Kush ishte Ahmet Kurt Pasha

December 15, 2015 14:43

Kush ishte Ahmet Kurt Pasha

Ahmet Kurt Pasha qe një feudal mjaft energjik, që kishte ambicjen të krijonte një pashallëk të madh që të përfshinte Shqipërinë qendrore dhe jugore. Në vitin 1764, ai u vendos në Berat. Në marrëdhëniet me Stambollin, Ahmet Kurt Pasha ndoqi politikën e bindjes së plotë. Ai e forcoi pashallëkun e Beratit, por nuk mundi ta zgjerojë atë, edhe pse luftoi ndaj pashallarëve të Vlorës, Janinës, Delvinës dhe Shkodrës. Vdiq më 1787.

December 15, 2015 14:43
Komento

1 Koment

  1. dragushi December 20, 18:35

    ky eshte nje realitet qe po del ne drit nga familja KURTI nga ngurza

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*