Kush ishin Cernojeviqët?

July 6, 2016 17:47

Kush ishin Cernojeviqët?

I nderuar lexues!

Cernojeviqët ishin familje feudale me prejardhje shqiptare më pas e sllavizuar. Zotërimet e saj shtriheshin në Zetë fillimisht midis Budues e Tivarit dhe erdhën duke u zgjeruar drejt Lindjes. Një nga pinjollët e saj, Radiqi, arriti t’u marrë më 1393 Dukagjinëve për pak kohë qytetin e Lezhës. Ai hyri në luftë me Gjergjin II Strazimiri Balshën dhe u thye e u vra prej tij më 1396. Në fillim të viteve 40 të shek.XV në krye të familjes së Cernojeviqëve në Zetë u përforcua pushteti i Stefanit, i cili ishte martuar me të motrën e Skënderbeut, Marën. Duke u ndodhur para sulmeve osmane, ai u lidh me luftën e sundimtarëve shqiptarë me Skënderbeun në krye dhe mori pjesë në Kuvendin e Lezhës më 1444. Këto lidhje vazhduan edhe në kohën e pasardhësit të tij Ivan Cernojeviqit që ishte martuar me të bijën e Gjergj Arianitit.

July 6, 2016 17:47
Komento

15 Komente

 1. Arben July 7, 10:40

  DO TE ISHIM TE GJITHE CERNOJEVIQ, PO TE KISHTE VONUAR ARDHJA E PERANDORISE SE NDRITUR OSMANE EDHE NJA 200 VITE TE TJERA.

  1. SLLOVENET
  2. KROATET
  3. MALAZEZET
  4. RRETH 35% E POPULLSISE ORTODOKSE TE SERBISE.

  JANE TE GJITHE DARDANE, DALMATE, ILIRE E SHQIPETARE TE SLLAVIZUAR.

  Reply to this comment
  • Mollosi July 7, 13:31

   Dhe me ardhjen e aziatikeve “qe na shpetuan nga asimilimi”, filloi asimilimi ne turq qe ishte shume me i rende dhe me i madh se sa ai i pari.

   Reply to this comment
  • elio July 7, 13:47

   Me Serbet e Malazezet kemi luftuar gjithmone bashke..edhe beteja e Fushe Kosoves kishte serbe e shqipttare…Ne ato kohera ka patur mes nesh respekt dhe perkrahje reciproke…Me tej rruget u ndane…por sot e kesaj dite me serbet flitet dhje dialogohet kurse me turqit nuk mund te merret vesh jane skllever ne shpirt…

   Reply to this comment
   • Arben July 7, 22:21

    1.NUK E DI SA NJEH HISTORINE, GJITHEKUND KU KA SLLAVE NE BALLKAN, JANE VENDOSUR NE TROJET E ILIREVE, DALMATEVE, DARDANEVE, TRAKEVE, DAKEVE, PRA SHKURT TE PARAARDHESEVE TANE, DHE OSE I KANE NDJEKUR NGA SHTEPITE E TYRE OSE I KANE ASIMILUAR.

    2. VELLEZERIT E MOTRAT E SKENDERBEUT

    STANISH
    BOGOJE
    MAMICA
    LAICA
    STAICA

    E EMA VOJSAVA, E MOTRA E KRALIT TE SERBISE.

    KOMANDANTI I USHTRISE

    VRANA KONTI

    TE KRIJOHET PERSHTYPJA SE “HEROI” YNE KA MBAJTUR EMRIN GJORGJE, SA ISHTE GJALLE.

    3. GJATE PERIUDHES SE NDRITUR OSMANE, SHQIPETARET 4-FISHUAN HAPSIRAT E TYRE DHE E THELLUAN IDENTITETIN SHQIPETAR.

    4. ISHIN TRIMAT SHQIPETAR ME JAKUP ARNAUTIN NE KRYE QE LUFTUAN DHE E RREZUAN SKENDERBEUN.

    Reply to this comment
    • Arbër July 8, 20:08

     “…Periudhë e ndritur…” periudha e pushtimit nga të huajt ??????
     Ose vizitohu tek psikiatri për sindromin e Stokholmit, ose bëj analizën e ADN-së sepse ka të gjitha gjasat të jesh kopil nga asqerët turq që përdhunuan një femër të pambrojtur shqiptare pas vdekjes së Gjergjit të Madh, ose pasardhës i kolonëve turq që u vendosën përgjatë shekujve të rëndë të pushtimit të tokës sonë nga raca osmano-mongole, e trashë, e prapambetur dhe mizore.
     Zgjidh njërën, se qënke në pikë të hallit. Go to hell !!!

     Reply to this comment
     • Arber July 9, 02:03

      Ti qe ke preferuar te dalesh me pseudnimin Arber, a nuk mund te gjesh nje tjeter, pasi Arber eshte emri im i vertete?

  • ardi July 7, 16:28

   Sa idiot qe je! Do ishe Cernoviq, por u bere Mauhmut. Nga nje mut tek tjetri. Merr degjo cfare tha ai muti turk historian tek varri i Skenderbeut. “Shqiptaret kane dy opsione, ose te asimilohen ne turq, ose te jene kacak si Skenderbeu”. Edhe sot vazhdon e njejta politike. Hiqe ate emer dhe vendose si te shkon Mahmut.

   Reply to this comment
 2. Arben July 7, 11:17

  DO TE ISHIM TE GJITHE CERNOJEVIQ, PO TE KISHTE VONUAR ARDHJA E PERANDORISE SE NDRITUR OSMANE EDHE NJA 200 VITE TE TJERA.

  1. SLLOVENET
  2. KROATET
  3. MALAZEZET
  4. RRETH 35% E POPULLSISE ORTODOKSE TE SERBISE.

  JANE TE GJITHE DARDANE, DALMATE, ILIRE E SHQIPETARE TE SLLAVIZUAR..

  Reply to this comment
  • Genti July 8, 15:55

   Keshtu eshte kur nuk ke identitet te forte kombetar tendin, fillon e kapesh pas identiteteve te tjera. Nuk na duhen as Cernojevic-et e as Karipidhis-et e as Mahmut-et si ti.

   Reply to this comment
 3. nikoll July 8, 04:28

  Cërnojeviçët fillimisht i thërrisnin Gjurashi, qe eshte shqiptimi sllav per Gurazi, duke u sllavizuar humben edhe emrin .Megjithatë bashkëpunuan gjatë me shqiptarët , aq sa dhe nje pinjoll i tyre u mbiquajt Skenderbeu i ri..

  Reply to this comment
 4. Genti July 8, 16:07

  Gazeta Dita – Shkrim interesant, por a mund te na tregoni se nga vertetohet prejardhja shqiptare e kesaj familjeje? Ju lutem na thoni burimet historike.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim