Kush ishte Mustafa Pashë Bushatlliu?

May 9, 2016 10:21

Kush ishte Mustafa Pashë Bushatlliu?

I nderuar lexues!

Mustafa Pashë Bushatlliu (1796-1860) ishte sundimtari i fundit i dinastisë së Bushatllinjve, vazhdues, edhe pse me lëkundje, i luftës për autonomi të Pashallëkut të Shkodrës. Iu kundërvu aktivisht synimeve ekspansioniste franceze në bregdetin perëndimor të Ballkanit. Mori anën e Portës së Lartë për shembjen e pashallëkut të Janinës, i trembur nga prirjet e Ali Pashë Tepelenës për të bashkuar nën udhëheqjen e vet të gjitha trojet shqiptare në një shtet. Pas vrasjes së Ali Pashës, Mehmet Bushatlliu u drejtua kundër politikës centralizuese të Portës. Më 1830 veziri Bushatlli u hodh në një kryengritje të hapur kundër sulltanit. Kjo kryengritje nuk arriti të përgjithësohej. Mehmet Bushatlliu u tërhoq në kalanë e Shkodrës dhe pas një rrethimi të gjatë u detyrua të dorëzohej dhe të braktiste vendin.

May 9, 2016 10:21
Komento

11 Komente

 1. Mark.uk May 9, 13:04

  Me siguri nje turk i Devotshem ka ken.

  Reply to this comment
 2. Mark.uk May 9, 17:47

  Duket taman si turk.

  Reply to this comment
 3. ODISEJA May 9, 20:23

  nje jevg ose magjyp me kete pamje,por kure shkodran i mirefillte

  Reply to this comment
 4. Leo May 9, 22:05

  Ishte mbetje turke. – Keta bushatllinj na vrane dhe Marko Boçarin, duke na e vonuar pavaresine nga turku edhe 80 vjet

  Reply to this comment
  • KOZi May 10, 14:01

   Jane shqiptare te mirefillte . Kini pasardhesit Andi Bushati gazetar dhe Ditmir Bushati minister. tung

   Reply to this comment
 5. raimond vlonjati May 10, 05:12

  Sa injorante qe jeni mor bajga

  Kjo esht nje pikture more hajvane , nuk esht foto e tij
  Bushatllinjte kane qene familja me fisnike e shqiptareve

  Bushatllinjte kane luftuar kunder turkut per 300 vjet , si askush tjeter ne Ballkan
  Biles njeri nga ata Bushatllinjte pushtoi gjithe veriun deri ne Boosnje, edhe Bosnjen , por ne lufte me Sulltanin u vra
  Dhe me vone u zevendesua nga djali i tij e keshtu me radhe

  Sa per faktin qe ka vrare ate Bocarin ja ka bere shume mire
  –Biles duhej ta ripte te gjalle ate Marko Bocarin, se Marko Bocari tradhetoi gjakun e vet, pasi ishte me origjine nga Veriu i Shqiperise ky Bocari

  Por kur vajti ne Jug te Shqiperise, nje pjese e atij fisi u vendos ne Vlore, ku gjenden edhe sot dhe kane emra katolike, Gjon, Gjin etj
  Ndersa pjesa tjeter e Bocareve shkoi ne Sul nga ku rjedh edhe ky Marko Bocari
  Pastaj ky Marko u be kaur , ndaj dhe u be i pabese

  Po bravo i qofte ky Bushatlliu qe e paska vrare ate bajgen Marko Bokari

  Ti ngrihet nje Monumnet atje ne Shkoder , meqe ja paska shkerdhyer robt atij kaurit te pabese te Sulit

  Reply to this comment
 6. spata May 10, 08:51

  More nuk folet nje fjale te mire per Maloket e turqizuar .Ja paska nje gje te mire e te keqe .Ndihmoje turqit kunder Aliut dhe doli kunder turqve per autonomin e Skudres.

  Reply to this comment
 7. Mark .uk May 10, 14:56

  Pse edhe ju qenke turk mu.i.yPo dije se turk te mire e mute te mire nuk ka.

  Reply to this comment
  • KOZi May 10, 16:13

   Nuk kuptoj ne je i njejti person por kisha kete mendim. Ne Shqiperine Etnike nuk ka turq.Turqit jane larguar institucionalisht me 28 Nentor 1912 dhe individualisht ato qe kishin ngelur jane larguar ne 1923.Kemi shqiptare te besimit ortodoks qe dallohen ne ceremoni dhe kane kryer edhe betimin. Kemi shqiptare te besimit katolik qe jane te rregjistruar ne regjister te kishes dhe kane kryer pagezimin. Ka edhe shqiptare te besimit musliman qe dallohen ne xhami ku kryesisht femrat vendosin shami. Per keto nuk kam dijeni nese kryejne ndonje ceremoni ne xhami qe i shpalle musliman.
   Tani qe te kuptohemi ne debate a mund te na tregojsh se cilet jane sipas kuptimit tend te besimit musliman nga anetaret e Kabinetit Qeveritar te Kryeministrit Rama ? tung

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*