Njihet si “buldozeri”, ja kush do negociojë krizën në Tiranë

May 14, 2017 14:27

Njihet si “buldozeri”, ja kush do negociojë krizën në Tiranë

 

Kriza politike në Tiranë ka detyruar Departamentin Amerikan të Shtetit të dërgojë në Shqipëri ditën e hëne, Zv/Ndihmës Sekretarin Amerikan për Europën dhe Euroazinë, Hoyt Brian Yee, me qëllim gjetjen e një gjuhe të përbashkët mes krerëve politikë.

Një ekspert i çështjeve ndërkombëtare, Yee, i njohur ndryshe si “Buldozeri”, është një njohës shumë i mirë i çështjeve të Ballkanit, pasi ka shërbyer në disa misione në këto vende.

Përpara marrjes së kësaj detyre Yee ka qenë zv/ambasador amerikan në Zagreb, ku ka shërbyer për tre vite.

Por para kësaj detyre ai ka qenë drejtor për çështjet europiane dhe këshillin e sigurisë kombëtare amerikane nga 1999-2001 dhe më herët akoma ka spikatur në zyrat e NATO-së si Zv/Drejtor dhe një nga bashkëpunëtorët më të ngushtë të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Havier Solana.

Gjatë karrierës së tij Yee ka shërbyer edhe në Greqi e Mal të Zi.

Hoyt Brian Yee ka lindur në Kaliforni.

Ai ka studiuar në Universitetin e Kalifornisë në Berkley dhe Universitetin Kalifornian në San Diego. Ai ka qenë lektor i kurseve të Marrëdhënieve Ndërkombëtare në Universitetin Georgetown.

May 14, 2017 14:27
Komento

13 Komente

 1. Demokrati May 14, 14:34

  Thoni JU qe eshte nje njohes i mire i problemeve ne Ballkan,po Fari Balliu C’thote valle? Mos eshte edhe ky nje njeri i blere nga Rama,meqenese ka punuar afer Shqiperise? Pa pyeteni Fariun di gje per kete ? He,o Fari,fol per ate koken tende ,se tek ti i kemi syte……..

  Reply to this comment
  • Demokrati mavi May 14, 16:06

   Qe ti mos te enderosh me sy Hapur ,
   qe Gomari mos te duket Prift ,
   duhet te kuptosh gjuhen e re qe perdoret Sot :

   Quhet Globalizim por ne te vertet eshte Imperializem ekonomik .
   I quajne misione Paqeje , por ne te vertet jane
   luftra dhe pushtime te shteteve Sovrane .
   I quajne rimborsim elektoral , por jane gjithmone financime per partite ,
   Prandaj qe mos te Farizohemi ,
   duke Pritur 27 Mrekulline nga Zoti per tej Oqeanit , me Premtin e çekut te bardhe ,
   qe u kthye ne çekun e Zi te borxhit ,
   dhe nxjerrjes ne treg te shqiperise me Reformat Liberale .
   Luli – Edvin -Meta = Politika

   Reply to this comment
   • Z May 15, 08:52

    OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!OK.!!!!!………………………………….

    Reply to this comment
 2. MH May 14, 14:44

  Te me falni.Me vjen keq qe harxhoni kohe me Bashen..
  Zoti te ulet prej qiellet nuk ia kthen mendjen Bashes.Basha e din bemat e veta.Nese keto bema kthehen mbrapsht per ta nxjerr Bashen sevda te paster gje qe nuk behet.Keshtu dhe kushdo te vije Basha asht i vendosur si guri qe nuk flet.

  Reply to this comment
 3. XXXL May 14, 15:40

  E cfare ka bere ky kinezi Yee qe quhet “Buldozer”?
  Me Sali SRB diten e hene ka per te dale “Kar-kalec”

  Reply to this comment
 4. Adih May 14, 15:45

  Kembane alarmi per politikanet qe e kane mendjen nga lindja . Ustai, buldazeri , do i thote e komunikoje popullit shqiptare te votojne politikane pro perendimore te rinj e te pa perlyer ,per te shpetuar shqiptaret nga corba e neokomunisteve mafjoze ,te mbytur deri ne gryke me korrupsion ,droge ,vjedhje etj e mbi te gjitha ,pervec ekonomise ne ekstrem e varfer ,por mbi te gjitha , marjen 100% te dinjitetit ,popullit te mjere shqiptar . Do filloje transparenca e diktati i ligjit pro perendimor , per rivendosjen e dinjititetit dhe ekonomise te shqiptareve . Te rroje amerika sa malet e korabit, e faleminderit per jete asaj.

