Kush ishte Balsha II?

May 17, 2020 19:11

Kush ishte Balsha II?

Balsha II ishte figura më e shquar midis sundimtarëve Balshaj të principatës së Shkodrës, e cila nën sundimin e tij arriti kulmin e fuqisë.

E shtriu sundimin në trevat jugore duke përfshirë veç Vlorës e Kaninës, Himarën e Beratin dhe e zgjeroi atë nëpërmes aleancave deri në Ohër dhe Kostur në lindje e juglindje.

Pasi shtiu në dorë edhe Durrësin që zotërohej nga Karl Topia, Balsha II siguroi kompaktësinë territoriale midis zotërimeve jugore e veriore të principatës së Shkodrës.

Me titullin “Dukë i Durrësit”, u bë sundimtari i një shteti që shkonte nga Budua në veri e deri në Himarë, prej bregdetit Adriatik e Jon deri në viset e brendshme lindore.

Përqendrimi i pushtetit në duart e Balshës II shkaktoi reagimin armiqësor të një vargu përfaqësuesish të klasës feudale, ndër ta edhe Karl Topia që thirri në ndihmë forcat osmane.

Balsha II mbeti i vrarë në betejën që u zhvillua më 1385 në fushën e Savrës.

 

*****

Botuar në rubrikën Enciklopedi të gazetës DITA

May 17, 2020 19:11
Komento

10 Komente

 1. demo May 18, 20:28

  I keni vizatuar Balshajt si ninxha japonez.

  Reply to this comment
 2. Arben May 18, 22:20

  BALSHICET, SOT PASARDHESIT E TYRE SERB KRENAR.

  MBAJTEN FLAMURIN E SLLAVIZIMIT TE SHQIPETAREVE, KETA ISHIN.

  Reply to this comment
  • Rema May 20, 15:27

   O turk balshajt ishin shqiptare. Dhe jo sllav ato kane l luftuar edhe kundra serbeve po problemi je ti qe je sperme. Turke

   Reply to this comment
 3. Messerschmitt May 19, 08:35

  Balschat nuk ishin sllav por shqiptar te paster.

  FATKEQESI qe ketu nuk flitet dhe per luftrat qe kane bere kunder sllave dhe bullgarve dhe gjakdhjerve te tjere !

  Durrist dhe Topis ja futi sepse ata benein kontrata te fshehura me sllav e gjakdhere islamik !

  Reply to this comment
  • Arben May 19, 16:53

   HAHAHAHAHA,

   SOT PASARDHESIT E TYRE I KE SERB DHE MADJE

   NGA ME EKSTREMISTET.

   PASARDHESIT E TOPIAJVE, QE U LIDHEN ME

   OSMANLLINJTE, SOT I KE SHQIPETAR QE E DUAN

   VETEN E TYRE.

   Reply to this comment
 4. demo May 19, 11:54

  Keta princa ferre nuk kane gjurme identiteti.Lindin nga hici,Hapen si vaji ne lakra,pastaj zhduken sikuir nuk kane qene.Nje vazhdimesi princore,,nje Identitet authokton kane Familja Arianit Golemeve,qwe shtriheshin nga Dibra ne Laberi.Keta kane m,beshtetjen e popullsise shqiptare dhe jane te paret qe shpartalluan turqit e fuqishem,qe i solli ne Shqiperi Karl Topia.
  Keta njihen si princa te Laberise dhe Mallakastres,por cerdhja e tyre e vertete ka qene Sopoti i Librazhdit.
  Aty i vendos edhe historiani Marin Barleti.Asnje studies deri me sot nuk ka pasur sikur nje detaj per ti bere Serbe,greke apo bullgare.

  Reply to this comment
 5. Sd May 19, 14:43

  Historianet e Mehmet Shehut nuk e dine fare se ne Saver eshte bërë një beteje kunder turqeve. As betejen e Mbrostarit dhe ate të Pirgut qe u fituan nga myzeqaret kalemthyeret e Shelerit Mehmet të Corrushes nuk i njohin fare.
  Kristo Frasheri, Pellumb Xhufi, Memushet e Gaçet e Vlores thone se të gjitha betejat jane bërë në Llogara Gucu Baba dhe në Hej-Kal e There-Pelë.

  Reply to this comment
 6. Messerschmitt May 20, 14:58

  Fakti qe shume shqiptar jane detyruar nga kushtet e kohes te “humbin” identitetin e tyre te paster shqiptar eshte per nje tragjedi kombetare.

  Dale nga dale po ndergjegjesohen te gjithe se nga vijne dhe ku i kane rrenjet e tyre !!!

  Kjo eshte tmerri i vucic-rilindasve-demokrat ..kot nuk thone se dielli nuk mbulohet e shoshe!

  @Ben ti qe i dike te gjitha po qe na thuaj pak pasardhsit e Balshajve qe jetojne ne Serbi ?

  Reply to this comment
 7. Rema May 20, 15:28

  O turk balshajt ishin shqiptare. Dhe jo sllav ato kane l luftuar edhe kundra serbeve po problemi je ti qe je sperme. Turke

  Reply to this comment
 8. Ilmi Veliu May 23, 04:38

  Princat shqiptarë luftonin nemes vedi për territore. Ballsha me anë te betejave te shumta kundër princave shqiptarë, e zgjlroi principatën e tijë. Karl Thopija kerkoi ndihmë nga Turqit qe emde muk kishin arritur në Arbëri. Karl Thopija e fitoi betejën por turku e pushtoi edhe territorin e tij dhe nuk u largua nga Arberia. Skëndërbeu arriti që te bente pajtimin dhe bashkimin e princave te përqarë dhe vetë të behet komandanti i vetëm i te gjitha principatave arberore. Edhe sote pas 600 vitesh shqiptarët përseri janë te gatshem te nisin luften mes vedi,Berisha kunder Rames,Isa e Hashimi kunder Kurtit ose Grubi kunder Selës……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim