush do thoni JU,se ata e kishin bërë luftën dhe kishin dalë të nderuar.Në vënd që të respektoheshin,të adhuroheshin e duartrokiteshin për gjakun e derdhur për Shqipërinë mëmë ata po sulmoheshin,po rriheshin.Vërtet kishin mbritur aty sërish formacionet nazi-fashiste?.Jo në vënd të tyre ishte turma falangiste e pasardhësve të tradhëtarëve dhe bashkëpuntorëve të armiqve nazi-fashistë,të inkuadruar te Partia Demokratike që doli me flamurin e Lirisë dhe Demokracisë por që është kthyer.në partinë bashkëpuntorëve të armiqve legalisto-ballistë.Nuk ka turp më të math.

  Reply to this comment
  • Arbeni May 8, 12:51

   Me fal or ti -betixho- por ato qe duken ne foto si zor te jene prinder a gjysher te atyre qe u vrane para 74 vitesh. Kaq budallenj jeni ju komunistet xhanem sa kujtoni qe gjithe shqiptaret jane qorruar si ju e nuk dallojne ca funderrina qe hiqen veterane por qe jane vetem nostalgjike te Enver pedes?

   Reply to this comment
 8. Ana May 8, 11:55

  shume drejt e ke trajtuar ,bravo!

  Reply to this comment
 9. gjirizi i Lalesit May 8, 12:26

  Kerkojeni te keqen tek agjenturat……
  Tek Vito Kapo qe u dekorua gjyshja e andit,tek mamaja kurve e pollos,tek mamaja kurve e Bushatit vera Kapo,tek mamaja kurve e Lubonjes ngjeles,blushit Pashkos e deri tek grate kurva si Sllobodanka ,malltezi e deri tek Aneta e Edvinit gruaja e dyte Xhoane e Nanoe e gruaja e shtatembedhjete e Rames…..Monikat,majlindat,spiropalet apo spiropordhet kejdi memetat e shQInat jane thjesht prostituta ne sherbim te pronareve te bordellove…

  Reply to this comment
 10. Monika Kryezeza ish prostitute tani gazetare e shtetare May 8, 12:32

  AI BAJGA PATOZI- Me pseudonimin ‘Alfons Belshi’ ne kohen e diktatures si agjent pse nuk ARRESTOHET ne flagrance per thirrje kunder rendit kushtetues!!??

  Reply to this comment
 11. Bureto May 8, 13:12

  “…ata që goditën disa veteranë të luftës …”shkruan qysh në krye Bedri Islami, dhe pastaj shkrimi merr rrjedhë tjetër, me përmbajtjen e së cilës bie, pothuajse, dakord. Qysh në fillim më duhet të pohoj se, skena e goditjes së ca pleqve le të themi të përdorur, parë nga këndvështrimi human ishte tërësisht e papranushme. Por ato që më bënë të ndalem, mbasi lexova shkrimin, (jo vetëm këtë, sepse shumë është shkruar këto ditë rreth kësaj çështjeje mjaft sensitive në shumë aspekte), ishin dy: E para, duke marrë shkas nga citimi “veteranë” bie në sy pikërisht spekullimi që bëhet rreth kësaj fjale. Pyetet, a ka ende sot në Shqipëri, veteranë të L.II Bot.? Po, ka, ndonse sa gishtat e dorës. Ç’moshë mund të kenë ata? Po u tregoj vetëm njerin, Rahman Parllakun. A mund të ishte ai aty dhe të mbante në dorë portetetin e diktatorit Hoxha, kur ai vetë ka shkruar e botuar se Enveri ka bërë krime dhe se atij, i duhej hequr titulli Hero i Popullit? Dhe këtu vijmë tek aspekti i dytë. S’ka gjë se në atë grumbull pleqsh nuk mund të kishte veteranë të luftës, të cilët minimalisht do të duhej të ishin lindur në vitet ’20, pra të gjithë të ishin 90 vjeçarë, gjë që s’mund të ndodhte. Atëhere kush spekullon dhe provokon me dashje, ditën e nderimit për dëshmorët (të gjithëve që kanë sakrifikuar dhe dhënë jetën për Atdheun dhe jo për ideologjitë), me fotot e diktatorit Enver Hoxha, Hysni Kapos etj?, duke shfrytëzuar ca pleq mjeranë? Askush nuk mund t’i ndalonte ata pleq nëse dëshironin, që të bënin homazhe e të nderonin dëshmorët, si qytetarë, bile po të donin të shkonin dhe në Sharrë, tek ‘komandanti’ imagjinar i tyre, qysh kur këta nuk kishin lindur. Kështu pra, që të mos u jepet udhë skenave si ajo, nga ata që i organizojnë e i keqpërdorin për qëëllime të caktuara, duhet që organet kompetente, pra shteti, t’i parandalojë, sepse, për fat të keq, këto vitet e fundit fotot e diktatorit dhe simbole të tjera të komunizmit enverist, sikur janë shpeshtuar. Nëse ka forca apo segmente politike, që kanë nostalgji për atë regjim, le të dalin hapur, por jo të çfaqen me ca pleq me portretin e Enverit në duar, duke u fshehur prapa tyre. Sepse vetë burracakët dhe hipokritët fshihen. Po e përsërit, partizani, Heroi i Popullit, gjenerali R. Parllaku etj. si ai, nuk ishin dhe nuk mund të ishin në atë maskaradë, ose të ngjajshme me të. Prandaj mjaft me spekullimin “veteranë”. Problemet, mjaft të mprehta të historisë tonë 75 vjeçare, i kanë për detyrë t’i zgjidhin institucionet shkencore, historianët dhe akademikët. Politika ka për detyrë, në mos t’i zgjidhë, të paktëb të zbusë plagët që ka shkaktuar kjo histori. Se përçarjeve mund t’u fryhen nga shumë drejtime që shpesh edhe frymëzohen e financohen kushedi se ku. Pra zoti Islami, do të doja që shkrimi juaj, kur citon ato që ka thënë (nëse) Arben Broci, të theksoje se frymëzuesit e përçarjeve vlejnë për këdo pra dhe për provokatorët e sotëm.