  Reply to this comment
 5. Aliu nga Selenic May 14, 16:52

  Thelliimi i mekateve te tyre vazhdone ti dergoje ne buze te germines.!
  Keta jan mesuar te pergdhelen nga Evropa dhe nga SHBA-ja, pore kjo perkdhel vinte nga qe ata nuk e njhenin realitetin ne terrenin Praktike.!
  Fati i mire per Shqiperi eshte ardhja e Lu-se Ambasador i cili dine shqip dhe nuk paten asnje mundesi ti perdridhen ketij Ambasadori.!
  Keshtu keta do te vazhdojne te thellojn mekatet e tyre duke akuzuar te gjith ata qe i kundershtojne si te “blera” nga Rama.
  Fatkeqesi qe keta jan drejtues te nje opozite qe pretendon te marre shtetin ne dore.
  Keshtu duhet pa tjeter qe kjo kupole e PD-se te rrezohet sa me pare ku te udheheqin Opoziten kuadro te afte per ta pergatitrur opoziten qe te jet e afte me neser.!
  Keta e kan futur shqiperin ne “krize” te pa nevojshme vetem e vete se nuk jan te afte te perballen me alternativen e se majtes dhe ai i shkret VETNGU u eshte bere si lekura e ujkut ,
  Keshtu keta do te thellojn gabimet dhe do te perjashtohen edhe nga forumet e partive Evropiane.! Ose me e keqja edhe te dalin jashte ligjit fare.!

  Reply to this comment
 6. Beqo May 14, 16:57

  Ky nuk e di nga bie Shqiperia.

  Sigurisht po vjen

  me ftese te Rames.

  Reply to this comment
 7. intelektuali May 14, 17:55

  “BULDOZER” DO TE THOTE SE NESE BASHA DO TE DEGJOJE SHBA DHE “BULDOZERIN” E DERGUAR PREJ TYRE, DUDUMI I SALIUT KA SHUME GJASA QE TETE ZHDUKET PA GJURME NGA CIA ME QE S’HA PYKA LLOGJIKE

  prandaj:

  O Sali Berisha terrhiqe DUDUMIN tend nga politika sa nuk eshte vone se do ta marresh ne qafe

  sepse:

  ME “BULDOZERET” E SHBA NUK BEHET SHAKA!

  Reply to this comment
 8. Olsi May 14, 20:00

  Nuk e morem vesh ket ankimimin ne Kolegj ???
  Le te themi se Duka eshte i opozites dhe do shtyrjen e zgjedhjeve,po na del edhe Aleanca Popullore e Dojakes e maxhorances qe do shtyrjen e zgjedhjeve…??!! Sipas kesaj i bie qe vetem te huajt me ambasadoret e tyre nuk duan te shtyhen zgjedhjet.
  Po kta pse sduan ?????
  U prish dynjaja,nuk po merret vesh i pari me te dytin,..

  Reply to this comment
 9. Beqo May 14, 20:30

  Edhe Trampi te vije askush s do tja dije.

  Reply to this comment
 10. Alban Dega May 15, 02:37

  Date: June 9, 2016 at 1:03:09 AM EDT
  To: Alban Dega <[email protected]

  Opinione

  USA- EU WE LOVE YOU !

  – Pavaresia dhe Clirimi i dyte i Shqiperise

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Shtetet e Bashkuara te Amerikes dhe Bashkimi Evropian u dhane fund spekullimeve, mashtrimeve, trillimeve dhe intrigave te Sali Rrrenes dhe Lulezim Genjeshtarit.
  Ne nje ze , ne nje kohe dhe me te njejtin qendrim ato shpallen hapur e vellazerisht qendrimin e tyre te vendosur kunder SHQUP-it per Reformen ne Drejtesi, si nje emergjence kombetare dhe ceshtje jetike per shqiptaret si popull e Shqiperine si shtet.
  Te votohet Reforma nje minute e me pare dhe cdo deputet te votoje sipas ndergjegjes e vetedijes se tij te lire demokratike dhe qytetare e jo sipas urdherave e nen kercenimet e Sali Impunitetit e Lulezim Antishtetit.
  Cka i dini deputetet! "Ushtare te Partise dhe Shokut Enver" apo marioneta ne duart tuaja te lara me gjak e me hajni! Marrja qofte me impunitetin dhe korrupsionin tuaj pa fund e pa ane!
  Mallkuar qofshi o kusare e vrastare te mallkuar! Eshte "urata" nga mijera nena e motra veja, femije jetime e pleq pa femije te 97-es e Gerdecit, te Orantos e 21 janarit… !
  Thank You US and EU Brothers!
  God bless USA and EU !
  Kjo Reforme jetike e urgjente per shqiptaret e Shqiperine krahasohet me Paavaresine Clirimin e dyte te Shqiperise
  Eshte Reforma qe do te cliroje shqiptaret e Shqiperine nga skallaveria e korrupsionit dhe skllaveria e impunitetit.
  E meritojme !
  Jemi populli me properendimore e me proamerikane ne Bote!
  Jemi populli e kombi i Gjergj Kastriotit Skenderbeut dhe Nenes se Perboteshme Tereza!
  Asnje popull ne Lindjen ish- komuniste nuk shkallmoi ish- diktaturen me barbare me kushtrimin :
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa!
  – E duam Shqiperine si Amerika Demokratike!…
  "USA…. EU…
  We love You
  We love You! "
  Ishte edhe thirrja e grevisteve te urise ketu ne Nju Jork kunder "Bandes se Gangstereve " dhe kunder "kesaj Mafie qe ka dale krejt jashte kontrollit " qe na i mori peng jo vetem aspiratat tona por edhe Shqiperine me flamurin e tyre te rreckosur dhe me slloganin " Ne Saliu, me Saliun, per Saliun " te impunitetit e antishtetit.
  Drejtesia vonon por asnjeher nuk harron !
  USA…. EU…
  We love You!
  We love You !
  Donald Lu e Romana Vllahutin Nderi I Kombit shqiptar !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*