Kush fshihet pas kompanisë me emër amerikan të Lotit 1 të Unazës?

December 7, 2018 13:38

Kush fshihet pas kompanisë me emër amerikan të Lotit 1 të Unazës?

Banorët, të cilët rrezikojnë të humbasin shtëpitë pa dëmshpërblim ose me dëmshpërblime të ulëta nuk kanë humbur kohë pas publikimit të fakteve që sugjerojnë përdorim dokumentesh të falsifikuara për fitimin e një nga tre tenderat për ndërtimin e Unazës së re të Tiranës.

Burime nga Prokuroria e Përgjithshme thanë të premten se banorët kanë dorëzuar një kallëzim të ri në lidhje me rastin dhe se prokuroria “ka nisur verifikim”.

Nisja e “verifikimeve” nga ana e Prokurorisë është vetëm hapi paraprak në procesin e një dosjeje penale.

Mbrëmjen e së enjtes, një emision televiziv në News 24 publikoi një përgjigje nga autoritetet amerikane, e cila tregon se dokumentet e pjesëmarrjes në tender të kompanisë HD Albania janë të falsifikuara.

Po mbrëme DITA i është drejtuar Divizionit të Korporatave të Delaware për emrat e aksionerëve dhe i bëri thirrje Prokurorisë të hetojë falsifikimin flagrant.

Sipas një burimi të DITA, pas kompanisë me emër amerikan janë emra të njohur të lidhjeve biznes-politikë në Tiranë.

Prokurorët do të duhet të verifikojnë nëse dokumentet e përdorura nga kompania DH Albania janë me të vërtetë të falsifikuara dhe nëse po, kush është personi apo personat që fshihen pas kompanisë.

Agjencia BIRN gjatë një raportimi ve në dukje sot inaktivitetin e Prokurorisë.

“Prokuroria e Përgjithshme është kritikuar disa herë gjatë muajve të fundit për qëndrim inaktiv ndaj akuzave publike për manipulime tenderësh apo shkelje të ndryshme të qeverisë dhe fakti që verifikimi i nisur së fundmi erdhi pas kallëzimit nga banorët dhe jo me nismë të vetë prokurorëve është gjithashtu tregues për inaktivitet” – shkruan BIRN.

Autoriteti Rrugor Shqiptar, i cili javë më parë kundërshtoi akuzat për manipulim të tenderit duke pretenduar se gjithçka ishte sipas rregullave dhe ligjeve, u detyrua sot të njoftojë pezullimin e lotit 1, nga tre lotet e punimeve të shumëdebatuara të Unazës.

k.a / dita

December 7, 2018 13:38
Komento

19 Komente

 1. intelektuali December 7, 14:01

  Kesaj i thone:

  NGRIHU O ENVER NGA VORRI DHE RILINDU EDHE NJEHERE O DJALI I GJYLOS DHE BIMBASHIT QE TE SHIKOSH SE RILINDJA E EDVINIT PO E BEN ENDRREN TENDE TE KUSERISE MAKABER REALITET!

  Reply to this comment
  • Maksuti qe ta futi December 7, 17:26

   Intelektuale ai te pakten e ka te tijin njerin nga prinderit kurse ti je klon me sperme gomari

   Reply to this comment
  • Dunavatasi i vjeter December 7, 20:22

   Tani e mora vesh se permend nje e dy Enverin o INTELEKT HALE, thuhet ne Gjirokaster se je dobici i Enverit me tet eme. Kur punoje per llogari te Vito Kapos..si agjent ai nuk te perfillte fare mgjse i kishin thene se je djali i tij por ai thosh se nuk merrem me BASTARDE sikunder je ti mor plehre deficient mediatik…Te fala sat eme nga Gjirokastra….

   Reply to this comment
 2. ts December 7, 14:26

  Kudo “shi muti” kuj ti besosh me par ! Shqiperia fole mashtrimi e goditjesh “Tok, Ajer, Det” nga jasht e nga mbrenda , si te ndash genjeshtren nga e verteta !! Kazan plenash pleraxhijsh ……..

  Reply to this comment
 3. V.KAPO December 7, 14:35

  Bravo intelektuHal!Hallall parate qe te ka,m dhene si rrobalares e brekeve te mija ne bllokun e udheheqjes!

  Reply to this comment
 4. ... December 7, 15:05

  Dita ! Jeni gazeta me serioze dhe zeri i vetem ne kete vend ku ka humbur cdo gje nga morali, familja, shpresa !

  Reply to this comment
 5. **** December 7, 15:55

  Bravo Dita. Keshtu duhen hetuar gjithe koncesionet dhe PPP.

  Reply to this comment
 6. Kris 1 December 7, 16:03

  Keta Salistet dhe Ramistet nuk arrijne as sa nje qime bithe te Enverit.Sado qe perendimi u hedh livando kuterbojne era hale.

  Reply to this comment
 7. Cou enver te shikosh saliun qe na e solle nga shpellat December 7, 16:36

  Po shikoni se mos dalin amerikanet e ambasades si gjithmone ne keto 28 vjet.
  E mbani mend gerdecin qe e fshehen ish shefin e shtabit te denuar me 5 vjet burg .
  Kush e mbron berishovicin….

  Reply to this comment
 8. Xha Teme December 7, 17:37

  Shoh qe shume mytybere derdhin diarene e tyre psiqike ne blog duke filluar nga nje bole Intelektuhaleje dhe ndonje kercu tjeter. E rendesishme eshte qe Prokuroria ka nisur hetimin dhe ARSH ka pezulluar ndertimin e lotit. Kjo tregon qe kemi nje qeveri te pergjegjshme, qe degjon dhe vlereson. Investigimit ti shkohet deri ne fund dhe me serioziet. A ju kujtohet kur BIRN denoncoi kompanine e Bahri Falliut per lidhje te dyshimta dhe kompani inekzistente dhe Salehu jo vetem qe I dha tenderin kompanise Alpine por i xhiroi leket pa u kryer punimet. Mos harroni lehte o popull. AMNESIA eshte shkalla e pare e degradimit te nje kombi. Flm.

  Reply to this comment
 9. OPGJ December 7, 18:26

  Po te jete e vertete se kemi te bejme me firme e dokumente te falsifikuara Edi Rama duhet te beje te pamunduren qofte dhe me policine e ti ne mosbatim te plote te ligjes per flagerancen te arrestoje Gjiknurin dhe.Qendron ne te kunderte te jape doreheqien se indirekt vertetohet bashkepunimi e pjesemarja ne vjedhje e Nr 1 te.Ekzekutivit.

  Reply to this comment
 10. Arben December 7, 18:29

  Edkokaina, kush tjeter??!!

  Reply to this comment
 11. Lili December 7, 19:35

  Po kush jane ? Hallanuke mesuam…

  Reply to this comment
 12. Dunavatasi i vjeter December 7, 20:24

  Tani e mora vesh se permend nje e dy Enverin o INTELEKT HALE, thuhet ne Gjirokaster se je dobici i Enverit me tet eme. Kur punoje per llogari te Vito Kapos..si agjent ai nuk te perfillte fare mgjse i kishin thene se je djali i tij por ai thosh se nuk merrem me BASTARDE sikunder je ti mor plehre deficient mediatik…Te fala sat eme nga Gjirokastra….

  Reply to this comment
 13. intelektuali December 8, 04:26

  KUSH FSHIHET PAS KOMPANISE SHQYPTARE QE KA VJEDHUR EMERIN E NJE KOMPANIE AMERIKANE?

  Ja ju a thote intelektuali o gazeta DITA:

  sepse:

  Ju o zoti Thano dhe ju o gazeta e nerume DITA, beni nje pyetje totalisht thelbesore per nje vjedhje makaber shteterore qe eshte tipike mafioze enveriste shqyptare dhe nuk e hapni me gojen duke heshtur si shurdhmemece, pa dhume kurfare pergjigje, si nje pyetje “Gje a Gjeze” apo si nje “Gjeni Dicituren”, njesoj si e gjithe media jone kombetare qe i ka vene dryn informacionit investigativ per kete ceshtje qe ka te beje me kuserine makaber te Kryeministrit dhe Kryetarit te Bashkise ne unison me te me shperdorim llahtar te fondeve publike nga ana e pushtetit.

  PO TE GJITHA INVESTIMET E EDI RAMES DHE LALI ERIT JANE NJESOJ SI KUSERIA MAKABER TEK UNAZA E MADHE

  Parku i Liqenit, Stadiumi Kombetar, Teatri Kombetar, Rruga Tirane Elbasan, Inceneratoret e djegjes se plehrave, Armet Kimike te Asadit, Komapnia mashtruese “GULF” e karburanteve, vjedhjet ne ARMO dhe ALBPETROL, Kompania kulceder “BANKERS PETROLEUM” qe u shkaterroi jeten banoreve te Zharrezes, lista eshte e gjate kudo qe ta kapesh pikon dhe rrjedh korrupsion, mashtrim dhe kuseri te buxhetit te shtetit dhe te shqyptareve, me keq se ne Kohen e Enverit, por me keq edhe se ne Kohen e Saliut dhe Fatos Nanos.

  Po te kishte ndodhur ne nje shtet tjeter ky Mega Skandal Kuserie i Rilindjes Enveriste te Edvinit, me permasa te llahtarshme korrupsioni kryeministror, Hajduti kryesor Edi Rama pasi Ylli Rakipi publikoi ne TV fallsifikimin e dokumentave te Kompanise bedele, do te ishte sot si Hajduti Gruevski i Maqedonise duke kerkuar azil politik o tek miku i tij i afert, Vucici i Serbise, ose te Putini i Rusise, por mbase tek Kimi i Korese se Veriut,

  sepse:

  O GAZETA DITA:

  Pas Kompanise Hajdute te Unazes se madhe fshihet:

  Ai BOS enverist qe feston me histeri staliniste 29 nentorin e ZI jugosllav te Enverit si askund ne Boten Demokratike qe e kamuflon perkatesine e tij komuniste me eshtrat e Mit’hat Frasherit per interesin e pushtetit te tij te emisaret e BE-se,

  Ai BOS enverist qe shpall festa frenetike “Nete te Bardha” ne data te Zeza te historise,

  Ai BOS enverist qe vajton si kukumjace pylli per LANC-in kriminal te Enverit,

  Ai BOS enverist qe ruan dhe mbron me fanatizem Piramiden e Enverit ne mes te Tiranes dhe shkaterron me nje urrejtje te papare Monumentet e Kultures duke i quajtur “dopolavoro fashiste”,

  Ai BOS enverist qe ben President te REZILIT Like Floririn,

  Ai BOS enverist qe emeron si Kryetar REZILI te Parlamentit nje Kriminel dhe Xhelat te Enverit si Gramoz Ruci,

  Ai BOS enverist qe emeron si Minister te Brendshem nje Hetues gjakatar te Enverit si Fatmir Xhafaj,

  Ai BOS enverist qe shpeton nga prangat sigurimsin e Enverit, Fullan Kusarin e Bankes se Shtetit,

  Ai BOS enverist qe mbushi Parlamentin me kriminele vrastare dhe kusare alla “Frroku dhe Vellezerit e tij” qe korruptoi Lune dhe Vlahutinken dhe qe mashtron shqyptaret per reformat e tij ne Drejtesi me Vettingun mafioz te Arta Markut dhe qe e mbuloi Vatanin me kanabis dhe droge,

  Ai BOS enverist qe u premton fanatikeve dru me pre enveriste qe do te ndeshkoje kusaret e Rruges se Kombit dhe vrastaret e Gerdecit e 21 janarit dhe me pas i tregon gishtin e mesit fanatikeve te tij dhe fillon e ben mareveshje kuserie me ta ne terrin e nates me te vetmin qellim:

  “QENTE LE TE LEHIN, KARVANI ME LEKA TE SHKOJE PERPARA”

  He pra o gazeta e paditur DITA:

  Kush eshte ky BOS i pacipe qe i ka bere shqyptaret si nje fis prej Afrike ZULU?

  sepse:

  Une per vete them qe eshte djali i Kristaqit te Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te nje disidenti, poet antikomunist ne vitin 1988, Kryeministri i Rezilit,

  EDI RAMA

  Reply to this comment
 14. servet December 8, 08:06

  Sipas dunavatasit te vjeter Enveri paska qene maskara dhe imoral perderisa paska shkuar me gra te tjera. Ene te shkretet qe mburreshim me figuren e nje imorali.

  Reply to this comment
 15. Epiriot me Shpirt e me Zemer December 8, 08:25

  Pas cdo poshtersie eshte amerika.
  Jane cifutet e saj ,po ata qe moren tenderin e rruges se serbise per ne adriatik (qe u quajt per tallje raku shtegu i kombit).
  Edhe ketu ne kete skandala kane cifutet ,sa me shpejt ta perzeme ameriken ,aq me mire per ne.
  Por si fillim duhet te izolojme kelyshat e saj ne keto ane.Dmtm malokerine e paftyre edhe te pabese e te pa atdhe.
  Pa u izoluar malokeria ky vend nuk behet kurre.Shembujt jane para 44′ edhe mbas 90′.
  Po deshe edhe kundeshtoni apo me quani edhe lokalist apo percares,por kjo eshte e e verteta.
  Fara e pabesise antikombetare eshte tek malokeria masivisht.
  Jo sepse e them une ,por sepse e thote historia.
  Ata jane antishqiptaret me te medhej historik.
  Sidomos ata katolikucet qe jane fara me budalle edhe turkosllavike ne keto ane.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim