Kush e përgjoi kryesinë e PD? Basha reagon ashpër: Autori…

September 25, 2017 21:23

Kush e përgjoi kryesinë e PD? Basha reagon ashpër: Autori…

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar lidhur me çështjen e përgjimit që ndodhi në mbledhjen e grupit Parlamentar të kësaj force.

Ai e cilësoi këtë një akt të ulët, ndërsa nënvizoi faktin se nuk ka ndërmend që të bëjë gjueti shtrigash.

“Përgjimi është atentat ndaj kësaj (mendimit së lirë). Nuk do ketë efekt, Kam besim tek demokratët se s’do të kenë një stepje. Është akt kundër shpirtit të konsulencës për të folur lirshëm, të jesh vetvetja për ata që të kanë besuar. Ndaj me këtë kultin është një akt i padenjë.

Skam aspak kuriozitet ta mësoj. Mendoj se akte të tilla…ne jemi në një proces të rishqyrtimit të statusit. Skam ndërmend të hetojë, po ta them hapur. Virozat aq sa të bëjnë dëm për një moment, të forcojnë.

Ka pasur edhe raste më parë, në pushtet dhe opozitë. Është diçka e dënueshme, e turpshme. Autori ishte i qartë, skam ndërmend të bëjë gjueti shtrigash. Kemi një qëndrim unanim që e dënon këtë. Kjo ka rëndësi më shumë sesa ngjarja që ndodhi”, tha Basha.

September 25, 2017 21:23
Komento

4 Komente

 1. DEADALBANIA September 25, 21:32

  FAKTI QE LUL BASH-EVILI
  ME SERBERISHEN JANE
  JASHTE DYERVE TE BURGUT

  TREGON SE SHQIPERIA
  KA VDEKUR

  NUK
  KA ASNJE
  JUSTIFIKIM
  QOFTE
  PER
  TOLERIMIN
  KRIMINAL TE MIQVE
  TANE
  .
  QOFTE
  PER IMPOTENCEN
  KRIMINALE TE RAMES DHE
  NDYRESINE E ILUTR MUTE
  ..
  Luludhe Bashes ..yllit ne ngjitje te ambasdorit “deleted” arvizu ose
  .
  -DUHET TI JAPIM NJE MEDALJE QE PO PSHURR EURO-AMERIKEN
  .
  -OSE DUHET TE MENDOJME SE AI ESHTE NJE “SKUTH” I TYRE
  .
  -OSE TE SHENJTEROJME ENVER HOXHES NQS SE NUK I VIHEN PRANGAT LU BASHES. DHE SALI HORRIT
  .
  Njihuni me dosjen kriminale TE LUL BERISHES dhe eshte turp per USA-BE-NATO-OBAMA-MERKEL & TRAMP qe keto monstra po mbrohen kaq hapur nga segmente pafundesihst antishqiptare ne washington-bruksel-berlin-athine-beograd

  I pandehuri Lulzim Basha mund t’i ketë shokët e rrallë edhe në Evropë, si një politikan i cili në një hark kohor relativisht të shkurtër, ka krijuar një profil kaq të lartë kriminal dhe korruptiv.
  dosja kriminale e Lulzim Bashës
  1. Shitja e detit, Greqisë
  Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Lulzim Bashës, i cili asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar. Ky fakt u konfirmua nga të dy ministrat në konferencën e përbashkët për shtyp që zhvilluan në përfundim të këtij takimi. Por në faqen zyrtare në internet të Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme, deklaratat e Bashës dhe Bakojanis janë fshirë. Ndërkohë, në faqen zyrtare në internet të Ministrisë së Punëve të Jashtme greke këto deklarata janë botuar të plota. Më pas, kryeministri grek Kostas Karamanlis erdhi në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për “sheltin detar” që u konsiderua si skandali i radhës.
  2. Pazaret me Bakojanis, Kushtetuesja konfirmoi fajësinë e Bashës
  Gjykata Kushtetuese ka konfirmuar fajësinë e Bashës sa i takon pazareve me Dora Bakojanis për shitjen e detit. Në datën 15 prill 2010, Gjykata Kushtetuese e Republikës së Shqipërisë, ka hedhur poshtë si të papajtueshme me Kushtetutën marrëveshjen e lidhur mes Shqipërisë dhe Greqisë “Për delimitimin e zonave të tyre përkatëse, të shelfit kontinental dhe të zonave të tjera detare që u përkasin në bazë të së drejtës ndërkombëtare”. Sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese të prillit 2010, shkeljet janë të shumta. Ato nisin që me mungesën e rolit të Presidentit të Republikës në hartimin e kësaj marrëveshjeje – nuk i ishte kërkuar plotfuqishmëria për negociatorët shqiptarë.
  3. 21 Janari
  21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Sërish, Lulzim Basha u akuzua si përgjegjësi kryesor për vrasjet, në cilësinë e ministrit të Brendshëm. Edhe pse Grada e Republikës varej nga ministri i Brendshëm, Basha dhe komandanti i Gardës, sot i pandehur për vrasje, ai pasuan përgjegjësinë njëri-tjetrit. Edhe sot vijon të shtrohet pyetje se kush dha urdhër për vrasjet? Të gjitha përgjigjet të çojnë drejt Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Por ky i fundit arritë të shpëtojë, të paktën përkohësisht Bashën dhe veten. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Kupola në pushtet u përfshi në një tjetër aktivitet kriminal, pasi zhduku të gjitha provat që kompromenton qeverinë në vrase. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.
  4. Skandali me rrugën Durrës-Kukës
  19. 9 Tetor 2007: Plas skandali më i madh financiar i qeverisë Berisha me rrugën Durrës-Kukës.
  Protagonist është sërish Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura mbi 1 miliardë euro. Lulzim Basha shkoi para gjykatës, por Sali Berisha arriti t’ia mbyllte gjyqin me procedurë dhe ta shpëtonte përkohësisht duke e veshur me imunitet deputeti. Por kjo dosje mund të hapet në çdo kohë. Fakt dhe provat janë aty. Lulzim Basha është përgjegjës për zhdukjen e 220 milionë eurove. Nuk mund të ketë gjykatë në planet që mund t’i hedhë poshtë ato prova.
  5. shume pasaportat e dyshimta
  Lulzim Basha ka shtetësi të shumëfishtë pasi ka përdorur shtatë pasaporta. Të dhënat e TIMS tregojnë se Basha ka përdorur tri pasaporta të zakonshme dhe katër diplomatike. Shtatë pasaportat janë lëshuar gjatë periudhës kohore 13 dhjetor 1995 dhe 10 maj 2010. Nga analizimi i këtyre të dhënave rezulton se këto pasaporta janë përdorur nga zoti Basha, madje njëra prej tyre edhe për blerjen e shtëpisë në Hollandë. Për periudhën 4 gusht 1997 deri më 4 gusht të vitit 2002, Lulzim Basha ka disponuar dhe ka përdorur njëherësh dy pasaporta. Për periudhën 29 maj 2002 deri më datën 4 gusht 2002, Lulzim Basha ka disponuar tri pasaporta kurse për periudhën 10 tetor 2003 deri më 10 tetor 2008, Basha ka disponuar 4 pasaporta, tri nder të cilat diplomatike. Për periudhën 10 tetor e në vijim, Basha disponoi tri pasaporta diplomatike. “Në pasaportën e z. Basha që është përdorur për blerjen e shtëpisë në vitin 2001 ndodhen dy vula shtyrje të afatit të përdorimit. Basha pretendon se ka bërë dy herë shtyrje afati në vitin 2001 e 2002, por në sistem këto dy shtyrje nuk ekzistojnë. Ai kurrë nuk ka dhënë nj sqarim për këtë çështje..

  TE BEJE DONALD LUJA
  DEKRIMINALIZM
  DHE EDI RAMA VETING
  ME KETE VRASES TE 21 JANARIT
  ESHTE ME SHUME
  SE PUSHTIM..
  ESHTE
  POSHTRIM
  KOMBETAR

  Reply to this comment
 2. Adih September 25, 22:56

  E lodhet ket milet me keto lajme . As edhe nje gje interesante . Jo vetem popullit ,por ky BASHA nuk i sherben as dreqit e shejtanit , Mjere shqiptaret per nivelin e opozites .

  Reply to this comment
 3. Kamarier Luli edhe nje dopio. September 26, 00:56

  O Lul Tranvestitja po bllokimi i valeve te celulareve qe u bere cfare eshte?
  Apo Censura e ndihmon mendimin e lire, hajde Lul koqja hajde.
  Po nata e erret e 18 Majit qe ta futi sa krahu i perthyer dysh Edvin Kristaq Rama, me ku u konsultove pervec Sali Kar-axhicit?

  Reply to this comment
 4. Arben September 26, 06:51

  PO CFARE RENDESIA KA,

  MBLEDHJET DUHEN BERE TE HAPURA.

  A MBLIDHENI PER INTERESIN E QYTETAREVE

  A JENI BANDE HAJDUTESH???!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim