Kush ishte Grigor Përliçev

May 1, 2018 07:56

Kush ishte Grigor Përliçev

Grigor Përliçev (1830-1893) është poet maqedonas që punoi si mësues i greqishtes në disa qytete të ndryshme të Maqedonisë e më pas edhe në Tiranë.

Studioi tekstet e historisë së popullit shqiptar dhe ka shkruar në bazë të tyre një poemë për Skënderbeun në greqisht.

Poema mbeti në dorëshkrim.

Në të poeti i këndon me ton të ngritur patetik heroizmit të luftëtarëve shqiptarë dhe të prijësit të tyre, Skënderbeu është dhënë si mbrojtës i popujve të tjerë të Evropës.

Vepra është përkthyer dhe botuar shqip më 1967 prej S.Çomorës.

n.s. / dita

May 1, 2018 07:56
Komento

3 Komente

 1. perkthyesi May 1, 09:39

  Nje rruge afer shtepise sime ne Tirane, mban emrin e tij.

  Reply to this comment
 2. Mollosi May 1, 11:25

  “…Te gjithe shqiptaret jane zemergjere,mendjemprehte dhe mirenjohes te medhenj;jane mikprites dhe te beses si asnje komb tjeter; te ndershem, thellesisht liridashes dhe te patrembur ne luftime…”
  Kete shenim bente ne poemen e tij “O Armatollos”, botuar ne greqisht me 1860 , studenti i mjekesise Grigoriu Stavridhu (Perlicev), qe sapo ishte kurorezuar boterisht ne Athine si “Homeri i dyte” ne konkursin e madh kombetar te atij viti.
  Kengetari i madh i Skenderbeut tone G. Stavridhu njihet ne kulturen bullgare e maqedonase me emrin e tij te vertete : Grigor Perlicev.

  ………..
  Te lemerisur iknin otomanet,
  mish-mash , pamend,perpara Skenderbeut,
  pasi leshuan armet qe te gjithe,
  disa me duart ngritur lart nga qielli,
  te tjere duke qare mos me keq,
  dhe iknin kokeposht’ e behej vreje
  e ashper, q’eshte nen’ e shume loteve.

  Reply to this comment
 3. E May 1, 16:19

  Faleminderit për informacionin

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*