Kush ishte Sedefqar Mehmet Biçakçiu?

October 9, 2014 19:18

Kush ishte Sedefqar Mehmet Biçakçiu?

I dashur lexues! Sedefqar Mehmeti (1565-1625) ishte një arkitekt i shquar me prejardhje shqiptare. Lindi në Elbasan dhe kreu studimet për arkitekturë në universitetin e Stambollit. Në qendrën e perandorisë osmane zhvilloi një aktivitet të gjerë krijues në disa fusha të ndërtimtarisë dhe projektimit, dhe u bë kryearkitekt i perandorisë. U shqua edhe si urbanist, hidroteknik, poet e muzikant, duke lënë një numër të konsiderueshëm veprash. Ai ishte vazhdues i veprës së arkitekt Sinanit dhe përmbylli epokën klasike të artit osman me një nga kryeveprat botërore të arkitekturës monumentale, Xhaminë Blu (1609-1617) në Stamboll. Mjeshtri e modeloi atë me motivin e një kubeje të madhe në qendër, të rrethuar nga katër gjysmë-kupola të vogla. Peshën e madhe të kubeve ia besoi një sistemi të ri konstruktiv prej kolonash gjigante që i veshi me ornamente të pasura. Për qytetin e lindjes, mjeshtri ndërtoi disa çezma dhe një xhami të vogël, sot të zhdukur.

October 9, 2014 19:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim