Kush është autori i Haidesë?

April 3, 2014 15:18

Kush është autori i Haidesë?

 I nderuar lexuese! Tabloja “Haideja” është realizuar në vitet 1870-72. (për lexuesit që nuk e dinë për se bëhet fjalë, tabloja “Haideja” paraqet një vajzë me kostum shqiptar; emri që mban është emri i një vajze e cila mendohej se ishte e Ali pashë Tepelenës). Në muzeun Bruklin në Nju Jork bashkë me Haidenë ndodhet deh një portret tjetër femre që njihet me emrin “Shqiptarja” realizuzra gjithashtu në 1872. Këto dy vepra kanë për autor Kamij Koro (Camille Corot, 1796-1875). Aio është piktor francez, një nga mjeshtrit më të mëdhenj të peisazhit dhe portretit të shek XIX. Tablotë e tij ruhen në shumë muze të njohura të botës. Dy tablotë me motive shqiptare janë realizuar gjatë një udhëtimi në Shqipëri.

April 3, 2014 15:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim