Kush ishin Labeatët?

September 26, 2015 13:24

Kush ishin Labeatët?

 

I nderuar lexues! Labeatët ishin fis ilir që banonin rreth liqenit të Shkodrës. Përmenden për herë të parë nga Livi gjatë luftës III iliro-romake. Bënin pjesë në mbretërinë ilire të Gentit. Qytete të tyre ishin Skodra, që ishte dhe kryeqendra e mbretërisë ilire, dhe Meteoni (Meduni i sotëm në Mal të Zi). Labeatët prenë monedha në emër të bashkësisë fisnore, sipas tipit të monedhave të mbretit Gent dhe me sa duket me autorizimin e tij.

September 26, 2015 13:24
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*