Kush ishte Ahmet Kurt Pasha?

July 26, 2016 11:42

Kush ishte Ahmet Kurt Pasha?

 

I nderuar lexues!

Ahmet Kurt Pasha ishte sunduesi më jetëgjatë i pashallëkut të Beratit (1763- 1787) dhe më i famshmi, që u bë ndër sunduesit më të fuqishëm të Portës së Lartë në Jugun e Shqipërisë. Kurt Pasha si feudal energjik dhe dinak, i dha jetë tregtisë dhe zhvillimit të qytetit dhe rrethinave, pa i dalë asnjëherë ndesh sulltanit. Ishin trupat e tij ato që arrestuan kaçakun e ri Ali Tepelena, të cilit Kurti i fali jetën dhe e mori në shërbim të tij. Më vdekjen e tij në 1787, Berati ra në dorë të Ibrahim Pashë Vlorës.

July 26, 2016 11:42
Komento

4 Komente

 1. Kevin July 26, 14:57

  Kaq
  Sa gazetar idjot qe jeni.!!!

  Reply to this comment
 2. demo July 27, 21:38

  Po c`lidhje ka me Ismail Qemalin Ahmet Kurt pasha?

  Reply to this comment
 3. Mark uk July 27, 21:45

  Turk i flliqur paska ken!

  Reply to this comment
 4. nuk ka tym pa zjarr July 28, 09:49

  Hej gazete. Dje lexova ate artikullin qe a ishte gjysem shqiptare washingtoni. Duhet kujdes mos bini pre e asaj dhe shume te tjereve
  Po na tall nje dore ne internet. Duken angleze apo sllavik. Ngaqe shqiptaret mburren tani ata tallen edhe shekspiri eshte shqiptare.
  Bile ka dhe shume aktore ne hollivud qe tashme tallen. Thone edhe une jam shqiptare.
  Kujdes me te mvurrurrin.
  E mbani ment kur dhe nje senator anglez dy tre vjet ma pare u tall tha jam shqiptare.
  Po behemi lolo ne bote me fjalen ky eshte shqiptare. Ai eshte shqiptare. Duhen edukuar njerezit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*