Kush është tradhtari?

February 13, 2018 12:43

Kush është tradhtari?

Xhevdet Shehu

Ka dy ditë që në kampin opozitar po bëhet një zhurmë e madhe me doza sipërore atdhetarizmi në mbrojtje të detit që qeveria aktuale ia paska shitur Greqisë gjatë bisedimeve të kohëve në bisedimet midis ministrave të jashtëm të dy vendeve.

Po të mos i njihnim ata që po bërtasin aktualisht, shqiptarët do ishin ngritur njëzëri në mbrojtje të detit tonë. Mirëpo, sapo marrim vesh se kush i shqipton këto deklarata e qëndrime, entuziazmi shfryhet menjëherë dhe qytetarët vënë buzën në gaz vetvetiu.

Duke lexuar një reagim të ish-kryeministrit Sali Berisha dhe një të ish-presidentit Bujar Nishani, çdo shqiptar duhej të alarmohej së tepërmi. Akuzat e tyre ishin të përbindshme kundër Kryeministrit aktual të vendit dhe kësaj qeverie, pasi Edi Rama paska bërë një tradhti të lartë kombëtare. Akuzë më rrëqethëse nuk ka ku të shkojë.

Mbështetur nga akuzat e shkruara prej Berishës dhe Nishanit, duhet të shqetësoheshim, sepse këta dy emra kanë mbajtur postet më të larta në vend dhe i dinë mirë punët e shtetit, njohin kushtetutën dhe janë betuar mbi kushtetutë për mbrojtjen e interesave më të larta kombëtare.

Pardje Berisha dhe Nishani, ndërsa dje Lulzim Basha bërtitën deri në klithma histerike për të zgjuar ndërgjegjen kombëtare ndaj një akti, sipas tyre, antikombëtar që po kryhet në kurriz të shqiptarëve dhe interesave kombëtare. Mirëpo një fjalë e urtë thotë “Nëse ke të drejtë, nuk ke nevojë të bërtasësh”. Sepse si njëri dhe tjetri, nuk kanë përpara asnjë marrëveshje të firmosur dhe gjithë këtë zhurmë e bëjnë jo vetëm të pabazuar, por edhe në mënyrën më hipokrite të mundshme.

Midis Shqipërisë dhe Greqisë ka shumë çështje të mbartura nga e kaluara dhe është mirë që për to të bisedohet dhe të zgjidhen në bazën e reciprocitetit midis dy vendeve. Dhe kështu po veprohet aktualisht. Ka ikur ajo kohë kur Enver Hoxha i kërcënonte grekët në fundin e viteve ’60 të shekullit të kaluar se do të rrëmbenin ndonjë centimetër tokë shqiptare “kur të shikonin majën e veshit pa pasqyrë”. Edi Rama nuk e ka staturën e Enverit. Rama është një prerje e re që jeton në një kohë krejt tjetër. Kanë rrjedhur shumë ujëra gjatë këtyre dekadave dhe të dy vendet e shikojnë si të pashmangshme fqinjësinë e mirë dhe jo luftën midis tyre. Të dy vendet janë anëtare të NATO-s dhe e ardhmja evropiane është e vetmja alternativë si për Greqinë dhe për Shqipërinë.

Kur nënshkroi marrëveshjen me Greqinë për detin në vitin 2009, Berisha pati shansin të bënte një akt të lartë atdhetarizmi dhe të fitonte adhurimin e shqiptarëve. Ai mund t’u thoshte grekëve: “Ju dua fort, ju kam xhan ju grekëve, po këtë marrëveshje nuk e firmos sepse është kundër interesave të vendit e popullit tim…” Nuk e bëri këtë dhe vajti e firmosi marrëveshjen duke marrë mbi vete indinjatën e shqiptarëve, por edhe përbuzjen e grekëve. Sepse grekët janë një komb dinjitoz, e duan vendin e tyre dhe nuk i duan miqtë e padinjitetshëm që shkelin mbi interesat kombëtare.

Marrëveshja e firmosur nga Berisha dhe Basha për detin ishte një marrëveshje turpi dhe si e tillë do të kujtohet si një nga aktet antikombëtare, si ato të Ahmet Zogut të bëra me serbët për shitjen e Shën Naumit dhe Vermoshit. Po, pikërisht marrëveshja e 2009-s ishte një akt i pastër tradhtie kombëtare.

***

Po përse bërtasin këta njerëz dhe a duhen besuar ata? Sidomos tani

Sepse pati një rikthim te çështjet e mbetura pezull me Greqinë! Rikthim te deti! Rikthim tek “patatja më e nxehtë” në marrëdhëniet midis dy fqinjëve më të vjetër të Ballkanit. Pardje, mediat greke shkruanin se sapo është arritur marrëveshja mes Shqipërisë dhe Greqisë për Detin, edhe pse ende nuk ka një reagim nga qeveria shqiptare. Ergypress.gr shkruante se Athina dhe Tirana e kanë arritur marrëveshjen për ridefinimin e zonave ekonomike, një zhvillim ky që lidhet direkt me interesin për kërkimin e hidrokarbureve në zonat e ashtuquajtura 1 dhe 2 në det.

Në artikull thuhet se Greqia pranon se Pakti Detar i vitit 2009 me Shqipërinë ka pasur gabime, marrëveshja për zonat ekonomike ekskluzive ka qenë pjesërisht gabim nga ana metodologjike, një pikëpamje e mbështetur deri tani nga Shqipëria.

Po ashtu Athina pranon që gjiret e detit duhet të konsiderohen “të mbyllura” me qëllim që të zbatohen dispozitat përkatëse të Konventës Detare.

“Pala shqiptare ka rënë dakord përfundimisht se nuk ka asnjë pretendim për ishujt e vegjël Othon e Erikusas, çka për Greqinë ka shumë rëndësi në lidhje me marrëdhëniet me Turqinë, me të cilën ka përplasje për ishullin Kastelorizo”, shkruan media greke.

***

Sali Berisha shkruan: “Shtypi grek i çjerr maskën e tradhtisë kombëtare Edi Ramës. Rama i fali Greqisë fushat më të mëdha të naftës dhe gazit në Jon dhe Mesdhe, shkruan “energypress.gr”, duke i falur blloqet 1 dhe 2 Greqisë kurse Shqipëria merre krundet dhe llogjet!

Pas një trillimi grek se marrëveshja e mëparshme ka patur disa gabime metodologjike, gazeta greke e specializuar fushën e energjisë informon pikërisht atë që kemi denoncuar këto javë disa here, pra faljen nga Rama të fushave më të mëdha të naftës dhe gazit në Jon dhe Mesdhe…

Të dashur miq, kjo është e vërteta lakuriq e marrëveshjes se tradhtisë së lartë kombëtare të Edvin Kristaq Ramës. Ju bëj thirrje shqiptarëve të përgatiten për të mbrojtur me të gjitha mjetet integritetin territorial të Shqipërisë dhe për t’i ofruar skëterrën që meriton Edvin Kristaq Ramës për aktin e tij të tradhtisë së lartë kombëtare”.

Kështu shkruante Berisha pardje. Në të njëjtën linjë me të reagoi edhe Bujar Nishani. Ai shkruante: “Media greke njofton sot se Marrëveshja e Detit midis Shqipërisë dhe Greqisë është arritur midis dy qeverive përkatëse. Me triumfalizëm dhe shumë e kënaqur media greke njofton se qeveria shqiptare i ka dorëzuar Greqisë zonat më të rëndësishme të ekskluzivitetit ekonomik. Tashmë nuk përbën më sekret se zonat që i përkasin “de facto” Shqipërisë janë zotëruese të pasurive të mëdha të gazit dhe naftës. Nëse lajmi i medias greke është i vërtetë ky akt i qeverisë aktuale shqiptare do të përbënte aktin më të lartë të tradhtisë kombëtare që nga themelimi i shtetit shqiptar në 1912.”

Po kështu, me paturpësinë më të madhe foli dje edhe Lulzim Basha, njeriu të cilit i është faturuar marrëveshja e nëntë viteve më parë duke firmosur i ngazëllyer me Dora Bakojanisin, në prani të kryeministrave të atëhershëm, Berisha dhe Karamanlis.

Por a duhen besuar këta “atdhetarë të përvëluar” në thirrjet e tyre për këtë çështje? Kaq idiotë i konsiderojnë shqiptarët këta duke pandehur se ky popull e ka kujtesën të shkurtër dhe nuk mund të kujtojë se ishin pikërisht këta, Berisha e Basha në radhë të parë, që i shitën Greqisë në mënyrën më flagrante të mundshme në vitin 2009 350 km katrorë det, një marrëveshje e anuluar në mënyrë të pakthyeshme nga Gjykata jonë Kushtetuese në mënyrë unanime. U rrëzua si një marrëveshje antikombëtare. Atëherë si mund t’i konsiderojmë deklaratat e tyre të përgjegjshme dhe për më tepër atdhetare, kur asnjë precedent i sjelljes së tyre si ish-presidentë, si ish-kryeministër, si ish-ministër dhe si politikanë nuk flet në favor të atdhetarizmit? Doni fakte? Janë aq të shumta dhe aq të konsumuara sa duket e tepërt t’i përmendim. Por, përsëritja është mëmë e dijes, thotë populli, për më tepër kur Berisha, Nishani e të tjerë nuk lodhen për ditë së na kujtuari të këqijat që i kanë bërë këtij vendi. Sepse Nishani ka qenë edhe ministër edhe President i komanduar nga Berisha. Sot më shumë se kurrë, kur konsiderohet ish-president me rekordin më negativ në krye të shtetit që ka dekoruar gjithë kolaboracionistët, kuislingët dhe diversantët. Pra a duhen besuar ata në deklaratat hipotetike që bëjnë për “tradhti kombëtare” nga ana e kësaj qeverie aktuale?

Meqë erdhi fjala, mund t’i drejtohemi me këto pyetje zotit Berisha, por edhe Bashës e Nishanit të tij:

-Pse e shkelët embargon që iu vu nga Kombet e Bashkuara ish-Jugosllavisë së Millosheviçit në gjysmën e parë të viteve ’90 për shkak të kasaphanës që kasapi i Ballkanit po bënte në Bosnjë-Hercegovinë dhe Kosovë? Sa patriotike ishte ajo kontrabandë dhe pse asnjëherë nuk e kini bërë transparencën e firmës së PD-së “Shqiponja” që e bënte këtë kontrabandë?

-Në emër të kujt interesave vodhët votat në zgjedhjet e përgjithshme të 26 majit të vitit 1996?

– Po kështu në emër të kujt interesave lejuat ngritjen e firmave piramidale në ato vite që kulmuan me revoltat e përgjakshme të vitit 1997?

– Kush duhet të përgjigjet për këtë fatkeqësi kombëtare që sa më shumë kalojnë vitet aq më shumë nxin?

-Kush duhet të përgjigjet për grushtin e shtetit në shtator 1998?

-Po për Gërdecin e 2008-s dhe masakrën e 21 janarit 2011 kush mban përgjegjësi?

-Ju na bëni thirrje të përgatitemi “për të mbrojtur me të gjitha mjetet integritetin territorial të Shqipërisë dhe për t’i ofruar skëterrën që meriton Edvin Kristaq Ramës për aktin e tij të tradhtisë së lartë kombëtare”. Mirëpo si t’ia bëjmë atij aktit tuaj që i shitët Greqisë 350 kilometra katrore det? Ne thërrasim prej më shumë se dy dekadash për ujkun që na ka bërë hatanë dhe ju na tregoni gjurmët. Sepse ne nuk dimë të na jetë shitur det me marrëveshjen e re që është në negocim e sipër. Dhe e di përse? Sepse pasi “u dogjëm nga qulli që gatuat ju kur ishit në qeverisje” askujt nuk besoj se do t’i shkonte në mendje të përsëriste atë akt.

Nuk i bëjë aspak avokatinë kësaj qeverie dhe diplomacisë sonë. Por kam bindjen se tashmë përgjegjësit e marrëveshjes së re me Greqinë, janë aq shumë të ekspozuar, sa nuk do të guxonin të lëshonin asnjë fije në dëm të interesit të tyre.

Ministria jonë e Jashtme deklaron se nuk ka një marrëveshje të re për detin, por ka vetëm negociata. Kur të përfundojnë negociatat do ta marrim vesh të vërtetën. Që duhet përcaktuar ky kufi midis dy vendeve kjo duket se është një domosdoshmëri. Pak sitë më parë, një nga ekspertët tanë më të mirë të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe një nga njohësit më të mirë të kësaj çështjeje, Prof. Ksenofon Krisafi ka deklaruar para pak ditësh në ‘DITA’ për bisedimet shqiptaro-greke: “nëpërmjet dialogut konstruktiv, kompromiseve parimore, po kërkojnë të heqin vjetërsirat primitive dhe të shohin përpara, për të zgjidhur disa çështje të mbetura si kular në qafën e popujve të tyre. Me këtë optikë i shoh rezultatet e deritanishme të takimeve, vizitave dhe bisedimeve dy e shumëpalëshe të politikanëve të rajonit. Me këtë sy dhe me shpresë për zgjidhje europiane do të doja t’i shihja edhe bisedimet Bushati-Kotzias. Prandaj gjykoj se është detyrë e të gjithëve që t’i përshëndesin, t’i mbështesin dhe t’i përkrahin negociatat dhe negociatorët”.

Për çështjen e kufirit detar me Greqinë është folur aq shumë, sa ndoshta për asnjë çështje tjetër. Është më se normale që në këto raste të jemi vigjilentë, madje tepër vigjilentë që mos përsëriten gabimet dhe tradhtitë e së kaluarës. Kush digjet nga qulli, i fryn kosit, thotë populli. Ne po i fryjmë detit, sepse aq shumë na ka djegur ajo marrëveshje që Berisha dhe Basha firmosën me Karamanlisin dhe Bakojanis në mes të Tiranës afro dhjetë vjet më parë.

Do të donim t’i shihnim Berishën dhe Nishanin si atdhetarë që t’i besonim në deklaratat e tyre të ditëve të fundit. Por me sjelljen e tyre në pushtet ose jo ata e kanë pasur këtë shans dhe e kanë humbur prej vitesh. Përkundrazi, ata janë kthyer në shëmbëlltyrën e të kundërtës së atdhetarizmit.

Pasi i njohim të gjithë se kush janë, pse duhet t’i vlerësojmë për atdhetarë të flaktë këta njerëz që po ngjiren ditët e fundit duke na bërë thirrje të përgatitemi për mbrojtjen e detit? Populli i njeh prej vitesh këta personazhe dhe buzëqesh hidhur me ta. Populli ua ka dhënë përgjigjen me dinjitetin maksimal ndaj dhe ndihet i pashqetësuar nga deklaratat e tyre. Kjo është dhe përgjigja që u jepet atyre për deklaratat mbi detin.

“Unë nuk mund të ndihem ndryshe nga populli, të cilit i përkas”, thotë Rexhep Qosja.

February 13, 2018 12:43
Komento

37 Komente

 1. MH February 13, 12:54

  Keto qerratenjer mbasi u “tallen” me faljen e deti grekut, e paskeshin per loje strategjike ne prespektive per te ngritur popullin kundra popullit se deti qenkesh i yni dhe jo i grekeve.Keto politikan ma te poshter se te ishin klysha kurvash(jane shume).A din njeri ti vlersoj.Kur e kane te verteten.Kur firmosin zyrtarisht me shterngim duarsh diplomatike shitjen e detit,a po sot qe kerkojne te irritojne popullin qe deti asht i yni.Mos t’ia shesim Grekut.

  Reply to this comment
  • mirel February 14, 16:02

   Shoku Xhevdet me tere kete shkrim “patriotik” niset nga fakti i zhurmes se opozites.
   Pse nuk niset nga fakti i dhenies se detit, dhe i nevojes qe Ramuti pati per ta dhene?
   Me shume shkathesi e zhvlefteson Kohen E Enver Hoxhes duke thene Iku ajo kohe, kur te hiqte koken per nje cm katror toke?
   Ky eshte parim qe respektohet sot ne cdo vend te botes. Vetem shqiptaret ne Kosove e Shqiperi veprone ndryshe..
   Pse Shqiperia nuk e mban dot kufirin e saj?
   Atehere nuk eshte shtet, por nje fiasko e plote,.nje bande qe bejne pazare dhe sillen si koloni greke.
   Eshte e thjeshte.
   dhe or ti Xhevdet, mos na detyro te prishim fjalorin me ty.
   Ne qe protestojme nuk jemi produkt i opozites.
   Juve jeni rreshtuar per poziten, dhe ne sherbim te saj.
   Ne jemi njerez te thjeshte, dhe me kete menyre te shprehuri te themi mbyll gojen o qen bir qeni.
   Boll dolet si kurvat ta ktheni ne realitet patriotik tradhetine e Ramutit

   Reply to this comment
  • mirel February 14, 16:05

   Pastaj Bashen aty e patet me vite. Perse nuk e denuat, por e shperblyet si horrat me parate e popullit?
   Sa miliona i kishin borxh shqiptaret Bashes?
   14 milione apo ka dhe me teper?
   Plerat, vete i bejne mareveshjet, dhe fajin ja hedhin popullit qe i quan te padrejta.
   Ashtu sic ju kundevume Bashes, ashtu do i kundervihemi dhe Ramutit.
   Cfare bajga njerez paskan qene keta fare rilindasish.
   Dhe nuk jep asnje arsye perse Enver Hoxha paska qene kaq arrogant kur mbronte token e tij?
   Por e quan si kohe te perenduar, dhe e paraqet detyren qe bente ndaj kombit si arrogance.
   Qelbesira jeni asgje me teper

   Reply to this comment
  • mirel February 14, 16:37

   une kam nje pergjigje per pyetjen e Xhevdet Shehut se kush eshte tradhetari?
   Tradhetari nuk eshte as Berisha dhe as Basha,
   Ata te dy e shpallen mareveshjen para se ta benin.
   Tradhetari eshte ky popull me ne krye ju Xhevdet, ti dhe shoket e tu gazetare Bedri Islamiste qe nuk protestuat para deres se qeverise, nuk ndenjet atje dite e nate me pishtare dhe gure per te qelluar mbi Bashen qe shkruante mareveshjen. Ju qe e lejuat Bashen te hynte te dera e qeverise dhe te nenshkruante tradhetine.
   Ju qe u mjaftuat vetem duke pire kafe e duke bere nga nje artikull ne gazete.
   Nuk mbaj mend qe Ramuti te kete protestuar ate dite te dera e qeverise, asnje sociapist nuk protestoi.
   te gjithe jemi tradhetare pse e lame kete qen bir qeni te nenshkruaje shitjen e Shqiperise, por me shume ju, gazetaret, qe sot beni te prekurin nga tradhetia e Bashes, dhe na quani ne opozitare te Berishes, po dje ama nuk levizet gishtin kunder tij.
   Pse nuk dolet ju te paret, perdite te dera e kryeministrise?
   Pse nuk bete thirrje perdite per protesta?
   qelbesira te ndyra, keni dhe goje te na akuzoni per Berishiane.
   sot ata po kalojne mareveshjen ne Presidence, prandaj zoti Xhevdet Jeniceri i Ramutit pergatiti kete shkrim.
   Per ti ardhur ne ndihme qe mareveshja te kaloje qetesisht
   Qelbesira

   Reply to this comment
 2. vjola February 13, 13:32

  Te lumte.

  Reply to this comment
 3. Patriot Mekembenetok February 13, 13:32

  Ore shoku Xhevdet, sa i kujdesshem je qe te godasesh ne çdo shkrim figuren e Ahmet Zogut. Ke ngelur ende me historiografine puniste. Te ka ngarkuar ndokush me mision te mirefillte, nuk mundesh ne nje artikull te vetem te jesh i pa-anshem? Eshte anti-historike te pomposh vlerat e idhullit tend, Enver Hoxhes, duke zhvleresuar figuren e Ahmet Zogut. Eshte edhe anti-Shqiptare, njekohesisht.

  Reply to this comment
  • kush e ktheu enverin ne legjende ? February 13, 14:14

   to mor zotni me kembe ne toke ! dhe hordhite e tjere te komentuesve filo-zogiste
   .
   Ju duhet te keni te qarte se pas 1992 (me shume pas 2005) figura e Zogut u glorifikua si Hero Kombetar ndersa ndaj Enver Hoxhes eshte ushtruar nje genocid…deri ne kanibalizem si ne asnje vend te botes.
   .
   Fakti qe AZOGU bashkpunoi me “kamunstin Tito” ..ish bashkpuntore te fashizmit..dhe antikamunistat e CIA-s per te rrezuar pushtetin e Enver Hoxhes me mjete terroriste eshte jo vetem krim kombetar i Azogut por dhe turp per shtetin amerikan te asaj kohe..
   Fakti qe tradhtar-kurvari po rrethohet me lavdi dhe prona ndersa enverhoxhes kane arritur ti bejne dhe shurren te varri eshte jo vetem poshtrimi kombetar….por kthimi i Enverit ne LEGJENDE
   …..

   Planet e Zogut
   me Titon dhe CIA-n në 1952
   për
   përmbysjen e pushtetit
   legjitim të Enver Hoxhës

   Dokumenti i siguruar në arkivat e deklasifikuara amerikane, vazhdon të sjellë informacion mbi bashkëpunimin e ish- Mbretit Zog me liderin e njohur komunist jugosllav, Tito, duke zbuluar detaje të reja mbi bisedimet që bëheshin në pranverën e 1952-it. Memorandumi i 28 majit 1952 është një raport ditor i hartuar për drejtuesit e lartë të OPC, drejtoria e famshme që merrej me operacionet klandestine, një organizatë e cila operonte në zonat gri të spiunazhit amerikan. Fatkeqësisht, ashtu si edhe në dokumente të tjera të dala nga ky arkiv, emrat e personazheve amerikane të OPC janë të fshira dhe në këtë mënyrë është pak e pamundur për të kuptuar rolin e saktë të oficerëve amerikanë të Zbulimit. Gjithsesi, ky dokument hedh dritë në disa detaje mjaft interesante për të kuptuar prapaskenat e përpjekjeve të ish- Mbretit shqiptar për t’u rikthyer në fron. Megjithatë, nga dokumenti i botuar sot kuptojmë se amerikanët kanë pasur mjaft interes për të vëzhguar negociatat e ish- Mbretit shqiptar me liderin komunist të Jugosllavisë, Tito. Nga burime agjenturore të rrjetit amerikan në Turqi, OPC, informohet mbi përbërjen e delegacionit të Zogut, i cili përbëhet nga një turk me emrin Tozani, Irfan bej Ohri, një pasues i njohur i Zogut si dhe ish-konsulli i Mbretërisë në Stamboll, Avni Dërhalla. Nga shqyrtimi i dokumentacioni të Shërbimit Sekret Britanik del se diplomati Dërhalla ka qenë i rekrutuar nga anglezët gjatë Luftës së Dytë Botërore, me mision informimin e britanikëve mbi mërgatën shqiptare të Turqisë. Duhet theksuar se për një periudhë trevjeçare britanikët e SOE operonin nga Stambolli dhe kishin mundur të rekrutonin një numër shqiptarësh me njohje apo influencë në Shqipëri, për t’i përdorur në lojërat politike ballkanike. Nëse Avni Dërhalla ka pasur akoma lidhje me Shërbimin Britanik edhe pas Lufte, atëherë duhet të supozojmë se edhe britanikët duhet të kenë qenë në dijeni të bisedimeve sekrete Tito-Zog. Megjithatë, surpriza me interesante e këtij dokumenti është fakti se sipas burimit të amerikanëve, delegacioni turko-shqiptar i Zogut ka qenë i autorizuar për t’i kërkuar Titos armatosjen dhe përgatitjen ushtarake të 8000 kosovarëve, me të cilët Zogu shpresonte të hynte në Shqipëri. Ideja e Zogut për krijimin e një ushtrie private me kosovarë nuk ishte e re. Dihet se Zogu kishte ardhur në fuqi me ndihmën e Jugosllavisë edhe në të kaluarën, duke përdorur edhe elementë kosovarë. Megjithatë, edhe pse faktorët politikë të kësaj periudhe ishin shumë të ndryshëm, përsëri Zogu shpresonte në një aleancë me komunistët jugosllavë për t’u rikthyer edhe një herë në fronin shqiptar. Megjithëse Jugosllavia e viteve 1950 nuk ishte më ajo që dikur kishte ndihmuar Zogun për të rrëzuar nga pushteti peshkopin Noli, duket qartë se Zogu nuk kishte asnjë problem të bashkëpunonte me komunistët jugosllavë. Mbreti duket se nuk ka pasur asnjë pengesë ideologjike për këtë bashkëpunim, edhe pse dihej se represioni ndaj Kosovës nuk kishte të ndalur. Dokumenti i botuar sot tregon qartë idenë dhe kërkesat që ish- Mbreti shqiptar kishte ndaj Titos, por fatkeqësisht nuk kemi një dokument i cili të sillte mendimin e Titos mbi këto kërkesa. Sidoqoftë, një analizë e kujdesshme mund të na bëjë të besojmë se Tito nuk mund të ketë qenë shumë i gatshëm për të përmbushur dëshirat e ish-Mbretit shqiptar. Një forcë paraushtarake kosovare e rekrutuar nga shërbimet inteligjente të Titos do të ishte një garanci e madhe për një qëndrim pro-Jugosllav të Mbretit shqiptar, nëse ai vinte në pushtet. Ndërsa një forcë kosovarësh e financuar dhe trajnuar nga amerikanët jashtë Jugosllavisë, do të sillte komplikime të rrezikshme për Titon. Në përgjithësi, elementi kosovar, i njohur për problemet e shumta që i sillte faktorit serb, do të ishte një problem akoma më i madh për Titon nëse ai do të dërgohej me mision nga amerikanët për rrëzimin e pushtetit të Enver Hoxhës. Përfshirja e amerikanëve në këtë mision i komplikonte edhe më shumë gjërat, pasi Tito do ta kishte të vështirë për të kontrolluar rrjedhën e ngjarjeve në Shqipëri, nëse ky mision do të kishte sukses. Për këtë arsye, vetëm një forcë kosovare e armatosur dhe e përgatitur prej jugosllavëve…

