Kush ka qenë Kostë Berati?

June 8, 2014 10:18

Kush ka qenë Kostë Berati?

I nderuar lexues! Kostë Berati (gjysma e dytë e shek.XVIII-fillimi i shek.XIX) ka qenë lëvrues i gjuhës shqipe. Ishte nga Berati dhe nxënës i Akademisë së Voskopojës. Prej tij ka mbetur dorëshkrim një libër mësimi prej 52 faqesh. Libri përmban dy fjalorthë shqip-greqisht, përkthime nga ungjilli, lutje, shqipërimin e një vjershe fetare, si dhe një kronikë në greqisht. Puna e Kostë Beratit ka rënësi gjuhësore e kulturore si një nga përpjekjet e para për të futur shqipen në shërbesat fetare dhe në shkollë. Në dorëshkrimin e tij është shënuar edhe një alfabet i veçantë.

June 8, 2014 10:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim