Kush ishte Mustafa Nuri Vlora?

September 23, 2017 09:17

Kush ishte Mustafa Nuri Vlora?

 

I nderuar lexues! Mustafa Nuri Vlora ishte veprimtar i Lëvizjes Kombëtare Shqiptare në vitet 40-70 të shek.XIX. Mori pjesë në kuvendin e Mesaplikut, në maj të vitit 1847.

Në fillim të vitit 1877 krijoi në Vlorë batalione vullnetarësh prej disa qindra vetash për të mbrojtur viset shqiptare nga pretendimet shoviniste greke. Në qershor 1878 u zgjodh kryetar i degës së Lidhjes Shqiptare për Vlorën.

Mori pjesë në hartimin e protestave drejtuar Fuqive të Mëdha dhe Kongresit të Berlinit. Në mbledhjen e Prevezës (shkurt 1879) ku u shqyrtua çështja e kufijve të Jugut, ishte përfaqësues i Komitetit të Lidhjes për Vlorën.

Në korrik 1880, në krye të një komisioni shkoi në Shkodër për forcimin e bashkëpunimit Veri-Jug në mbrojtje të kufijve të vendit. Si veprimtar i Shqipërisë së Jugut u bë krahu i djathtë i Abdyl Frashërit.

September 23, 2017 09:17
Komento

3 Komente

 1. gjermani i fundit September 23, 12:38

  po Mustafa Nano kush eshte dhe me cfare merret konkretisht?

  Reply to this comment
 2. Mark .U.K September 23, 18:26

  Nga emri duket turk.ose mbeturin e turqve.

  Reply to this comment
 3. Partizan Cene September 27, 16:22

  Eshte harruar qe te theksohet edhe vend lindja e Mustafa Nuri Cene Vlora ..
  Ai lindi ne Filat te Camerise dhe erdhi ne Vlore ne moshen 6 vjecare , pasi babi i tij Nuri Cene , ishte emeruar administrator i portit te Vlores .
  Nuri Cene Vlora , ishte bamires i shquar , ku nje pjese te pasurise setij , e fali per familjet qe u vriteshin burrat ne lufte !
  Mbiemrin vlora , Mustafai e mori mbsi u be pjestar i Lidhjes se Prizreniot

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*