Kush është vepra e parë e baletit në Shqipëri?

January 15, 2014 14:34

Kush është vepra e parë e baletit në Shqipëri?

E nderuar lexuese! Vepra e parë në skenën e baletit shqiptar është “Halili dhe Hajria”, vepër e kompozitorit Tish Daija. Për herë të parë është vënë në skenë në Teatrin e Operës dhe Baletit në vitin 1963. Subjekti pasqyron qëndresën e malësorëve kundër pushtimit otoman në Shqipërinw e shekullit XVIII. Përdorimi i elementeve karakteristike të valleve dhe të muzikës popullore instrumentale, ashtu dhe i formave të njohura muzikore e koreografike të baletit klasik, i japin baletit origjinalitet. Në vitin 1973 u luajt për të njëqind e pesëdhjetën herë, ndërsa në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës e Baletit dhe jashtë saj u luajt mbi 250 herë. Vepra hodhi baza për krijimin e një tradite kombëtare në balet.

January 15, 2014 14:34
Komento

1 Koment

  1. sbshdhdhbs December 13, 15:52

    E lexova

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*