Kush ishte Xhon Kam Hobhauz?

January 15, 2015 15:35

Kush ishte Xhon Kam Hobhauz?

I nderuar lexues! Xhon Kam Hobhauz (1786-1869) ishte personalitet politik dhe letrar anglez, mik i ngushtë i poetit Xhorxh Bajron, të cilin e shoqëroi në udhëtimin e tij në Shqipëri, Greqi dhe Turqi. Përshkrimin e këtij udhëtimi e dha në veprën “Udhëtim nëpër Shqipëri dhe provinca të tjera të Turqisë në Evropë dhe Azi… në vitet 1809-1810”. Udhëtimi i Xhon K. Hobhauz në Shqipëri përfshiu jug-perëndimin deri në Tepelenë. Ai jep një përcaktim të kufijve etnik të shqiptarëve dhe një tablo të jetës ekonomike-shoqërore e politike të vendit. U tërhoq shumë nga figura e shqiptarit me doket, zakonet, gjuhën, veshjen, këngët, vallet e tij e sidomos ndjenja e fuqishme kombëtare. Në fund të librit Hobhauz botoi anglisht edhe gramatikën shqipe të Da Leçes dhe disa këngë popullore të arbëreshëve të Greqisë të mbledhura nga ai vetë.

January 15, 2015 15:35
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*