Kush fshihet pas diktatorëve më të fuqishëm të botës?

October 29, 2017 18:29

Kush fshihet pas diktatorëve më të fuqishëm të botës?

Pas çdo burri të madh fshihet një grua e fuqishme, thotë një shprehje e famshme.

Por kush qëndron prapa diktatorëve më të mëdhenj të botës?

Në kohë të mira dhe në të keqia, zonjat e diktatorëve u qëndrojë në krah bashkëshortëve të atyre duke u bërë pjesë e aferave korruptive dhe duke shkelur me këmbë kryengritjet politike.

Disa përdorin pozitën e tyre për të avokuar për shkaqe të rëndësishme bamirëse në kombet e tyre.

Të tjera si Zonja e Parë e Sirisë, Asma al-Assad shfaqen gjithnjë duke qeshur në fotot zyrtare në Instagram edhe pse vendi ndodhet në luftë civile prej katër vitesh.

Këto janë bashkëshortet e disa prej diktatorëve më famëkeq të botës, të njohura si sunduese absolute që abuzojnë me të drejtat e njeriut, lirinë e shtypit dhe opozitën.

Gruaja e Kim Jong-un, Ri Sol-ju, njihet si “Kate Middleton e Koresë së Veriut”.

Ana Paula dos Santos, gruaja e presidentit të Angolës, José Eduardo dos Santos

Chantal Biya, gruaja e presidentit të Kamerunit, Paul Biya

Konstancia Mangue, gruaja e presidentit të Guinesë ,Teodoro Obiang Nguema Mbasogo

Zeinab Suma, gruaja e presidentit të Gambisë, Yahya Jammeh

 

 

 

October 29, 2017 18:29
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*