Kush fitoi o kllounë?

July 1, 2019 04:25

Kush fitoi o kllounë?

30 qershori mbaroi.

Dy kllounët që me ‘zjarr e hekur’ nuk do t’i linin votimet të ndodhnin, dje na dërguan befas foto nga plazhi.

Kllouni i tretë që bëri fushatë dhëmbë për dhëmbë për të marrë “të 61 bashkitë” dje papritur tha se vetëm “vota nuk ka rëndësi”.

Nuk mjaftoi. Në darkë, të tre burrat e shtetit, secili me të vetën, shpallën fitore.

Çfarë tallje, Çfarë bufonësh të neveritur!

Shqipëria, ajo e madhja, e papërfaqësuara, e njerëzve të heshtur, që as dhunojnë, as adhurojnë, që as pëllasin, as duartrokasin,  i mundi të tre,

Të parin, kllounin e Rilindjes, atë ish-tipin e “përtej të majtës e të djathtës” që erdhi në pushtet “me 1 milion vota” dhe “1 milion shuplaka”.

30 qershori tregoi se nuk merr dot më as gjysmat. Paniku i dy orëve të fundit kur kutitë nisën të mbusheshin “vetë”, prodhoi vetëm një shaka vetëafirmative, një ironi mbresëlënëse: kllouni konfirmoi veten si… mister 20 përqindëshi.

Dhe kjo pa marrë parasysh që rezultati  nuk është i barabarte me pjesëmarrjen, sepse ka vota me kryq pra të pavlefshme, janë dhe ato të Patozit etj.

Vulgari i tepsive dhe i kazanëve i ktheu vetë këto zgjedhje, në zgjedhje politike e tani rezulton se ka marrë më pak se votat e administratës dhe familjarët e tyre; ai sot ka vetëm 12 për qind.

Mosmirënjohja, arroganca e Rilindjes ndaj të majtës socialiste rinxorri dje në pah një hendek thellësisht të pambushur.

Socialistët u distancuan nga Rilindja. Ata i dhanë Ramës mësimin që ai duhet ta kishte nxënë vetë prej kohësh: Ai nuk ka më asnjë lidhje me të shkuarën, të tashmen dhe të ardhmen e saj; PS nuk e do më në krye.

Kjo forcë realizuese e moderne me aftësi ripërtëritëse të provuara duhet të çlirohet së pari nga vetë ai, pushtuesi dredharak i saj.

Ajo duhet të rikthehet tek vlerat që e dallojnë dhe që e kanë shpëtuar në vite nga kryetarët e saj delfinë berishistë; të vendosë se cilën rrugë do të mbajë në të ardhmen: ajo duhet të zgjedhë vetë kandidatët e saj për deputetë e kryetarë bashkie; të gjithë duhet të votohen në anëtarësi me “një anëtar- nje votë” dhe të të organizohen primare. Socialistët duhet urgjentisht të rifutin të parët idenë e hapjes së politikës, frymës së re të saj, vizionit europian, kohor dhe demokratik.  Vetë PS duhet të artikulojë që sot zhbërjen e vitit 2008 dhe ndryshimeve poshtëruese kushtetuese Rama-Berisha, që e bënë partinë raja të kryetarit dhe kryetarin sundues të partisë.

Edi Rama nuk përfaqëson më asgjë në PS. Ai ka krijuar një sistem paralel në vetë të majtën socialiste, ka krijuar një rreth oligarkësh që i ka vendosur mbi shtetin, lidhje despotike me një grup “ të fortësh” ordinerë; ai harroi ndëshkimin e atyre që e bënë shtetin përshesh, duke u bërë vetë pjesë e përsheshit.

Dëgjoni fjalimin e tij të djeshëm: një spekulant që tani me zor merr frymë edhe kur flet dhe që kur është keq, gjoja pranon gabimet; kur i bie menderja në ujë nis edhe i thurr lavde PS-së.

Dhe pas këtyre lavdeve, vëreni se ku dhe me kë shkoi të darkonte “kryetari i së majtës”.

Cfarë kërkon kryeministri edhe në 30 qershor në darkë me ata që përfaqësojnë shumëcka prej asaj për të cilën shqiptarët rrëzuan Sali Berishën në 2013?

Kllouni tjetër Lulzim Basha, edhe pse “kauzat” iu rrëzuan dhe është në fundin e gropës politike, thërret edhe ky fitore dhe merr përsipër meritat e bojkotit.

Mos u dhjas o Lul. Ti vetë je i bojkotuar rëndshëm. Ti nuk e munde Edi Ramën; populli të mundi ty dhe atë bashkë. Kështu si je e me këto mend që ke apo që t’i japin, as pas 20 vitesh nuk vjen në pushtet. Pas teje qëndron hija e njeriut më të njollosur në politikën shqiptare në këto 30 vite, i pandëshkuari për krimet dhe shkatërrimin e këtij vendi.

Në kahun tjetër është presidenti Meta. I sëmurë në patologjinë e tij; pjesa tjetër e këtij teatri politik, të përsëritur deri në përcmim dhe të rëndë deri në dhimbje. U ridëshmua një vegël e Berishës, duke patur pas një parti allishverishesh.

Një grusht njerëzish fatkob për vendin, që e kanë mbajtur dhe duan të vazhdojnë ta mbajnë atë nën një regjim despotik , demokratik në pamje dhe autoritar në thelb.

Shpresa e vetme që ky teatër të mos vijojë është ajo masë e madhe e papërfaqësuar, socialistë dhe të tjerë që bëhen rreth 80-85 përqind.

Janë shumicë absiolute e qytetarisë shqiptare.

Së cilës kjo klasë politike i ka hipur në zverk, e ka pushtuar, e ka rrjepur dhe po përgatitet ta rrjepë më tej, nëse nuk ndalet.

Edi Rama para disa ditësh kopjoi një titull kopertine të Ditës: Zgjedhje pa Saliun dhe pikë.

Në fakt zgjedhjet i bëri me Saliun dhe pikë. Ata po përgatisin një tjetër rotacion mes tyre pa ndëshkim.

****

Botuar sot si kopertinë e Dita. Ndalohet ribotimi i plotë ose i pjesshëm pa lejen me shkrim të redaksisë.

 

July 1, 2019 04:25
Komento

83 Komente

 1. CIRK NE KOLONI July 1, 05:17

  Kola Petrit
  Sunday, July 22, 2007
  Te shkrihet PD-ja !
  Sistemi pluralist ne Shqiperi filloi dhe mbetet nje farse. Ne fakt ai ishte dhe eshte nje proces i manipuluar dhe i kontrolluar ne detaje nga Partia e Punes me ne krye strategun e saj te viteve te fundit, zotin Ramiz Alia. Planifikimi dhe rezultatet praktike pare nen prizmin e skllavopronarise komuniste jane kryevepra sa qe duhet thene “Urreje Djallin por ki respekt per talentin e tij”.
  Kryevepra e Ramiz Alise per te cilen ai do te mbahet mend ne histori eshte krijimi i PD-se me komunista, sahanlepiresa ( individa te djathte) dhe bashkepuntore te sigurimit ( me se shumti individa te djathte).
  Qellimi i kryevepres Ramiziane , PD-se ishte pengimi i marrjes se pushtetit nga te djathtet, nacionalistat dhe te pavarurit. Ajo, PD-ja do te sherbente si roje, garanci dhe diktature brutale mbi ata te cilet do te kerkonin te sfidonin pushtetin komunist te viteve pas 1990-es. Fakt eshte se, PD-ja i tejkaloi detyrat e vena nga Ramiz Alia dhe sot ne Shqiperi realisht nuk egziston e djathta. Qellimi politik i krijimit te PD-se, likujdimi total i te djathtes shqiptare eshte realitet. Meritat per kete objektiv te harritur i takojne energjikut Sali Berisha te cilit elita komunista duhet ti kete borxhe nje monument pikerisht ne vendndodhjen e ish monumentit te Enver Hoxhes, ne qender te Tiranes.
  Pikerisht realizimi 100 % ne praktike i qellimit per te cilin u krijua PD-ja eshte edhe njera nga arsyet se perse ajo duhet te shperndahet dhe anetaret e saj ti bashkohen Partise Socialiste…. Foshnja e djathte u deshtua ne miter nga doktor Berisha. Praktikisht ndodhemi ne sistem njepartiak.
  Arsyeja e dyte perse PD-ja duhet te shperndahet eshte sepse ajo u konceptua dhe funksionoi si nje organizate kriminale ku pervec qellimit politik kishte edhe ate ekonomik. Pasurimit nepermjet vjedhjeve, grabitjeve, plackitjeve te prones, djerses dhe gjakut te shqiptareve. Kjo veprimtari kriminale mori formen me te qarte te tradhetise kombetare kur PD-ja furnizonte makinen ushtarake serbe qe ti mundesonte asaj vazhdimin e kasapanes njerzore ne gadishullin Ballkanik.
  Ashtu si i pari edhe qellimi i dyte, i pasurimit kriminal eshte realizuar ne menyre spektakulare ndaj organizata kriminale, PD-ja duhet te shkrihet dhe themeluesit dhe drejtuesit e kesaj organizate duhet te dalin para drejtesise popullore.

  Reply to this comment
  • Feniks July 1, 08:24

   Antaresia socialiste duhet ta kete kuptuar me ne fund se Edi Rama nuk eshte me ne!
   Ai perfaqeson KALIN E TROJES per ta shkaterruar PS-ne deri ne fund ashtu sic beri me PD-ne Berisha!
   PS-ja i ka rrenjet ne IDEALET e Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare dhe nuk ka asgje te perbashket me mashtrimin e Rames “pertej te majtes e te djathtes”!
   PS-ja eshte parti e njerezve te thjeshte,patriote,te ndershem,puntore e jo oligarke,servile,hajdute e te korruptuar!
   Sot PS-ja nuk eshte parti e gjakut ,e shpirtit,e zemres njerezore,por e interesit,e arrogances dhe korrupsionit!
   Sot ne PS e ka deren e mbyllur njeriu hallexhiu,ndersa hajduti,i korruptuari,horri,bashkepuntori i Rames etj i ka dyert e hapura!
   Antaresia e PS-se i duhet Rames vetem per VOTA e asgje tjeter!
   Rama me nderimin e kuinslingut M.Frasheri vrau 28 mije deshmoret dhe 70 mije partizanet,pra perfundimisht ai shpalli ndarjen nga ne,perbuzjen ndaj nesh dhe armiqesine ndaj nesh!
   Cfare duam ne ,antaresia e PS-se te beje me shume ky sharlatan qe ta shporrim nga PS-ja?
   Rama e ka vendin ne koshin e plehrave te historise,ne burg!

   Reply to this comment
   • Peza July 1, 08:33

    Socialistet e vertete duhet te organizohen sa me shpejt,te krijojne shtabe duke filluar nga rrethet per te kerkuar zhvillimin e nje KONGRESI TE JASHTEZAKONSHEM per te gjykuar dhe ndeshkuar politikisht jo vetem Ramen si kryetar,por edhe kryesine dhe Asamblene tradhetare!

    Reply to this comment
    • antiharresa July 1, 13:43

     Or fenix dhe peza ,ju qenkeni dy kokeloqe qe qenkeni terbuar nga deshtimi i revolucionit bolsheviko kapitalist i sales ,likes ,lylit dhe mones . Jeni thjesht sherbetore qe nuk ju dhjet asnje votues i majte.

     Reply to this comment
     • Feniks July 1, 15:53

      Lexo ketu ti “antiharresa”!
      Se pari dukesh qe je HALABAK ordiner,qe te mungon edukata me elementare njerezore,i pa denje te japesh per ceshtje te tilla serioze dhe te rendesishme vleresime te denja per nivelin e lexuesve te kesaj gazete atdhetare!
      Se dyti,ne se do kishe sado pak aftesi gjykimi do merreshe me arsyetimin e problemeve qe shtroj une e jo te besh lojra fjalesh te nivelit te padronit tend rrugac!
      Se treti,sa per dyshimin tend idiotesk ne se une qenkam terbuar apo jo nga deshtimi i te ashtuquajturit revolucion bolshevik te Berishes,Bashes apo Metes,as me ndjen fare!
      Per mua te gjithe keta bandite politike dhe antishqiptare te ndyre bashke me Ramen tend dua t’i shikoj prapa hekurave te burgut te Recit se e kane zhdukur shtetin ligjor ne Shqiperi,kane percare shqiptaret dhe kanbe grabitur te gjitha pasurite kombetare!
      Te gjithe keta kane qene dhe jane ne unison ne mbeshtetjen e korrupsionit,pranbaj nuk e kane ndeshkuar njeri tjetrin ashtu sic kane premtuar sa here kane qene ne opozite!
      Se fundi,ne se more vesh gje nga sa pohova me lart,kafsho gjuhen dhe vazhdo te lepish kepucet e padronit tend antishqiptar!

   • NINA July 1, 13:28

    RAMES I HANE MUNE TI DHE KUSHDO SI TY… BAJAGE RRUGE!

    Reply to this comment
    • Kalimtari July 1, 15:57

     E HENGSH E LEFSH TURITE NINA !

     Reply to this comment
    • antiharresa July 1, 16:26

     Pse te dogji moj Nina ,e nderuar shqupisto qadriste e mbrujtur me majtizem te ngjashem me komunist milloshin ne 2011 kur kontriboi me 1600 vota te majta , per te fituar lyli dhe saliu yt i dashur bashkine e Tiranes .

     Reply to this comment
    • Feniks July 1, 18:33

     Kush ka ndonje lajm ne se eshte gjalle apo jo pedagogu Arlind Qorri?
     Jo per gje,por si pretendent per LIDER te ardhshem,qe na u prezantua para ca ditesh,ku eshte sot qe nuk po thote asnje fjale per zgjedhjet?
     Cudi,lider qe nuk merr pjese ne betejat e rendesishme politike nuk ka!
     Keshtu ka bere edhe here te tjera,pra ky Qorri vetem lider nuk mund te behet!
     Qameti mund te shkoje deri tek brigadier kooperative!

     Reply to this comment
    • Doni,apo nuku doni ju o mije kenetash e mizakali, Drejtesia do te BEHET. July 3, 11:31

     Si po duket ti moj nina, moj mizekali ja paske ndjere lezetin e shijen mire jashteqitjes shqiptare rama-vicjane, pranda kerkon tja servirish si menu njerve qe mendojne ndryshe nga ti,eee? Trup, e bashkefjesi per ju dhe soin tuj te perdale. Votimet me gjithe mbushjet tuja allamafjoze te grabitjes apo tjetersimit te votave nga fuqia e ndyre e pushteteve, vertetuan katersiperisht se dita e gjykimit po ven me se fundi per ty dhe soin tuaj tashme te perdale e bashkeudhetare me boten e krim-korrupsionit-ekstremist-mafjozo-imoralo-politik ne te tri pushtetet, plus pushtetin lokal dhe ate pjese te biznesit e medjas qe si lavatrice po pastrojne te leket e piset duke vazhduar ti bejne avokatine krimit.Dhe se fundi nuke do te keni leke te piset e pushtet brend e jsht Shqiperise qe do te mund t’u shpetoje nga banga e Drejtesise. Beso e bindu o nina, o mizekali ne moralin qe ju ka mbetur, gjithmone nese vertet mund te keni, duhet te ndaleni ne marrite e ligesite tuaja dhe te rrefeheni sa nuke eshte vone, qe SOVRANI, SHBA, BE e Ligji dhe Zoti t’u meshirojne.

     Reply to this comment
  • bureto July 2, 12:46

   Ka shume te drejte komentuesi Cirk ne Koloni. Shkrimtari disident, i persekutuar per 35 vjet nga regjimi komunist, Kasem Trebeshina ne metingun me rastin e shpalljes se pluralzmit, tek stadiumi “Qemal Stafa’, ne 12 dhjetor 1991 tha: “Foshnja lindi e vdekur”. E kishte fjalen per demokracine, e cila siç dukej do udhehiqej nga komunistet dhe bijte e tyre, me ne krye Berishen, Pashkon etj. Koha i dha shume te drejte.

   Reply to this comment
 2. Arber Iliri July 1, 06:06

  O gazete ti fut te gjithe ne nje thes.Kriminele te te ketyre zgjedhjeve jane Berisha, Meta etj.Mos ha marmallate kot.Enverist i pjerdhur.Deshe zgjedhje me pjesemarje 99%.S’ka me kush don shkon kushnuk don nuk shkon.

  Reply to this comment
  • Mihal Xhamo July 1, 09:34

   Me 30 Qershor vo tuam,po tani? Zoti Thano!Votim et u bene, te gjith e kandidatet e Ril indjes socialiste,s ipas filxhanit te k ryeministrit tone, fituan plot 100% ne te gjithe vendi n(61 bashki). “Hosana,Baraba” do te therrasin ril indasit, ja kaluam dhe kandidateve te Frontit Demokr atik komunist (Be me baba te te ngj aje).Pune e madh e se nuk ka kandi dat alternativ!Fus hata elektorale e zhurmeshme e Z otit Kryeminister, shoqeruar me qi ndra police e dhj etra te arrestuar u kthye ne nje arene talljesh,si ne emisionin e po rtokallise dhe lu menje mallkime sh kunder opozit es,pa bere asnje p araqitje programi politik. Kjo fitore eshte si e “Pirros” dhe nuk i sherbe n askujt. Hosana dhe Kryeministrit tone qe ne fjalen e tij veri Partine mbi Atdheun! Hal lall fitores se Rilin djes!Po e mjera S hqiperi,po demok rajcra,cfar fitojne prej ketij bojkoti popullore? Pershendetje! Mihal Xhamo

   Reply to this comment
 3. NY. July 1, 06:25

  “Edi Rama nuk përfaqëson më asgjë në PS. Ai ka krijuar një sistem paralel në vetë të majtën socialiste, ka krijuar një rreth oligarkësh që i ka vendosur mbi shtetin, lidhje despotike me një grup “ të fortësh” ordinerë; ai harroi ndëshkimin e atyre që e bënë shtetin përshesh, duke u bërë vetë pjesë e përsheshit”

  Kjo fraze me siper eshte esenca e realitetit
  C’do Shqipetar i ndershem duhet te thote Enough is enough ! MJAFT ME ! me kater palaco per 30 vjet !

  Reply to this comment
 4. xxx July 1, 06:57

  Nje fitore e re per demokracine Shqipetare,zgjedh pleren me te mire ndermjet plerash te tjera,Ky shte nje “progres” sepse te pakten po zgjedh hajdute me te “ndershem” se sa ata te kaluarit,d.m.th per inat te sime vjerre !

  Reply to this comment
 5. fteri July 1, 07:10

  Shpresoi se Gazetës D ,do ti vijnë trutë . Ky artikull më duket si fletrrufetë e Fari kokëlopës te 55-a ,apo te koha jon e Nikoll dredhës.

  Reply to this comment
  • Gani USA July 1, 11:09

   Pse cne, Fariu i bie Berishes dhe Metes?
   Sikur nuk e kam lexuar keshtu
   Apo ti fteri punon te bodrumet e Rames, fyelli i te cileve ka vetem nje vrime?
   Cfare debili qe je

   Reply to this comment
 6. apollon July 1, 07:24

  Rama eshte liberali qe e shpetoi keneten socialiste, i dha fytyre europiane.

  Reply to this comment
  • cuf dabjoni July 1, 09:34

   Eshte më se e vertete qe fitoi e cila me mos votim tregoi qe nuk do ti degjoj keta kloune hajna.
   POR, e nenvizojme por, nuk ju binde as te huajve qe u çorrën fyti duke na thene qe te votojme ….me mos votim te mbi 80% shqiptaret treguan qe nuk I beson ata, nuk I degjoi sepse eshte I bindur qe e perbuzin shqiptarin NJE MESIM DHE PER TA.

   Reply to this comment
  • butrint July 1, 11:21

   Njashtu eshte
   Lum si ne or taj
   Ndaj jemi te paret ne cdo renditje nderkombetare
   Ndaj dhe nuk ikim nga Shqiperia po rrime ne vendin ku na ka renur koka te jetojme e te rrisim kalamaqerit
   Ndaj dhe pleqte tane kane afer femijet dhe nuk i kane ne kurbet
   Ngaqe ka Rama brekushe europiane
   Ti je komentuesi me fantastik Apollon
   He me ti lumsha gishtat dhe gjuhen, sa mire i perdor

   Reply to this comment
 7. ermal nerenxa July 1, 08:02

  Po dalin me shume vota se votues
  Teatri po behet komedi

  Reply to this comment
 8. Ylli July 1, 08:04

  Rilindja eshte sekt politik ,formacioni me keq e me i lig qe ka nxjerre jeta politike shqiptare.
  Per nga propaganda ,mashtrimi ,dyfytyresia ,perpunimi asnjehere ne 29 vjet nuk ka patur je formacion te tille ne Shqiperi .
  Parashikoj nje fund te hidhur jo vetem per Rilindjen por dhe per vete PS .
  Ate qe bene dje 2 oret e fundit nuk eshte vetem qesharake por tregon panik ne ikje.
  Eshte i vetmi formacion qe blen vota edhe kur nuk i duhen.
  Ka shume qe mendojne se dje ishte fundi i PD .Gabojne dhe gabojne shume .
  Dje ishte fillimi i fundit te PS .
  Qe mos te bej hipokritin ,dje votova per Erjon Veliajn si shperblim per ate rregullim te lagjes sime .

  Reply to this comment
 9. Arben July 1, 08:07

  POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK, ESHTE

  FITIMTARI

  RROFTE POPULLI SHQIPETAR, TRIM DHE HEROIK

  Reply to this comment
 10. ETHEM LALAJ July 1, 08:07

  -NDONSE FITORJA E 61 BASHKIVE U BE PA RIVAL OSE JO ADAPTE-FITUESI NUK GJYKOHET.
  -SA PER % E ULTE TE PJESMARRJES :
  1-NE LISTEN E VOTUESVE JANE EDHE MIGRANTET QE BESOJ NUK ERDHEN..
  2-SHUME VOTUES DUHET TE JEN FRIKUARE NGA TERRORRI BERISHIST I PERDITSHEM KU NUK DO LEJONTE ASKEND TE VOTONTE NE 30 QERSHOR.KJO SIDOMOS PER GRAT DHE VAJZAT PER TE MOS PAR TMERR ME SY.
  3-DUKE QENE SE FITORJA ISHTE E SIGURTE 100 % PA KUNDERSHTAR BESOI DISA VOTUES TE PS PREFEREUAN PUSHIMIN,PLAZHIN,ARGETIMIN.
  -SIDOQOFTE KM RAMA NE FJALEN PERMBYLLSE I SHPALLI PRIORITETET E PS POR I SHTRIU DOREN EDHE PD.
  -JU SI GAZETE E PREFERUARE DUHET TE ANALIZONI ME SHUME PUNEN E PD..SE ÇDO BEJ AJO NE PRESPEKTIVEN E ZYMT QE E ÇOI SALI RAM BERISHA ME IDIOTSIN E TIJ-KUR:
  1-HUMBJEN E QUAN FITORE
  2-QE NUK NJEH HUMBJE
  3-NUK PRANON DIALOG
  4-QE BERI ARMIK TE BETUARE EDHE SHBA EDHE BE.
  -UNE MENDOJ SE PD ME SB E LB NUK VJEN KURRE NE PUSHTET.AJO DUHET TE REFORMOHET DERI 2021.

  Reply to this comment
  • Aladini me eskortë July 1, 12:22

   Et’hem jeni shume i cekët.

   Ju dhe gjithë komentuesit pro Rilindje.

   Më dhimbseni.

   Natyrisht, për këto që shkruan ti, Rama ka të gjitha të drejtat e botës të thërrasë: fitore.

   Por triumfi i tij është një nga ato beteja të cilave nuk ke çfarë i feston.

   Sepse pavarësisht shifrave zyrtare të këtyre votimeve (ku pjestarët e organizatës janë edhe votues edhe komisionerë edhe numërues edhe vëzhgues), ai provoi se sundon si pakicë në këtë vend.

   Sepse, duke shtrirë në Shqipëri modelin e partisë ku mbretëron, ai organizoi një ndeshje pa garë dhe pa rivalë.

   Sepse ai shpalosi, në sytë e të gjithve, një lloj shteti që do ta kishin zili edhe tiranët më të mëdhenj të planetit, ku KQZ nuk pyet për dekretet presidenciale, ku policia i bindet vetëm urdhërit politik, ku Idajet Beqiri peshon më shumë se Gjykata Kushtetuese dhe ku zgjedhjet përfundojnë si gjithmonë me një “tërmet” të sigurtë.

   Sepse ai, këtë 30 qershor, e mbylli ciklin e kapjes së gjithçkaje, që nga parlamenti monist, pushteti lokal, prokuroria, shërbimi sekret dhe presidenca, me të cilën sillet sikur të mos ishte.

   Pra, në këtë kuptim, beteja e Edi Ramës është një nga ato të cilave fitimtari nuk i gëzohet dot. Pasi ajo nuk është një lojë që përfundoi duke zbatuar rregullat, por, duke i shaktërruar ato. Pasi ajo nuk qe një ngadhënjim brenda sistemit demokratik, por përpjekja e fundit për ta shembur atë.

   Si e tillë, kjo fitore mbart mbi vete të gjitha risqet që mund të sjellë kapërcimi nga demokracia drejt regjimit. Ajo vërtet mund të prodhojë, ndoshta edhe për një kohë të gjatë, një lider të fortë dhe të pa kundërshtueshëm. Ajo mund përbëjë shtratin që Edi Rama ka ëndërruar gjithnjë për të përkundur ëndrrat e tij, atë ku ai është edhe profeti edhe polici edhe artisti edhe gardiani, edhe bamirësi edhe xhelati edhe sundimtari edhe rebeli.

   Por, ashtu si tiranët që shemben veçse prej peshës së tyre, cikli që ka nisur prej të kësaj të diele, i ka hequr Edi Ramës mundësinë për të dalë nga loja me mënyrat elegante që të ofron pluralizmi.

   Nga sot e tutje, ai do e ketë pothuajse të pamundur të largohet me zgjedhje për të vazhduar atë jetën e tretë, që aq shumë e ka propoganduar, qoftë me Koçon në Vuno, apo qoftë me Zahon në Surrel.

   Duke u sjellë si anormal në pushtet, duke demostruar një grykësi të pashoqe në ushtrimin e tij, ai e ka zhveshur veten nga një dalje normale nga skena.

   Ashtu si çi ka marrë sot të gjitha, ai rrezikon nesër të humbasë gjithçka, qoftë edhe fizikisht.

   Kjo është faza e re ku ka hyrë

   Reply to this comment
  • Kapter rrenacak. July 2, 00:15

   O Ethem,akoma se ke mbaruar cajin me klor te ushtrise ?
   O kapter “madhor ” sa divizjone ke pasur nen hyqem ti
   qe na mburresh se dikush na tha qe ke pasur nje toge ushtaresh qe edhe ata ishin pa te drejte arme

   Reply to this comment
 11. Paskan edhe surrat zagaret e Kllouneve te ironizojn Padeonet e vet ,qe i kan lepir nga cdo ane deri me sot. July 1, 08:19

  media ,

  ka qen dhe eshte aleati me i fort dhe mbeshtetesi kryesore

  i katraures Demokraci ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 12. Feniks July 1, 08:23

  Antaresia socialiste duhet ta kete kuptuar me ne fund se Edi Rama nuk eshte me ne!
  Ai perfaqeson KALIN E TROJES per ta shkaterruar PS-ne deri ne fund ashtu sic beri me PD-ne Berisha!
  PS-ja i ka rrenjet ne IDEALET e Luftes Antifashiste Nacional Clirimtare dhe nuk ka asgje te perbashket me mashtrimin e Rames “pertej te majtes e te djathtes”!
  PS-ja eshte parti e njerezve te thjeshte,patriote,te ndershem,puntore e jo oligarke,servile,hajdute e te korruptuar!
  Sot PS-ja nuk eshte parti e gjakut ,e shpirtit,e zemres njerezore,por e interesit,e arrogances dhe korrupsionit!
  Sot ne PS e ka deren e mbyllur njeriu hallexhiu,ndersa hajduti,i korruptuari,horri,bashkepuntori i Rames etj i ka dyert e hapura!
  Antaresia e PS-se i duhet Rames vetem per VOTA e asgje tjeter!
  Rama me nderimin e kuinslingut M.Frasheri vrau 28 mije deshmoret dhe 70 mije partizanet,pra perfundimisht ai shpalli ndarjen nga ne,perbuzjen ndaj nesh dhe armiqesine ndaj nesh!
  Cfare duam ne ,antaresia e PS-se te beje me shume ky sharlatan qe ta shporrim nga PS-ja?
  Rama e ka vendin ne koshin e plehrave te historise,ne burg!

  Reply to this comment
  • apollon July 1, 08:37

   Mit’at Frasheri kuisling??? Po c’Feniks je ti o korb?Keto germa qe shkruan o vulehumbur i ke nga Mit’at Frasheri. Nga ajo dere nuk mund te dilte tradhetor i Shqiperise.Mit’at u martua me Shqiperine o te humbte fara.

   Reply to this comment
   • Peza July 1, 13:30

    O kellira “apollon”!
    Edhe nena jote te lindi ty,por me vone u be prostitute dhe nuk ishte me e virgjer apo jo o zog gomari?
    Per cfare germash llap ti o plehre balliste,kur e fut kete tradhetarin me vellezerit e tij,qe ishin e do mbeten gjithmone ne altarin e nderit te kombit shqiptar?
    Naimi dhe Abdylli i sherbyen tere jeten Shqiperise dhe asnjehere nuk i sherbyen turkut!
    Ndersa ky palacua M.Frasheri e tradhetoi atdheun duke u sherbyer pushtuesve naziste qe i luftoi e gjithe bota!
    Ne se te duhet te mbrosh tradhetarin Muthat Frasheri atehere fillo dhe shaj edhe qeverite e SHBA dhe Britanise se Madhe qe ishin mbeshtetesit e vetem te Enver Hoxhes gjate gjithe luftes!?
    Por ti je gelbaze tuberkulare,prandaj rraca e juaj antishqiptare ka fituar urrejtjen e shumices se shqiptareve!

    Reply to this comment
  • "Fol enver o trim" July 2, 03:53

   Lufta “clirimtare” per llogari te serbise udhehequr nga
   Popovici per vellavrasjen e popullit Shqipetar,eleminimin e inteligjences kombetare patriotike nga monstra enver hoxha.Rama vertet quhet kali i trojes se ju ferkon akoma koken ca mbeturinave si Braho me shoke qe historia i ka hedhur ne plera me kohe por qe vegjetojne akoma si “socialiste”

   Reply to this comment
  • Bjorg July 2, 19:32

   Feniks qenke me shume se rrot kari..Kari e ben nje pune po ti qenke keq fare

   Reply to this comment
   • 888 July 2, 21:46

    Te lumte Bjorg,se dukesh qe nuk ha…MUT kot!
    Te fala sat’eme se te paska sjelle ne jete me spermen e ndonje sigurimsi!

    Reply to this comment
 13. Gege Kosova July 1, 08:55

  Anormaliteti demokratike,politik e komebatr filloi qe ne Shkurt te ketij viti,kur opozita shqipatare kekronte:te largoje Rama nga PS dhe Weveria qe, Basha me klanin Meta,Salihu,Monika, ndoshta edhe Mediu te rikthejne shemtine pa asnje penges, te sheptojne nga ndeshkimi per krimet e kryera dhe te “flejne” te qete ne token dhe mes popu llit te viktimizuar.Madndje u shfytesua Insti tucioni I Pr esidentit,te “anulohen” pa pyet askned data e Zgjedhjeve e caktuar ne menyren me regulative, si dhe cakt imi pa consult uar subj ekt in bosht I dates tjeter.Kjo ishte lakadredha e Metes ne sherbim te opozites.Edhe kjo qe pritej te vije,jo shume e kendshme,por e qelluar,Ju “ngreh” veshi ashper opozites qe te hesht e te moa “bezaje” te shikoje e t e moe sflet, te rrije sic ka kerkuar e te shikoje votuesit.Tash te degjoje rezultatet e “prituara”.Sic e lype edhe e gjete.Vetes I mabraove var rin,vetenvet e varrose,tash vetes beni gjanen e vajtimin!

  Reply to this comment
 14. betixho July 1, 08:58

  Që nga artikull shkruesi dhe me radhë komentuesit jeni të gjithë dobët në arithmetikë.

  Reply to this comment
  • Dorezohu se u kape shah mat o psikopat... July 1, 20:55

   E po shyqyr qe kemi ca betixhofka te dobishme qe ja thone me sy mbythur arifmetikes…

   1 + 1 = 3

   Pjesmarrja jashtëzakonisht e ulët ne votime, bojkoti masiv i qytetarëve, fletët e zhgarravitura kryq e tërthor, analiza mjaft domethenese e gazetarit, komentet e shumta si shenje e refuzimit te “politkes rruj e qeth” te shpirtshiturve katovicare, deshmojne qarte se fituesit e vertete te ketyre zgjedhjeve nuk jane as shallvaregjeret rilindjotas dhe as hundpoçat demokratikas.

   Fitues te ketyre zgjedhjeve jane shqiptaret. Kur them shqiptaret, ketu nuk kam parasysh vetem ate 85-perqindeshin e bojkotuesve te se djathtes pe leshi dhe se majtes pe pambuku, por gjithe armaten e tyre te fuqishme te shperndare si milingonat ane e mbane botes. Nese do perllogarisnim dhe ata si “votues imagjinare” te 30 qershorit, rezultati perfundimtar do rezultonte nje dezaster e vertete. Pjesmarrja reale ne kete rast nuk do ishte 12%, por maksimalisht diku ke 5-6 %.

   Turp. Shume turp. Per marionetat qe na hiqen gjoja si politikane e kam fjalen. Ata e meritonin prej vitesh kete lloj shuplake.

   Abstenimi ne votime eshte shprehje e qarte e mosbindjes civile dhe kundershtimit te hapur ndaj politikes. Ky abstenim ishte grushti me i fuqishem qe kane marre ndonjehere katovicaret beseprere gjate gjithe 30-vjecarit te fundit .

   Kundershtimi masiv ndaj politikes, e ben automatikisht te pavlefshme perfaqesimin e popullit ne kuvend, keshtu qe kllounet e emeruar sipas midese se kryearit partiak ose duhet te vetedorehiqen, per t’i hapur me pas rrugen votimeve te lira dhe te ndershme, ose te vazhdojne t’i mbajne te gozhduara mullaqet mbi karrige, duke mbajtur mbi shpatulla turpin dhe urrejtjen e bojkotuesve.

   Reply to this comment
 15. Tana July 1, 09:18

  ORE KANE NDONJE KOMENT MILITANTET E rILINDJES PER FAKTIN QE NE SHUME KUTI PO DALIN ME SHUME VOTA PRO SE VOTUES?

  Reply to this comment
  • antiharresa July 1, 16:40

   Kush eshte ai palle gamori qe barazon te dhenat paraprake te marra me sms ose gojarisht (me celular ) ne oren 19.00 pas mbylljes se votimit me te dhenat zyrtare te tabelave permbledhese pas numerimit te votave ne
   kuti ne menyre shkresore ligjore ??? Me patjeter duhet te jete ndonje shejtan budall i kazanit qe lpin sumen e shqupit ,e kuptove moj tana.

   Reply to this comment
 16. Mosvet July 1, 09:26

  Se ju socialistët e pastër si loti ju morën në qafë Fatos Nano, Edi Rama dhe ndonjë tjetër u muar vesh kjo punë. Por sidomos Edi Rama është kryemonstra sipas gazëtës „Dita“ ky ju mori më qafë se ju do bënit namin. Por ju duruat mjaft, Mendoj se është koha ju të ngriteni kundër Ramës në protesta. Dhe të ngjeshni radhët me opozitën jashtparlamentare. Dhe ska dyshim ju Ramën do e rrëzoni dhe të shpëtoj Shqipëria njëhere e mirë. Një artikull i neveritshëm.

  Reply to this comment
 17. Haka Tekizoti July 1, 09:41

  Ata që votuan nuk ia dhanë votën Edit, por Erjonit dhe PS-së, dhe sidomos nuk donin t’i jepnin shans bandës që ka vite që djeg Shqipërinë

  Reply to this comment
 18. Ujku Plak July 1, 09:46

  Nuk kam se çfare ti shtoj më komentit te ” FENIKS-it “

  Reply to this comment
 19. V.F.L.P July 1, 09:46

  Socialistet nuk dolen per te votuar sepse kishin frike nga perplasja me demokratet.Turp,frikacak.

  Reply to this comment
 20. GEG HYSENI July 1, 09:50

  Pavarsisht argumenteve qe sillni per qendrimet e opozites dhe keq qeverisjen e mazhorances, dmth te Edi Rames, konkluzioni juaj
  eshte pjeserisht i sakte…Partia Socialiste rikonfirmoi koherencen dhe stabilitetin e elektoratit te saj duke ruajtur rezultatet e zgjedhjeve te vitit 2017! Njekohesisht me qendrimin e Edi Rames dhe mbeshtetjen e nderkombetarve ne mbrojtje te sistemit dhe detyrimeve kushtetuese, ju dha nje mesim i qarte drejtuesve aventurier te PD dhe aleateve te saj se ne ket vend asgje nuk do jete mbi ligjin dhe kushtetuten…Pra ne ket aspekt keto zgjedhje ishin nje vlere e shtuar e demokracise per vendin tone!

  Reply to this comment
 21. demo July 1, 09:52

  Tani qe mbaruam pune me banden PD+LLSI,duhet te filloje Levizja,;Rama mos vidh.
  Pamvaresisht se Rama premtoi mbreme,qe nuk do beje gabime dhe faje,(besoj se e ka fjalen per vjedhjet me Concessione dhe PPPra),Huqi del me shpirtin.
  Personalisht mendoj qe Rama do vazhdoje te vjedhi.
  E kuptoj Sali Berishen,nje femini,nje adoleshence plot privacione,ne veshje,ne ushqim,ne udhetime,ne para xhepi,,e kuptoj edhe Ilir Meten ne te njejtat kushte,por te vjedhi Rama me duket cudi.Dy prinder intelektuale me rroga te mira,Kristaqi vec rroges perfitonte shperblime,cmime,honorare,qe shkonin sa dyfishi i rroges vjetore te nje punetori.Vetem per monumentin e Pavaresise ka marre 65 mije leke,Gjithashtu p[er monumentin Nene Shqiperi ne varrezat e deshmoreve te kombit,ka marre 85 mije leke.Jo monumente te zakonshme me porosi,,bocete dhe miniatura ,Ky e ka pasur rrogen me te madhe se Enver Hoxha..
  Epooo t`i behet i biri hajdut!!!!!

  Reply to this comment
  • ! July 1, 10:25

   dhe ku con ,

   kjo menyre idiote te komentuari ktu ?

   Si mer nuk diskutuat njiher problemet e verteta ,

   qe shqetesojn ate shoqeri , ( nervin konfliktual- dhunen – helmin e sprucuar nga mediet ne ate shoqeri – shqetesimet e se perditeshmes qytetare maloke katnare )
   si nuk mesuat njiher te diskutoni pa helm ,pa thelluar hendekun percares ,
   ate te urrejtjes qr injektoni ktu cdo dite ,

   apo ky eshte Misioni disa komentueseve ktu !

   Kujdes se injoranca e te komentuarit do ju kthehet ne semundje medore nji dite

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 1, 11:08

   jo dem jo!!
   aspak nuk duhet të ketë lëvizje “Rama mos vidh”!!!!
   aspak!
   sot duhet të fillojë lëvizja e PSsë me moton rrama SHPORRU!!
   SOT DUHET TË FILLOJË LËVIZJA “RILINDJA JASHTË PSsë”!!
   nëse deri dje ishin “në unitet”kundër berishës!?
   sot duhet të bashkohen për të zhdukur gangrenën RAMA & ZAGARË,nga PSja!!

   Reply to this comment
  • Ujku Plak July 1, 16:14

   Demo !
   Une di dhe shume e shume e shume te tjera por Edi Rama eshte Bastard dhe nuk ka asgje te perbashket me Kristaqin , nje Zotni burre qe kurre nuk i ka bere njeriu keq .
   Gjithashtu dhe nga ana e Anetes ( se jemes ) i ka te Kulluar , Fisniker qe kane luftuar per Shqiperi dhe per Pavarsi .
   Por Edi Rama ka qene i veçante qe femije dhe ka kerkuar me shume se çi takonte , njelloj si ai Femiu tekanjoz qe i ka te gjitha por qan dhe perplas kembet po nuk mori dhe lodrat e Shokeve .
   Nga ana tjeter Rama nuk eshte Social dhe kenaqet kur te tjeret Vuajne dhe nuk kane , bile do ti shikoje te tjeret edhe te vdesin .
   Por ama Rama eshte frikacak dhe çun MAMAJE (Mamy boy)) dhe nuk eshte i sigurte ne ate se Ka por dhe do qe ta kete me çdo kusht .
   Nga Insuficienca se do ja dridhte prape LIKE. Floriri ne 2017 u lidh me Rrugeçerit qe te vidhte Votat dhe siç i vodhi ne 2017 me Pergjimet ku flasin hapur si Halabake dhe me Fjalor Ordineresh Minista , Deputete , Kryetar Bashkish e te tjere dhe e Shperfyteroi Voten duke Vjedhur se paku 8 -9 Deputete .
   E degjeneroi PS -ne , kete force Progresive , e beri pis dhe e Perlyeu ne Pislleqe edhe Gramoz Ruçin qe PS -ja e mbante si te forte si dhe u dha pushtet dhe Pozite Legeneve te tille si Damian Gjiknuri , Blendi Klosi e shume e shume te tjerve te cilet nuk po i permend te gjitha .
   Vesi del bashke me Shpirtin .
   Rama , siç do ta tregoje koha , vodhi edhe dje kur nuk kishte kundershtare dhe mori gjysmen e Votave qe mori ne 2017.
   Per te gjithe Turmen pa tru qe votojne PS-‘ne , jo te gjithe por per Injorantet RAMA eshte lideri qe na duhet.
   Rama e hengri KAR( emin) e Daj Samit kur u fut i vetem ne Votime dhe Daj Sami e la per ta pare se deri ku do shkonte dhe sa do ti hante Shkopi .
   RAMA nuk eshte tjeter kush pos STRUCI. NANDU qe i fshihet grabitqarit duke futur koken ne Rërë .
   Rama u bojkotua dje .
   Rama tani do te Rifirmatoje shpejt Qeverine por kjo nuk e shpeton Dot .
   Ka aedhur koha qe PS-ja te gjeje nje lider qe te perfaqesoje Interesat e Elektoratit te saj qe jane shumica.