  Reply to this comment
 12. Bureto May 8, 13:16

  “…ata që goditën disa veteranë të luftës …”shkruan qysh në krye Bedri Islami, dhe pastaj shkrimi merr rrjedhë tjetër, me përmbajtjen e së cilës bie, pothuajse, dakord. Qysh në fillim më duhet të pohoj se, skena e goditjes së ca pleqve le të themi të përdorur, parë nga këndvështrimi human ishte tërësisht e papranushme. Por ato që më bënë të ndalem, mbasi lexova shkrimin, (jo vetëm këtë, sepse shumë është shkruar këto ditë rreth kësaj çështjeje mjaft sensitive në shumë aspekte), ishin dy: E para, duke marrë shkas nga citimi “veteranë” bie në sy pikërisht spekullimi që bëhet rreth kësaj fjale. Pyetet, a ka ende sot në Shqipëri, veteranë të L.II Bot.? Po, ka, ndonse sa gishtat e dorës. Ç’moshë mund të kenë ata? Po u tregoj vetëm njerin, Rahman Parllakun. A mund të ishte ai aty dhe të mbante në dorë portetetin e diktatorit Hoxha, kur ai vetë ka shkruar e botuar se Enveri ka bërë krime dhe se atij, i duhej hequr titulli Hero i Popullit? Dhe këtu vijmë tek aspekti i dytë. S’ka gjë se në atë grumbull pleqsh nuk mund të kishte veteranë të luftës, të cilët minimalisht do të duhej të ishin lindur në vitet ’20, pra të gjithë të ishin 90 vjeçarë, gjë që s’mund të ndodhte. Atëhere kush spekullon dhe provokon me dashje, ditën e nderimit për dëshmorët (të gjithëve që kanë sakrifikuar dhe dhënë jetën për Atdheun dhe jo për ideologjitë), me fotot e diktatorit Enver Hoxha, Hysni Kapos etj?, duke shfrytëzuar ca pleq mjeranë? Askush nuk mund t’i ndalonte ata pleq nëse dëshironin, që të bënin homazhe e të nderonin dëshmorët, si qytetarë, bile po të donin të shkonin dhe në Sharrë, tek ‘komandanti’ imagjinar i tyre, qysh kur këta nuk kishin lindur. Kështu pra, që të mos u jepet udhë skenave si ajo, nga ata që i organizojnë e i keqpërdorin për qëëllime të caktuara, duhet që organet kompetente, pra shteti, t’i parandalojë, sepse, për fat të keq, këto vitet e fundit fotot e diktatorit dhe simbole të tjera të komunizmit enverist, sikur janë shpeshtuar. Nëse ka forca apo segmente politike, që kanë nostalgji për atë regjim, le të dalin hapur, por jo të çfaqen me ca pleq me portretin e Enverit në duar, duke u fshehur prapa tyre. Sepse vetë burracakët dhe hipokritët fshihen. Po e përsërit, partizani, Heroi i Popullit, gjenerali R. Parllaku etj. si ai, nuk ishin dhe nuk mund të ishin në atë maskaradë, ose të ngjajshme me të. Prandaj mjaft me spekullimin “veteranë”. Problemet, mjaft të mprehta të historisë tonë 75 vjeçare, i kanë për detyrë t’i zgjidhin institucionet shkencore, historianët dhe akademikët. Politika ka për detyrë, në mos t’i zgjidhë, të paktëb të zbusë plagët që ka shkaktuar kjo histori. Se përçarjeve mund t’u fryhen nga shumë drejtime që shpesh edhe frymëzohen e financohen kushedi se ku. Pra zoti Islami, do të doja që shkrimi juaj, kur citon ato që ka thënë (nëse) Arben Broci, të theksoje se frymëzuesit e përçarjeve vlejnë për këdo, pra dhe për provokatorët e sotëm. Dhe në përgjigje të pyetjes tuaj në titull, janë këta, kudo qofshin që e kërkojnë drurin.

  Reply to this comment
  • pap May 8, 18:16

   Pervec 2 fjalive te fundit, ku zotrote mundohesh te tregohesh “i zgjuar”, por qe ne te vertete “lan m… me sh….”, sic ndodh me shumicen e atyre qe nuk kane shtylle kurrizore, ne pjesen tjeter te “fjalimit” tend, mohon apo je komplet kontradiktor me vetvehten. Prandaj edhe shkruajta te mesipermet. Pse, sipas jush, ky Heroi Pardhaku na simbolizoka veteranet? Kush ta jep ty te drejten, te mohosh pjesen tjeter? Ky Heroi, ate do te thote dhe shkruaje se ka “arsyet” e veta, por po te shkosh mbrapa ne kohe, do te bindesh se ky Heroi bente “namin” kur ishte ne vakt. Mire ben te pyesesh, nese nuk ke moshen. Mjaft me me “engjej” dhe “djaj”. Personalisht, mendoj se te jesh ne gjendje te pranosh te tjeret, une preferoj t’i grupoj ne nje term, “ndryshe”, duhet te kesh njerzillek, dashamiresi, pjekuri, maturi, tolerance, kulture, edukate…. Cilen nga keto cilesi kane palet “ndrysh”, ciles do qe ju do te deshironit te konsideroni??!! Nese i jep dot pergjigje kesaj pyetje, atehere do te kuptosh se cfare thua apo shkruan. Shpresoj te mos me keqkuptosh!! Pershendetje

   Reply to this comment
 13. MAJDANOS May 8, 13:21

  RRIHEN SHQIPETARET SI NE HARADOS
  KENAQEN SERBE TURQ E MAJDANOS

  Reply to this comment
 14. Alban Dega May 8, 14:14

  From: Alban Dega
  Date: May 5, 2018 at 1:35:30 PM EDT

  VDEKJE FASHIZMIT !
  LIRI POPULLIT !

  Ne vend te hyrjes ,,,

  KAPEN NE FLAGRANCE NEONAZISTET E SHQUP- IT DHE SALI LUL HITLERIT !

  A doni me per fytyren vertete e nazi-fashisteve te Sali Lul … Hitlerit , te Bujar Karaosmanit, Alizoteve dhe Alibeajve !?
  Cfare rastesie !?
  Ne kohen qe po shkruan a analize ne meposhteme vjen ku lajm i turpshem, trondites, kobezi per terroriste 24 karat nazi-fashist ! Kapen ne flagrance neinazistet e SHQUP-it
  Fjalen e ka Arta Marku !

  VDEKJE FASHIZMIT
  LIRI POPULLIT !

  – Nder e lavdi deshmoreve dhe heronjve te Atdheut e Kombit shqiptar !

  – Lavdi e pavdekesi !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  A ka parulle me demokratike, me qytetare, me atdhetare ne Bote se kjo !
  Ne populli, me popullin, per popullin eshte shpirti, zemra dhe mesazhi madhor i Kushtetutes se Nenes Boterore te demokracise amerikane
  Ata ishin ne populli, me popullin, qe dhane jeten si me le per lirine e popullit dhe Atdheut e vet !
  Shumica e tyre nuk e dinin as se cfare do te thoshte fjala parti aq me pak komuniste !
  Nuk e dinin as kishin degjuar se kush ishte Enver Hoxha as Tarrasi, as Shpati, as Abaz Kupi, as Mehdi Baj Frasheri, as Mustafa Merlika as… te shkruanin emri e vet !
  Po e dinin mire se kush ishte e cfare ishte Atdheu, Shqiperia, Kombi… Dheu e Toka ku u kishte rene koka !
  E dinin dhe e kishin ne zemer e shpirt me dhane jeten si me le per liri e per Atdhe !
  E dinin po ashtu fare mire se kush ishin bajraktaret, bejleret e agallaret, cufligaret … te gjithe tituj te pushtuesit gati 500 vjecar turk per sherbimet, spiunimet ne dobi te Portes se Karte, te Stambollit, Beigradit, Athines, Romes… dreqit e te birit !
  E dinin sepse i kishin ne mishin e ne trupin e tyre, ne kurrizin e tyre e femijeve te tyre vrangat e kamxhikeve dhe vuajtjeve te tyre prej skllavi te tyre!
  E dinin se pasuria e tyre, kullat sarajet e tyre, se bolleku I tyre ishte ngritur mbi skamjen e varferine e vet, mbi skllaverine e analfabetizmin e tyre !
  E shihnin DHE beje in se mbas cdo pushtimi e zaptimi pasurite e a tij grushti shaiptaresh antishqiptare shtohehshin edhe me shume ndersa thika e tyre shkonte deri ne palcen e fakirave !
  E shihnin se pashallaret e bejleret, agallaret e Sulltaneve ktheheshin ne Vovodet e Nacallniket e Beogradit, ne Zervistet e Athines, ne karabineret dhe nareshallet e Musolinit, ne kapitenet e Feldmarreshallet e Hitlerit …
  E kutpuan se cilido qe i sherbeu pushtuesit te trojeve shqiptare, cilido qe bashkepunoi, spiunoi, perfitoi tituj, grada, pasuri nga zaptuesi ottoman, serb, grek, Italian, gjerman a kushdo qofte ai, vecanarisht ndaj armikut te perbotshem nazi- fashist eshte armik i popullit dhe demokracise, tradhetar e vrases i Shqiperise e kombit shqiptar !
  E kuptuan se nuk kishin cte humbnin me pervec prangave te skllaverise dhe zinxhireve te skamjes dhe mjerimit !
  Ndaj u ngriten ne kembe e rroken armet per liri !
  Cdo qindarke e grabitur , perfituar me sherbime ndaj pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej pushtuesve apo armiqeve, spiuneve e tradhetareve te Atdheut e popullit te vet, me hajni, me korrupsion, mashtrim, padrejtesi popullit apo shtetit te vet duhet ti kthehet pronarit te ligjshem te tyre, popullit dhe shtetit shtetit !
  Pa perjashtim, me tere fuqine e ligjit !
  Shteti e ka zemren prej guri thoshin greket dhe romaket e lashte!
  Shteti i se drejtes, shteti ligjor e ka zemren prej ligji e prej drejtesie !
  Vdekje fashiizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi te perjetshme atyre qe dhane gjene me te shtrenjte, gjakun dhe jeten per lirine e Atdheut e vet, deshmoreve dhe heronjve te te gjithe koherave nga Iliret e lashte e deri sot !
  Nuk ka komunist me te keq se komunisti antikomunist, ka thene Vaclav Havel !
  Nese kini dyshim shihni Sali Berishen e Bujar Nishanin qe nuk lane tradhetar e spiun, terrorist e rankovicist, Karaosman e Toptan pa dekoruar, shperblyer e nderuar …
  Nuk ka fashist as nazist me te keq e me te rrezikshem se fashistI apo nazisti antifashist a antinazist !
  Nese kini medyshje shihni Aluzotet dhe Alibeajt e djeshem dhe te sotem qe me gjuhen e mllefin e tyre nazifashist ua kalojne edhe parardhesve te tyre !
  Vdekje fashizmit !
  Liri Popullit !
  Lavdi e Nderim ne pavdekesi ne Altarin e Kombit heronjve, deshmoreve dhe luftetareve per lirine e pavaresine e Shqiperise !

  Reply to this comment
  • intelektuali May 9, 10:42

   Ik se qelbe forumin e nderuar te gazetes DITA o spiun i Sigurimit te Enverit me jashteqitjet e tua te kriminelit denbabaden

   Reply to this comment
   • Alban Dega May 11, 05:36

    INTELEGOMARIN E PASKA ZENE KOKAINA E VICIDOLIT !?

    Vicidoli Dolivici
    Intelehajvani
    Eshte vec Baba
    Kerrici !

    From: Alban Dega
    Date: May 10, 2018 at 11:18:58 AM EDT

    PTU…. FARE E KEQE ANTISHQIPTARE !

    – NGA ALBAN DEGA, NJU JORK

    SHIHNI SI REAGUAN DJE DHE SOT NE KUVEND TELALLET DHE VETE KREU I MAFIAS JASHTE KONTROLLIT SALI KARAXHICI !
    RRUFE VICIDOLI
    RRUFE NGA P… JESHKA MESHKUJ!
    RRUFE….
    – NGA HAJDUTE ME VAGONA TE 20-25 MILIARDE DOLLAREVETE SHQIPTAREVE DHE SHQIPERISE NE 25 VJET !?
    – NGA HAJNA ME CIZME TE VOTAVE TE SHQIPTAREVE E BRENDA PD-SE, PRA VJEDHES EDHE TE SHTEPISE SE VET POLITIKE!
    – NGA HAFIJE ALA SALI MILLOSHI E FLAMUR STANISHICI, LULEZIM FAZLICI E ED PALOKARI …TE BEOGRADIT, ATHINES DHE PUTINIT
    – NGA PESHQ TE MEDHENJ DERI TE KRYEPESHKU I MAFIAS SHQIPTARE SALi KADAFI JANE NE PANIK, NE LEMERI … NE CMENDURI!
    CMENDURI NE GJIRIN E MAFIAS DHE BANDES SE GANGSTEREVE !
    PESHQIT E MEDHENJ ME KRYEPESHKUN SALI GERDECIN NE KRYE PO SHFAQEN PERDITE E ME HAPUR PER ORE E ME SHUME SI PROTEKTORET POLITIKE TE GARDES SE TYRE PRETORIANE E PESHQEVE TE MEDHENJ NE DREJTESINE E DEGJENERUAR E RRENUAR SHQIPTARE !
    A NUK VEPRUAN KESHTU ME 27 JANAR 2018 NE MBROJTJE TE GJYSMAGJELIT 50/50 SALEH RAMOLLAH LIKE FLORIRIT ADRIATIK PALLA !?
    A NUK VEPRUAN KESHTU ME 12 PRILL 2018 !?
    A NUK REAGUAN KESHTU EDHE SOT NE KUVENDIN E SHQIPERISE PER KRYEPROKUHORIN E KRIMEVE TE RENDA, NE FAKT KRYEAVOKATIN E SALES DHE XENIT, KRYEINFORMATORIN E KADAFIT DIXHITAL E REAL SHQIPTAR DHE TE BIRIT TE TIJ , BESIM HAJDARMATAJ!?
    SHKARKIM I VONUAR …. POR, ME MIRE VONE SE KURRE !
    KRYEPROKURORI I KRIMEVE TE RENDA BESIM HAJDARMATAJ , KY KRUPROKUHOR I MAFIAS DHE STERHORAVE SALI BERISHA DHE ADRIATIK PALLA DUHET TE VIHEJ PREJ KOHESH NE PRANGA !
    PO PERMENDI VETEM NJE FAKT TE MJAFTUESHEM PER NDESHKIMIN E TIJ TE ASHPER !?
    ME URDHER TE KUJT E PER LLOGARI TE KUJT AI SABOTOI HETIMIN DHE MBYLLI DOSJEN E 90 KILOGRAM KOKAINE TE PASTER PARA DY VJETESH NGA I NJEJTI PERSON QE FUTI SHUMEFISHIN E SAJ NE SHQIPERI PARA TRE MUAJSH ME NJE VLERE TREGU PREJ MBI 200 MILIONE EUROSH !???
    NDIQNI GJURMET E SARAJEVE TE FARKES, TE KULLES SE VICIDOLIT, TE BUTIKAVE TE BLLOKUT, TE MALIBUSE … E MBERRINI TEK SHKOPI I DIRIGJENTIT DHE PJELLA E TIJ …
    SAPO LEVIZI SHKOPIN E DIRIGJENTIT PADRINOJA I VICIDOLIT , KREJT LUKUNIA E PESHQVE TE MEDHENJ ALA LULEZIM BADHA E MONA CIZMJA, FLAMUR STANISHICI E PETRIT SHKOLLEPERLUMI, FATMIR MEDIHOXHA E GENC KUQALASHI, …SI USHTARE E NUMERORE TE KADAFIT SHQIPTAR NE RRJESHT PER NJE PAS KOMISARIT TE KUQ SI GJAKU I 1997-ES, I GERDECIT DHE 21 JANARIT 2011 .. BRAKTISEN KUVENDIN PAS HISTERISE SE RADHES NE MBROJTJE TE IL CAPI DEI CAPI TE MAFIAS KREJT JASHTE KONTROLLIT !
    PSE ! SEPSE PO U KEPUTEN NJE NGA NJE FIJET FOLESE SE GRENXAVE TE SALI MURTAJES SE SHQIPERISE !
    BANDA E GANGSTEREVE DHE MAFIA KREJT JASHTE KONTROLLIT NE GRAHMAT E FUNDIT PO HEQIN EDHE MASKAT E FUNDIT NGA ZAVALI I DREJTESISE E VETINGUT !
    PTU …. PJELLE BASTARDE E FARE E KEQE ANTISHQIPTARE !
    PTU… PTU…. PTU …. !!!

    Reply to this comment
   • ALBAN DEGA May 11, 06:05

    INTELEHAJVANI
    KA SHKALLUAR
    SE I PLASI KOKA
    NE DUAR !
    JO ATIJ POR
    DOLIVICIT
    TE DY JANE
    VEC ZOGJ KERRIQIT !
    E HENGRI
    DHE HOR BESIMI
    LAKU SHKON
    TEK SALADINI !
    FLAKA DEL
    FILL PAS TYMI
    TYM I ZI
    MAFIAS NE
    SHQIPERI
    NE KRYE TE SAJ
    SHOKU SALI
    KRYEPESHKU
    NE TEPSI
    PESHQ TE MEDHENJ
    NE RADHE PAS TIJ
    NE DAC NE PARTI
    E NE DAC NE SHPI!
    RROFSH E QOFSH
    O ZOT DREJTESI!
    EDHE VONON
    POR KURRE
    S’ VDES TI !
    PO I VJEN FUNDI
    SALIQIT
    ZEMRA E SHTETIT
    ESHTE PREJ LIGJIT!
    NE GRAHMA
    TE FUNDIT
    SALIKRACIA
    SHPIRTI I SHTETIT
    ESHTE DREJTESIA
    DRIDHET MULI
    E LUL HAJNIA
    KAPLON SALEN
    CMENDURIA
    MONA CIZMEN
    LEMERIA
    NE HORIZONT
    U FEKET QELIA !
    NE AGONI
    ESHTE SOT MAFIA !
    FESTE TE MADHE
    KA SHQIPERIA
    ATE DITE QE
    NE FRON VJEN
    PERENDIA
    EMRI I SAJ ESHTE
    SHEN DREJTESIA!

    Reply to this comment
 15. sorosianet May 8, 15:45

  Analiza eshte e shkelqyer. Ate lufte percarese qe beri dhe ben PD, po te tille e beri Edi Rama kur u be Kryeminister, duke u thene falangisteve te PD: Nuk keni pare gje akoma. Keshtu e kuptuam ne, por ai e kishte me popullin, dhe e coi e po e con ne zgrip. Edhe Edi Rama nga ai batak ka dale, nga bataku i Sali Berishes, Azem Hajdarit e Lulzim Bashes, duke pasur krah te djathte hajdutin Gramoz Ruci.

  Reply to this comment
 16. Krist May 8, 15:53

  Ne foto,shoh qe me drunj jane nje pjese e veteraneve.Pse kane marre drunjt,ne nje homazh qe desherojne te bejne ne varrezat e deshmoreve te lirise?Perseri nga fotoja,shihet se ata qe kane drunjte (pra veteranet),kane pere te paret sulmin ndaj te tjereve,qe nuk kishin drunj.Sulmi duket i parapregatitur,qe perpara nisjes per ne ato varreza!Ata ,une nuk i konsideroj,si veterane….

  Reply to this comment
 17. I deshperuari ......deri ne ... May 8, 16:37

  “Kush e do drurin” ?! Dhe pret pergjigje .Dhe kemi kurajo te “edukojme” publikun ? Te shkruajme dhe te marim dhe pare ? Jo jo kjo eshte tej llogjikes . S’vazhdohet me keshtu . Une s’mare me pjese ne punet e kesaj bote .Nuk flas me .Eshte sikur te rrahesh eren . Po terhiqem ne vetmine time, duke shpresuar, qe kjo situate dp kaloj si me ….fymen e shenjte .

  Reply to this comment
 18. I deshperuari ......deri ne ...mosbesim May 8, 17:22

  “Kush e do drurin” ?! Dhe pret pergjigje .Dhe kemi kurajo te “edukojme” publikun ? Te shkruajme dhe te marim dhe pare ? Jo jo kjo eshte tej llogjikes . S’vazhdohet me keshtu . Une s’mare me pjese ne punet e kesaj bote .Nuk flas me .Eshte sikur te rrahesh eren . Po terhiqem ne vetmine time, duke shpresuar, qe kjo situate do kaloj, si me ….fymen e shenjte .

  Reply to this comment
 19. Eshte kaq e....thjeshte ... May 8, 17:39

  “Kush e do drurin” !? Fare thjeshte . Komunizmi thote : “Te vrava, po kerkove Pa-BARAZI . Fashizmi (dhe monarkizmi …dhe ekonomia e tregut te “lire”), thone: Te vrava po luftove per….BARAZI.

  Reply to this comment
 20. Shkopi pjell shkopin ! May 8, 18:41

  Dhuna do te pjell patjater dhune ! Se sa trima jane ata te rinjte me shkop dhe te pergatitur per te luftuar me pleq kjo eshte njera ane e medaljes ! Ata pleq kane djem, dhe vajza ! DO TU A MARIN HAKUN ! dhe historia ka treguar, se ku kane perfunduar fashitet nazitet ! Njerzit e dhunes dhe forces, njerzit e pa arsyeshem ! Ne se vazhdohet keshtu me dhune, ne “demokraci” nje dite do ta shikoni Bashen, ose Berishen, me kembe perpjete te varur si ducja ne 1945 !

  Reply to this comment
 21. DRENICA E KUQE May 8, 19:17

  Nuk eshte zor me e dite se kush e do DRURIN. DRURIN e don secili pushtet e pushtetar antishqiptar ne krye te shqiptareve, qe punon kunder popullit e atdheut shqiptar. Ani, ju atje ne Tirane, shoku Bedri Islami, nuk e dini: Çka e lypin dhe e duan DRURIN, edhe t’MADH bile, t’bijte e Titos, pushtetaret “shqiptare” te asaj e te kesaj kohe ME TE BIJTE!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 22. Armandi May 8, 19:38

  Per trimeri te ralle, dhe heroizem te pa pare, ata qe u perballen me pleqte 80 90 vjecare ,si dhe ata qe i thuren
  lavde ketyre TRIMAVE duan HUNE, jo drune ! Drune e do shteti qe s’u del per zot shtetesve te vet !
  Po vihet dore, mbi plakun dhe femijen ,o bastarde ?! TURP !

  Reply to this comment
 23. Mark .U.K May 8, 19:58

  Ai vertet meriton dru eshte Edi Rama.Ky i nxite kta shurrana te thirrnin emrin e diktatorit.Ky nxiti edhe ata fakirat e 21 janarit qe shkuen per dhjam qeni,.

  Reply to this comment
 24. I tille je , sa here hap gojen May 8, 20:50

  Drurin e duan dhe e meritojne plotesisht keta naziskine , si puna e kellires “inteloleshi”,”Arben” e zagare si ta , qe jane bere paterice dhe ombrelle per kryebanditin serb te Vicidolit e Biberovicin , qe e sollen ne kete gjendje Shqiperine dhe shqiptaret ! Servile kaq te ndyre e te perbetuar kunder atdheut te tyre (ne se vertet jane shqiptare) , qe flene me nje sy hapur e nje mbyllur , per te shpifur e mbiell helm e vrer per kedo qe flet nje fjale te mire per LANCL dhe atyre qe dhane jeten per clirimin e vendit e me pas , mbrojtjen e tij nga orvatjet e kercenimet e pa prera te fqinjeve , e kane fare pak LITARIN ne sheshin “Skenderbe” !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*