Kush ishte Simon Zenebishi?

December 21, 2015 10:26

Kush ishte Simon Zenebishi?

I nderuar lexues! Simon Zenebishi ishte pinjoll i familjes së Zenebishëve, i mërguar në Korfuz. Në kushtet e rritjes së kryengritjes antiosmane zbarkoi më 1443 nga Korfuzi në bregdet dhe u vu në krye të kryengritësve të grumbulluar. Arriti të çlirojë një pjesë të zotërimeve atërore dhe të viseve të afërta. Rrugës u sulmua në befasi nga një ushtri osmane. Në betejë, bashkë me shumë kryengritës, mbeti i vrarë edhe Simon Zenebishi.

December 21, 2015 10:26
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*