   Reply to this comment
 22. anticensurë25642654 July 1, 11:04

  për mua ka fituar vetëm partia socialiste!!
  nëse është dikush në atë parti që nuk e njehson veten me zhgarravitsin me pardesy të bardhë!?
  tashti duhet të veprojë!!
  nëse deri dje thanë se duhet të veprojmë në unitet për të vënë në rrugë të drejtë funksionin e shtetit!?
  sot nuk kanë asnjë arsye të vetme që të qëndrojnë në “unitet” me një dallkauk të tillë!me një bastard që nga lindja,që përveç narcizizmit të tij nuk ka asgjë tjetër!!
  sot kryesia,rangjet e larta të PS duhet të fillojnë procedurat e largimit të tij!!
  do të jetë budallallëk dhe një tradhëti më e madhe se i është bërë këtij populli deri tashti nëse ky bastard do të mbahet,nuk ka asnjë arsye që mund të sajohet më,në krye të PS!!ky duhet të përjashtohet nga rradhët e saj!!e jo vetëm ky por dhe tërë shpura e tij perverse,ana fiqiste e ana braçiste!!këta duhet të merren me shkelma!!
  “fitorja” e djeshme është më e tmerrshme se “fitorja e pirros”,është një “fitore” që si ka dhënë as gjysmën e votave që ka marrë PS në 3 votimet e fundit,as gjysmën e 2009ës ku saliu bëri rruzhdijen!!
  tashti palloshi i kristaqit e anetës duhet të flasë për 500 mijë shkelmat që hëngri bythëve!!
  votime kaq domethënëse nuk kanë qënë as ato që kanë ndodhur në zgjedhjet vëndore të ’94ës ku berisha doli si një laskar i qelbur!!
  PS-nxirr jashtë çibanin që po të helmon!!

  Reply to this comment
  • Ujku Plak July 1, 18:18

   Edhe per ty “ANTIÇENSURË” nuk mund te te heq asnje presje ne ato qe thua .
   Kush ka qene i Inkuadruar tek DITA qe nga data 5/6.6.19 kur une kam komentuar ne shumicen e rasteve, kam treguar se PS -ja kjo Force Progresiste eshte okupuar nga nje Kryemaskara , Kryehajdut Narcizist qe hodhi ne Plehra Shpirtin e PS -se dhe solli ne Krye te Gjithe Funderrinat qe i gjeti ne skajet me te errta .
   Pse ?
   Sepse kishte frike te fitonte i vetem dhe u lidh me keta te Ndyre .
   Krimi i Edi Rames dhe Fjalet e Opozites per vjedhjen e Votave ( jo se Opozita eshts Engjelll)) ne 2017! U vertetua dje kur Edi Rama vodhi serish , mbushi kutite qe se paku ti afrohej shifres 1 Milion por me ne fund mori vetem Gjysmen : 500 MIJË.
   Ti leme te tjerat , por vetem per te Djeshmen Ai , Edi Rama duhet te jape DORHEQJEN e PAREVOKUESHME .

   Reply to this comment
 23. spata July 1, 11:45

  Mesa kuptoje, nga artikulli dhe disa komentues, e keqja tashme nuk na qenka Opozita e rruges por “Pushteti Absolut i Rames” . Me sa duket nje kal i ngordhur si Luli na pruri nje Mushke azgane qe hedh vickla me pushtetin.
  Te gjitha, cfare komentojme, per aktualitetin e sotcem politike jane te pranushme ne parim .Po te gjukojme, se i u katandis politika shqiptare, nga nje bresher Berishjan ne nje furtune ekstreme te socjalistve me Ramen timonjer,arsyet duhen kerkuar diku tjeter ,jo vetem tek Kllounet
  Normalishte po ta gjukosh ,sikur vjen nga Himalajat ,kjo qe ndodhi ne 30 Qershor na qenka e keqja me e madhe qe i ka ndodhur Shqiperise qysh kur u vendos Pluralizmi ne Shqiperi . Si aktoret politke dhe Medjat 30 Qershorin e konsiderojne kthim prapa ne monizem me tipare komuniste . Qe te arrish ,mbas 30 vjetve Pluralizem ,ne nje konkluzjon te tille do te thote qe symbyllurazi ne bashke me aleatet paskemi bere ne vend numero ne ngritjen e shtetit te se drejtes demokratike. Spaska baze te elementve apo tregues te sistemit qe ndryshuam . Une nuk pajtohem me keto teori qe qorrazi mundohemi te genjejme veten mbi krizat politike qe kane shoqeruar 30 vjet popullin tone. Thelbi i krizave tek ne nuk qendron tek mungesa e Pluralizmit por tek mos berja e ndryshimeve pas renjes se diktatures . Ndryshimet u ngjajne levizjeve me ngjyra e nderim Paldesysh te bera nga kjo klase politike e paafte qe u ngrit ne fillimet e Puluralizmit shqiptare. Deri me sot, cfaqet e shemtuar e devijimet politke, i jane lene popullit ti korigjoje e ndryshoje . Klasa politke dhe inteligjenca e pas komunizmit kane notuar ne ket vorbull pa u shqetsuar se ku do ti shpjer kjo sjellje qe edhe sot ngren koke dyshimet per kthim mbrapa. Kthimi prapa nuk mund te ndodh per shume arsye edhe nese nje force politike e mbetur nga boshlleku politike , ushtron pushtetin e tije.Me thoni nje rast ,kur te gjitha pushtetet ,ne vendet qe shallen Puralizmit ,te kete ndryshuar sistemin. Vetem ne ato vende ,qe ne themel te Kushtetutes ,nuk kane parimin baze politike Pluralizmit ndodh kthimi prapa .Nuk ndodh tek ne edhe per nje fakte tjeter . Nuk eshte me baza e ekonomise si dikur kolektive e ne dore te nje organi drejtues sic eshte shteti .Prona eshte krejtesishte e vendorus ne binaret e ekonomise se tregut edhe pse jane bere gabime trashanike .
  Sa per kllounet te mos na duket cudi e madhe.Keto do ndodhnin mbasi themelet e demokracise ne Shqiperi u hodhen nga mbetjet me te keqija te sistemit qe lam.Nuk kishim nga ti merrnim politikanet me formin e ide demokratike se vendin e tyre e zune keta lloje kllounash .
  Ndryshimet qe priteshin ,sic tha dhe Baton Haxhia ne emisjonin e Vasilit, nuk u bene . Kemi patur vetem riciklim te se keqes qe ka shoqeruar 30 vjetet e demokracise .Berishen e zvendesoj nje Luli qe me shume te duket si pionjer i pa stevitur e pa pjekuri politike.Nje Meta e Rama qe na mburren se jane nismetar te levizjeve demokratike per ndryshim e nga pas nje klase intelektuale qe u ka bere vetem veri perkatsive politke .
  Une nuk do ta beja gabimin qe bene artikull shkruesi kur ve shenjen e barazise tek kllounat. Kllounat si epitet perfaqsojne nje fytyre . Kllounat tane kane fytyra te ndryshme e shume here me te peshtira per popullin. Ne mes tyre ka ndryshime qe vete populli me voten e tyre i ka klasifikuar tashme. Ka respektuar kllounin me te pranushem .Kjo, per fatkeqsine e popullit tone, eshte nje shenje pozitive qe i takon Kllounit socjaliste Rama. Me Ramen poopulli ka kaluar me pak tragjedira.E per cudi bemat e pandeshkuara te se kaluares na kerkojne pushtet ne tavoline . Kjo ska per te ndodhur edhe sikur Rama ti japi doren Lulit qe na e pelqejne sot Opozita e qe Medjat u bien borieve te kthimit prapa .Rruga e vetem ,ta fiksoj cdo kush, eshte ballafqimi popiltike me vote .
  Pra mos tju biem kambanve te alarmit, per gogolin imagjinar te kthimit te komunizmit, por te behet brenda Opozites ajo qe ka shprehur shkurt e qarte Z. Topalli. Ardhja e Opozites, ne pozita te qarta politike, pa veprime ekstremiste bojkotimi sic ka bere deri me sot, do ti largoje nga skema politike te gjithe kllounat e demokracise .Rezultatin e 30 Qershorit si 61 me 0 dhe 60 me 1 nuk ka asnje lidhje ta keqinterpretosh e ta quhash kthim prapa .

  Reply to this comment
 24. era! July 1, 13:48

  Te meshiroj o PETRIT per trute qe paske.U bene 30 vjet e akoma s’e paske kuptuar se PS-ja eshte nje agjenture e borgjezise ne gjirin e klases punetore pra ajo nuk ka ASNJE lidhje me idealet e luftes NAC=CL. A nuk vure mend nga shtatorja qe Rama i ngriti MUT=HATIT. Vetem komunizmi e jo socialdemokracija e shpetojne nje popull nga kapitali …………….

  Reply to this comment
 25. Optimisti July 1, 14:06

  Dje shumica dërrmuese e shqipëtarëve, duke bojkotuar bandën e qeverivjedhjes të Edi Ramës, e rifutën kombin tonë në radhën e kombeve të qytetruara. Duke i thënë një JO të madhe sharlatanit hajdut ordiner, të marrosurit Edi Rama dhe bandës së tij i është thënë një JO të madhe dhe sivllezërve të tij në krime, njëlloj të rrezikshëm dhe të marrosur, Sali Berisha , Fatos Nano dhe Ilir Meta.
  Njerëz, a e dëgjuat mburrjen e Edi Ramës në mitingun përfundimtar të Vlorës për Damjan Gjiknurin dhe tërmetin zgjedhor të pastër kriminal të bandës rilindase në Dibër? A nuk i tha haptazi gjermanëve dhe popullit shqipëtar që, të flasim me gjuhën rrugaçërore të tyre, mua banditit të marrosur Edi Rama të më rruajn trapin gazeta Bild dhe njerzit e ndershëm të Shqipërisë? A ka kjo mburrje ndonjë kuptim tjetër?
  Njerëz të mirë të Shqipërisë nuk u impresionuat nga thirrjet e të huajve për daljen në talljen zgjedhore të radhës ku monoadministratorët e PS, e muarën mesazhin nga kapobanda haptazi se çfarë duhet të bënin me mburrjet e krimit Damjan- tërmet. Ky bojkot total i njerzëve të mirë i të keqes së përbashkët që na ka pllakosur, vjedhjen kronike të votave, që me këtë krim të përbindshëm, të na grabisin si thasët e Admir Muratit, gjënë më të shtrenjtë për ne si popull, qeverisjen e vëndit është toka pjellore ku njerzit me integritet moral e politik, pa sëmundjen psiqike të kleptomanisë, të hedhin farën e partisë së re që do ti hedh në kosh të plehrave kërmat politike PD, PS, dhe patericën e tyre në çdo krim, LSI. Mos krijoni iluzion për ringjallje pozitve të PS, PS ka kohë që ka ngordhur si parti e majtë!

  Reply to this comment
  • mirel July 1, 16:28

   Optimisti, nuk mund mos biesh dakort dhe me kete qe thua ti, por ka nje gje.
   Si metode proteste eshte bojkotimi, por kjo eshte menyra me e qarte se shqiptaret jane dembele dhe te vendosin per fatin e tyre.
   Nese qendron ajo qe thua ti qe dhe komisionet zgjedhore me perfaqesite LSI-PD-PS i shesin dhe blejne fletet e votimit, atehere ne kemi nje krize te plote sistemi ne kete vend, votimi duhet te behet i hapur, me ze dhe me kartona si ne parlament.
   Problemi i pjesemarrjes eshte goditje e madhe per Rilindjen, por dhe krize e jashtezkonshme politike.
   Ka dy aspekte te bojkotimit:
   1- ishte i imponuar nga opozita qe ka qene thellesisht humbese ne zgjedhjet e viteve te fundit
   2- ishte e shkaktuar dhe nga Rilindja qe u zhyt ne korrupsion dhe banditizem me keq nga hordhite e Berishes.
   Problemi eshte qe ku eshte ndarja e popullit nga keto farsa politike me pasoja konkrete per popullin dhe Shqiperine.
   Duhet pjesemarrje aktive..duhet riorganizim, dhe mbikqyrje, kontroll
   Kjo eshte detyre imediate.
   Protesta u be, po ne shtepi dhe ne kafe.
   A ka mundesi te behet ne rruge?
   A ka mundesi qe te behet me shprehje te zerit dhe jo me heshtje te plote?
   Ku do ishte sot Shqiperia ne raport me koncesionet dhe PPPte nese njerezit do dilnin te gjithe qe ne fillim sic dolen per Gjeollogjikun?
   Nese te gjithe do i ishin bashkuar naftetareve, banoreve te Marinzes, banoreve te Verrit qe ju nenshtruan dhunes se policeve pse kundershtuan helmimin nga incineratori i plerave,,protestave kunder HECEve, Teatrit, Unazes, rruges se Kombit..
   te gjitha duhet te ishin kundershtuar me force. Vetem keshtu ndalet dhuna shteterore dhe korrupsioni shteteror.
   Tani do luhet dhe nje loje tjeter e piset, njerezit qe nuk votuan sot do vene te votojne neser dhe gjithcka do filloje nga e para.
   Dhe cte ngelet me tej,,te bindesh si dele dhe te behesh perseri viktime e horrave te rinj te pushtetit
   Dmth-Te rrofte heshtja..gjekundi nuk te nxjerr

   Reply to this comment
 26. Orakulli i Dypakut July 1, 14:21

  Çdokush ka planet e tij derisa goditet,
  Dita per here te pare vendosii te shohe Ed Dramen siç eshte ne te vertete, ka ngel ne doren e ca lapangjzave kriminel, e ca lapangjoza puthador. Gjithsesi veshtire e keni ta hiqni !

  Reply to this comment
 27. intelektuali July 1, 14:41

  TE LUMTE O KRYEREDAKTORI, ZOTI THANO!

  Qe ja hodhe MUTIN e Edvin Droges ne koke enveriste ne kete forum te nerum te gazetes DITA me kete shkrim exelent, pa klishe hipokrizie si dacibaot e Bedri Islamit, apo te Fatos Tarifes me lukunine e enveristave pas qe nuk dine te kerkojne falje, sepse ishin pikerisht keta enverista faqatike ja lane shqyptareve te paditur dru me pre Sali Berishen si:

  DOBICIN E PARTISE SE PUNES NE DERE

  Bashke me Lukunine e pinjolleve te krimineleve dhe Prokuroreve te Enverit qe mbushen PD-ne dhe te ryshfetcinjeve te Sulo Gradecit qe mbushen LSI-ne, shushunja ne kurriz te popullit tone fatkeq dhe budalla,

  prandaj:

  INTELEKTUALI PER HERE TE PARE NUK I HEQ ASNJE PRESJE SHKRIMIT EDITORIAL TE ZOTIT THANO,

  sepse:

  Perputhet totalisht me konceptin e tij qe me dy fjale mund te formulohet me nje fjali:

  SALI BERISHA DHE LULZIM BASHA JANE FATKEQESIA E OPOZITES ANTIENVERISTE DHE ANTIKOMUNISTE SHQYPTARE

  sepse:

  Sic e ka perseritur me mijra here intelektuali ne komentet e tij:

  SALIU DHE LULI JANE “ALIBIA” ME E MADHE E EDVIN DROGES PER TE VAZHDUAR ZULLUMET DHE HAJNINE E TIJ MAKABER PUSHTETARE ANTIKOMBETARE

  qe:

  Te mos flasim per aleancen me miliarderen pasanike Monika Kryemadhi te Like Floririt qe e pa gjithe Bota me ze dhe figure si vidhte ryshfetin me tefter ne dore dhe qe Palma e Sorosit e injoroi dhe e poshteroi sikur te mos ekzistonte fare presidenti i shqypnise dhe sikur Shqypnia te mos kishte kurfare Presidence, njashtu si ne Kohen e Qepes te Bismarkut kur deklaroi se shqyptare jane rastesisht ketu ne Ballkan dhe se shqypnia eshte vetem:

  NJE SHPREHJE GJEOGRAFIKE

  dhe:

  Po ky Bismarku i ZI dhe antishqyptar i papare i propozoi Fuqive te Madha qe t’i shperngulnin albanezet ne Anadoll, kush nuk beson le te lexoje per kthjellim ne internet se Palma e George Sorosit po ben te njejten gje me poshterimin qe i beri Institucioneve shqyptare.

  CFARE DUHET BERE?

  Ja cfare mendon intelektuali qe i zuri goja lesh dhe qe tani i ka ardhur ne ndihme edhe gazeta e nerume DITA:

  Shqyptaret e ndershem me pak tru ne koke perpara se te therrasin dhe te cirren:

  RAMA IK!

  Duhen te kthejne koken dhe te kelthasin:

  BERISHA IK!

  dhe:

  BASHA IK!

  dhe:

  META IK!

  sepse:

  Pasi te kene ikur keta VAMPIRE qe la Sigurimi i Enverit pas ne PD-ne e Josif Pashkos,

  atehere:

  EDVIN DROGA BIE VETE SI MULLAR KASHTE

  Reply to this comment
 28. intelektuali July 1, 14:49

  TE LUMTE O KRYEREDAKTORI, ZOTI THANO!

  Qe ja hodhe MUTIN e Edvin Droges ne koke enveriste ne kete forum te nerum te gazetes DITA me kete shkrim exelent, pa klishe hipokrizie si dacibaot e Bedri Islamit, apo te Fatos Tarifes me lukunine e enveristave pas qe nuk dine te kerkojne falje, sepse ishin pikerisht keta enverista faqatike ja lane shqyptareve te paditur dru me pre Sali Berishen si:

  DOBICIN E PARTISE SE PUNES NE DERE

  Bashke me Lukunine e pinjolleve te krimineleve dhe Prokuroreve te Enverit qe mbushen PD-ne dhe te ryshfetcinjeve te Sulo Gradecit qe mbushen LSI-ne, shushunja ne kurriz te popullit tone fatkeq dhe budalla,

  prandaj:

  INTELEKTUALI PER HERE TE PARE NUK I HEQ ASNJE PRESJE SHKRIMIT EDITORIAL TE ZOTIT THANO,

  sepse:

  Perputhet totalisht me konceptin e tij qe me dy fjale mund te formulohet me nje fjali:

  SALI BERISHA DHE LULZIM BASHA JANE FATKEQESIA E OPOZITES ANTIENVERISTE DHE ANTIKOMUNISTE SHQYPTARE

  sepse:

  Sic e ka perseritur me mijra here intelektuali ne komentet e tij:

  SALIU DHE LULI JANE “ALIBIA” ME E MADHE E EDVIN DROGES PER TE VAZHDUAR ZULLUMET DHE HAJNINE E TIJ MAKABER PUSHTETARE ANTIKOMBETARE

  qe:

  Te mos flasim per aleancen LSI me miliarderen pasanike Monika Kryemadhi te Like Floririt qe e pa gjithe Bota me ze dhe figure si vidhte ryshfetin me tefter ne dore, si estrade enveriste kur Diktatori lidhe aleanca lumpenat e Botes dhe qe Palma e Sorosit e injoroi dhe e poshteroi sikur te mos ekzistonte fare Presidenti i vendit dhe sikur Shqypnia te mos kishte kurfare Presidence, njashtu si ne Kohen e Qepes te Bismarkut kur deklaroi se shqyptare jane rastesisht ketu ne Ballkan dhe se Shqypnia eshte vetem:

  NJE SHPREHJE GJEOGRAFIKE

  dhe:

  Po ky Bismarku i ZI dhe antishqyptar i papare i propozoi Fuqive te Madha qe t’i shperngulnin albanezet ne Anadoll, kush nuk beson le te lexoje per kthjellim ne internet se Palma e George Sorosit po ben te njejten gje me poshterimin qe i beri Institucioneve shqyptare.

  CFARE DUHET BERE?

  Ja cfare mendon intelektuali qe i zuri goja lesh dhe qe tani i ka ardhur ne ndihme edhe gazeta e nerume DITA:

  Shqyptaret e ndershem me pak tru ne koke perpara se te therrasin dhe te cirren:

  RAMA IK!

  Duhen te kthejne koken dhe te kelthasin:

  BERISHA IK!

  dhe:

  BASHA IK!

  dhe:

  META IK!

  sepse:

  Pasi te kene ikur keta VAMPIRE qe la Sigurimi i Enverit pas ne PD-ne e Josif Pashkos, dhe ne LSI-ne e Sulo Gradecit

  atehere:

  EDVIN DROGA BIE VETE SI MULLAR KASHTE

  Reply to this comment
 29. mirel July 1, 15:33

  PS dhe gjithe elektorati duhet te kuptoje qe ky eshte nje grusht i madh per te majten.
  Loja e Lulit dhe Metes eshte e tille qe i treguan Ramutit sa vlen. Rilindja e Ramutit humbet zgjedhjet parlamentare,
  Kete vereni vath ne vesh.
  Duhet qerruar qelbesira Ramut nga PS. E kam thene qe ne fillim para 6 vjetesh qe ky maskara do ta rrenoje PS
  Zogisti Ramut e ka marre paralajmerimin per zgjedhjet e tjera.
  Problemi eshte qe ne te njejten kohe ky eshte paralajmerim per PS. Ose qerroni plerat rilindase, ose iket dhe ju ne te semes

  Reply to this comment
  • antiharresa July 1, 16:43

   Mirel a ,te paska djegur shume rezultati qe bon si histerike.Me rezultatin e djeshem Rama dhe ps fiton mbi 76 mandate te vetem .Puna me e mire qe ka bere rama eshte qe nuk ju ka dhjere ju dhe mendimet tuaja qe jane te njejta me kundershtaret e ps dhe te te majteve .

