Kush fiton e kush humb me çmimin e ri të energjisë elektrike?

December 25, 2014 18:52

Kush fiton e kush humb me çmimin e ri të energjisë elektrike?

Për një familje e cila konsumon saktësisht 300 kilovat/orë në muaj, çmimi i ri që pritet të miratojë Enti e rrit faturën e energjisë nga 2 mijë e 772 lekë që është aktualisht, në 3 mijë e 420 lekë pas 1 janarit, duke përfshirë edhe taksat. Në fakt, njehsimi i çmimit rreth nivelit prej 9.5 lekë për kilovat e rrit faturën mujore për të gjitha familjet që konsumojnë deri në 450 kilovat/orë në muaj.

Ndërsa për ato mbi këtë nivel konsumi, formula e re e lehtëson barrën, siç e tregon edhe kjo tabelë. Qeveria do paguajë 16 milionë dollarë për të kompensuar një sërë kategorish me të ardhura të pakta nga rritja e çmimit. Sipas skemës, rreth 204 mijë familje në vend do të marrin nga 700 lekë në muaj kompensim për rritjen e çmimit.

Por të dhënat e vetë Entit tregojnë se numri i konsumatorëve që preken nga çmimi i ri është shumë më i lartë. Qeveria këmbëngul se një pjesë e madhe e tyre abuzojnë me tarifën aktuale, pasi për të ulur pagesat kanë instaluar më shumë se një matës që të përfitojnë nga blloku i mbrojtur prej 300 kilovat.

Ndaj, sipas saj, fiksimi i çmimit në një nivel do të ulë abuzimet, edhe pse kjo lëvizje shkon në kundërshtim me një nga parimet kryesore që ajo ka shpallur, atë të progresivitetit, pasi rrit barrën për familjet me të ardhura të pakta dhe e lehtëson atë për të pasurit./TCH

December 25, 2014 18:52
Komento

4 Komente

 1. Prudentino December 25, 19:10

  Ilir Bejtja : kerkojme mirkuptimin e shtresave ne nevoje.

  Debil zv.minister.

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi December 25, 19:42

   N.q.s ka thënë ashtu Prudentino,-debil e çfarë debili ??? Por kam hallin e madh se a do të arrijnë ta përballojnë këtë rritje deputetët tanë të varfër!? Po kumbarorja a do të na i hapë “bunk-artin” për vitin e ri ? Po ndonjë pedonale a do të inaugurohet? Po gazetarëve a do t’ju japë ndonjë darkë kryeministri ? Po ndonjë rezolutë për ti bërë punët mut a do të miratohet nê parlament? Ja këto halle të mëdha më shqetësojnë dhe mua i nderuar? Tung!

   Reply to this comment
 2. December 25, 19:40

  Se kush fiton pak e dine , nje gje eshte e sigurt, shtresa me e varfer e ka ne by**

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim