Kush ishte Pjetër Spani?

July 18, 2014 08:55

Kush ishte Pjetër Spani?

I nderuar lexues! Pjetër Spani ishte zotërues feudal i zonës së Pultit në Shqipërinë e Veriut, pinjoll i familjes feudale të Spanëve, bashkëkohës i Skënderbeut. Në fillim të shek.XV pinjollë të kësaj familjeje përmenden si proniarë të mëdhenj në rrethin e Shkodrës në shërbim të Venedikut. Pjetër Spani mori pjesë në Kuvendin dhe Lidhjen Shqiptare të Lezhës. Me gjithë angazhimin si pjesëtar i saj, Pjetër Spani nën presionin politik të Venedikut, nuk mori pjesë në luftën e Lidhjes për çlirimin e Dejës në vitin 1448. Emri i Pjetër Spanit mbeti i lidhur me zotërimet e tij në Pult. Në regjistrat kadastralë të shek.XV e XVI ai haset si toponim “Petrishpan”.

July 18, 2014 08:55
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*