   Reply to this comment
   • mirel July 1, 17:15

    mos more, mire qe me thua kundershtar i PS dhe te te majte-ve, po me thuaj dhe enverist, mos me ler pa te, se keshtu po i thote Ramuti opozites.

    Reply to this comment
 30. gjermani i fundit July 1, 16:50

  Zgjedhjet nuk duhej te ishin bere pa opoziten. Nje gjeneral i mire ka gjithnje dy opsione, Rama megjithate ne publik kembenguli per nje. Por eshte e qarte se opsionin nr 2 ia la ndonje darke te fshehte qilaresh per ti rregulluar pazaret privatisht. Eshte turp qe PS te brohorase se i fitoi keto zgjedhje lokale, ne gare me ke? Nuk e di nese ka ndodhur ndonje loje qe nje skuader basketi te luaje vetem dhe tifozet te duartrokasin. Mesa duken bathet, edhe ky teater ka nje çmim pazari. Te cilin e paguan populli, si gjithnje..

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 2, 09:30

   PS duhet të brohorasë jo fitoren e zgjedhjeve,mono,por daljen lakuriq të palloshit të tironës!!
   PS,nëse ka dikë me tru në atë parti,duhet të kuptojë se nuk është rama që fiton zgjedhjet!!
   ËSHTË PS AJO QË FITON!
   sot populli me a pa vetdije i tregoi kryesisë shetyme të PSsë se duhet të heqë qafe gangrenën që e ka mbërthyer prej kohësh!!
   nëse PS nuk shporr ramën!?do të përfundojë më keq se PDja!!do të marrë fund nga kalbëzimi!!PD bëri vetvrasje në kushtet e eutanazisë!!

   Reply to this comment
 31. lori July 1, 18:51

  Cmiri Berishit qe karakterizon autorin e shkrimit, i cili di te godase dhe kur te godase ,eshte i nje niveli te ulet cinik nen mendimet qe pershkojne mjekren e tij prej cjapi fodull, duke dashur ti perngjaje ndokujt!Eshte interesant, fakti kush eshte i vemendeshem te lexoje rreshtat kur flet per patronin e tij qe tashme eshte nje plazhist ordiner pasi vendi i tij eshte nxjerre ne ankant e per pasoje, shikoni Nanot si jane versulur te rihyjne ne politik duke na deshmuar qe jane skalioni i dyte Berishist pasi Metes i pine lengun!Me vjen shume keq qe edhe sikur te jete plagosur ndopak Edi Rama te cilit kishte 6 muaj qe i ishin versulur jenat e qe fatmiresisht i shkuan deri tek organet gjenitale e jo me lart e mund ta kene gervishur ndopak ,nuk i shkon artikullshkruesit qe te shkruaj ne kete menyre n.q.se e ndjen vehten sadopap i majte e nuk behet fjale ketu per vizion pasi kush ka cmir s’ka kurr vizion e largpamesi por eshte driteshkurter deri nen hunden e tij!Me siguri qe do te kete ofruar ndonje oferte te mire Fahri Balliu si mik i Likes or artikullshkrues e mendon se ke turbulliar saopak ndonje socialis !Gabohesh rende sepse prioritare eshte qe PD(si parti e dallkaukve duhet te shkoje per atje ku e degdisi Edi Rama e jo ti dhe une or smirexhi!Se fundemi me lejo te te rekomandoj si ish lexues i regullt i kesaj faqjeje te DITES qe sot fatkeqesisht nxin si NATA ,qe ti shtosh lexuesin e te rrisesh tirazhin merr edhe papagallin Krasta ne redaksine e kesaj gazete ,se te jesh i bindur qe do kesh fitim e nuk do lodhesh duke te ftuar ne emisionin e tij.,Beni nje strategji dhe ç’bindeni elektoratin e majte deri sa ne pushtet te ngjitet ose Arta ose Nano ndoshta te padeshirueshem per njeri tjetrin e per elektoratin e majte i shrlatane qe shkateruan te majten ,por te pershtatshem per ju mendimtaret e dijetaret e ketij vendi!Te rekomandoj te shkosh me shpesh jashte kufinjeve te Shqiperise qe te kuptosh qe kohet evoluojne me shpejt se mendimet e mykura te tuat e lexuesi tashme eshte me i informuar e me i kapshem per situatat qe ndodhet sot shqiperia e lideret e saj te te gjitha kraheve e di shume me mire te beje diferencen se kush kerkon te beje shtet e kush kerkon te pengoje zhvillimin e te berit shtet e evoluimit shoqeror Shqipetar!Edi Rama nga sot e tutje duhet se pari te beje njeriun qe akoma nuk i pershtatet dot rruges ku ka hyre pasi ka kaq vite qe kazani mediatik i dhuron vetem zhurme,idotesira ,i servir per profesore Market,Gjonmarket,Peket,lubonjet Rakipet e Rakipllaret,ca ndrikulla qe mendojne qe hipnotizojne teleshikuesin ku mungon edukata,respekti,niveli gazetaresk duke u sjelle jo reth debatit por reth te ftuarit deri ne kapitullimin e tij ! Nuk mund te ndertoshe shoqeri kapitaliste me metoda e mendesi Saliiste!Po nuk u be njeriu kurr s’ka per tu bere Shqiperia e cila nga sistemi komunist i paraviteve 90 u kthye ne sistemin feudal Berishist ku qytetarin e perzuri jashte kufinjeve per tu bere kryetar i nje kooperative te madhe qe quhej Shqiperi !Ndaj lereni ne misionin qe ka nisur Edi Ramen duke e futur shoqerine ne ulluk , sepse Shqiperia fale ndihmes tuaj ishte kthyer ne kuplara qe qelbej nga era e prostituimit e sot per ke ka sy per ke ka vesh e do te ndigjoje eshte drejt nje rruge dinjitoze duke pretenduar te zere vendin qe i takon ne familjen Europiane !Se fundemi Shqiperine nuk e mban peng Edi Rama por klloune si puna juaj qe mendoni se Shqiperia pa kaluar ne filtrin tuaj nuk mund te pastrohet!Jeni bere si tek ai libri i Idajet Beqirit “Mergata e qyqeve” ku jeni ne kerkim te ndonje kocke te radhes e ne pamundesi te saj do hani skiletet tuaja!Poshte diktatura e budallenjeve qe budallallekun e tyre sot e kane bere menyre jetese e kush guxon te dale prej saj quhet armik deri ne eliminim!

  Reply to this comment
  • E verteta tjeter July 2, 08:00

   Sakte Lori ! Me ne fund nje koment realist e me kembe ne toke .
   Tek e fundit , mjafton te shikosh se gazetes Dita qe nxin si nata , I thur elozhe intelektuhaleja Uran Kostreci dhe kuptohet qarte se kjo gazete eshte bere nje fletushke ordinere .

   Reply to this comment
   • mirel July 2, 11:53

    Tek e fundit, …me ne fund..dikujt s’i pelqejne fletushkat.
    Kamunikate enveriste eshte bere Nata e Dites

    Reply to this comment
  • Lakja July 3, 08:53

   Shume mire Lori

   Me kete koment i rregullove te gjitha. U zgjidhen. Sic thua edhe vete, gjerat u futen ne ulluk.
   Merre edhe Edi Palloshin dhe fute ne ulluk nashti…

   Reply to this comment
 32. tekniku July 1, 19:14

  O Dita nganjehere nuk jeni larg nga RD per shkrime te kesaj natyre.Xhevdet Shehu por kercen valle Devollice me ritmin e o Kce moj cike
  Shame on you

  Reply to this comment
  • Precizim July 3, 10:26

   Per tekniku.

   Gazeta DITA po shpreh ate qe mendojne shumica e shqipetareve, qe kjo klase politike e perlyer deri ne fyt duhet te largohet. Ketu nuk ben perjashtim as Kllouni me brekushe. Nuk ka asnje gazete tjeter ne Shqiperi qe te godase Vicidolsin ashtu sikunder e godet gazeta DITA.
   Krahasimi juaj eshte i pavend.
   Gjerat duhen thene si jane.
   Te gjitha standardet e qeverisjes kane rene dhe korrupsioni galopant jane elemente qe cdo Kryeminister do ta kishin larguiar nga drejtimi.
   Nje tjeter socialist duhet te marre qeverisjen, por dhe PS duhet reformuar ne menyre rrenjesore.
   Kjo eshte shume e thjeshte per tu kuptuar. Kete po thote edhe artikulli.

   Reply to this comment
 33. si ti heqim kollounat nga skena politike ?!! July 1, 19:37

  Ceshtja eshte Klounat kane 30 vjet qe rrine si shushunja ne kurriz te shqiptareve si mund ti largoni ?!!!

  30 vjet po u pine gjakun ! BOJKOTONI te gjithe gjeneraten e vjeter te politikaneve te tranzicionit !

  Reply to this comment
 34. info analitike July 1, 20:38

  Po mire more shoke te Dites, kriekaqolin dihej se si ishte po ju qe i mbajtet ison gjithe keto vite a mbani ndonje pergjegjesi? Eshte shume e lehte ta sulmoni kriekaqolin tani qe ka mbetur ne brekushe bashke me Linden po duhet ta kishit bere qe me kohe, qekur i filluan skandalet e para te cilat ju ia mbuluat duke mbyllur sy e veshe e duke vazhduar propaganden bajate me bedrinj e vktore. Pra 30 qershori ishte nje pergjigje edhe per ju qe iu jargavitet pushtetit rilindjot per ndonje kocke. Ndaj sot nese keni sadopak ndershmeri mbani pergjegjesite tuaja.

  Reply to this comment
 35. Adih July 1, 22:38

  Edi Rama ,mbajeni mend ,do jete katovicari i fundit i politkes ,dhe i planeve Ramiziane .SPAK dhe BKH do i fshije me gjithe lecka te gjithe keta politikane te ketij tranzicioni post komunist .
  Mbaheni mend , do me kujtoni .Poshte horrat e PPSH:!!!!!!

  Reply to this comment
  • Morri i kuq i Pezezes July 1, 23:50

   Dole ti o plera enveriste Peza e partise ? harrove qe enveri jot ja dha bythen Popovicit te Serbise ne ate kohe ?
   Nuk ishte enveri mbas pantallonave te Stalinit gjithe jeten kunder perendimit ? Ske faj ti e o kelysh i kuq i sigurimit,Yt….! peder i nexhmies !

   Reply to this comment
   • **** July 2, 11:56

    Po ti sa here hyre e dole nga Yugosllavia ne kohen e diversionit?
    Per kete te coi me pushime ne Tepelene Enver Hoxha.
    Dhe tani sa here cove nafte dhe arme ne Serbi?
    Po Arkanin kush e priste dhe e percillte si ne shtepi te vet
    Vemje qelbesira te Srbise. I meritoni plumbat e Enverit.
    Anes kembes nuk i vini, se ju shkelte si morra qe ishit.
    U bete ju ta zini ne goje, krimba bythe te Serbise

    Reply to this comment
   • Roberto July 3, 17:05

    O morri i kuq!
    Ke te drejte kur pranon se je i kuq,se jot eme te ka zene ne rreze te mullareve kur ishte e internuar me brigadierin,policin e zones,ish sigurimsin etj!
    Se ne ushtaret e partise me juve do kalonim kohen,por edhe ju kenaqem nenat,grate,motrat,vajzat etj,se burrat i kishin neper burgje dhe te shkretat donin nje cile lavazh!
    Shikoje veten ne pasqyre dhe do bindesh per kete qe them!
    Asnje nga femijet,vellezer e motra nuk ngjani me njeri tjetrin,se nena juaj ku nga ngjizur njerin nuk ka ngjizur tjetrin!
    Gjeni ndonje foto te policeve,sigurimsave apo brigadiereve te asaj kohe dhe do gjeni babain tuaj biologjik,se nena juaj mbase nuk e di se ku mballosej sot me njerin nuk mballosej neser me tjetrin!
    Pastaj edhe mullare kishte shume ne ate kohe!

    Reply to this comment
 36. alphade July 2, 02:28

  Berisha u kthye nga “kurimi” ne kryeqytetin Austriak. Qe
  diten e pare shkrova per kete udhetim te papritur. Mbaj
  mend vite te shkuara kur shteohej problemi i “qarkullimit”
  ne sistemin komunist. Saliu perhapte sajesen se “vuante”
  nga “semundja” e zemres. SIMULANT ! me qellim qe te
  mos qarkullonte dhe ne vend te tij cuan doktorrin e auto-
  psise,i vetmi ne Shqiperi, per qarkullim ne Elbasan. Ia
  futi te shkretit Pellumb qe s’donte ta kishte neper kembe
  qe t’i nxirrte horrlliqet e autopsise ne operacionet qe bente ky qe sipas mendimit te shumekusheve nuk ka qe-
  ne ndonje kardiollog kushedi prandaj e la kete profesion
  per marre rrugen e politikes. Zaten krejt te paaftet e mediokret marrin rrugen pragmatike te politikes per te mos u deskrituar ne zanatin e tyre fillestar. Tipa te tille
  simulante jane shume te rezikshem ne shoqeri.Nje shem-
  bull akoma me makaber i ka ndodhur kardiologes Marga-
  rita, e shoqja e doktorrit te Mehmet Shehut, kur ky i fundit
  shkoi te te “shumtit” , Saliu,si sekretar partie i fakultetit te
  mjekesise, propozoi transferimin e Margarites ,e cila pas
  shume perpjekjesh,perfundoi ne Kavaje. Saliu ka qene,
  ashtu sic njihet edhe sot, nje ekstremist “for excellence”!
  Deri ketu, nuk ka te beje me ate cka dua te them ne kete
  koment, eshte tjeter problem…..!
  Saliu u nis urgjent per ne Viene,ne vend qe te nisesh per
  “kurim” ne Paris qe e ka shume per zemer,qe nga koha
  kur shoqeronte Hysni Kapon por me sa duket Parisi duke
  qene shume i syrvejuar nga cdo pikpamje, Ai mori “keshi-
  lla” per ne kryeqytetin austriak qe eshte me karakter me
  intim, ku nuk bie shume ne sy. Personalisht duke i bere
  nje koment sinoptik me siper, duke patur parasysh gjuthe
  “diagnozen” e tij djallezore dhe momentet aktuale politike
  ku SHBA dhe BE- ja i kane vene “vizen e zeze” familja-
  risht, Vicidolasi po nxiton te kerkoje ” horizonte te reja” per te “shpetuar lekuren” dhe pasurine. Dhe i vetmi vend
  qe sot eshte i sugurte per te dhe familjen e tij, dhe pse jo
  edhe per bashkekryetarin e mafias shqiptare, presidentin
  aktual, i cili cdo dite shpreh “debolesen” per Doktorrin, eshte Rusia e Putinit sepse dihet qe Milloshevici para se
  te gremisej ne Hage e coi familjen te Putini . Keshtuqe
  udhetimi i ketij SIMULANTI ne GEN nuk mund t’i besohet
  vecse marifeteve e konspiracionet qe pregatit per te zezen e kombit shqiptar. Prandaj shteti shqiptar duhet me
  qene teper vigjilent ndaj binomit : Berisha- Meta,bashke-
  kryetare te mafias shqiptare tmerresisht e sofistikuar.
  Sali Berisha ka fijet e tija te nendheshme dhe deri ne fund Ai nuk ka per t’u dorezuar nese SHBA dhe BE nuk
  do te zbatoje “Planin apo Strategjine NORIEGA” ….! Eshte rruga e vetme e neutralizimit te ketij terroristi tali-
  ban. Kryeministri aktual nuk ka kellqe ta izoloi kete njeri
  prandaj eshte e domisdoshme nderhyrja e Amerikes qe
  t’i jape fund kesaj tragjedie 29 vjecare qe po kalon Shqi-
  peria..!!!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 2, 09:37

   më pëlqen ky arsyetimi për variantin rus!
   por për sa kohë të jetë rama?!
   nuk i gjen gjë sidomos kërmën berishë!
   për metën nuk e vë dot dorën në zjar!

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit July 2, 15:18

    Ceno, ti mendon se amerikanet do vinin ne krye te Pd nje dele qe s’ishte nga vatha e tyre?Do denojne amerikanet Saliun? Po qysh behet kjo? Se ka kuptim nqs Saliu te shkelte ligjin amerikan, por a ka ndonje shembull ne bote qe amerikanet te denojne dike qe shkel ligjet e vendit te tij duke i sherbyer pa kursim interesave te tyre. Saliu ore ceno e ka blere lirine e tij tek elita e vjeter dhe e re amerikane. Dhe jo me parate e tij, por me pasurite e nentokes dhe mbitokes. Bankersi dhe Gerdeci jane dy shembuj.i treti eshte Rruga e kombit qe akoma s’e quan dot autostrade. Edhe Edi po paguan rregullisht me te njejtat metoda per te njejtin qellim. Interesi i Amerikes ka qene dhe eshte kurdohere qe te kete qente e tij ne oborrin e tjetrit. Nuk e kane keq, se fundja nuk i thone kot Interes. Po vajmedet per ne qe e kemi taksirat te bredhim rrugeve te botes se kryetaret maskarenj na i siguron bota. Patjeter, per interesat e saj.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 July 8, 11:31

     variant i bukur ky tëndi o mono!!
     pak a shumë si puna e “alienëve”!!
     pak a shumë po më flet si tak ngjela,por me kah të kundërt!!
     është e vërtetë që amerikanët nuk dënojnë dikë që nuk ju prish punë ose shkel ligjin e tyre,por dhe nuk ndalojnë të tjerët!sado që ta ket blerë “lirinë tek ata”!!
     mono,në politikë fjala mbahet sot,jo nesër!e aq më pak kur nuk kanë më leverdi nga ty!!berisha i ka dhënë amerikanëve dhe ata e mbajtën!!
     problemi është shqiptar dhe jo mamerikan!”është toksor dhe jo alien”!
     o mono!!
     nuk e dënojnë tanët dhe jo amerikanët!!nuk ja mban,nuk do a nuk do të hapë rrugën e dënimit të të mëdhenjve,por këto janë qëndrimet e ramës dhe jo të amerikës!!
     dhe çapaçuli braç nuk flet më,o moooon!!
     a nuk të thonë diçka??
     këta sa marrin pak pushtet shkërdhejnë dhe nënat e tyre,ooooooooooooo mon!!
     dhe ti më kërcen nga dega në degë me teori alienësh!!
     o mon ne bredhim rrugëve të botës se jemi një popull me mentalitet arrixhiu!ne vjelim nuk mbjellim!!
     po të mbillnim do të qëndronim në vëndin tonë!!do të ndërtonim vëndin tonë!!
     na detyruan për 45 vjet me radhë dhe çfar bëmë kur shpëtuam nga zinxhiri??
     shkatërruam gjithçka që e kishim ndërtuar vetë!!
     dhe më e keqja është se shkatërrimin e quajmë fitore!se krimin politik e quajmë fitore!!
     dhe mbi të gjitha e mbrojmë me çdo lloj idiotësie!!
     ne jemi mburoja e shkatërrimit,e rënimit tonë!!
     o monooooooooooo
     ps:mjerë ajo shkollë çfar paska nxjerrë dhe në kohën e saj më të mirë!!
     përfytyro sot!?
     për ti dhjerë në të!!

     Reply to this comment
 37. Ramizi 2 korrik 1990 & Rama 2 korrik 2019 July 2, 12:30

  Nje klloun ka sot Shqiperia,
  e ka ne krye sot qeveria,
  Edi Rama atij emrin ja thon,
  per klloun kush s’ja kalon…

  …2 korrik 1990,
  Ram Alia ish ne pushtet,
  shqiptaret mbare ambasadat sulmojne,
  se me fort varferine nuk po e durojne,
  …2 korrik 2019,
  nje Ram tjeter ne pushtet,
  shqiptaret peshe per emigracion prap,
  nga zullumet e ketij te sotmit trap,
  pra nga 2 korriku ne 2 korrik 29 vjet,
  prap Shqiperia me Ramet ne pushtet,
  Ramiz-1990 edhe ky Rame-2019,
  copa te nje muti, te dy krejt ibret.

  Reply to this comment
 38. Shqiptaret jane te dale tashme jashte cdo shine te njerezimit July 2, 17:57

  me shume se gjysma jane te semure mendore
  e resti psikopate te shkalles superiore .

  gjithcka rrotullohet rreth kotesise
  nji turme njerezish te harbuar nga gjithcka toxike qe i eshte afruar kto 30 -vjet nga te gjitha anet

  ushqimi medimante media .

  nji shoqeri qe funxiono ne tym si ne vendet arabe etj

  nji shoqeri qe nuk njeh me asnji lloj morali e rrespekti njerezore

  qe ka dal komplet tashme nga shallvaret e brekt

  dhe cirret kalimtarit me te afert !
  ——-

  Nji psiqiatri Gjigande do t’i vinte ne ndihme shume atij populli ,

  mbasi te jen zhdukur mbeturinat toxike ne politik e media

  perndryshe gjendja do agravohet me tej

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim