Kush ishte Vaclav Cimohovski?

September 29, 2015 14:15

Kush ishte Vaclav Cimohovski?

I dashur lexues! Cimohovski ishte gjuhëtar polak, albanolog (1912-1982). Drejtoi për shumë vjet katedrën e gjuhësisë së përgjithshme në Universitetin e Poznanit. Me veprën e tij “Dialekti i Dushmanit, përshkrim i një të folmeje të Shqipërisë veriore” (1951) dha një ndihmesë të çmuar në studimet dialektologjike shqiptare. Sfera kryesore e veprimtarisë së tij ka qenë gjuha shqipe dhe problemet gjuhësore ballkanike e indoeuroiane që lidhen me të. Përkrahu tezën e prejardhjes ilire të shqipes.

September 29, 2015 14:15
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*