Kush është i propozuari nga Rama për kreun e ri të SHISH

October 30, 2017 12:46

Kush është i propozuari nga Rama për kreun e ri të SHISH

 

Helidon Bendo është propozimi i kryeministrit në krye të Shërbimit Informativ të Shtetit, pas dorëheqjes së Visho Ajazi Likës.

Konfirmimi vjen nga Kryeministria përmes një njoftimi zyrtar.

Emri i Bendos u propozua nga ana e Kryeministrit Rama, te Presidenti Ilir Meta pas një takimi 30 minutësh në presidencë.

Helidon Bendo ishte emëruar si Zëvendësdrejtor i SHISH në 22 Prill të vitit 2016.

Përpara kësaj detyre, prej 7 vitesh ai ka ushtruar detyrën e Drejtorit të Drejtorisë në Aparatin Qendror (AQ) të SHISH.

Kush është Helidon Bendo sipas CV-së të publikuar në faqen e SHISH

Bendo ka eksperiencë 21 vjeçare në SHISH, ku ka mbajtur detyra të ndryshme si: Inspektor terreni, Kryetar Dege, Drejtor Drejtorie në disa Qarqe të vendit dhe Drejtor Drejtorie në AQ.

Bendo ka lindur më datën 12 Maj 1971 në qytetin e Korçës. Ai është i martuar dhe ka dy fëmijë.

Ai është diplomuar në vitin 1993 për matematikë në Fakultetin e Shkencave të Natyrës, ka një master në studime për sigurinë, si edhe një trajnim tre-mujor në fushën e sigurisë pranë Universitet George Town në SHBA.

Gjithashtu, Bendo ka kryer edhe një sërë trajnimesh mbi çështje të sigurisë brenda e jashtë vendit.

Ai flet gjuhët anglisht e greqisht.

Z. Bendo i pëlqen të lexojë, peshkojë, udhëtoje dhe të kalojë kohë me familjen e tij.

Në formularin e vetëdeklarimit rezulton se Bendo ka emigruar disa herë në Greqi në vitet 1991-1993 mes periudhave të verës.

October 30, 2017 12:46
Komento

37 Komente

 1. Plaku Xhuxhumaku October 30, 13:13

  A mund te sqarohet pak si e mesoi greqishten?

  Nje hyn
  Nje del
  Nje Spiro
  Nje Vangjel

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit October 30, 13:52

   greqishten e mesoi duke lexuar, peshkuar, udhetuar dhe kaluar kohen me familjen e tij. Gjate tre behareve ne ’91-’93. Une kam bere dy vjet rresht ne Athine ’96-’98 dhe perveç se lexoj pa problem(por nuk kuptoj), nuk e ngallos dot me greqishten e folur. Sa per anglishten, hiq anglezet qe po kthehen ne analfabete, tanime anglisht flet tere bota, por hajde ta kuptojne anglezet. He mo, se shaka po bejme, suksese drejtorit!

   Reply to this comment
   • luanhamiti October 31, 16:56

    Ndoshta ske talent apo aftesi per gjuhera, se po te kishe do te mesoje ne 3 muaj!

    Reply to this comment
    • ganiu October 31, 21:04

     Hahaha e fortë kjo.
     Prandaj ka mbetur vetëm me greqishten ky, se mesa duket anglishten e ka mësuar gjat viteve të shkollës. Nga klasa e pestë deri në fund të universitetit.
     Për 12 vjet.

     Reply to this comment
  • Raimond vlonjati October 30, 18:40

   Nga sa flitet aty , ky Bendo nuk qenka per ate pune

   Reply to this comment
  • Une... ti... ne te gjithe... October 30, 21:54

   Dava spihunesh….

   Le te vihet kush te doje ne krye te tyre, fakti eshte qe te gjithe punojne vetem per veshet dhe syte e sali berishes dhe fqinjeve vesh tane stergjatur, – te tjerat jane vec emra dhe legene qe zgjedhin emrat.

   Reply to this comment
 2. Lomi October 30, 13:39

  Nje tjeter produkti i Gazidedes dhe Saliut, pasardhesi i denje i Vishos…
  Gallofi i gjate e propozon pa ju dridhur dora, vetem e vetem se ky mund te jete rekomanduar nga Vishua, tek rruga e Elbasanit…Hajde institucione hajde.. Specialistet e mirefillte te arsimuar ne kete drejtim duhet te marrin urdhera nga ky qe ka hyre e dale ne Greqi sa here i ka dashur qefi dhe qe flet edhe gjuhen greke…Cudira shqipetare…

  Reply to this comment
  • nje shqiptar i vertete October 30, 15:00

   Nuk e kuptoj , si ka mundesi qe , te dish nje gjuhe te huaj , qofte kjo italisht , ferngjisht , apo edhe greqisht , na qenka nje gje negative per te qene kreu i SHISH-it ? Dhe me keq akoma , qenka negative per SHISH-in , po te kesh hyre e dale disa here ne Greqi ….po sikur te kishte hyre e dale ne Turqi , do t’a meritonte postin ? Ah , ju jini per te qare hallin , se ne vend te truve , kini ne koke nje grusht me miza .

   Reply to this comment
 3. nje shqiptar i vertete October 30, 15:00

  Nuk e kuptoj , si ka mundesi qe , te dish nje gjuhe te huaj , qofte kjo italisht , ferngjisht , apo edhe greqisht , na qenka nje gje negative per te qene kreu i SHISH-it ? Dhe me keq akoma , qenka negative per SHISH-in , po te kesh hyre e dale disa here ne Greqi ….po sikur te kishte hyre e dale ne Turqi , do t’a meritonte postin ? Ah , ju jini per te qare hallin , se ne vend te truve , kini ne koke nje grusht me miza .

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku October 30, 16:56

   Ti ose nuk kupton , ose ben sikur nuk kupton, me nje fjale o je budalla, o hiqesh budalla. Nuk po thote njeri qe te dish gjuhe te huaj eshte negative, por greqisht pergjithesisht dine vetem shqiptaret qe kane qene, o jane emigrante ne Greqi dhe shpesh keta shqiptare kane marre e kane dhene bythen ne Greqi. Kaq or ti shqiptari i vertete.

   Reply to this comment
   • nje shqiptar i vertete October 30, 23:30

    O plak leshi xhuxhumaku , ti thua qe , “ne pergjithesi , greqisht dine shqiptaret qe jane , apo kane qene emigrante ne Greqi” . Ja , po biem dakord edhe me kete , por perseri lind pyetja : Te kesh qene emigrant ne Greqi , nuk meriton te emerohesh kryetar i SHISH-it ?! Kaq hantikap i madh qenka fakti i te qenit emigrant ne Greqi , sa te privon te drejten te besh kariere ?! Ik pirdhu , o plak nga kjo bote , se siç e shikon , po vdesin vajza te reja (gazetarja e Kavajes) dhe rojne pleq idiote si puna jote .

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku October 31, 00:35

     Ti jovetem qe qeke budall, por edhe harbut. Per ate vajzen nga Kavaja edhe mua me erdhi keq, po secili ne kete bote ka riskun e vet or pallosh. Po sikur te them edhe une ty vafsh ne te s’emes se idiote si ty nuk i duhen kerkujt? Une nuk thashe qe TE GJITHE emigrantet ne Greqi nuk bejne per ate pune, thashe vetem qe disa prej emigranteve ne Greqi kane dhene edhe bythen. Mos je edhe ti nje prej tyre qe te dogji suma kaq shume?

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 31, 10:04

   o gërk i fshehur,ose shqiptar idiot!!!!
   lexo atë që ka shkruar gjergj thanasi tek dy fëmrat e vishos,që në realitet nuk i ha palla kujt se një ndyrësirë ishte!
   “”Si optimistë të pandreqshëm, që jemi, nuk na mbetet veç t’i urojmë punë të mbarë z. Johan Bendo pasardhësit të Vishos. Si matematicien mendjemprehtë, me përvojë pune në Greqi me siguri, që do të jetë shumë eficent në detyrën e lartë, që po i ngarkohet. Ish majori Volufitsios (i Follorinës) aktualisht pensionist me gradën kolonel ka pasur shumë respekt për Johanin djalë të ri, inteligjent, punëtor e mjaft të zgjuar, që realisht e ka merituar kartën rozë të homogjenisë sic e quajnë grekët këtë lloj dokumenti identifikimi për të huajt në Greqi, kuptohet histori kjo e njëzet e sa viteve më parë.”
   pra JOHAN-HELIDONI na paska “kartën rozë të homogjenisë” dhe këtë me na dy herë punë vere,gjat pushimeve të shkollës,kur shqiptarë të tjerë kanë lënë një jetë të tërë dhe i kanë nxjerrë me shkelma jashtë!!
   të dish gjuhë të huaja,sa më shumë,jo vetëm është e leverdisëshme,por dhe është nder!
   por të kesh shitur bythën tek shërbimet e huaja,KUSHDOQOFSHIN!
   je një tradhëtar i vëndit tënd!!
   por sot mor gërk i qelbur ose shqiptar idiot dhe i shitur,ndershmëria është e ndyrë,është e çndershme!!
   he ju shkërdhefsha robt ndyrësira që nuk keni as turp të fshiheni,se frikë jo e jo!!

   bravo plako,kështu e duan këta ndyrësirat!
   po në radhë të parë ky palloshi i tironës,ai karaduzi i tropojës e ai kokgdhëja i çepanit,me të gjithë të tjerët që ju mbajnë hison!

   Reply to this comment
 4. specialisti October 30, 16:06

  Si ka mundesi te lini “me barre” cdo kanditature per nje institucion shteteror ?
  Per vete faktin qe ka 21 vjet ne SHISH e ka kryer detyra te ndryshme, qe nga inspektor terreni e deri drejtor drejtorie, do te thote qe eshte dikushi e me eksperience te mjaftueshme pune, per te marre ate detyre.
  Kur emerohet ne kete detyre nje person nga jashte, si deri tani, nuk kontestohet. Pse tani ? Keni ndonje gje te vecante per personin ? Shkruaj, mos ki frike.

  Reply to this comment
  • edi October 30, 16:16

   rAMo e ka ket te met ,
   nuk perdor kondom .
   coni per vizite lylzimen bashen ke gjinokolloku
   per noj vizit .
   bo vaki tka ket len mrena Ramo

   Reply to this comment
  • luanhamiti October 31, 06:20

   jam dakord specialisti! Por mediat e bulevardit i sherbejne shejtanit dhe te birit! jo vendit…

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 31, 10:30

   o speco
   se ka punuar 21 vjet nuk do të thotë se nuk është spiun i tyre!!
   gjergj thanasi tek dy femrat e vishos-““”Si optimistë të pandreqshëm, që jemi, nuk na mbetet veç t’i urojmë punë të mbarë z. Johan Bendo pasardhësit të Vishos. Si matematicien mendjemprehtë, me përvojë pune në Greqi me siguri, që do të jetë shumë eficent në detyrën e lartë, që po i ngarkohet. Ish majori Volufitsios (i Follorinës) aktualisht pensionist me gradën kolonel ka pasur shumë respekt për Johanin djalë të ri, inteligjent, punëtor e mjaft të zgjuar, që realisht e ka merituar kartën rozë të homogjenisë sic e quajnë grekët këtë lloj dokumenti identifikimi për të huajt në Greqi, kuptohet histori kjo e njëzet e sa viteve më parë.”-JOHN-HELIDONI ka “kartën rozë të homogjenisë”që do të thotë është fakti i parë që e bën të pavlefshëm për të punuar në organet e SHISH,përveç rasteve nëse rekrutohet prej tij!!
   ka punuar nja dy pushime vere dhe na është këthyer me një gjuhë të mësuar!!
   pas mbarimit të shkollës si matematikan në ’93 na u bëka “pjesë e 007ve”shqiptare,kur shqipëria deri në atë kohë ka pas nxjerrë oficerë nga shkolla e MPB ose e sigurimit!!
   ti ndoshta je specialist,por duhet të jesh i metë!!
   SHISH,njëlloj si ish sigurimi,është një sektor që nuk mund të fusësh në drejtim,derra e dosa!!
   a ta merr mëndja se në shërbimin sekret gërk o sërb,përveç agjentëve të rekrutuar prej tyre,të ketë ndonjë shtetas shqiptar që të mund të drejtojë??
   a ju punojnë trutë apo thjeshtë kështu ma do interesi dhe këtë mut ha?!

   Reply to this comment
 5. spata October 30, 17:07

  Thoni nje fjale per se mbari . I urojme te nderuarit Bendo puno me zell e dashuri per vendin tened qe e kane mbytur spiunet nga e gjithe bota .
  Detyra me e lehte qe mud ti besohet nje shqiptari te ndershem .Sigurishte qe duhet te jete i specializuar por mbi te gjitha rrace qe punon per popullin dhe krenarine kombetare .Them detyra me e lehte mbasi ne Shqiperi nuk ka burra te mbajne sekrete .Nje dopjo raki apo ca shale te hapura dhe rrjedhin si ne interrnet te dhenat te dhenat . Boll te mos mbyllur syte se i meson te gjitha sic i meson Sali gerdalla . Urime e mos u turperofshe .

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 31, 10:16

   “Boll te mos mbyllur syte se i meson te gjitha sic i meson Sali gerdalla . Urime e mos u turperofshe .”
   o spate i rënç kokës tënde!!
   është agjent i gërkut,ka punuar 21 vjet për gërkun në shërbimin tonë sekret,sot e vënë në krye!!
   a më shumë duhet të bëjë për gërkun??
   tia çojë informacionin para se tia çojë palloshit dështak të tironës??
   “mbaj sytë hapur” thotë idioti!!
   ja kanë futur në gjak gërkët or taj,i kanë vënë koburen pas qafe ata,nuk janë shqiptarë ata që ta quajnë tradhëtinë patriotizëm!!
   çna mbytën idiotët e shitur!!

   Reply to this comment
 6. Saki October 31, 00:29

  Ky paska mbaru shkollen ne 93 por por por por ne periudhat 91, 92, 93 nga prill-maji deri ne nentor ka ikur te punoje periodikisht ne fshatra te greqise. Asgje te keqe deri ketu, por por por shkollen si e morri???? Apo me leket qe punonte??? Te fala e vendosen dhe nje kukull idiote ata te rruges se elbasanit. Suksese per zgjedhjen

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 October 31, 10:11

   jo or lal jo
   nuk ka punuar asnjë ditë!!
   ka qënë në kurset e ASFALISË!!
   PRISNI RISHITJEN E DETIT!!
   këta as turp nuk kanë më!!
   e jo më frikë!!
   me këto që po ndodhin është për tu këthyer prapsht thënja “më mirë dhjetë kriminelë jashtë se një i pafajshëm brënda”,”më mirë dhjetë të pafajshëm që dënoi enveri si spiunë se një spiun në krye të shërbimit sekret shqiptar”!!
   për të vënë duartë në kokë me këto tradhëtira që po bënjnë kaq hapur,kaq paturpësisht politikanët tanë!!
   mos harroni se ky është “i propozuari nga Rama për kreun e ri të SHISH”!
   zgjidhet apo jo?!
   ky propozim është një IDIOTËSI,një vetvrasje politike e palloshit të tironës,e edvin ramës!!
   ai nesër do të përpiqet ta justifikojë me ato idiotësitë e tij,por vështirë do të jetë!!

   Reply to this comment
   • luanhamiti October 31, 16:55

    anticensure,
    TI NE KURSET E CILIT SHERBIMI KE QENE?! SI GUXON TE BESH KETO DEZINFORMATA NDAJ HELIDON BENDOS?!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 November 2, 08:44

     lançe debili
     do të ishte fat për mua të kisha bërë kurse,bile do të ishte nder për mua!!
     TI SHËRBEJA VËNDIT TIM SHQIPËRISË!!
     si guxoj unë të bëj këto “dezinformata”??
     lexoje me sy të hapur dhe do të shohësh se shkrimi ka shumë informacion mbi të cilin unë mbështetem për ti vënë në dukje dhe jo të “dezinformoj”ose të përhap informacion të rremë!!
     lançe ti jo vetëm që je i shiitur por qënke dhe një koqe kandari!
     një qënje shqiptare me IQ shumë shumë më të ulët se minimumi i mesatares!!

     Reply to this comment
     • luanhamiti November 2, 18:41

      shkrimi ka te dhena te verteta te keqperdorura nga individe antikombetare si ti!

 7. luanhamiti October 31, 06:18

  I uroj Bendos suksese ne detyre. Te merr vendime korrekte dhe te mira per Institucionin dhe nepunesit e tij, per atdheun ne pergjithesi. Nuk do ta kete lehte, puna per kete Institucion eshte shume e veshtire, por kam besim ne te se do te arrije ta kryeje me sukses.
  Rrofte SHISH!

  Reply to this comment
 8. luanhamiti October 31, 11:55

  anticensure!

  Je duke hamendesuar. nuk i jap llogari nje individi medioker si ti qe spo din asgje pervec te shaje

  Reply to this comment
  • nje shqiptar i vertete October 31, 12:55

   Anticensure , po ike o idiot e analfabet i lindur ! Sa klase shkolle ke , a i vrare ? Po te sugjeroj , qe gjuha shqipe , si çdo gjuhe tjeter ne bote , ka edhe germa te medha , qe vihen ne fillim te fjalise e pas pikes , pastaj vazhdohet me germa te vogla . E si mund te debatoje njeriu me nje injorant si ti ?

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 October 31, 13:42

    or idiot
    mos repliko me lançen por me mua.
    sa klasë shkollë do të dish ti??
    nëse nuk llogarisim çerdhen dhe kopështin!?
    dy të plota!të tretën ngela!!
    por po të marrim vitet e tëra që kam shkuar në shkollë janë 12!!
    jam pjekur mirë e mirë!!
    ti me siguri ke bërë shumë vite,ndoshta dhe shumë diplloma,por të garantoj se asnjë fije truri nuk ke!!
    dhe kjo është vetëm në rastin nëse je budalla dhe jo ndonjë ndyrësirë e shitur tek gërku!!
    mor copë mishi,që të plaçin sitë nëse i ke,shikoje mirë,analizoje dhe do të shohësh se këtu në këtë rast nuk bëhet fjalë për gjuhë a për bythë!!këtu tërë të dhënat tregojnë se pisllëku është i madh!!
    ndoshta kjo është dhe arsyeja që mardhënjet me gërkun u ndreqën këto ditët e fundit!!

    flm për kritikën që më bën për punën e shkrimit!!por si hiperaktiv që jam,nuk kam kohë të merrem me vogëlsira të tilla si gërmat e mëdha!!
    tashti sygjerimi,këshilla time!!
    nëse ti më kritikon mua për shqipen duhet ta dish fare mirë se shqipja ka dhe “Ë””ë”,përse nu e shkruan dhe ti mor kokrra e idiotit??ka dhe “ç” or copa e idiotit!!
    ti pavarsisht se nuk i ke shkruar drejtë,unë nuk të kam kritikuar!
    sepse shikoj mendimin që ti kërkon të shprehësh!!
    ai është sa i trashë,po aq dhe i ndyrë!!

    Reply to this comment
 9. luanhamiti October 31, 16:12

  nje shqiptar i vertete, edhe une po shkruaj vetem me shkronja te vogla, nuk jam analfabet. por ky idiot anticensura na nxori nervat me budalleqet qe i llomotit!!! Ska kurrfare logjike cka thote…

  Reply to this comment
 10. luanhamiti October 31, 16:17

  Pyetja ime, nje shqiptar i vertete:

  Kush ka interes te nxjerr balte ndaj Helidon Bendos, nje njeri qe karriera e tij tregon profesionalizem?! Media e bulevardit kujt i sherben se ben te njejtat lojera si ndaj ish Drejtorit dhe kujt i sherbejne keta “komentues” idiota qe po shfaqen ne faqwt e kesaj gazete?!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 November 2, 13:41

   idot,i shitur,interesaxhi
   “Kush ka interes te nxjerr balte ndaj Helidon Bendos”???
   askush!
   shqiptarët kanë interes që në krye të shërbimit të tyre sekret të jetë një shqiptar dhe jo një gërk i kamufluar si shqiptar!!
   mjafton karta rozë e homogjenit që ai të mos pranohej në radhët e shërbimit sekret shqiptar!!të vetmen mundësi që ai duhej të kishte që të lidhej me shërbimin sekret shqiptar,do të ishte rekrutimi i tij si agjent!!
   por këtë e ka bërë gërku që më parë!!
   si duken të dhënat!!
   medjat nuk kanë bërë gjë tjetër vetëm se kanë dhënë biografinë që ka paraqitur palloshi i tironës!!
   ose ndryshe si po duken punët “kollona e psetë” në favor të gërkut!!

   Reply to this comment
 11. luanhamiti November 2, 18:43

  ti i dukesh i shitur ne favor te grekeve nga dezinformatat qe i nxjerr. nuk e di kush je, por do te zbuloj dhe…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim