Kush është autori i “Haidesë” në Bruklin?

February 3, 2018 02:31

Kush është autori i “Haidesë” në Bruklin?

Tabloja “Haideja” është realizuar në vitet 1870-72.

Për lexuesit që nuk e dinë për se bëhet fjalë, tabloja “Haideja” paraqet një vajzë me kostum shqiptar; emri që mban është emri i një vajze e cila mendohej se ishte e Ali pashë Tepelenës.

Në muzeun Bruklin në Nju Jork bashkë me Haidenë ndodhet dhe një portret tjetër femre që njihet me emrin “Shqiptarja” realizuar gjithashtu në 1872 (piktura që shoqëron këtë shënim).

Këto dy vepra kanë për autor Kamij Koro (Camille Corot, 1796-1875).

Ai është piktor francez, një nga mjeshtrit më të mëdhenj të peisazhit dhe portretit të shek XIX. Tablotë e tij ruhen në shumë muze të njohur të botës.

Dy tablotë me motive shqiptare janë realizuar gjatë një udhëtimi në Shqipëri.

n.s. / dita

February 3, 2018 02:31
Komento

7 Komente

 1. Arben February 3, 06:06

  Udhetimi i ketij mikut ka qene ne Perandorine e ndritur Osmane

  Reply to this comment
  • Juglindori nga Korça February 3, 19:05

   Po , udhetimi i tij , ka qene ne kohen e Perandorise obskurantiste Otomane , qe , kudo ku pushtoi , la peshqesh vetem prapambetje , zakone te qelbura arabe , nje fe te shemtuar , e ktheu rroten e historise disa shekuj prapa dhe Ballkani , qe e mbajti te okupuar per shekuj me rradhe , eshte akoma sot , e kushedi per sa shekuj te tjere , zona me e prapambetur e me problematike e Evropes . Kur Evropa pesoi Rilindjen e saj kulturore , me kryeveprat e italianeve Da Vinçi, Rafaelo , Mikelanxhelo , e te tjere dishepuj dhe shperndau drite e dituri per kontinentin mbare , shqiptaret , vetem pak kilometra larg Firenzes e Romes , e kishin ngulur koken ne kazanin e hashures turke dhe nuk e ngriten kurre , por filluan te shkruanin gjuhen e tyre , vetem ne shek. e 19 -te (ne vitin 1887 me Mesonjtoren e Korçes) , ndersa Roma , ne keto vite , festonte 700-vjetorin e Universitetit te pare . Perandori , si ajo Otomane , more Arben turku , jo vetem qe duhen shuar nga kujtesa e njerezimit , por duhen kançeluar edhe nga Historia Boterore .

   Reply to this comment
 2. Juglindori nga Korça February 3, 19:07

  Po , udhetimi i tij , ka qene ne kohen e Perandorise obskurantiste Otomane , qe , kudo ku pushtoi , la peshqesh vetem prapambetje , zakone te qelbura arabe , nje fe te shemtuar , e ktheu rroten e historise disa shekuj prapa dhe Ballkani , qe e mbajti te okupuar per shekuj me rradhe , eshte akoma sot , e kushedi per sa shekuj te tjere , zona me e prapambetur e me problematike e Evropes . Kur Evropa pesoi Rilindjen e saj kulturore , me kryeveprat e italianeve Da Vinçi, Rafaelo , Mikelanxhelo , e te tjere dishepuj dhe shperndau drite e dituri per kontinentin mbare , shqiptaret , vetem pak kilometra larg Firenzes e Romes , e kishin ngulur koken ne kazanin e hashures turke dhe nuk e ngriten kurre , por filluan te shkruanin gjuhen e tyre , vetem ne shek. e 19 -te (ne vitin 1887 me Mesonjtoren e Korçes) , ndersa Roma , ne keto vite , festonte 700-vjetorin e Universitetit te pare . Perandori , si ajo Otomane , more Arben turku , jo vetem qe duhen shuar nga kujtesa e njerezimit , por duhen kançeluar edhe nga Historia Boterore .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*