Kush ishte Beqir Valteri?

March 8, 2016 12:57

Kush ishte Beqir Valteri?

I dashur lexues!

Beqir Valteri (1892 – 1945) ishte atentatori i parë i Mbretit Zog I, atëherë ende Ahmet Zogolli, përkrahës i Lëvizjes së Qershorit, antizogist në mërgim dhe deputet gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ai veç arriti ta plagosë patriotin e tij Zogu (të dy ishin matjanë) në vitin 1923 në selinë e parlamentit. Më pas iu fal jeta. Gjatë Luftës II Valteri ishte deputet në parlamentin kuisling, dhe nga vjeshta e 1944-s themeloi një parti “atdhetare” për të cilën bëri dhe një program. U arrestua dhe u burgos nga fitimtarët e luftës, dhe shumë shpejt u dënua me vdekje.

March 8, 2016 12:57
Komento

3 Komente

 1. Lion March 8, 13:35

  Shkurt e sakte!

  Reply to this comment
 2. Shebeniku March 8, 16:32

  Shoku sqarues: çfar do me thene parti “atdhetare”? Sepse PKSH si kopile e sllavevev (ruse dhe serbe) ishte parti e xhihadisteve komuniste qe vetem kombit shqiptar nuk i sherbeu.

  Reply to this comment
  • E verteta ! March 9, 13:35

   Ha mut , ha nje mut te madh sa mali i Shebenikut !
   As dje , as sot dhe as neser , nuk kane dale burra trima , atdhetare e te ndershem sa komunistet shqiptare !

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*