Kush ishte Tahir Efendi Gjakova?

June 18, 2015 14:05

Kush ishte Tahir Efendi Gjakova?

I nderuar lexues! Tahir Efendi Gjakova (Boshnjaku) ishte poet i rrymës letrare të bejtexhinjve. Jetoi dhe veproi si klerik në Gjakovë, nga fundi i shek.XVIII gjer afër mesit të shek.XIX. Vepra që njihet prej tij, “Emni Vehbije”, u botua shqip me alfabet arab në Stamboll më 1835. Një ribotim i saj me alfabetin latin u bë më 1907, në Sofje. Vepra e hartuar në vargje dhe në prozë, kishte qëllime praktike. Përmban këshilla në frymën e moralit islam. Vepra paraqet interes si dokument gjuhësor i të folmes së Gjakovës.

June 18, 2015 14:05
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*