   Reply to this comment
  • ELIOT February 13, 19:10

   KY SHKRIMATRI NA QENKA I ZGJUAR …. NGA ESHTE NGA GJOROKASTRA …?????? PO BERISHA BASHA JANE MUTER JANE NDYRESIRA ….. PO RAMA CFARE BERI ME SHUME SE KETO TRE ME ZOGUN … ASGJE JO SE BERISHA BASHA JANA DONKISHOTA QE EDHE RAMA TE BEJ SIPAS INTERESAVE TE VETA PERSONALE …RAMA PO TE ISHTE SHQIPTAR I VERTETE ..PYESTE POPULLIN ..POR RAMA ESHTE ME MUT SE BERISGA BASHA ..SE DERI DJE I KRITIKONTE PER DETIN DHE TANI CFARE BERI …..????? DHE ZOGU JA SHITI SERBIT …. TOKAT SHQIPTARE ..PO ENVERI QE JA DHA FALAS KOSOVEN SHOKU ME RROBA DOKU …. APO E HARROVE … APO BEN SI BUDALLAH … .ENVERI ISHTE ME MUTI NGA TE GJITHE SHQIPTARET PER 500 VJET COBAN XHEVDET …. SHEHU ..SE ZOGU NUK I VRAU SHQIPTARET NE KUFIJ SI LEPUJ ….ZOGU NUK TE FUSTE NE BURG PER NJE MUZIKE TE HUAJ … DHE ME ZOGUN SHUME SHQIPTARE KISHIN VETURA DHE JETONIN TE LIRE …. NDERSA ME ENVERIN VETEM BCIKLETA DHE PER VETE …BEU ENVER .ME 5 BENZA … E SHIKONI NDRYSHIMIN E ZOGUT ME ENVERIN …..MERCI

   Reply to this comment
  • MONIKA NEPËRKA PIKA - PIKA February 13, 21:17

   Kushdo mund te jesh , por vetem per patriot nuk ke shenja , aq me pak siç pretendon , se paske “kembet ne toke” , ti qe fluturon nga te merr era , more zogolljan !

   Reply to this comment
 4. drini February 13, 13:56

  d\patriot me brek ne tok . kaq sja vlen me shume

  Reply to this comment
 5. Vladimir February 13, 15:34

  Shume thjeshte. Te publikohen te dyja hartat e kufirit detar qe edhe qorrat te shikojne me syte e tyre dhe mbas kesaj te gjithe firmetaret e marreveshjes se 2009 te ndiqen penalisht per tradheti te larte. Fjalet jane te kota.

  Reply to this comment
  • ganiu February 13, 17:48

   Po sikur dhe harta e dytë të jet tradhëti, por më e vogël?
   Kush fiton?
   Tradhëtari i parë tradhëtari i dytë, apo greku?

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 14, 09:19

   lado a me të vërtetë thu se hartat mund ta tregojnë se kush është tradhëtar??
   po sikur dhe ky tjetri të jetë tradhëtar më i vogël!?
   si do ta quajmë??
   tradhëtuc??
   po dënimin si do tija bëjmë!?
   sepse traadhëtia e vogël a e madhe tradhëti është or kuti e mëndjes!!
   po sikur kjo tradhëti e vockël ta ketë bishtin pas dhe të jetë aq e madhe sa e madhja të mos ketë vlerë fare??
   sikur kjo tradhëti e vockël me kalimin e kohës të shëndrohet në një tradhëti kolosale,ku zona 1 dhe 2 që tashti na kanë kaluar ne,nesër të jenë në teritorin grek,si përbërje të epirit të veriut të aneksuar,ngadal, ngadal nga gërku??
   e sa njerëz të ndyrë,sa njerëz idiot që kemi në gjirin tonë!!

   Reply to this comment
   • .... February 14, 14:11

    ti o i gjithdituri anticensemuringatrute sikur kjo,sikur ajo,na cmene me kete parafaljen me sikur,edhe halla sikur te kishte koqe do ta therrisnim xhaxha,prandaj mos bej sikurin se na cave rrocken pallosh.

    Reply to this comment
 6. Niko Shpiragu February 13, 17:50

  Nje artikull mjaft i mire i gazetarit Xh. Shehu. Nje analize e mire e fakteve. Tradhetaret jane ata qe bertasin tani per ta anashkaluar ate qe bene vet. Hajdutet therrasin:kapeni hajdutin. Ne i dime shume mire keto dhe ashtu sic thot gazetari nuk mund te mashtrohemi nga keta tradhetare dhe aq me keq akoma t’u shkojme pas. Berisha dhe ata idiotet e tij qe nuk e vlejne as t’u permendesh emrin jane kthyer tani ne leter qe perdoret ne nevojtore. Pergezime autorit.

  Reply to this comment
 7. info analitike February 13, 18:01

  hahaha Xhevua i Nexhkes ka shkruar nje carcaf te tere per Saliun por as edhe nje rresht per kriepsikopatin qe po ia shet Shqiperine grekut. Nuk ke c’i thua qy eshte atdhetar si Tao Tao qe ve partine mbi Shqiperine.

  Reply to this comment
 8. ganiu February 13, 18:07

  Nuk i bëjë aspak avokatinë kësaj qeverie dhe diplomacisë sonë. Por kam bindjen se tashmë përgjegjësit e marrëveshjes së re me Greqinë, janë aq shumë të ekspozuar, sa nuk do të guxonin të lëshonin asnjë fije në dëm të interesit të tyre.
  Ky po që mund të quhet fakt bindës,zoti Shehu prandaj nuk ka nevoj për kontroll.
  Sepse të njëjtën gjë tham dhe për Berishën 2, por na doli më bisht.

  Prandaj gjykoj se është detyrë e të gjithëve që t’i përshëndesin, t’i mbështesin dhe t’i përkrahin negociatat dhe negociatorët”.
  Por mos harro se duhet të ket një element tjetër në këto bisedime.
  TRANSPARENC!
  Gjë që jo vetëm nuk po ndodh, por po bëhet gjithçka për tu mbyllur çdo gojë kundër, kritikuese, çdokush që përpiqet ta kërkojë TRANSPARENCËN!

  Reply to this comment
 9. Gezimi February 13, 20:28

  Marrveshja detare e tanishme me Greqine eshte me ne favor te Greqise se ajo Marrveshja e 2009. Por kur kete Marrveshje e ben Sala quhet tradheti, kur e ben Rama quhet patriotizem. Jane ato qe e kane share ate marrveshje, ato qe sot mundohen ta lavderojne kete te tashmen. Por nga zelli i madh qe kane per ta justifikuar Ramen bejne nje autogol. Deklarojne se Greqia eshte e pakenaqur me marrveshjen e 2009 (qe i fali atyre det)! Dhe Greqia kenaqet me Bushatin “konseguent e patriot” qe nuk i fal det fare(!)
  Aq te kenaqur jane greket me Bushatin qe nuk i fali det, sa e vune te kerceje si cingie ato vallet e tyre ne Krete…(ec e beso po deshe kete demagogji bajate).

  Reply to this comment
  • Indrit P. Nini February 13, 21:27

   Zoti Gezim,komenti yt eshte me te shkelqyerit te botuar nga Dita.
   me lejoni i nderuar ta fus dhe kete timin koment te kjo e juaja..qe ben fjale per trimerite e Lul Pordhes ne Amerike

   Autogoli i Bashës, takon për herë të tretë lobin grek ultra-antishqiptar në SHBA
   Kryekari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe deputeti Strazimiri janë takuar me lobin greko himariot të SHBA, duke bërë në këtë mënyrë një autogol politik.

   Kjo për arsyen se lobi greko-himariot i SHBA është tepër aktiv fundit çështjes shqiptare.

   Ata ushtruar presion të fortë ndaj qeverisë së Edi Ramës në vitin 2014 kur ai shpalli ndarjen territoriale të vendit dhe përfshiu një pjesë të Labërisë në Himarë. Ata dërguan në Tiranë tre kongresmenë që përfaqësojnë lobin grek në Kongresin amerikan. LEXOJE DHE NJE HERE FJALINE ME SIPER

   Por për Bashën, duket se ka rëndësi fakti që ky lob ka një ndikim të drejtpërdrejt në Kongresin amerikan.

   Në takim kanë marrë pjesë Presidenti i lobit greko-himariot, prifti
   Kozmas Karavellas,
   anëtari i Bordit të shoqatës Peter Gikurias,
   Prifti Alex Karloutsos,
   anëtari i shoqatës Simo Dimas
   dhe Indrit Nina.
   Në takim është diskutuar mbi të drejtat e pronave në zonën e Himarës dhe probleme të asaj që ata e konsiderojnë minoriteti etnik në Himarë,
   Lobi greko-amerikan i Himarës është i organizuar përmes shoqatës Himarrioton Society of America. Me sa duket Basha, tenton të kapitalizojë atë që ka bërë për grekët me Marrëveshjen detare dhe ta kthejë atë në një mbështetje politike.
   .

   Reply to this comment
 10. kush e ktheu enverin ne legjende ? February 13, 20:28

  Honneur ELIOT

  ….Te garantoj nese do kishte nje peshore qe te tregonte kush nga ne te dy eshte me antienverist do fitoja une 100%
  …Ketu nuk shtrohet problem politik-ideologjik je kapitalist-zogist-enverist-socjalist-komunist-fashist -esadist-fanolist -demokratist etj etj.
  Cfardo ideologjie qofte ajo eshte si nje kostum per nje politikan apo burre shteti.
  .
  Veprimet e burrave te shtetit per tradheti apo atdhetarizem shikohen nga rrethanat e kohes dhe reagimi i tyre karshi shteteve qe na rrethojne por dhe superfuqive kur ato kane nxjerre dhembet apo kane ndihmuar hapur serbin apo grekun per aresye gjeostrategjike..
  .
  Ne kete kuader as krimineli berishe..as impotenti Edi Rama apo ndonje Ramiz apo Fatos nuk kualifikohen te quhen burra shteti por jane kuislinge te nje republike ambasadorile me Governor donlune e rradhes..Nuk e di pse i japin kaq rendesi piketave te detit Jon kur piketimi I VARREZAVE SIPAS VIJES SE VORIO-EPIRIT ESHTE 10000000000 HERE Tradheti me e MADHE
  >>>>
  Pra si burra shteti pas Ismail Qemalit jane vetem Enver Hoxha dhe Ahmet Zogu dhe nga 10 pike te mundeshme 9 ja jap Enverit dhe 1 me zor Ahmetit.
  ….
  Persa i perket Kosoves “qe e shiti Enveri” nuk dua te shpenzoj kohe sepse dhe me Amerike dhe Be pas bythe Kosova eshte bere pseudoshteti me shemtuar ne bote ku koqevaret po shqyejne njeri tjetrin.pa permendur drejtimin islamik te tyre….Cfare do bente Enveri ne 1944 me 900 mije malarike dhe analfabete ku ju ‘ELIOTET’ iket si zvarranike ?
  ..
  Megjithate pasi qenke Zogsit shiko cfare PERBINDESHI KA QENE>>>>
  .
  …Masakrat e Zogut, nga varjet ne litar
  tek pjekja në hell e njeriut

  ————————
  – At’ Benardin Palaj në revistën “Hylli i Dritës” Nr. 13. shkruan se “Kur plasi lëvizja e Dukagjinit, atëherë Ahmet Zogolli ua muar jeniçerëve të Stambollës ato armë të ndryshkura me gjak të shqiptarëve për me shue vllaznit e vet të krështenë të Dukagjinit. E atë vjet Muharrem Bajraktari i Lumës, ngrehë shtabin e vet- dibranësh, matjanësh e lumjanësh, hi në Kishë të Shalës, ku si nder dhuni të tjera bani kjo ushtri laperash e zhelanash – toka me pasë randë- vrau edhe rrogëtarin e fratit krejt afër kishe…
  Burrat ma të mirë të Dukagjinit bashkë me shumë meshtarë u burgosën, vriten, futen në lak e arratisen. Burgjet mbushë me gra e fëmijë, gjaja mbarë plaçkitë… (“Hylli i Dritës, Nr. 13” viti 194125-253). Një dëshmitar tjetër i asaj kohe, Pal Dukagjini shkruan se “Çka ndodhi aty e mbrapa në Dukagjin e dijnë vetëm ata që e provuen. U dogjën shtëpia , u grabitën pasuni, u pushkatuen burra, u burgosën robni, u varën u rrahën deri u dhunuen në nderë e erz, çka për shqiptarin ashtë dekë ma e ranë se deka.

  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët –
  Pas sukseseve të para kryengritësit, të cilëve u mungonin armët dhe fishekët, nuk u rezistuan forcave të rregullta të ushtrisë e xhandarmërisë dhe bandave të shumta të mercenarëve civilë që ishin shumë më superiore në numër e në mjete luftarake, prandaj detyrohen të tërhiqen drejt Gurit të Kuq. Forcat zogiste ndërmorën një aksion të shpejtë, të rreptë dhe të efektshëm reprezaljesh, ku terrori i bandave civile të Matit dhe të Lumës,të cilat i kalonin 10 000 vetët(Zef Harapi, Kamiljo Libardi), që u mblodhën menjëherë në Qytetin e Shkodrës dhe të prirë nga Fiqiri Dine vazhduan më pas reprezaljet që ishin të papara dhe të padëgjuara në malësitë e Pukës, Shalës, Shoshit, Nikaj-Mërturit, Pultit, Shllakut e Temalit.

  Në drejtimin e Komandantit të Përgjithshëm Fiqiri Dines, armata e Nënkolonel Xhemal Arianitit filloi kundërgoditjen ofensive ndaj Dukagjinit sipas këtyre drejtimeve
  1- Më 27 nëntor 1926 forcat e Kapiten Preng Previzit u nisën drejt Koplikut për në Theth.
  2-Me 28 nëntor Dukagjini mori ikjen masivisht nga Qafa e Pejës -Shtegu i Dhenve drejt Malit të Zi. Në këtë qafë nga forcat mercenare të Kelmendit u zunë 300 shaljanë, ndër të cilët Avdi Kola(Bajraktari i Gimajve), me gjithë nipat e bajraktarit të Shalës.
  3- Më 29 nëntor 1926 Kapiten Muharrëm Bajraktari, mësyni Qafën e Agrit nga Nikajt dhe Merturi e hyri në Abat të Shalës, gjatë operacionit vriten Prelë Ndoka, Gjelosh Ndoka(dy djemtë e Ndokë Mirashit të Pepajve, Pep Nika –Pepaj- Shosh dhe Stakë Ndoci Dardhë-Shosh.

  4- Po më 29 nëntor nga Guri Kuq dhe Mali i Shoshit Hasan Beg Bushati me një pjesë të forcave të tij, hyri në Shosh dhe me pjesën tjetër hyri në Pult të Dukagjinit u rrethua nga të gjitha anët ndërkohë që kryengritësit kishin marrë arratinë drejt vendeve të padepërtueshme. Komandanti i Operacionit të Shkodrës N/Kolonel Xhemal Arianiti në Shkodër me 11.12.1926 bënte të ditur se “përveç 14 vetave që ishte njoftuar më parë nga kjo komandë ndodhën nën vërejtje 53 komitë prej Shale, Shoshi e Nikaj- Merturi, si dhe 110 vetë të tjerë prej Thethit, të cilët kanë marrë pjesë në kryengritje. Përveç të naltpërmendurve ndodhën këtu nën vërejtje edhe 129 gra e fëmijë prej Shale, Shoshi e Nikaj –Merturi” (Zef Harapi “Dukagjini, historia dhe etnografia”. Studim i viti 1949, fq 219)

  U dogjën dhjetëra e dhjetëra shtëpi, katunde të tëra u grabitën, u therën bagëtitë, u plaçkit çdo gjë që nuk mund të merrej me vete.“Sot janë dorëzue prej komandantit Operativ Kapiten Prengë Previzi 67 kokrra dele dhe 23 krenë lopë e qe” (Zef Harapi po aty. Mercenarët ngado që i ranë, shkatërruan vathët e bagëtive, duke i detyruar pleqtë që kishin mbetur pa arratisë dhe plakat t’ua piqnin në hell, t’ua zinin mishin e bagëtisë, me qumësht madje edhe në planc të bagëtisë së therur se kështu u shijonte shumë më tepër.

  Hapnin qypat e gjalpit e pjek petulla të cilat i shoqëronin me mjaltë, ndërsa bletëve u fusnin flakën e barutit në derë të zgjojës. Bashibozukët shpërthenin kotecat e drithit e jepnin për të ngrënë kuajve të tyre. Imoraliteti i tyre çnjerëzor arriti deri aty sa në Shalë marrin e lidhin një plak pas hellit të fërlikut dhe fillojnë ta rrotullojnë pranë zjarrit sikur të ishte qengj ne Hell

  A do me per super tradhetarin Zogun e k…es Pare ??

  Reply to this comment
  • mirel February 14, 16:10

   Pershendetje Zoti komentues.
   Me drejte se kaq nuk mund te shprehet e verteta e politikaneve shqiptare.
   Eshte irrituese menyra si mundohen ta paraqesin patriot Ramen, njeriun qe ben tradheti

   Reply to this comment
  • ELIOT February 14, 19:32

   ha ha ha me bere per te qeshur ;;;;; ti je nje analfabet more lushnjar k…;;… ME ZOGUN POPULLI KISHTE ME SHUME LIBERTE EGALITE DHE DEMOKRACIE MORE COBAN TETE DE BITE …. KUR NE AMERIKE NE VITET E FAJITIT KUR BOTA VUAJTI NGA BIZNESET SHQIPERIA ME ZOGUN NDEJTI NE KEMBE …. ME ENVERIN U BEME PE TU TALLUE NE BOTE .. NE EUROPE NA TRAITONIN SI MORRACAKE MORE DRUVAR …. JETOI NE FANCE DHE SHOKET ME THONE PER MIZERJEN NE SHQIPERI ME ENVERIN ….KUR POPULLI PUNONTE RROGAT NK TE DILNIN AS PER TE HENGER MORE ZHULSE MEDHE PER TE BLERE PASTA DHEMBESH NUK TE DILTE MORRE IDIOTI I EUROPES …. ENVERI JA MORRI LEKET POPULLIT .. SHQIPTAR ..QE I FITUAN ME DJERSE ME PUNE .. VETEM HITLERI JA MORRI ME DHUNE DOLLARET FLORIJTE CIFUTEVE POR JO GJERMANEVE .. ENVERI TORTUROI PER TI MARRE DJERSEN E POPULLIT ..QE GJYSHERIT TANE E BENE ME DERSE .. VETEM NAZISTAT VRISNIN TORTURONIN PER TI MARRE DJERSEN PUNEN CIFUTEVE … ..PO TE TREGOJ NJE HISTORIE COBAN SE JE NJE KACABU PA DIJE … ..KUR HITLERIN MIKU I TIJE GENERALI I MADH ERWIN ROMMEL E TRADHETOI …. KUR I BENE PUCIN ….. HITLERI ..VETEM E DENOI .. I COI GESTPON DHE I THANE E DIME PER PUCIN …. DHE JU GENERAL E DINIT DHE NUK DENONCUAT PUCISTAT ..PRANDAJ KENI 2 RRUGE . OSE VRISNI VETEN DHE FAMILJA JUAJ NDEROHET NUK INTERNOHET OSE TE PUSHKATOJME DHE FAMILEN E TUAJ E DENOJME ..DHE AI GENERALI I MADH I LUFTES VRAU VETEN … DHE HTLERI E MBAJTI FJALEN NUK JA INTERNOI DJALIN GRUAN .. NDERS ENVER KRIMINELI …MIRE QE E VRAU NGA PRAPA MEHMETIN MIKUN E VET ..POR EDHE FAMIJET GRUAN JA VRAU NE INTERNIM JA MASAKROI EDHE FAREFISIN… E SHIKON DIFERENCE ZGJEBS APO T A BEJ ME VIZATIME … DHE ZOGU URRENTE VETM COBANET ANALFABETE KOMUNISTE ..NDERSA ENVERI URRENTE GJITHE POPULLIN DEMOKRAT LIBERAL ..ENVERI VRAU RININE … VETEM NE KUFIJ VRAU 10 MIJE TE RINJ REBELA …ATO NUK ISHIN TRADHETARE JO DONIN LIRINE LIBERTENE ..POR NJE ZVARRANIK SI JU SE DINI CDO TE THOTE DEMOKRACIE LIBERTE .JO TE NXORI ENVER HITLERI NGA GROPAT E FIERIT TE LUSHNJES DHE NE BEN SI FILLOZOF . ..DEBILE MENTALE …KE SHENCIN QE NUK E KUPTOJNE FRANCEZET CFARE SHKRUAN …SE TE COJNE DIRECT NE PSIKIATRI …. SHURE ..DHE LAJI DHEMBET PARA SE TE …. ME TJUAJ KACABU E KE AKOMA BIDONIN E VAJGUIT QE TA LA DAJA JOT QYRRAVEC …P .. HEJ ZVARRANIK EDHE DICKA ATE BUKEN E ZEZE 40 QE HANIM NE ME ENVERIN …EDHE QENTE NUK E HANE NE EUROPE … E KUPTON TETE DE BITE ..POVER CON… APO SE KUPTON MIE EDHE SHQIPEN ..TA SHKRAU NE ITALISHT OSE FRENGJISHTE COBAN TRUTHATE DHE ZOGU NE KRAHASIM ME ENVERIN ISHTE SI NATA ME DITEN .. ME ZOGUN SHQIPERIA SDO TE SHET SI NE AFRIKE .SE E LA ENVERI … USHQIMIN ME TULLONA NE EUROPE E HONGREN VETEM GJATE LUFTES ..NDERSA ME ENVERIN …..PO LODHEM KOT ME DUKET … QENKE NJE HAJVAN QE EDHE NE MADAGASKAR SE GJEN NJE SI TI ..

   Reply to this comment
 11. Patriot Mekembenetok February 13, 20:35

  Bujar Nishani do te mare ne dore partine demokratike. Se çfare do te behet me sali berishen e lulzim bashen nuk e di.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 14, 07:21

   uau!!
   është lajm ky??
   bujar sakati mendor do të drejtojë një parti??atë privaten e sali berishës??të garantoj unë,jo para se të vdesë berisha!!ajo parti është privatizuar me kohë!njëlloj si LSI,dhe PS!!pra pa vdekru kërmat që i kanë privatizuar!?ske ndryshim!!

   Reply to this comment
 12. anticensurë25642654 February 14, 07:23

  mos mor xhevdet se më hape barkun.a me të vërtetë e ke apo po tall karët më keq se ky palloshi që kemi në krye??
  ” Sepse grekët janë një komb dinjitoz, e duan vendin e tyre dhe nuk i duan miqtë e padinjitetshëm që shkelin mbi interesat kombëtare.”
  po të bazohemi në këtë IDIOTËSI që shkruan ti!?
  atëherë nuk duhej të ishte rama ai që e kundërshtoi paktin detar(në fakt ishte pashaj),por vetë gërku do ti thoshte berishës:”çvar bën mor tradhëtar i popullit tënd,si mund të nënshkruash një marrveshje kaq të dëmshme për vëndin tënd dhe kaq të favorshme për ne gërkët?”,por o xhevdet kallëpi,ata jo vetëm që nuk e thenë këtë gjë,por ishin gati të nisnin luftë për atë që “ishte e drejta e tyre e nëshkruar nga qeveria shqiptare”!
  more idiot,por dhe ai muti fari idioti nuk do të shkruante me një budallallëk të tillë!!
  paske shku për lesh mor xhevdet kotruvja!!
  e dimë fare mirë se dhe e mbështetëm ramën në 2009,” Mirëpo një fjalë e urtë thotë “Nëse ke të drejtë, nuk ke nevojë të bërtasësh”.”,por dhe ai bërtiti njëlloj me ne!!dhe ai ulëriti kundër berishës,si ulërisnim dhe ne!ashtu si po ulërasim sot kundër ramës!!sepse përpara një ndyrësire,dje berisha,sot rama,nuk mund të mbrohet e drejta me zë të ulët!!me ulërima dhe prapë dalin zhrmues si ti dhe ta “mbyllin gojën”,ta shuajnë zërin!!
  xhevdet hyre dhe ti në lojën e kërmave tradhëtare!!
  ju bashkove bandës së saliut,duke mbështetur bandën e ramës!!
  kërmë e ndyrë!!
  logorit sa të duash tradhëtar,sja vlen me ta pshurr shkrimin!!

  Reply to this comment
 13. anticensurë25642654 February 14, 09:07

  xhevdet beterri në sulm!!
  ju kujtohet kur ramës i hyri ngjala e metës??dikush e mori për thashethem a shpifje,por rama në ditën e gënjeshtrave e këtheu në marrveshje!!pra thashethemet i bëri realitet!xhota logoriku fillojë të mbrojë ngjalën e ramës,sikur ti kishte hyrë atij vetë!në shkrimet e tij ndihej një kënaqsi sa gati se çonte në orgazëm!!pra meta ishte shpëtimtari nga e keqja e madhe e shqiptarëve sali!!por katër vjet më vonë i njëjti xhotë,i njëjti hu gardhi,filloi të shajë atë që i kishte hyrë brënda,ngjalën e metës,bile,bile filloi të lavdëroj pjellën e së keqes së madhe sali!lul buzkuqin,për marrveshjen e tij kundër të keqes së re të madhe,ngjalës së konsumuar!!
  sot xhotë idioti që kujton se të gjithë të tjerët janë poshtë tij,po na flet për “kombin dinjitoz gërk”,të cilët urrekan ata që shesin popullin e tyre për leverdi të kombit dinjitoz gërk?!
  ka idiot që të hajë këtë brroçkull të dementit xhotë shehu??
  ky shkrim nuk tregon gjë tjetër veçse mbështetjen që xhota po i bën tradhëtisë!!një tradhëti që duhet të jetë shumë më e madhe se e para!pavarsisht se në pamje të parë duket më e vogël!!
  përse e them një gjë të tillë??
  greku për herë të parë pranoi:
  -që ligji i luftës është një budallallëk,gjë që në fakt nuk është thjesht një lapsus i një diplomati!!
  -që ndarja e kufirit detar në 2009 është një gabim i bërë në leverdi të tyre!
  -festime gati shtetërore për dhënjen e nështetësisë shqiptare për peshkopin gërk!
  -që bisedimet do të publikoheshin vetëm kur të kishin përfunduar!!
  pra këto të tre pika të sjellin në një moment dyshimi që vështirë të besosh për patriotizëm!vështirë të mendosh se nuk ka një tradhëti dhe më të madhe se ajo e bëra deri në 2009!!
  pra duke filluar që nga 1991-2009!!
  xhota si dhe tradhëtari i labovës arben duka,fillon e flet për këtë marrveshje,vetëm sot!!sot kur krye tradhëtari i shqiptarëve,antishqiptari më i tërbuar,sali berisha,bën sikur i ha palla për shqipërinë!!
  nuk e hapi gojën dy muaj përpara kur si një rufe në qiell të pastër na dalin vendime qeveritare dhe presidenciale,për të lejuar fillimin faktik të sulmit gërk ndaj jugut të shqipërisë!!kur jepet leja qeveritare për varreza,jepet nënshtetësia nga presidenca,as xhevdeti(MEDIA NË TËRËSI),as saliu nuk hapën gojë!!
  ishim ne populli thjeshtë,komnetuesit e gazetave online që jo vetëm ulëritëm kundër këtyre ndyrësive,por dhe thamë se këto do të pasohen me tradhëtinë e tretë!do të pasohen me detin!!
  unë personalisht nuk kam lënë rehat,kam provokuar shumë herë medien,gjithologët e ndyrë analistë,elitën e leshit mojkom e të tjerë,vargje shkruesin patriot të boleve të mia arben tradhëtarin nga labova!dhe asnjëherë nuk ka pasur reagime,të gjithë kanë mbyllur gojën!!të gjithë nuk e kanë prekur këtë problem!
  ta arrijnë e ta parashikojnë komentues gazetash dhe të “mos dijnë asgjë”parlamentarë komisionesh,deputetë pozite e opozite,analistë që e vetmia gjë që bëjnë është gjetja e ndonjë floku të pa krehur mirë,kjo është një përkorësi tmerrësisht e frikëshme!!
  përse e them “tmerrësisht e frikëshme”??
  për faktin e thjeshtë se të vetmit që nuk janë brënda kësaj ndyrësie gjigante,këtij konspiracioni gjigant,JEMI NE NJERËZIT E THEJSHTË!!
  gjithë të tjerët janë marrë vesh për këtë tradhëti të madhe që po i bëhet shqipërisë!kombit shqiptare!!
  për mendimin tim!!!
  në këtë marrveshje të përjgithëshme,po përpiqen të bëjnë ndarjen e fundit të shqipërisë!!atë në bazë feje!!jugu,megjithëse me një përbërje myslymane(më shumë ateiste)dhe me përqëndrimin më të madh ortodoks në shqipëri,do të kalojë në mënyrë graduale nën hyqmin gërk!!kjo lojë nuk do të luhet shpejt e shpejt!!kanë për të kaluar dekada,indoktrinimi dh easimilimi,sidomos në përbërje të BE,dhe më pas do të kemi një referendum për bashkim me gërkun nën emrin epiri i veriut!!
  pjessa tjetër,idiote,po aq fetare sa dhe ajo gërke,do të fërkojë duart se më në fund shpëtoi nga toskëria!!që sot ka zëra dhe dëshira të tilla!!dëshira për rrepublikën e mysylmanëve çamë,dhe përçmim për ortodoksët shqiptar të jugut!!njeriu,shqiptari në këtë rast, është aq idiot sa vështirë se mund ta kuptojë mëndja njerzore!!
  si patriarkana gërke dhe erdoqëni kanë bërë një punë të jashtëzakonshme në pjerdhejn e mëndjeve të shqipove!!

  Reply to this comment
  • mirel February 14, 16:56

   Sakte or mik, po me duket kemi ngelur vetem.
   Nuk kane keto halle mileti, po cfare shkruan Grida ne sms e saj.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 15, 08:01

    kjo është e keqja mirel!!
    më duket vetja si një ese e ben dukës!
    “tek fshati i të marrëve
    i marrë është i mënçuri”
    e përkëthyer në momentin që ndodhemi
    “në fshatin e pabesisë
    besniku është i pabesë”
    shumë nga komentet dhe komentuesit janë propagandë greke,një pjesë tjetër reaksion emocional në mbrojtje të dashit të tyre,një pjesë tjetër “prit të sëmuremi se ilaçe a boll” e kështu me radhë!!
    nëse të kujtohet 1 prilli ’13?
    neti me shokë,plus ben tradhëtarin e labovës kërcyen si gjela,kundër ngjalave,por shumë shpejt e ndërruan pllakën!!e njëjta gjë më vonë me tërë pisllëqet!!pa marrë instrusionet ata lëshojnë ndjenjën e pastër,më pas ndyhet nga urdhërat partiak!!
    rasiti i bisedimave me gërkun,është jo vetëm rrast shumë i veçantë,por dhe shumë domethënës!!
    nuk ka dalë aspak ndjenja e pastër në momentin e parë!!
    përse ka ndodhur një gjë e tillë??
    mund të ketë shumë arsye,por ajo që na djeg ne si shtet,si komb,është një parapregatitje e gjatë dhe shumë e kujdesëshme për të mos e lejuar të dalë!!
    pavarsisht shkrimeve tona,kjo ndjenjë është vënë në gjum,është bllokuar,bile të njëjtit njerëz janë përpjekur të mbrojnë të kundërtën!!
    shumë flitet për dorën e saliut në kundërshtim të bisedimeve!!
    gjë që unë e kam thënë dhe vërtetuar shumë mirë!se saliu nuk ka dorë në kundërshtime bile përpjekja e tij për “denoncimin e tyre” nuk është gjë tjetër veçse një përpjekje e qeverisë,ose më mirë e politikës në tërësi,për të devijuar drejtimin e protestave,e kërkimit të llogarisë!duke thënë se janë thjesht përdorje nga saliu për të përfituar politikisht!!
    falë pabesisë dhe demokracisë në greqi,ne jo vetëm po marrim lajme,por dhe po shohim se si dalin bllof politikanët dhe analistët tanë!!
    për mendimin tim dhe si po e tregojnë ngjarjet kjo është tradhëtia më e mirë organizuar deri ë sot ndaj shqipërisë!!
    mirel,të paktën jemi dy,mendoj nga të pastrit,por dhe vetëm me mbet,prap nuk duhet me ndalu!!
    unë për vete jo!besoj dhe ti po ashtu!!

    Reply to this comment
 14. anticensurë25642654 February 14, 09:27

  sa më shumë e lxon xhotën aq më shumë mbrekullira nxjerr!
  “Ministria jonë e Jashtme deklaron se nuk ka një marrëveshje të re për detin, por ka vetëm negociata.”
  marrveshja e mbaruar ka dalë nga “gjiri i popullit dinjitoz gërk”,pra duke besuar xhotën se ky popull dinjitoz është më pro shqiptar se vetë shqiptarët,del që ata kanë thënë të vërtetën dhe xhotë idioti përpiqet të na gënjejë!!pra greku proshqiptar,është më i ndershëm se,xhota dhe ndyrësirat që ai mbron,që duhet të jenë jo dinjitoz dhe tradhëtarë të ndyrë!!
  e po të jetë tjetri kaq idiot sa të bjerë me këmbët e veta brënda??të jetë ky logorist që nuk është në gjëndje të kontrollojë fjalët e tij,se sa për llogjikën asqë bëhet fjalë??

  Reply to this comment
 15. Politikani Tradhetari me i madh i shqiptareve ! February 14, 10:05

  Nuk u shqitkan nga trupi i Shqiperise Tradhetare ! Si duket ky vend prodhon pak Trima burra shteti dhe m eshume tradhetare ! Tradhetaret Shqiptare njihen me perpara se te marrin pushtetin pasi piketohen nga lobe antishqiptare fqinje lindore verior jugore ! Eshte e cuditshme se asnji tradhetar i deklaruar nuk ka qene me itegritet europian dhe atlantik ! Te gjithe kane qene me koke nga Lindja ! Dhe jo nga Perendimi ! Natyrisht tradhetaret kane nje veti mashtrimi qe perdorin Flamuret si maske por qe skane lidhje me to ! Ju kujtohen Flamuret Amerikane Europian ne 1992? Thirjet ishin ` e duam Shqiperine si Europa` Ishin nje aspirate e madhe e popullit qe aspironte liri dhe demokraci ! Kete tradhetaret e kuptonin mire, se shanci per ti hypur Kalit te Pushtetit ne nje situate i tille ishte shume i favorshem ! Ishte shume volitshem mjafton te kishe aftesine e oratorit, populist ! Faktet provuan se Shqiptaret shume shpejt do te tradhetoheshin, do te vriteshin (me njeri tjeterin 3500 te vrare dhe te plagosur vetem ne 1 vit ) do te rripeshin financiarisht, me piramidat skemat piramidale ! U desh vetem 5 vjet te provoheshe se shqiptaret u tradhtuan ! Po u tradhtuan ! dhe u vrane ne emr te demokracise ! I madhi Dritero Agolli e quante “Shkerdhato-kraci” qe eshte ne fakt versioni i tradhetise !
  Po kush ishte figura me e spikatur e Tradhetarit te shqiptareve, vetem 5 vjet pas vendosjes se ” Demokracise ?!! ” Ai qe jep pergjigje te sakte kesaj pyetje do te te jete i nderuar ! Shqiptari me patriot ! Jam i bindur se jane shume shume shume qe e dine me shume se gjysma e popullsise shqiptare ! 1997 ishte tradhetia e pare ndaj shqiptareve, zhgenjimi me i madh per Demokracine e enderuar !
  1997 eshte tulla e pare e tradhtise dhe e zhgenjimit me te madh te shqiptareve pas 1990 !
  Ikine mijra jete njerzish, iken ne eksod, mijra mijra mijra shqiptare, nga veriu ne jug, e nga lindja ne perendim dhe anasjelltas !
  Tulla e pare e tradhetise pra ishte 1997 !
  Po si reguan shqiptaret nga kjo tradhti dhe vrasje qe ju be atyre ne 1997 ?!!
  Ketu qendron edhe Paradoksi me i madh ne raport me Tradhetine. Shqiptaret nuk dine te dallojne dhe te qerojne tradhtine brenda tyre, kenaqen vetem me fjale, diskutime pafund, japin leksione, por nuk marrin asnje vendim qe te qerojne nga vetja e tyre tradhetine qe
  u behet atyre per 27 vjet !
  Shikoni gjendjen e mjeruar ekonomike te shqiptareve me 2. 8 milion banore ! Ne vitin 2018 vendi me i varfer ne Europ dhe me Politikane me te pasur ne Europ !
  Kuptoheni vet se kush jane tradhetaret me te medhenje te shqiptareve !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 14, 10:57

   më të saktë nuk mund ta shkruash:”Shikoni gjendjen e mjeruar ekonomike te shqiptareve me 2. 8 milion banore ! Ne vitin 2018 vendi me i varfer ne Europ dhe me Politikane me te pasur ne Europ !
   Kuptoheni vet se kush jane tradhetaret me te medhenje te shqiptareve !”
   por kur popullit i inetreson të jetë qorr!?
   mos kërko ti japësh qirinj!!

   Reply to this comment
 16. .... February 14, 14:12

  ti o i gjithdituri anticensemuringatrute sikur kjo,sikur ajo,na cmene me kete parafaljen me sikur,edhe halla sikur te kishte koqe do ta therrisnim xhaxha,prandaj mos bej sikurin se na cave rrocken pallosh.

  Reply to this comment
 17. Aleksandar February 14, 15:48

  Pune shiptaresh. Shesin nderin ( e mbushet Italine me kurva), shesin token e te pareve , thua se nuk e dine qe jane kopila te turkut qe i qiu 500 vjet rresht ket pasarshesit e ilireve. Iliret u shuan ne Troje, ato qe ngelen ua qiu ropt Pirroja. Komb i destinuar per veteshkaterim, ne 1400 ka patur banore sa britania, sot pas 600 vjetesh jane me pak se me 1400.

  Reply to this comment
 18. NO CENSURE PLEASE !! February 14, 19:43

  JU LUTEM MOS CENSURONI KOMENTET

  KY KOMENT ESHTE BOTUAR TE ARTIKULLI I SOTEM I BEDRISLAMIT

  DHE NUK E DIME ARESYEN E CENSURIMIT

  te nderuar zoterinj Islami dhe Haxhia dhe Xhevdet Shehu
  .
  Ka ardhur koha te hiqni “siguresen” qe mban bomben e pashperthyer ne artikuj dhe mendjen tuaj..
  .
  Shqiptaret nuk kane cfere humbasin i kane humbur te gjitha,,por nje vlere te madhe njerzore mund ta fitojne shume shpejt..Dinjitetin..
  .
  Dhe kjo arrihet duke thene te verteten e hidhur..pambarimisht te hidhur..
  .Lexoni me kujdes ju lutem:
  .
  1-Sali Biberisha.. ka qene ..eshte.. dhe do te jete …nje kobure ne duart e makartisteve te tipit Biberaj-Rajerson qe zbatuan nje nga doktrinat me antishqiptare ate te “dekomunistifikimit” qe rezoltoi me reaksionare se NACERTANIA APO MEGALIDHEA
  2-Sali Biberisha eshte kriminel shume dimensional i kthyer ne perbindesh por absolutisht nuk eshte fajtor….
  Fajtori nr 1 eshte Donald Luli i rradhes qe ne menyre te kuptueshme eshte lexuesh fermanesh i berishisteve te Washingtonit & Brukselit qe nga Wisneri ..Podestat e deri te Elez Biberaj.
  .
  Fajtori nr 2 eshte KOQETREDHURI Edi Rama me Pisaistat e tij duke shtuar dhe intelektualet si Kadareja qe deri tani nga mijra krime te Biberishes nuk e kane hapur sqepin..
  _______________________
  Izet Haxhia-Mero Baze-Bedri Islami -Alban Dega dhe shume te tjere me shkrimet e tyre direkt apo indirekt kane kritikuar apo akuzuar Elez Biberaj si “nentoka serbe ne amerike” i cili eshte faktikisht Sali Berisha Amerikes.
  Kam shume argumente qe tregojne se pa u “rrezuar”Elezi=sali berisha amerikes” ai Saliu i Shqiperise do ju nxjerr uje te zi akoma
  _______________________
  Argumenti me i “ububujshem” eshte si me poshte:
  COMMISSION ON SECURITY AND COOPERATION IN EUROPE
  OF THE UNITED STATES CONGRESS (6 May 2013)
  Philip T. Reeker, ; Elez H
  Biberaj, ; Besa Shahini,analiste
  Gilbert Galanxhi, ..
  …..
  Ku shtrohen keto pyetje:
  E para
  Cfare statusi ka Elez Biberaj qe merr pjese ne kete forum kaq te larte te Kongresit
  E dyta
  Pse ne gjithe “hartimet” e ngjarjeve ne Shqiperi nga 2005-20013 e mbajtura ne kete komisjon nuk ka asnje fjale:
  -Per masakren e 21 janarit
  -Per Holokausin e Gerdecit
  -Per vjedhjen e Bashkise Tiranes nga Arvizu & Basha
  -Per vrasjen mafioze te Kosta Trebickes
  -Per prokurorin amerikan qe mbuloi kete vrasje
  …..etj etej….
  ………………….
  Pra pyes publikisht zoterinjte Islami & Haxhia:
  .
  A nuk e kuptoni qe Sali Bisha ka nje mbrojtje te fuqishme nga berishistet e WDC & BE ?

  jeni budallenj apo frikacake
  APO BENI BIZNES MEDITIK ?

  JU LUTEM MOS CENSURONI KOMENTET

  …..

  Reply to this comment
 19. alphade February 15, 10:13

  Kesaj i thone : “Peshku ne det,tigani ne zjarr” ! Pra, Saliu
  i 999 mije te keqijave te ketij populli,tash na ben moral
  per patriotizmin histerik alla Kreshnik Spahiu qe “na gezoi
  me kthimin e tij ne politike” !!!
  Banda e Sali Vicidolit e ka bere zakon qe cdo akt tradhe-
  tie qe ka bere vete perpiqet qe t’ja atriboje pales tjeter opozitare. Kete rruge makiavelike banda jenicere saliste
  e ka perdorur pergjate 27 vjeteve,ne te gjitha rastet kur
  eshte etiketuar si tradheti nga ana e shqiptareve. Rasti
  i faljes se detit eshte me flageranti qe do te mbahet mend
  nga shqiptaret si tradhetari numur tresh,pas Esat Pashes
  dhe Zogollit . Por monstra Berisha ketyre dy te fundit per
  nga permasat e demit qe i ka shkaktuar shqiptareve keto
  27 vjeteve te sundimit te tij me metodat me primitive baj-
  raktare, mafioze ,hajne ,kriminale ……!
  Gjema qe i ka bere Shqipetise qiftelargu i Vicidolit do te
  mbahet mend brez pas brezi ne historine e kombit shqip-
  tar. Keshtuqe deklaratat e tij te fundit te Sali Milloshevicit
  s’kane asnje vlere patriotike kur shqiptaret e dine fare mi-
  re perse ky perbindesh ka shperthyer me nje histerizem
  te papare ndonje here te ky tradhetar qe fali mbi 350 km2
  det fwinjit jugor.Per te mbuluar kete tradheti te 10 viteve
  me pare ,tash ky na hiqet si “patriot” alla Spahi kreshniku
  per ” mbrojtjen e interesavekombetare” duke ” shkelur mbi trupin” e kesaj kerrme te fosilizuar poltike.
  Por tash kesaj kufome i ka ardhur fundi. Djali i tij, Shkel-
  zeni eshte thirrur ne prokurori per ceshtjen e CEZ-it. Gazetat ne bote po shkruajne per pasurite e familjes Be-
  risha, me vilat luksoze e shume pasuri te tjera te tundesh
  me e te patundeshme. E gjithe kjo e ka bere Betishen te
  shpertheje ne histerizem kunder qeverise aktuale. Megjithate Berisha nuk i shpeton drejtesise ,si vete Ai,po
  ashtu efhe familje e tij sepse krimet dhe zullumet e kesaj
  familje jane aq te medha sa nuk ka zot qe t’i mbuloje .
  Ka ardhur ora qe monstra e Vicidolit te jape llogari para
  Drejtesise se Re qe ka filluar te veproje …..!
  Per keto arritje ne fushen e drejtesise falenderimet dhe
  mirenjohja jone me e thelle shkojne per ambasadoret e
  nderuar te SHBA-s dhe BE-s ,perkatesisht: LU dhe VLLA
  HUTIN.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 15, 17:09

   pra sipas teje meqënëse ai,sala e ka dhjerë!?
   ne duhet të parnojmë të dhjerën e këtij tjetrit??
   se një nuk na del,na duhen dy??
   tradhëtia e parë duhet të na bëjë më vigjlent për të mos lejuar një të dytë!!
   prandaj,duhet ti fryjmë dhe “ramë kosit”,që të mos digjemi më!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*