Kush ishte Noti Boçari?

November 14, 2015 16:42

Kush ishte Noti Boçari?

I nderuar lexues! Noti Boçari (1759-1841) ishte kryetar i fisit të Boçarajve. U shqua si komandant i suliotëve të mërguar që shërbyen në ishujt jonianë e në repartet ruse, franceze e angleze. Luftoi në fillim kundër Ali Pashë Tepelenës, por nga viti 1821 lidhi aleancë me të dhe mori pjesë në luftën kundër ushtrive pushtuese të sulltanit. Pas vrasjes së vezirit të Janinës, në pamundësi për ta mbrojtur Sulin, u lidh me kryengritjen greke. U dallua si komandant i forcave suljote mbrojtëse të Misolongjit kundër të gjitha ekspeditave osmane dhe në çlirimin e Naupaktit të Moresë.

November 14, 2015 16:42
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*