Kush ishin Liburnët?

September 22, 2014 18:02

Kush ishin Liburnët?

I nderuar lexues! Liburnët ishin fis ilir i bregdetit verior të Adriatikut, banorë të trevës nga Arsia (Rasha) në Istrie (Jugosllavi) deri te lumi Titi (Kërka) dhe në ishujt fqinjë. Njihen si detarë të zotë, që lundruan në detin Adriatik para grekëve duke arritur në perëndim deri në brigjet lindorë të Italisë Qendrore dhe në jug deri në ishullin e Korkyrës (Korfuzit). Anijet luftarake të liburnëve u quajtën liburna, të shpejta e të lehta në manovrim, u morën si model nga romakët. Më 119 p.e.s. viset e liburnëve ranë nën sundimin romak, më 35 p.e.s. Oktaviani e shkatërroi flotën e tyre. Vendbanimet kryesore të liburnëve që lulëzuan në shekujt e parë të e.s. ishin: Senva, Albona, Lopsika etj.

September 22, 2014 18:02
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*