FOTO: Berisha ka regjistruar të mbijetuarin e atentatit ndaj Hajdarit në spital. Po ku është kaseta?

February 27, 2018 21:10

FOTO: Berisha ka regjistruar të mbijetuarin e atentatit ndaj Hajdarit në spital. Po ku është kaseta?

 

Artan Hoxha

13 shtator 1998, në spitalin ushtarak.

Sali Berisha duke regjistruar me diktofon dëshminë e Zenel Nezës, truprojës se ish-deputetit demokrat Azem Hajdari, i vetmi i mbijetuar i atentatit të 12 shtatorit 1998, ku mbetën të vrarë Azem Hajdari dhe truproja tjetër i tij, Besim Cera.

Zenel Neza, menjëherë pasi është intervistuar nga Berisha, nuk pranoi të dëshmojë për prokurorinë dhe u largua jashtë shtetit duke mos u paraqitur kurrë për procesin “Hajdari”.

Ai përfitoi statusin e azilantit politik në Belgjikë.

Kjo kasetë e regjistruar një ditë pas vrasjes së Azem Hajdari nuk u vu asnjëherë ne dispozicion të drejtësisë dhe Berisha nuk dëshmoi asnjëherë në proces edhe pse gjykata i dërgoi 56 fletëthirrje për t’u paraqitur në seancë.

Që çështja “Hajdari” të gjykohet dhe njëherë dhe të dalë e vërteta, mbi motivin, ekzekutorët dhe hjeksin, kjo është prova e re që rihap procesin e cilësuar si “Vrasja e Shekullit”….

Fotot janë marrë nga emisioni “Xhungël”.

a.s/dita

February 27, 2018 21:10
Komento

15 Komente

 1. Xha Braho February 27, 17:32

  Po te shtrengohet litari Salushe Qoftelargu. Shqiptaret mezi presin te te shohin si qen te ngordhur prapa hekurave per te gjitha menxyrat qe i shkaktove ketij populli te pervuajtur. Asnje meshire per Kryekriminelin e Vicidolit

  Reply to this comment
 2. Baro çorrogjafi February 27, 17:45

  A mund te zbardhet nje dite vrasesi i vertete dhe urdheruesi i vrasjes se AZEM HAJDARIT ! SALI BERISHA nuk donte ferra neper kembe dhe atu pa tjeter qe ” duheshin ” prere !

  Reply to this comment
 3. ??? February 27, 17:47

  Kjo kasetë e çregjistruar një ditë pas vrasjes së Azem Hajdari – e regjistruar apo e cregjistruar? Po qe e cregjistruar nuk i duhet as dreqit.

  Reply to this comment
 4. Kris February 27, 18:02

  Shikoni Yllin, Rakipin! A e dini pse ky Ylli, ish pronar i Albania u ngrit prape? SHikoni fotografite dhe pergjigja eshte aty! Shihet qarte qe ata kane degjuar se kush i vrau dhe kush i nxorri ne prite! Deri kur do te presim drejtesine te veproje per Salen dhe familjen e tij!

  Reply to this comment
 5. keshtu ndodh February 27, 18:48

  Po ne qoftese Zenel Neza eshte gjalle, atehere le te pergjigjet, ndryshe ti hiqet azili dhe te shkoje e te jape llogari atje kukerkohet.Se azili nuk i eshte dhene per te mbuluar kriminelet

  Reply to this comment
 6. Plaku Xhuxhumaku February 27, 18:56

  Mire, dakord me te gjitha, po diktofoni ku eshte se ne keto foto nuk duket ndonje diktofon, pastaj apo i afrohet fundi Salushes, apo cfare do te beje drejtesia me Salen, me duket se juve po prisni t’i bien bolet dashit.

  Reply to this comment
  • Gregor February 27, 21:30

   @Plaku Xhuxh,
   Ti plaku muthamaku(t) mesa duket bolet e fishkura te Salushes i ke mbajt ne goje qe kur jot eme te nxorri nga shpella.Vemje e neveritshme.

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku February 27, 22:05

    Gregu e shef ti diktofonin ku eshte? A ma tregon pak te lutem? Dhe, he pra arrestojeni mutin pra se keni nja 5 vjet qe na cani trapin me e lagu, nuk e lagu, e qiu, e leshoi, e dhjeu e pastroi. Po futeni pra ne burg….prandaj them une or taj, se ju po prisni ti bien bolet Sales. Mua me rrofsh trapin ti se jam lindur e rritur ne Tirone una, jom çun Tirone, shpellen shko tregoja sat’ome.

    Reply to this comment
 7. MH February 27, 19:14

  Cfare dosje e shekullit ku luhet me koken e hajdarit si me lekuren e ujkut.U vra nji psikopat fatkeqesia e tije ishte se nderpreu terapin e mjekut te psiciatrise.Menyra se si u vra kjo ka rendesi.Kjo asht vertete nji histori e mafiozeve te shekullit ne rrang qeveritare.
  Le ta marrin vesht pjella dhe grueja e Hajdarit se si kane lujte kriminelat per pushtet.Krahas keti krimit.Porosis dhe Nanen e Arben Brocit,Lijen dhe vllait te tije torollak qe ia punune Benit duke e sakrifikue si per dhjam qenit.Beni ishte nji djale i shkelqyer,i matun dhe guximtare.

  Reply to this comment
 8. Fat man February 27, 19:20

  Po a ka kasete me origjinale se plehra Sali?
  Perse nuk arrestohet ky kriminel dhe cdo gje do te zbardhet, ai eshte skenaristi, regjizori dhe aktori i cdo gjeje qe ka ndodhur ne Shqiperi pas vteve ’90.

  Reply to this comment
 9. Arben February 27, 21:03

  Ajo vrasje edhe plotesisht e zbardhur,nuk eshte shkaku Berisha i kesaj vrasje. Azemi ka patur hesape me Haklajt dhe konflikti Haklaj-Azem ka nisur qe me prishjen e mitingut te PD ne Tropoje e cila eshte sterthene, e me pas me vrasjen e njerit prej vellezerve Haklaj. E ajo ngjarje dhe kjo vrasje ka ndodhur vetem per shkak te Azemit, pasi ai ne ate periudhe ishte bere i papermbajtshem dhe donte te fitonte besimin e Berishes apo ti merrte edhe kredite Berishes si lider qe vetem ai i zgjidhet problemet ne kete vend. Berisha ka dijeni per vrasjen dhe rrethanat e ndodhjes por kurre nuk eshte shkaku i vrasjes se Azemit ai apo i konfliktit me Haklajt. Mund te kete te tjera probleme por vrasja e Azemit eshte thjesht hakmarrje qe ne veri nuk ta fal kush kollaj. Dopio gjashta i mbeti Azemit per vrasjen e Haklajt. Por vrasja e Azemit i solli deme te medha popullit shqiptar. U be shkak qe te rrezohej qeveria Nano 2 dhe me pas ujku te beje kerdine ne mjegull dhe nga ajo dite po vuajme pasoja te jashtzakonshme me korrupsionin dhe krimin e organizuar,aqsa kohet e fundit flitet se edhe ish prokurori i pergjithshem i cili doli nga kjo mjegullnaje thuhet se nuk ka patur shkolle te mesme dhe arriti ne maje te organit te akuzes, ashtu sikurse nga kjo mjegullnaje perfituan edhe disa kriminele qe u bene deputete pa shkolle te mesme por me tre apo kater fakultetet si ato te kristalit. Politika dhe shteti ne vend qe te merren me hallet apo mirqenien e popullit akoma merret me kush e vrau azemin apo arbenin dhe njerezit e tyre jane te amnistuar nga cdo lloj krimi qe bejne vetem pse jane familjare te azemit apo arbenit. Nuk e di cfar kusur ka populli ne keto histori injorance dhe krimi.

  Reply to this comment
 10. neo33 February 27, 22:59

  Nje bandit qe zhduk prova
  Ket ka ber dhe ne 21 janar
  Ky eshte kryekrimineli sali berisha

  Reply to this comment
 11. gjethi February 27, 23:01

  Arben, qe azemi ka qene shkerdhate ke te drejte por sala e ka derguar drejte vdekjes ate nate! Perse e ka derguar?! Jane dy arsye ose nje arsye ne dy varjante:shpresa e cila eshte vajza e motres se sales dhe gruaja e spiunit dhe deshmitarit ne gjyqe ne kohen e ppsh-es ferit brecani ka qene duke u palluar me guxim byberin tek kjoska me xhama e guximit dhe i ka njohur Fatmirin dhe Jahon qe kane qene ne makine(ata e dine se ke kane qene duke pritur) shpresa ka shkuar dy here ne zyren e sales, ka mundesi qe e ka lene dhe aktin pergjysem, sala ka thirre azemin dhe i ka thene shko kontrolloje nje makine te dyshimte me targa vlore!!! Pra sala e ka ditur se kush eshte ne makine dhe e ka derguar azemin qe pervecse ka patur deshire ta coje per gjah ka mundesi qe me kete rast te shpetoi dhe veten sepse duke qene urdheruesi i vrasjes se Shkelqimit i ka djegur qendrimi para pd-es i Fatmirit(jo me kot rrine me eskorte dhe antiplumb e 13 vjet nuk ka guxuar te shkoje ne tropoje)azemi si b…ole qe ka qene ka marre pistoleten e duke i montuar seleniciatorin i ka thene sali lushes i cili ka qene me genc pollon ne korridorin e katit te dyte, hajde se e hodhen pd-en e sali berishen ne ere, sali lusha i ka thene:”po marre kallashin dhe erdha” kjo eshte e verteta qe qarkullon te militantet e pd-es por nuk thuhet para drejtesise.

  Reply to this comment
 12. marko February 28, 09:03

  Ate kasete dhe zerin live e ka degjuar jo vetem personi tjeter. Po aq afer sali berishes i ka ndenjur edhe Mero Baze. Pse fut koken ne mut e kujton se nuk e shikon kush? Mero Baze me shume vite ka ndej pas bythes Sali Berishes se sa sot pas bythes se Rames. Mero duhet te thirret ne prokurori e te deshmoje, per te gjitha pislleqet qe ka bere para dhe gjate 97. Ai eshte njera nga fatkeqesite qe i rane ketij kombi qe kur theu qafen ai merhumi

  Reply to this comment
 13. alphade February 28, 09:53

  Shikoni me kujdes fotografite e mesiperme dhe do te
  bindeni se kemi te bejme ekzaktesisht me nje mafie te
  tipi klasik: Korleone, Gambino,…….!
  Dhe ne krye te kesaj mafie qendron stoik: Sali Ram Beri-
  sha dhe bashkepunetori i tij i ngushte : “ME QETESI E
  DASHURI” !!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim