Kush i fitoi zemrën shefit të CIA-s? Dalin fotot, Paula ishte staf i Petraeus

November 11, 2012 09:36

Kush i fitoi zemrën shefit të CIA-s? Dalin fotot, Paula ishte staf i Petraeus

Pasi lajmi beri buje ne mediat boterore, dhe te gjithe kerkuan te mesojne se kush ishte ajo qe me endje shkroi biografine e kreut te CIA-s, e qe ne menyre indirekte i dha fund karrieres se tij te shkelqyer, behet publike dhe identiteti i saj.

Ajo është Paula Broadwell, autore e biografisë së vete gjeneralit te titulluar “Të gjitha në: Arsimi i Përgjithshëm i David Petraeus “. E cila nuk eshte dukur asnjehere e rezervuar në lidhje me ndërveprimet e saj me Petraeus, edhe gjate promovimit te librit te saj. Ne kete liber vihen re se autorja ka nje qasje te pazakonte per mjaft ceshtje te pershkruara ne te.

Sipas informacioneve të NBC News, FBI kishte hapur një hetim mbi këtë grua pasi dyshohej se kishte tentuar të hynte në mesazhet elektronike të gjeneralit për të kërkuar materiale të rezervuara. Broadwell ka ndjekur akademinë West Point, ku ka studiuar edhe vetë Petraeus, për të vazhduar më pas me studimet e larta në Harvard.

Ish-drejtori i CIA-s David Petraeus, pasi ka dhënë dorëheqjen nga posti i tij, ka pranuar se kishte një marrëdhënie jashtë-martesore me kete grua. Në një deklaratë te tijen, Petreas përshkroi sjelljen e tij si “tëpapranueshme” përkreun e agjencisë kryesore të inteligjencës në vend.

Petraeus u bë shefi i CIA-s në vitin 2011, pasi drejtoi forcat ndërkombëtare në Irak dhe më vonë në Afganistan. Dorëheqja e zotitPetreas ‘erdhi vetëm tre ditë pas rizgjedhjes se Presidentit Barak Obama dhe shkaktoi një stuhi me deklarata nga Shtëpia e Bardhë, komunitetit te sherbimit te inteligjencës dhe nga vetë Petreas.

CIA po përballet me një periudhë potenciale të destabilitetit pas dorëheqjes së zotit Petreas ‘, pasi ajo gjithashtu po trajton një shkurtim te buxhetit si dhe pyetjet e adresuara mbi reagimin e saj ndaj sulmit në konsullatën amerikane në Bengazi.

November 11, 2012 09:36
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*