Kush është Paro Vasil Kita

May 4, 2018 10:20

Kush është Paro Vasil Kita

Paro Vasil Kita (1875-1914) ka qenë patriote e shquar nga Gostivishti (Kolonjë), propaganduese dhe luftëtare për çlirim e bashkim kombëtar.

Paro shërbeu si ndërlidhëse aktive e çetave patriotike gjatë viteve 1910-1912 dhe njëkohësisht si furnizuese e tyre me ushqime.

Shtëpia e babait të saj, Vasilit, ishte një bazë e rëndësishme e Lëvizjes Kombëtare antiosmane në Kolonjë.

Pas shpalljes së Pavarësisë familja Kita iu kundërvu edhe forcave greke që hynë në territorin shqiptar duke e konsideruar pjesë të Perandorisë së mundur Osmane.

Në shtëpinë e tyre Kitët ngritën flamurin e Vlorës dhe nuk pranuan një kërkesë për mohimin e kombësisë shqiptare.

Për këtë qëndrim Paro Kita u vra në mënyrë barbare.

b.m. / dita

May 4, 2018 10:20
Komento

5 Komente

 1. "papa don't preach" May 4, 14:28

  Mire mo respekte,
  Po a ka dokumenta te shkruara qe vertetojne sa mesiper? Duhet treguar ndonje, sa per fare. Sepse me rrefenja edhe ballistet, kuislinget etj., patriote ishin, jane, do mbeten!!!

  Reply to this comment
 2. Samiu May 5, 14:08

  Kush ua kerkoi mohimin e kombesise shqiptare?… dhe cfare kombesie pretendonin…. sepse nga mbiemri duhet te jene Vllehe….

  Reply to this comment
  • Xxx May 6, 17:32

   S’ka vllehe Gostivishti. Dhe Kolonja nuk ka dhe nuk ka pranuar vareza Greke…ndaj lexo me mendje c’far eshte shkruar me lart dhe perpiqu te gjesh ndonje pergjigje te pyetjeve ne libra o sami

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 May 8, 11:42

    samiu ka lexuar plotë libra dhe sipas shkrimtarit,erdoganit,të gjithë që nuk janë islamistë radikal dhe që nuk mbështesin atë,nuk janë shqiptarë!!
    pra dhe shqiptarët myslymanë,nuk janë shqiptar!!janë kurdë terroristë!!

    Reply to this comment
  • anticensurë25642654 May 8, 11:39

   mir mo sami që paska qënë vlleh,po ti me emrin sami,çfar je turk apo saudit??
   sepse sipas rradakes tënde erdo-islamiste vetëm shqiptarë nuk ka në shqipëri!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*