Kush ishte Thanas Vaja

October 27, 2015 11:39

Kush ishte Thanas Vaja

Thanas Vaja ishte njeriu më i besuar, truproje personale dhe kryeinformatori i Ali Pashë Tepelenës, me origjinë nga fshati Lekël. Shpesh ai ka shërbyer edhe si kryekomandant trupash nëpër ekspedita, ndërkohë që ndërtoi një rrjet të fuqishëm spiunazhi në gjithë pashallëkun. Pas vdekjes së Aliut, ku thuhet se Vaja ishte i fundit që e pa gjallë, Thanas Vaja shoqëroi të shoqen e pashait, Vasiliqinë. Varri i tij ndodhet në krah të kishës së Leklit.

October 27, 2015 11:39
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*