Kush ishte Binak Alia?

August 28, 2014 22:45

Kush ishte Binak Alia?

I dashur lexues! Binak Alia (1805-1895) ishte prijës popullor i kryengritjeve anti-osmane të malësorëve të Gjakovës dhe të Rrafshit të Dukagjinit në vitet 1840-1880. Lindi në fshatin Bujan të Tropojës. Përmendet që në vitet 1845 si drejtues i mijëra kryengritësve për të përzënë garnizonin turk të Gjakovës. Binak Alia u shqua edhe gjatë kryengritjeve lokale të malësorëve të Veriut gjatë viteve 1860. Ai mori pjesë në Lidhjen Shqiptare të Prizrenit dhe u rreshtua në krahun e atdhetarëve të vendosur. Gjurmët e tij i ndoqi vendosmërisht i nipi, heroi Mic Sokoli. Binak Alia la emër të mirë edhe si iniciator i pajtimit të gjaqeve dhe një pleqnar i mençur.

August 28, 2014 22:45
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim