Kush ishte Anastas Kullurioti?

June 18, 2016 09:16

Kush ishte Anastas Kullurioti?

I nderuar lexues! Anastas Kullurioti (1820-1887) ishte veprimtar iluminist nga arbëreshët e Greqisë që luftoi për çështjen kombëtare.

Në vitet e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit botoi gazetën “I Foni tis Allvanias” (“Zëri i Shqipërisë”), shkroi një abetare shqip me alfabetin grek, një fjalor shqip-greqisht si dhe dy broshura me titull të përbashkët “Allvanika Parerga” (“Ankimet shqiptare”).

Anastas Kullurioti mbrojti idenë e autonomisë së shqiptarëve në trojet e tyre dhe e parashtroi në gazetën e tij këtë kërkesë si etapë për të kaluar në pavarësinë e Shqipërisë.

Luftoi kundër vendimeve të padrejta të Kongresit të Berlinit, mbrojti pa rezerva Lidhjen Shqiptare të Prizrenit dhe kërkoi krijimin e një shteti kombëtar shqiptar që të përfshinte të gjitha trojet etnike. U interesua për mbledhjen e folklorit shqiptar, të të dhënave gjuhësore e historike, për botimin e një gazete dhe hartimin e fjalorëve në dialektet e shqipes.

June 18, 2016 09:16
Komento

4 Komente

 1. KORCARI June 18, 18:23

  Per Anastas Kulluriotin mund te themi pa rezerva se ishte nje RILINDAS SHQIPTAR.

  Reply to this comment
 2. demo June 18, 19:45

  Anastas Kullurioti ishte djali i mbrojtesit te Akropolit,Jani Kullurioti.Ne periudhen e revolucionit arberesh per clirimin e tokes arberore nga sundimi turk Athina banohej vetem nga Arberore ne nje mehalle poshte akropolit te quajtur Plake.Anastas Kullurioti emigroi heret ne Amerike,ku vuri pasuri duke u marre me tregti.U kthye ne token ku lindi plot me enderra per te ndricuar bashkatdhetaret e tij Athinjote,ne gjuhen e memes,qe ishte gjuha shqipe.Ngriti nje shtypshkronje me shpenzimet e veta dhe filloi te botonte libra dhe abetare ne gjuhen shqipe.Kerkoi nje takim me kryetari e bashkise se Athines dhe i shprehu deshiren e tij per hapjen e shkollave ne gjuhen shqipe per femijet e Athines.Kryebashkiaku e pa me habi mos ishte i lohjtur dhe i tha:-Ne kemi 40 vjet qe po perpiqemi ta shuajme kete gjuhe,ti kerkon te na e ngjallesh! Pas kesaj filluan perndjekjet per Anastas Kulluriotin,derisa e helm\uan ne pabesi ne nje restorant te Athines.

  Reply to this comment
 3. sherifi October 28, 23:11

  hero i identitetit te shqipes qe vjen nje vazhdues si KOLE i diteve tona, mendoj qe do te na dhuron edhe shume te tjere zoti si keta dy vigan.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*