Kush ishte Herbert Lui?

January 11, 2016 12:24

Kush ishte Herbert Lui?

I nderuar lexues! Herbert Lui ishte gjeomorfolog dhe gjeograf gjerman. Vizitoi Shqipërinë në vitet ’20 të shek.XX dhe botoi një varg veprash e artikujsh gjeografikë me vlerë për vendin tonë, si: “Shqipëria”, “Harta e re e Shqipërisë 1:200.000”, “Punime topografike në Shqipëri” etj. Libri “Shqipëria” jep një pasqyrë të hollësishme fiziko-ekonomike të Shqipërisë së kohës. Përshkrimi fizik, sidomos ai i relievit, ruan vlera edhe sot. Jepet edhe një skemë e rajonizimit gjeografik të Shqipërisë. Harta gjeografike e Shqipërisë 1:200.000 është mjaft e hollësishme dhe e saktë.

January 11, 2016 12:24
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim