Kush e përfaqëson pikturën tonë mesjetare?

July 18, 2018 08:48

Kush e përfaqëson pikturën tonë mesjetare?

Në Muzeun e Artit Mesjetar në Korçë ka patur një pavijon të pikturës mesjetare.

Ky muze u hap në 26 prill 1980.

Aty kanë qenë ekspozuar punime me vlera të shekullit XII-XIV si dhe të piktorëve të shquar të shekullit XVI-XVIII si Onufrit, Nikollës së Onufrit, Onufër Qipriotit, David Selenicës, Kostandin Shpatarakut dhe vëllezërve Zografe.

Vend të vecantë në këtë muze zinte një ikonostas i shekullit të XVIII i gdhendur nën drejtimin e kryemjeshtrit Dhimitër.

Përdorëm kohën e shkuar të foljeve sepse nuk kemi informacione ën ç’gjendje është ky muze sot.

n.s. / dita

July 18, 2018 08:48
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?